• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/S. S.

06.04.2024

08:30

Kako su Šumadinci branili beogradsko nebo 6. aprila 1941. godine

S. S.

Srbija

Kako su Šumadinci branili beogradsko nebo 6. aprila 1941. godine

Podeli vest

Vest o nacističkom bombardovanju Beograda u zoru 6. aprila 1941. godine na aerodrom Jugoslovenskog kraljevskog ratnog vazduhoplovstva u Kragujevcu, stigla je gotovo istog trenutka kada je napad počeo.

Tek formirani Drugi lovački puk sa vazduhoplovnim grupama 31. u Kragujevcu i 52. u Kniću, iako organizaciono nedovoljno pripremljeni krenuli su lovcima tipa "meseršmit ME -190" i "hoker hariken" u odbranu prestonice. 

U kasnijim ratnim dejstvima dokumenti o ovim događajima su uništeni tako da se ne zna koliko je tačno aviona poletelo. 
Ostalo je ipak zapisano svedočanstvo pilota Miodraga Veskovića i Antonija Aleksandrovića koji su poleteli iz Kragujevca i preživeli odbranu Beograda da je u jeku vazdušne borbe nad prestonicom odnos snaga bio 300 prema 45 u korist nacista!

Foto: S. S.

Na ovom mestu se nalazio poslednji hangar koji je srušen 80-ih godina prošlog veka

 

U ovoj neravnopravnoj borbi oboreno je desetak nemačkih i 15 aviona branilaca. 
Kragujevčani su posebno ostali upamćeni po samoinicijativnoj akciji praćenja dva nemačka bombardera "junkers - štuka" koje su oborili na granici Kraljevine Jugoslavije prema Rumuniji. 

Sudbina najmlađeg puka u JKRV zapečaćena je nekoliko dana kasnije, u noći između 10. i 11. aprila kada je komandant puka, potpukovnik Franjo Pirc naredio uništenje preostalih aviona na zemlji. Ispostavilo se da je reč o činu izdaje jer je Pirc jednim avionom uspeo da doleti do Zemuna gde se predao snagama NDH.

U aprilskom ratu poginula su dvojica kragujevačkih  pilota, Slobodan Đorđević i Đorđe Cvetković.


Mesto na kome se nalazio aerodrom, odakle su heroji poleteli u odbranu Beograda danas je istoimeno naselje sa više od 40.000 stanovnika. 

Foto: S. S.

Aerodrom je danas jedno od najvećih kragujevačkih naselja sa oko 40.000 stanovnika

 

Nekadašnja pista može da se prepozna jedino po konfiguraciji terena. Nalazila se između sadašnjih višespratnica, a na mestu aerodromakih objekata i letačke škole, izgrađena je Bogoslovija, crkva posvećena Svetom Savi, moderna pokrivena pijaca i nekoliko tržnih centara.
Poslednji trag slavnih vremena izbrisan je rušenjem jedinog preostalog hangara za smeštaj aviona koji se nalazio na mestu gde je danas benzinska pumpa, polovinom 80-ih godina prošlog veka.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set