Srpska vojska munjevito probila Solunski front! Zastava Srbije zavijorila se sve do Rijeke!
Podeli vest
Probojem Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine, pre 106 godina, dogodio se preokret na frontovima Prvog svetskog rata, što će dovesti do poraza Centralnih sila, okončanja Svetskog rata, ali i oslobođenja svih srpskih teritorija.
Razbijanjem bugarsko-nemačkih snaga omogućen je proboj srpskih i savezničkih trupa na sever, što je rezultiralo kapitulacijom Bugarske, potom Austrougarske, da bi zatim i Nemačka zatražila primirje 11. novembra, što je zapravo značilo kapitulaciju u Prvom svetskom ratu.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
Sremsko polje Leget je bilo poprište bitke između srpske i austrougarske vojske, boja koji se septembra 1914. godine odigrao na teritoriji Monarhije, u Sremu, nakon što je Srbija pritisnuta zahtevima Rusije i Francuske odlučila da iscrpljenih snaga forsira reku Savu i žrtvuje se za viši cilj.
05.09.2024
07:15
Na Solunskom frontu, sa savezničke strane, nalazile su se srpske, francuske, britanske, delom grčke i italijanske trupe, do 1917. godine, odnosno revolucije u toj zemlji, i ruske. Najbrojniji su bili Francuzi. Na suprotnoj strani nalazile su se nemačke, bugarske i austrougarske trupe. Bugara je bilo najviše.
Od marta do polovine maja 1916. godine sa Krfa, gde se oporavljala posle golgote tokom povlačenja preko planinskih vrleti Albanije do Jadrana, u zimu 1916, prebačena je i srpska vojska, sa koliko se zna, 6.025 oficira i 124.190 vojnika.
U najširem obimu, Solunski front protezao se od Jadransko-jonske obale, nešto severnije od Valone, dužinom približno 600 kilometra preko reke Strume, čak do Dedeagača, danas Aleksandrupolis, na egejskoj obali.
Teške borbe na Solunskom frontu vođene su posebno na Kajmakčalanu, septembra 1916. što je okončano srpskom pobedom, 30. septembra, konačnim zauzimanjem vrhova planine, uz stravične žrtve, i oslobađanjem Bitolja novembra 1916.
Srpska Treća armija, usled velikih gubitaka, rasformirana je 28. marta 1917. godine i njenim ljudstvom su popunjene Prva i Druga armija.
Zapovednik savezničkih snaga na Solunskom frontu francuski general Franše d`Epere juna 1918. prilikom sastanka sa regentom Aleksandrom Karađorđevićem i srpskim generalima usaglasio je dalje poteze. Tada je dogovoreno da ofanziva započne 15. septembra na sektoru Dobro polje -Veternik - Kozjak, gde su se nalazili Srbi, kojima je određen težišni udar prilikom proboja. Prva i druga srpska armija, odnosno šest pešadijskih i jedna konjička divizija, ojačane sa dve francuske pešadijske divizije, bile su udarna snaga proboja.
Srpsku vojsku sačinjavale su dve armije, Prva pod komandom generala Petra Bojovića i Druga armija, kojom je zapovedao vojvoda Stepa Stepanović. Komandant Štaba bio je vojvoda Živojin Mišić.
Sve ukupno Srba je bilo do 140.000. Približno 25.000 bili su dobrovoljaci, Srbi sa prostora Austrougarske, prispeli što iz zarobljeništva, odnosno Rusije, što iz Amerike. Po onovremenim svedočenjima upravo dobrovoljci su bili najborbeniji element srpske vojske u završnom periodu Svetskog rata.
Uoči proboja, 14. septembra duž linije fronta započela je masivna artiljerijska priprema za ofanzivu, dejstvom oko 2.000 dalekometnih cevi. Vatra strahovite razorne moći trajala je do početka proboja 15. septembra u 5:30 časova.
Proboj je ostvaren od 15. do 17. septembra 1918. godine na frontu dveju bugarskih divizija. Prevashodni vojni cilj bilo je ovladavanje dolinom Vardara, ali je brzo napredovanje Srba, promenilo prvobitne ograničene ciljeve. Pošto je razbijena bugarska vojska bežala u rasulu vlada u Sofiji kapitulirala je 30. septembra1918. Srbi su prilikom oslobađanja otadžbine nastupali tako brzo da je francuska komanda apelovala na srpsku Vrhovnu komandu da uspori napredovanje.
Munjevit proboj Srba rezultirao je oslobađanjem Beograda već 1. novembra. Usledilo je dalje napredovanje srpske vojske, na sever s ciljem oslobođenja Vojvodine, kao i na zapad, sve do Karavanki, Rijeke, Prekmurja. Austrougarska je kapitulirala 4. novembra.
