Misteriozni slučaj krađe: Lobanja jednog srpskog vladara nestala je iz groba!
U decembru ove godine navršava se 110 godina od misterioznog slučaja kojim se štampa bavila tokom dve nedelje decembra 1911. godine po starom kalendaru.
21.03.2024
16:43
wikipedia/shutterstock/informer
Srbija
Dragoljub Draža Mihailović, poznat i pod nadimkom Čiča Draža, bio je srpski i jugoslovenski oficir. Mihailović je bio armijski general i načelnik Štaba Vrhovne komande Jugoslovenske vojske u otadžbini, ministar vojske, mornarice i vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije u Drugom svetskom ratu.
Imao je čin oficira i vojevao je bitke u Balkanskim ratovima, ali i u Prvom svetskom ratu. Bio je borac protiv okupacionih snaga sila Osovine u Drugom svetskom ratu i njegove čete su se borile protiv Nemaca, ali i protiv partizana pod vođstvom Josipa Broza Tita.
Gonjen od Nemaca, Mihailović je stekao saveznička priznanja i čin generala Jugoslovenske vojske u otadžbini. Nove jugoslovenske vlasti su ga uhvatile 1946. godine i osudile na beogradskom procesu, nakon čega je pogubljen zbog ratnih zločina.
Foto: Foto: Profimedia
Blizu ulaza na Adu Ciganliju, odmah pored pešačke i biciklističke staze, nedaleko od mesta gde se iznajmljuju dvotočkaši, bio je postavljen krst na kojem je pisalo "Dragoljub Mihailović, 1893-1946". Sada ga nema, ali je njegov mali deo, sa metalnim brojevima "1893" ostao da stoji na spomeniku zatvorenicima iz 1970. godine.
Broj na delu krstu koji sada stoji na spomeniku je godina rođenja Mihailovića.
Tematika u vezi sa njegovim ubistvom i mestom gde je sahranjen se često aktuelizuje, ali je i dalje prekrivena velom misterije. Postojale su dve verzije - da je ubijen i sahranjen na terenu gde je tada bio zatvor na Adi Ciganliji (otuda i ovaj krst tu) ali i u kompleksu Belog dvora. I dalje se sa sigurnošću ne zna koja je od te dve informacije tačna, te gde je stvarno Mihailović ubijen i sahranjen, jer njegovo telo nikada nije pronađeno.
Na društvenim mrežama pojavio se video snimak gde nepoznati starac tvrdi da zna tačnu lokaciju Čiča Dražinog groba, misteriju koja muči Srbe već skoro 100 godina.
Kako je naveo, njegov grob se nalazi u Beogradu, na teritoriji opštine Rakovica, na samo 100 metara od "Titove garaže".
Pogledajte snimak i zaključite da li je čovek sa snimka dao rešenje ove tajne koja nas proganja skoro čitav vek:
Kao moguća mesta ubistva Mihailovića prema svedočenjima iz tog vremena su teren gde je tada bio zatvor na Adi Ciganliji i kompleks Belog dvora. Međutim, najpouzdaniji dokaz - dokumenta u kojima je bilo zapisano mesto i način egzekucije, sklonjena su iz arhiva.
Tim pitanjima bavila se i posebna državna Komisija, koja je 2011. godine saopštila da je Mihailović ubijen i sahranjen 17. jula 1946. na Adi Ciganliji u Beogradu, pored nekadašnjeg zatvora.
Foto: Foto: Wikipedia
Kopredsedavajući srpskog Kokusa u američkom Kongresu, Tedu Po je 2018. godine uručio pismo premijerki Srbije Ani Brnabić tokom njenog boravka u Vašingtonu sa molbom da se obelodani materijal koji se odnosi na ubistvo Mihailovića.
Ispostavilo se da su Amerikanci tada zapravo želeli da se otkrije gde je general sahranjen, što je, zajedno sa pitanjem na koji način mu je život oduzet, dve stavke na koje istorija još nije dala odgovor.
- Mihailović i ljudi kojima je komandovao pokazali su izuzetnu hrabrost u odbrani naših pilota za vreme misije "Halyard" (najveća akcija spašavanja savezničkih pilota u ratu), tako da verujem da bi u čast i uspomenu na njega trebalo da se učine javnim okolnosti njegove smrti. Amerikanci nikada neće zaboraviti hrabrost i drugarstvo Srba, posebno Draže Mihailovića pokazanog tokom Drugog svetskog rata - pisalo je tada u uručenom pismu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon skupa na kojem je bilo 70.000 građana u beogradskoj Areni, a koji je organizovala Srpska napredna stranka (SNS), tajkunski i opozicioni mediji počeli su da pišu da je na skup došla ucenjena grupa građana.
22.03.2026
23:25
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se nakon posete Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde je razgovarao sa šeikom Muhamedom bin Zajedom.
22.03.2026
23:45
Dragan Đilas, tajkun i lider opozicione Stranke slobode i pravde, gostovao je u Utisku nedelje gde je pokazao da ni među opozicijom i blokaderima odavno ne cvetaju ruže.
22.03.2026
22:40
Više od 70.000 građana okupilo se juče u Areni kako bi pružilo podršku predsedniku Vučiću. Ipak, ovaj skup zasmetao je protivnicima države i pojedinim tabloidnim medijima, koji su na različite načine pokušavali da isprovociraju okupljene
22.03.2026
22:15
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić zahvalio se građanima Srbije što su sačuvali Srbiju, deleći na društvenoj mreži Instagram video sa jučerašnjeg velelepnog skupa u Beogradu.
