Zbog ove bitke, Austrougari su našoj vojsci podigli spomenik!
Podeli vest
Sremsko polje Leget je bilo poprište bitke između srpske i austrougarske vojske, boja koji se septembra 1914. godine odigrao na teritoriji Monarhije, u Sremu, nakon što je Srbija pritisnuta zahtevima Rusije i Francuske odlučila da iscrpljenih snaga forsira reku Savu i žrtvuje se za viši cilj.
Cerska bitka, Kolubarska, termopilski Mojkovac i proboj Solunskog fronta samo su neke od glasovitih bitaka u Prvom svetskom ratu kojima se slava našeg slobodarskog oružja pronosila svetom. Zato se na vrhu Bele kuće zavijorila zastava Kraljevine Srbije, jedna od dve strane zastave u istoriji, koje su bile podignute na vrh rezidencije američkog predsednika.
Rudolf Arčibald Rajs umro je u Beogradu na današnji dan, 8. avgusta 1929. godine. Bio je švajcarski forenzičar, publicista, doktor hemije i profesor na Univerzitetu u Lozani. Svetski poznat postao je kao kriminolog radom na istraživanju zločina nad srpskim narodom za vreme Prvog svetskog rata.
08.08.2024
07:15
Postoji, ipak, i jedna bitka koju nismo toliko dobro zapamtili, baš iz 1914. godine, godine u kojoj smo upravo mi ostvarili prve pobede Antante nad Centralnim silama.
Možda zato jer smo je izgubili.
Prva armija je u noći 5. na 6. septembar trebalo da pređe Savu na potezu Novo Selo-Skela, u pravcu sremskog sela Kupinova, kao glavnina naših snaga. Timočka divizija Druge armije trebalo je da pređe kod Sremske Mitrovice, osvoji ga ako može i tu napravi mostobran. Trupe iz Beograda ušle su u Zemun i Pančevo.
Iako je forsiranje Save trebalo da počne sat posle ponoći, zbog sporog okupljanja vojske otpočeo je tek pred zoru, kada su nas austrougarske straže primetile i otvorile vatru. Uz velike napore, koristeći se čamcima u stanju raspadanja, naša vojska se nekako dočepala obale koja će četiri godine kasnije, nakon hiljadugodišnje vladavine Mađara, trajno postati naša. Neprijatelj se, malobrojan, razbežao.
Oko podneva istog dana imali smo na tom mestu oko 7.000 vojnika. Tada je sve pošlo naopako, a glavna je bila odluka Vrhovne komande da se dalji prelazak reke obustavi do izgradnje pontonskog mosta. Drugi faktor je bila činjenica da je u blizini bilo oko 100.000 neprijateljskih vojnika koji su se spremali na put ka Galiciji. Da smo prešli samo dan kasnije, sve bi bilo drugačije.
Ovako je polje Leget postalo poprište žestokog okršaja. Lavovski smo se borili i uprkos svemu, dobro držali na frontu dugačkom 18 kilometara, a posebno se u borbama istakao 13. puk "Hajduk Veljko". Leget se, kažu očevici, plavio od uniformi soldata Monarhije.
Nedostajalo nam je ne samo ljudi, nego i pušaka i metaka, i u jednom trenutku moralo je da dođe do povlačenja. Međutim, pošto ponton nije bio završen, urušio se pod težinom vojnika.
Oni koji su ostali na neprijateljskoj strani nekako su se okupili u pokušaju da se održe, ali je krajem dana otpočeo žestoki kontranapad neprijatelja. Pred zoru, ostali su bez ijednog metka. Predlagan je poslednji napad bajonetima, ali se od toga odustalo.
Austrijski general Jozef Šen je na kraju poslao našim ljudima poruku: "Vi ste mi naneli silne gubitke. Od ovog trenutka, vi ste zarobljeni kao junaci, na polju časti."
Još tokom rata, 1917. godine, Austrougarska nam je podigla spomenik na Legetu, tačnije krst sa natpisom: "Ovde počiva 800 neprijateljskih junaka iz bitke na Legetu 6. 9. 1914. Mitrovica, 1917." Ovo je dokaz da istorija nije tako jednostavna kao što se nekad čini. Nažalost, ovaj spomenik nije preživeo svirepu istoriju.