Za uspešno rukovođenje ofanzivom general Petar Bojović unapređen je u čin vojvode.
U pismu bugarskom monarhu Ferdinandu, nemački car Vilhelm II, jadao se da je sramno što je, po njegovim rečima, 60.000 Srba, odlučilo ishod rata.
Kao posledica Prvog svetskog rata, četiri velike stare imperije prestale su da postoje: Austrougarska, Turska, Rusija, Nemačka. Sa druge strane nastalo je više novih nacionalnih država, među njima i Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, odnosno Jugoslavija.
Srbija je u tom ratu ukupno izgubila, koliko se zna, 1.248.136 stanovnika, odnosno 28 odsto. U stvarnosti taj procenat je još veći kada se imaju u vidu državni okviri Srbije pre Balkanskih ratova, koji su, i po sastavu stanovništva, izneli "na svojim leđima" čitav taj rat, uz bitnu pomoć desetina hiljada Srba dobrovoljaca sa prostora negdašnje Austrougarske.
Pobede srpske vojske krunisane su odlukama Srba iz do tada neoslobođenih krajeva da se prisajedine Srbiji, tako se Vojvodina prisajedinila Srbiji 25. novembra 1918. godine, a Crna Gora 26. novembra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
Sjedinjene Američke Države i NATO aktivno se pripremaju za veliki sukob sa Rusijom, koji bi mogao da se dogodi oko 2027. godine, rekao je Jakov Kedmi, bivši šef izraelske obaveštajne službe NATIV.
Ukrajinski izvori potvrđuju napredovanje ruskih trupa u rejonu sela Levadnoje, Zaporoška oblast, pa čak i pristup njemu, ali skromno ćute o ulasku jurišnih grupa u samo selo. Ovo je izvestio ukrajinski TG kanal „Nikolaevski Vanek“, koji prati situaciju na frontu.
Ovog vikenda, u Beogradu je održan šesti po redu međunarodni Festival vantelesne oplodnje pod sloganom "Zajedno do cilja". Na nekoliko panel diskusija posetioci su mogli da čuju mnogobrojne savete i anonimno postave pitanja lekarima iz Srbije, Grčke, Češke, Slovačke...
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" proslaviće sutra stogodišnjicu svog postojanja svečanom akademijom kojoj će prisustvovati brojni gosti iz sveta medicine i javnog zdravlja.
Simpatizer opozicije i redovan gost tajkunskih medija Dragan Popović, iz Centra za praktičnu politiku, napao je građane Srbije jer su zadovoljni svojim životom.
U novoj emisiji Informer TV, koja će se prikazivati svakog utorka na našoj televiziji, uživaćete u najboljoj muzici, piću, pesmi, veselju i naravnoj najboljoj zabavi u Srbiji, a i šire!
Lažni ekolozi Zlatko Kokanović i Aleksandar Jovanović Ćuta izgleda ne mogu da se dogovore ko će biti vrhovni lažni ekolog. O tome je u Info jutru govorila Sandra Božić, potpredsednica Vlade AP Vojvodina.
U novom Info jutru o novom paklenom planu mučenja Srba koji sprema OVK terorista i izmišljeni premijer južne pokrajine Aljbin Kurti, govorili su Ibro Ibrahimović član Predsedništva SPS i Dalibor Jevtić, predsednik opštine Štrpce.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski najavio je prekjuče da će doraditi svoj "plan pobede" i obelodaniti njegove detalje. Njegovu izjavu, koju je objavio na svom Telegram kanalu, komentarisali su profesor dr Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka i Dragan Vasiljković iz fondacije "Kapetan Dragan" tokom gostovanja u "Ratu uživo".
Prema nezvaničnim saznanjima Informera, majka dvogodišnjeg dečaka koji je juče pao sa stambene zgrade u centru Novog Pazara, u trenutku nesreće bila je u kupatilu i tuširala se, a otac Emil, koji je nešto ranije došao sa posla, najverovatnije je zaspao na kauču u dnevnoj sobi.
Dušan S. (44) i Nino R. (44) osumnjičeni da su preko društvenih mreža upućivali pretnje Milošu i Ivani Ilić, roditeljima ubijene devojčice Danke Ilić, saslušani su u Osnovnom javnom tužilaštvu u Boru, saznaje Informer!
Policija je u poslednjih sedam meseci bahatim vozačima privremeno oduzela čak 273 automobila! Zabrinjavajuće je da su nekima vozila oduzeto tri i više puta, otkriva za Informer potpukovnik Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije.
