Ubedila Drakulu da čuva Hilandar! Srpkinja jedina ima spomenik na Atosu posvećen ženi koja nije Bogorodica!
Podeli vest
Mara Branković, ćerka despota Đurđa Brankovića i Jerine Branković, rođena je u Vučitrnu oko 1416. godine. Čim je njen otac došao na presto, došlo je do pregovora o Marinoj udaji za turskog sultana Murata II, što se i dogodilo 1435, kada je despotova ćerka ušla u harem.
Đurađu Brankoviću je obećanje da će dati ruku svoje ćerke bilo iznuđeno i on je odugovlačio da ga ispuni, pre svega zbog Marine mladosti. Ovaj brak bio je prilika da se s Osmanlijama zaključni novi sporazum, a deo Marinog miraza bio je veliki deo Srbije i ogromne količine srebra i zlata.
Na današnji dan umro je srpski pravoslavni sveštenik i četnički vojvoda Momčilo Đujić koji je predvodio značajan deo četnika na području severne Dalmacije i zapadne Bosne tokom Drugog svetskog rata.
Sremsko polje Leget je bilo poprište bitke između srpske i austrougarske vojske, boja koji se septembra 1914. godine odigrao na teritoriji Monarhije, u Sremu, nakon što je Srbija pritisnuta zahtevima Rusije i Francuske odlučila da iscrpljenih snaga forsira reku Savu i žrtvuje se za viši cilj.
05.09.2024
07:15
U tom trenutku, u haremu se nalazilo oko tri stotine žena, a Mara je stigla kao druga srpska princeza koja se udala za nekog otomanskog sultana, posle Olivere Lazarević 45 godina ranije. Sultan je bio 15 godina stariji od svoje nove mlade i već je imao više žena i konkubina, a navodno je Jerina bila ta koja je nagovarala despota da pošalju ćerku u Carigrad jer je u pitanju, iako težak, državnički potez.
Srednjovekovni izvori različito gledaju na odnos sultana Murata II i Mare Branković: od toga da nije hteo ni da je uzme za ženu, do toga da ju je izuzetno poštovao zbog lepote, obrazovanosti i brzog učenja pravila za svoj novi život. Budući da nije bila samo još jedna robinja već srpska princeza, ona je imala povlašćen status u haremu, ostala je pravoslavka i brinula o drugim hrišćanima u okolini.
Nakon smrti ugarskog kralja Žigmunda, Murat je počeo da vrši pritisak na Maru da utiče na svog oca da prekine odnose s Ugarima. Iako je despot Đurađ ponavljao da je on neutralan, ipak nije dopustio turskoj vojsci da prođe kroz Srbiju u pohodu na Ugarsku, niti joj se pridružio sa svojim ljudima. Usledila je opsada Smedereva, Đurađev prebeg u Ugarsku i zatočeništvo njegovo sina Grgura, koji se u Jedrenu pridružio Mari i Stefanu.
Dok je despot boravio u Baru, njegovi sinovi su se dopisivali s njim, a kada su uhvaćeni sultan Murat nasledio je da se obojica oslepe. Mara je u tom trenutku već imala znatan uticaj na otomanskog vladara, ali nije uspela da spreči sudbinu svoje braće jer je navodno Murat II naređenje izdao tajno.
Ipak, ona je bila brižna majčinska figura Muratovom nasledniku Mehmedu II Osvajaču, čija je majka bila robinja Huma Hatun, za koju se u pojedinim izvorima navodi da bi, takođe, mogla biti srpskog porekla. Dve žene su neko vreme provele zajedno i zbližile se, a Mara je s posebnim simpatijama gledala na njenog sina.
Mara po sultanovoj smrti odlazi natrag u Srbiju, a Mehmed joj je dodelio oblast oko Dubočice i Leskovca za izdržavanje. Nakon pet godina umire i njen otac Đurađ, a Mara je za kratko vreme postigla centralna politička figura na Balkanu tog vremena. Međutim, s bratom despotom Lazarom imala je loš odnos jer je bio prougarski nastrojen, pa se vratila kod Mehmeda II i dobila imanje u nekadašnjem Ježevu u blizini Sera. Odabrala je ovo mesto je je u blizini Sveta gora, pa je mogla da ugosti pobožne hrišćanske putnike i pomogne im.
Posebno je zanimljiva njena veza s vojvodom Vladom Cepešom III, koji je poznatiji pod nadimkom Drakula. Naime, ona je ubedila Drakulu da preuzme ktitorstvo nad manastirom Hilandar, zahvaljujući čemu je ovaj stari srpski hram imao značajne povlastice.
Koliko je uvažavanja imala od Mehmeda Mara je dobila i od njegovog naslednika Bajazita, a svoj uticaj je koristila da očuva hrišćanstvo u teškoj situaciji na Balkanu. Takođe, poznato je da je držala radionicu u kojoj su radili mnogi pisari i umetnici.
Mara je 1459. kupila manastir Svete Sofije u Solunu, a po njoj je poneo ime jedan od delova ovog grada - Kalamarija. Imala je veliki uticaj, kako u crkvi, tako i u turskim krugovima, što se vidi iz toga da je njena želja bila presudna prilikom izbora nekolicine carigradskih patrijarha. Umrla je u Ježevu 14. septembra 1487. godine, a sahranjena je u manastiru Bogorodice Ikosifinise u Kosinici.
Na pola puta od manastirskog pristaništa i danas stoji kapelica Lepe Mare, jedini spomenik na Atosu posvećen ženi koja nije Bogorodica.
Reč je o crkvici podignutoj u čast srpske princeze. Da bude još neobičnije, minijaturni hram podignut je na mestu gde je Bogorodica opomenula despinu Maru da je kad se iskrcala na Atos prekršila drevni zakon avaton koji ženama zabranjuje da kroče u monašku zemlju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na današnji dan umro je srpski pravoslavni sveštenik i četnički vojvoda Momčilo Đujić koji je predvodio značajan deo četnika na području severne Dalmacije i zapadne Bosne tokom Drugog svetskog rata.
Na propalestinskim demonstracijama održanim proteklog vikenda u Berlinu došlo je do nasilja kada su demonstranti počeli da gađaju policajce kamenicama i flašama, a policija uzvratila suzavcem.
Ministarka privrede Srbije, Adrijana Mesarović, oglasila se putem "Instagram" profila povodom svog obraćanja na konferenciji “Doing Business with Serbia” u prisustvu Nj.E. Mohameda Lute, predsednika i izvršnog direktora Privredne komore Dubaija i Nj.E. Ahmeda al Menhalija ambasadora Ujedinjenih Arapskih Emirata u Srbiji.
Afrička kuga svinja, već neko vreme hara Srbijom i zadaje muke stočarima, a iz Ministarstva poljoprivrede su saopštili kako ona trenutno vlada u 6 okruga i 10 opština.
Uroš Piper, bivši medijski koordinator Novog DSS, na društvenoj mreži "Iks" podsetio je na izjavu Miloša Jovanovića, lidera Novog DSS, iz 2021. godine:
Nijedan ministar albanske nacionalnosti u Vladi Severne Makedonije danas nije došao da dočeka srpskog premijera Miloša Vučevića koji je doputovao u Skoplje.
Godinu dana rata u Pojasu Gaze, borbe ne staju ni dan! Izrael potvrđuje da je izveo ciljani napad na Bejrut. Ulične borbe u Torecku. Veliki sajber napad na ruske medije. Oslobođena Grodovka. Predsednik Putin proslavlja 72. rođendan! Iz Kremlja poručuju: Provešće ga radno! Na sve najvažnije svetske teme u emsiji "Rat uživo"govorili su Marko Lakić, urednik digitalnog izdanja lista "Politika" i Ibro Ibrahimović, član predstavništva SPS.
Danas je 7. oktobar 2024. a samo pre godinu dana počeo je početak kraja sveta. U tom trenutku desio se napad Hamasa na Izrael. Da li je centrala slučajno pogrešila? Da li tu ima i izraelske ruke ili je sve to samo teorija zavere? Danas je u Srbiji vođena izuzetno važna sednica o litijumu koji bi mogao da odluči budućnost na še države. Sa druge strane, upravo danas predsednik Rusije Vladimir Putin slavi 72. rođendan. Na ovu temu u "Otvorenom studiju" govorili su advokat Nebojša V. Perović i prof. dr Dragan Petrović ispred Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
Na današnji dan 7. oktobra pre tačno godinu dana Hamas je izvršio upad na teritoriju Izraela. 365 dana kasnije, rat između dve države i dalje divlja. Na ovu temu u "Info danu" govorili su istoričar Saša Adamović i inženjer telekomunikacija Avram Izrael.