Epilog cele ove ofanzive je bilo povlačenje Prve armije iz Srema po odluci vojvode Putnika, a uz protivljenje vrha države, zbog jačanja austrougarskog pritiska na Drini. Nekoliko leta docnije, srpski se seljak-ratnik vratio.
General Ratko Mladić i njegovi saradnici iz Rusije uspeli su da spreče američko bombardovanje položaja Vojske Republike Srpske 1994. godine i to na veoma domišljat i lukav način, svojstven našem narodu.
Rudolf Arčibald Rajs umro je u Beogradu na današnji dan, 8. avgusta 1929. godine. Bio je švajcarski forenzičar, publicista, doktor hemije i profesor na Univerzitetu u Lozani. Svetski poznat postao je kao kriminolog radom na istraživanju zločina nad srpskim narodom za vreme Prvog svetskog rata.
08.08.2024
07:15
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija bi mogla da ograniči isporuke određenih strateških sirovina, poput uranijuma, titanijuma ili nikla na inostrana tržišta, ali ne na svoju štetu, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin, i takođe je naredio stvaranje strateških sirovniskih saveza na globalnom nivou.
Ukrajinski vojnici, koji su napali Kursku oblast, otvorili su vatru na civile koji su pokušavali da pobegnu od OSU preko polja, pokazuju snimci sa izviđačkog drona, koje su borci 44. armijskog korpusa preneli RIA Novosti.
Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka Aleksandra Jovanovića Ćute izjavila je za N1 da će sadašnja opozicija, ako dođe na vlast, razmotriti istraživanje litijuma i bora.
Osnovni sud u Severnoj Mitrovici izrekao je meru kućnog pritvora u trajanju od 30 dana četvorici srpskih mladića uhapšenih noći između utorka i srede u tom gradu, potvrdio je advokat Nebojša Vlajić.
Tema večerašnje emisije "Rat uživo" bila je 23. godišnjica terorističkog napada na Kule bliznakinje u Njujorku. Gostovali su glumac Branislav Lečić i bivši načelnik Odeljenja za krvne delikte Žarko Popović.
Istoričar Saša Adamović i pisac Slobodan Stojičević gostovali su u "Otvorenom studiju" Informer TV. Pričali su o hibridnom ratu koji se vodi protiv Srpske pravoslavne crkve.
Gosti "Otvorenog studija" bili su kolumnista "RT Balkan" Marko Tanasković i istoričar, autor knjige "Efekat Tramp" Saša Adamović. Tema na koju su govorili je bila poslednja debata američkih predsedničkih kandidata Donalda Trampa i Kamale Haris.
Napad na Kule bliznakinje u Njujorku dogodio se pre tačno 23 godine, 11. septembra 2001. godine. Taj tragični događaj zauvek je promenio svet i ostavio duboke posledice na međunarodne odnose i bezbednost. Na ovu temu u "Info danu" su govorili analitičar Radomir Hadžibabić i Nenad Vuković iz Udruženja lobista Srbije.
Rastući fenomen odraslih ljudi u četvrtoj deceniji života koji još uvek žive kod roditelja, komentarisali su gosti Info jutra, psiholog Jovana Stojković i glumac Rade Ćosić.
Surčinac Zvonko Plećić Pleća (38) ubijen je s leđa, sa pet metaka, u restoranu "Rojal knez" u centru Beograda pre tačno 24 godine. Poslednji hitac mu je, kad je već pao na pod, ispaljen u glavu.
Na autoputu, u blizini skretanja za aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu, večeras se dogodio incident u saobraćaju kada se jedan automobil zapalio, a zatim i sasvim izgoreo.
Zagrebački Dinamo gostuje Bajernu iz Minhena u prvom meču Lige šampiona, a čelnici bavarskog giganta su pred ovaj meč doneli odluku koja se ne donosi tako često i koja je potpuno neočekivana.
Košarkaški klub Mornar iz Bara u poslednjem trenutku odlučio je da igra u ABA ligi, iako se spekulisalo da će zbog finansijskih sredstava odustati od igranja u regionalnom takmičenju.
Belorusija je na granici sa Ukrajinom rasporedila specijalne policijske jedinice (OMON), saopštio je ministar unutrašnjih poslova republike Ivan Kubrakov.
Premijera u Ateljeu 212 nedelja 15.septembar u 20h scena Mira Trailović predstava Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo prema istoimenom romanu Mirjane Drljević u dramatizaciji Slobodana Obradovića i režiji Bojane Lazić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.