Crvena zvezda suočava se sa novim problemima uoči ključnih utakmica, jer je defanzivac Vanja Drkušić zadobio povredu tokom nastupa za reprezentaciju Slovenije.
Fudbalski analitičar Rade Bogdanović, nekadašnji fudbaler i reprezentativac Jugoslavije, oduševljen je mladim igračem Crvene zvezde Andrijom Maksimovićem.
Fudbalska reprezentacija Srbije savladala je Švajcarsku sa 2:0, uprkos tome što nije nastupilo nekoliko ključnih igrača, uključujući i najskupljeg srpskog fudbalera, Dušana Vlahovića.
Američki republikanski predsednički kandidat Donald Tramp nije isključio mogućnost korišćenja pripadnika Nacionalne garde ili vojske za borbu protiv radikalnih levičarskih snaga tokom novembarskih izbora.
Južnokorejska vojska saopštila je danas da je "potpuno spremna" da odgovori na upozorenje Severne Koreje, posle zaoštravanja tenzija između dve zemlje zbog letova bespilotnih letelica iznad Pjongjanga, koji je naredio svojim snagama na granici da se pripreme za otvaranje vatre.
Mađarski premijer Viktor Orban preti da će vršiti opstrukciju da Ukrajini ne bi bila upućena pomoć u vidu zajma u iznosu od 50 milijardi dolara koju su joj ponudile SAD, EU i lideri G7 dok se ne održe izbori u SAD da bi bivši američki predsednik i republikanski predsednički kandidat Donald Tramp mogao pred novembarske izbore da kaže svojim glasačima, da, ukoliko bude izabran, neće dati nikakvu pomoć Kijevu, objavio je danas Politiko.
Roj dronova koji je leteo iznad vazduhoplovne baze Lengli u Sjedinjenim Američkim Državama tokom 17 dana zbunio je vojno rukovodstvo američkog ratnog vazduhoplovstva, prenosi list The Wall Street Journal.
U petak, tokom svog boravka u glavnom gradu Turkmenistana, Ašhabadu, ruski predsednik Vladimir Putin izneo je stav da je Rusija otvorena za diskusije o novom globalnom poretku. Ovo je izjavio na međunarodnom forumu „Vezanost vremena i civilizacija – osnova mira i razvoja“, koji je održan povodom 300. godišnjice rođenja turkmenskog pesnika i mislioca Mahtumkulija Frazija.
Prošlog vikenda na RTS je počelo emitovanje serije "Nobelovac" o našem proslavljenom piscu Ivi Andriću. Glavnu ulogu tumači Tihomir Stanić koji se po četvrti put u karijeri našao u ulozi srpskog pisca.
Legendarni maestro Zubin Mehta održao je sinoć drugi koncert sa Beogradskom filharmonijom u prepunom Kolarcu, a nakon petnaestominutnih stajaćih ovacija, obratio se publici.
Ako tražite savršen zimski desert, kompot od dunja je pravi izbor. Ova jednostavna i tradicionalna poslastica donosi osveženje i toplotu u hladnim danima, podsećajući nas na mirisne kuhinje iz detinjstva.
Snimak iz Indije koji prikazuje starca za kojeg se tvrdi da ima 188 godina, postao je viralan, ali ubrzo su se pojavile sumnje o njegovoj stvarnoj starosti.
Mirza Selimović zakazao je dva solistička koncerta koji će se održati za nešto više od mesec dana, a tom prilikom uz njega će biti porodica i dugogodišnja devojka.
Tokom zvanične posete predsednika Republike Turske Redžepa Tajipa Erdogana Republici Srbiji, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović održala je zajedno sa ministarkom privrede Adrijanom Mesarović bilateralni sastanak sa Mehmetom Fatihom Kadžirom, ministrom industrije i tehnologije Republike Turske.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović prisustvovala je u ambasadi Italije u Beogradu potpisivanju Memoranduma o razumevanju između BIO4 Kampusa i italijanskih Arexpo i Fondacije za inovacije i transfer tehnologije.
Švedska kraljevska akademija nauka doelila je danas ovogodišnju Nobelovu nagradu za hemiju ravnopravno Dejvidu Bejkeru "za računarski dizajn proteina" i Demisu Hasabisu i Džonu M. Džamperu "za predviđanje strukture proteina".
Evropska svemirska agencija (ESA) lansirala je u ponedeljak sondu iz svemirske luke Kejp Kanaveral na Floridi kao deo testa koji ima za cilj da pomogne u spasavanju Zemlje od potencijalnih udara asteroida.
Danas se u Ambasadi Italije u Beogradu nastavio projekat “BIO4 CAMPUS”, koji će, prema najavama nadležnih, Srbiji dati status prepoznatljivog bioekonomskog centra na području Evrope.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.