22.03.2026
20:07
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
21.03.2026
17:59
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad i zapošljavanje bila je gost emisije Info Jutro, kod voditeljke Katarine Odalović.
21.03.2026
11:42
Danas od 16 časova na Informer TV uživo prenosimo veliki skup "Za Srbiju, za našu porodicu", koji će biti održan u Beogradskoj areni.
21.03.2026
08:34
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
20.03.2026
10:30
Elvis B. iz Sjenice poginuo je sa još trojicom muškaraca na gradilištu u Beču, kada su se tokom izvođenja radova iznenada urušile građevinska skela, a radnici ostali zatrpani ispod betona.
23.03.2026
03:00
Policija u Obrenovcu privela je u nedelju popodne Kristijana I. (23) kod kojeg je pronađena materija za koju se sumnja da je marihuana.
23.03.2026
02:00
Dečak ubica, Kosta K. (15) koji je 3. maja pre dve godine ubio devet učenika i radnika obezbeđenja OŠ " Vladislav Ribnikar" , po drugi put će svedočiti na suđenju svojim roditeljima u sredu 25. marta.
22.03.2026
14:00
Ogroman spisak zločina vezuje se za Vojislava Raičevića, poznatijeg kao Voju Amerikanca, zbog čega ga smatraju i najvećim ubicom beogradskog asfalta. Kažu da tako bogat dosije nemaju ni Sretko Kalinić, ni Željko Maksimović - Maka.
22.03.2026
19:00
Osnovni sud u Bijeljini potvrdio je optužnicu protiv LJ. K., koji se tereti da je 5. maja 2024. godine davio i udario u glavu bivšu suprugu LJ. K.
22.03.2026
20:02
Nakon tri nedelje sukoba, administracija Donalda Trampa započela je razgovore o sledećoj fazi rata i mogućim mirovnim pregovorima sa Iranom, navode američki izvori.
22.03.2026
20:00
Zamenik kubanskog ministra spoljnih poslova Karlos Fernandes izjavio je da se kubanska vojska sprema za mogućnost vojne agresije SAD i da bi bilo naivno od strane kubanskih lidera da ignorišu mogućnost sukoba.
22.03.2026
19:30
Iran je zapretio potpunim zatvaranjem Ormuskog moreuza ukoliko američki predsednik Donald Tramp sprovede pretnje o napadima na iranska energetska postrojenja.
22.03.2026
18:30
Iranska revoluciona garda (IRCG) saopštila je da je u okviru najnovijeg talasa operacije lansirano ukupno 54 rakete, i prvi put četiri jedinice strategijske rakete "Sadžil".
22.03.2026
23:30
Čuveni američki glumac Čak Noris dobio je čitulje u pojedinim beogradskim dnevnim listovima.
22.03.2026
15:43
Snimak hapšenja američkog pevača Džastina Timberlejka u junu 2024. godine objavljen je juče, a na njemu se vidi da je pevač u alkoholisanom stanju.
22.03.2026
11:45
Influenserka Maša Gračikovska (25) pronađena je mrtva nakon što je više od godinu dana bila potpuno odsutna sa društvenih mreža.
21.03.2026
21:53
Glumica Isidora Simijonović kaže da u seriji "Izvor" tumači lik kojeg se prijatelji pomalo stide.
21.03.2026
20:05
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana 15. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
20.03.2026
22:00
Ovi recepti prenose se sa kolena na koleno, a ko ih zna ništa drugo ne koristi u svojoj bašti od đubriva jer ovo prirodno biljkama daje sve potrebno.
22.03.2026
21:40
Mačke nisu samo omiljeni kućni ljubimci, već mogu imati pravi terapeutski učinak na naše zdravlje.
22.03.2026
18:20
Problem kiselinu u želucu možete regulisati s nekoliko prirodnih saveta koji mogu pomoći da ublažite simptome bez potrebe za lekovima.
22.03.2026
16:20
Kečap nije samo dodatak uz razna jela već može biti izuzetno koristan i za čišćenje šporeta.
22.03.2026
15:40
Poljska verzija sarme, poznata kao golabki, na prvi pogled liči na domaću, ali razlika se oseti već na prvi zalogaj.
22.03.2026
17:40
Starleta Anja Todorović govorila je o boravku u Dubaiju tokom izbijanja sukoba na Bliskom istoku.
22.03.2026
22:51
Muzičar Goran Bregović danas, 22. marta 2026. godine, proslavlja 76. rođendan.
22.03.2026
22:21
Pevač Savo Perović osvrnuo se na situaciju kada su se Luna Đogani i Marko Miljković našli zaglavljeni na Maldivima usled eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
22.03.2026
21:49
Aktuelni učesnik rijalitija "Elita 9" Bora Santana šokirao je ukućane i gledaoce transofrmacijom nakon što je ofarbao kosu, brkove i bradu u plavo.
22.03.2026
21:19
Pevač Darko Lazić na Instagramu je podelio objavu prijatelja u kojoj je napisana velika želja folkerovog nastradalog brata Dragana Lazića.
22.03.2026
20:21
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar