Skovano iz zapadne i ustaške "kuhinje": Atentat na kralja Aleksandra potpuno promenio tok srpske istorije!
Podeli vest
Kralj Aleksandar Prvi Karađorđević nije želeo da umre u krevetu, od starosti. Maštao je da će život okončati boreći se za svoj narod. Tako je i bilo. Vođa, koji je sa srpskim ratnicima preživeo mnoge golgote u Prvom svetskom ratu, nastradao je u Marselju 9. oktobra 1934, tokom diplomatske posete Francuskoj. Ubili su ga zaverenici iz ustaškog pokreta Ante Pavelića.
Pripadnici ustaškog pokreta i makedonske organizacije VMRO pokušali su dva puta ranije da likvidiraju kralja Ujedinitelja. Atentat u Marselju samo je nastavak neuspelog pokušaja iz Zagreba, kada su ustaše htele da likvidiraju kralja. I marseljski atentat pripreman je u ustaškoj "kuhinji". Glavni inspirator bio je ustaški vođa Ante Pavelić.
Milunka Savić, heroina Balkanskih ratova i Velikog rata, najodlikovanija je žena borac u Prvom svetskom ratu, ali i žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja. Francuzi su je nazvali srpskom Jovankom Orleankom zbog hrabrosti.
Marta 1943. godine, u Vrnjačkoj Banji, Veselin Šijaković je ubio gestapovskog oficira, jednog od najodgovornijih za nacistički zločin u Kragujevcu 21. oktobra 1941, kada je streljano 3.000 civila, od kojih 300 učenika. Na današnji dan, ovaj srpski heroj se upokojio 2009. godine.
Marička bitka, ili Bitka kod Černomena, predstavlja početak osmanlijskih osvajanja teritorija kojima je vladao najveći srpski vladar, car Stefan Uroš IV Dušan i početak brze propasti srpskog srednjovjekovnog carstva. Ostaje pitanje je šta bi se dogodilo da su srpski vladari Vukašin Mrnjavčević i njegov brat despot Uglješa, uspeli da poraze Turke u tom okršaju.
26.09.2024
07:15
Atentator Vlado Černozemski je ubrzo preminuo od rana zadobijenih od policije i besne rulje koja ga je napala. Ostali saučesnici Zvonimir Pospišl, Ivan Rajić i Mijo Kralj osuđeni su na doživotnu robiju. Utvrđena je odgovornost ustaškog poglavnika Pavelića. Francuska je tražila izručenje Pavelića, koji je u to vreme bio u Italiji, ali Musolini je odbio da ga preda. Uhapsio ga je, samo da bi otklonio komplikacije.
Francuska je priznala svoju odgovornost, time što je smenila šefa državne bezbednosti, kao i čelnike policije u Marselju. U francuskoj javnosti se govorilo da je najlojalniji saveznik Francuske poginuo na njenom tlu, jer ga ona nije dovoljno zaštitila.
Na današnji dan 1934. - Ubijen je Aleksandar I Karađorđević, kralj.
Vlado Černozemski je izvršio atentat na jugoslovenskog kralja Aleksandra Karađorđevića u Marselju. pic.twitter.com/5mYTGEZdU8
— RobertRobi (@Robertdreco) October 9, 2020
Svetska štampa naširoko je pisala o ovom ubistvu. Dok su jedni žalili ubijenog kralja i tražili ubice, javnost sila Osovine demantovale su svaku vezu sa atentatom i tobože "nepoznatim" zaverenicima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Milunka Savić, heroina Balkanskih ratova i Velikog rata, najodlikovanija je žena borac u Prvom svetskom ratu, ali i žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja. Francuzi su je nazvali srpskom Jovankom Orleankom zbog hrabrosti.
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je svečanom prijemu povodom dodele ugovora o radu najboljim diplomcima medicinskih fakulteta i srednjih medicinskih škola u Srbiji.
U Istočnom Sarajevu su u toku pretresi i saslušanja ministra bezbednosti u Savetu ministara Nenada Nešića i Mladena Lučića, brata bivšeg ministra za ljudska prava i izbeglice u Savetu ministara. Akciju sprovodi Uprava za organizovani kriminal MUP-a Republike Srpske, a po nalogu Tužilaštva BiH.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o hrvatskoj mržnji prema Srbiji i tome da im je Vučić trn u oku.
U fabrici Zastava oružje u Kragujevcu, prema rečima dobro obaveštenog izvora, došlo je do incidenta kada je puška PAP G kalibra 308win opalila pre nego što je metak ušao u ležište metka.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili dva kilograma kokaina i uhapsili jednu osobu zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Još uvek se nisu smirile tenzije nakon prvog abaligaškog večitog derbija koji je pripao košarkašima Crvene zvezde. Partizan je oštećen u samoj završnici sudijskim odlukama, a tome je tri dana posle samog meča, kao i o izjavi direktora ABA lige Milije Vojinovića, govorio trener Željko Obradović.
Trener košarkaša Crvene zvezde Janis Sferopulos pojavio se na tradicionalnom novogodišnjem koktelu u pratnji supruge, koja je oduševila sve zvanice elegancijom i lepotom.
Ruska raketa zemlja-vazduh izazvala je u sredu pad aviona u Kazahstanu u kojem je poginulo 38 ljudi, ekskluzivno za Juronjuz tvrde izvori iz azerbejdžanskih vlasti.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) odražana je konferencija za medije povodom premijere predstave "Sveti Georgije ubiva aždahu" na kojoj su govorili glumci Milan Marić, Nikola Rakočević, kao i reditelj Milan Nešković.
Pesma čuvenog kantautora Đorđa Balaševića "Priča o Vasi Ladačkom" poslužila je kao inspiracija reditelju Ljubiši Samardžiću da napravi seriju "Jesen stiže dunjo moja".
Kultna serija "Bolji život" jedna je od najgledanijih u bivšoj Jugoslaviji., a svakodnevna dešavanja porodice Popadić od 1987. do 1991. pratilo je više miliona gledalaca širom Srbije.
Japanci i Korejci veruju u teoriju koja povezuje temperament sa krvnom grupom osobe. Postoji mnogo različitih pristupa i metoda za proučavanje, a evo kako se na osnovu krvne grupe otkrivaju karakteristike žena.
Kineska verovanja su u mnogim slučajevima specifična, ali ljudi širom sveta veruju u njih i čvrsto se drže sledećih pravila. Oni tvrde da 7 stvari treba da izbacite iz kuće kako ne biste navukli bedu na porodicu.
Pevačica Goga Sekulić i njen kolega Aleksandar Misojčić Xander sinoć su, na Božić, uhapšeni na graničnom prelazu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Goga Sekulić je sinoć uhapšena na graničnom prelazu između Bosne i Hrvatske kada je krenula sa kolegom na nastup, ali ona nije jedina pevačica koja se našla u ovoj situaciji. Neke Gogine koleginice brzo su puštene nakon privođenja, ali i ima i onih koje su provele određeno vreme iza rešetaka.
Goga Sekulić je sinoć, 25. decembra, zajedno s kolegom Aleksandrom Misojčićem Xanderom zaustavljena na granici između Hrvatske i Bosne Hercegovine i uhapšena. Nakon što su pušteni, pevačica se obratila fanovima porukom na društvenim mrežama.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.