O nebuloznom predlogu protiv eksploatisanja litijuma i pokušajima opstruiranja Srbije od strane opozicije, govorio je direktor Srpskog telegrafa, Saša Milovanović.
S. J. (38) nastradala je, dok su njen suprug i tri ćerke povređeni u jezivom sudaru koji se dogodio u Bačkom Petrovcu, kada je u "fijat", u kom su oni bili, udario automobil marke "mercedes", kojim je upravljao pijani hrvatski državljanin I. P. (37).
Mančester Siti je ostvario važnu pravnu pobedu u odvojenom procesu protiv Premijer lige, što predstavlja ključni trenutak ne samo za klub iz Mančestera, već i za samu ligu.
Uragan "Milton" iznenada je ojačao do pete kategorije dok se približava obali Meksičkog zaliva u Sjedinjenim Američkim Državama, saopštio je Nacionalni centar za uragane (NHC) SAD-a.
Armija Rusije probila je odbranu OSU na Zaporoškom frontu, izvršivši prodor kroz nasip u Kamenskom. Potpuno neočekivano da se Oružane snage RF kreću u ovom pravcu, naročito zato što akcija nije deo šire operacije. Nije izvesno da li ruska komanda ima nameru da intenzivira dejstva na ovom delu fronta, nedaleko od grada Zaporožje.
Iz razumljivih razloga, ruski predsednik Vladimir Putin svoje najvažnije poruke prenosi na ruskom jeziku, a govornici drugih jezika oslanjaju se na prevode da bi čuli njegove misli. RT je koristio moderne algoritamske tehnologije da bi njegove poruke "isporučio" na engleskom.
Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije upozorilo je Vašington i njegove saveznike da se "ne igraju vatrom" kako ne bi definitivno uništili režim Konvencije o zabrani hemijskog oružja.
Korpus čuvara Islamske revolucije (iranska Revolucionarna garda) ne vidi potrebu za oglašavanjem o zdravstvenom stanju komandanta specijalnih snaga Al-Kuds Esmaila Kanija, rekao je zamenik komandanta te elitne jedinice Iradž Masdžedi.
Posebnim modnim defileom Beogradska filharmonija je predstavila novu koncertnu garderobu koju je kreirao Modni studio Zabunović, a izradila fabrika Luss tekstil. Uoči filharmonijskog koncerta u petak 4. oktobra, filharmoničari su priredili modnu reviju za svoju publiku koja je ogromnim aplauzom pozdravila novo izdanje muzičara.
Knjiga "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" autora Dragoslava Ćetkovića predstavljena je prošle nedelje na skupu u ispunjenoj maloj sali Kolarčeve zadužbine.
U svetu glamura i bogatstva, često zaboravljamo da su iza mnogih uspešnih ličnosti priče o teškim počecima i borbi protiv siromaštva. Ove priče inspirišu, podsećajući nas da su mnogi od današnjih ikona, koje uživaju u luksuzu, nekada živeli u skromnim uslovima. U nastavku predstavljamo samo neke od poznatih koji su uspeli da prevaziđu teške okolnosti i ostvare svoje snove.
Svi psi s nestrpljenjem iščekuju trenutak kada će dobiti hranu, a jedan crni labrador posebno je oduševio publiku. U viralnom videu, njegov vlasnik opušteno otkriva šta je naručio preko interneta, dok pas s uzbuđenjem čeka da čuje svoju omiljenu reč – hrana.
Nur Alfala, devojka Al Paćina, ponovo u centru pažnje nakon što je viđena s komičarom Bilom Marom, dok je prethodno napustila restoran s poznatim glumcem.
Muškarac iz Srbobrana proglašen je krivim u Višem sudu u Beogradu za proganjanje popularne pevačice Nataše Bekvalac i određena mu je mera psihijatrijskog lečenja na slobodi. Njemu je sud ukinuo i pritvor.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.