Odsekla je kosu, povezala grudi, obukla muško odelo i otišla u rat! Ona je bila najhrabrija žena u istoriji Srbije!
Podeli vest
Milunka Savić, heroina Balkanskih ratova i Velikog rata, najodlikovanija je žena borac u Prvom svetskom ratu, ali i žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja. Francuzi su je nazvali srpskom Jovankom Orleankom zbog hrabrosti.
Rođena je u skromnoj porodici u selu Koprivnica, kod Jošaničke banje. Kao godina Milunkinog rođenja, kako piše u njenoj članskoj karti rezervnih vojnih starešina, navodi se 1892, mada se u nekim izvorima pojavljuje i 1890. godina. Imala je brata i dve sestre i bila je najstarije dete Radenka i Danice Savić. Čuvala je ovce, ali se i bavila seoskim poslovima.
Probojem Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine, pre 106 godina, dogodio se preokret na frontovima Prvog svetskog rata, što će dovesti do poraza Centralnih sila, okončanja Svetskog rata, ali i oslobođenja svih srpskih teritorija.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
10.09.2024
07:15
Nakon što je 1912. godine objavljen Ukaz o mobilizaciji, Milunka odlučuje da spase oca i bolesnog brata odlaskom u rat. Odsekla je kosu, povezala grudi, obukla muško odelo i regrutuje se pod imenom Milun Savić. Tako je učestvovala u Balkanskim ratovima, ali tako počinje i njen ratnički staž. Da je Milun žensko, otkriveno je u Bregalničkoj bolnici 1913, nakon što ju je metak pogodio u grudi. Rat je završila činom kaplara srpske vojske.
Kao dobrovoljac prijavila se i za Prvi svetski rat, gde je bila deo Gvozdenog puka zajedno sa Škotlađankom Florom Sends. Prilikom povlačenja preko Albanije, 1915. godine, u Makedoniji, progođena je u glavu. Posle nekoliko meseci oporavka nastavila je da se bori na Solunskom frontu, gde je učestvovala u bitkama u leto i jesen 1916. godine. U bici na Kajmakčalanu sama je zarobila 23 bugarska vojnika, pomagala je u dostavljanju municije i istakla se u bombaškim napadima. Ukupno u borbama ranjavana je četiri puta. Ratnu karijeru završila je činom narednika.
Sremsko polje Leget je bilo poprište bitke između srpske i austrougarske vojske, boja koji se septembra 1914. godine odigrao na teritoriji Monarhije, u Sremu, nakon što je Srbija pritisnuta zahtevima Rusije i Francuske odlučila da iscrpljenih snaga forsira reku Savu i žrtvuje se za viši cilj.
05.09.2024
07:15
Milunka je nagrađena brojnim i najvišim odlikovanjima. Od Francuza je dobila dva ordena Legije časti kao i nadimak srpska Jovanka Orleanka. Dobila je i najviši francuski orden, Ratni krst, koji joj je lično uručio admiral Geprat, i time je postala jedina žena na svetu koja je nosilac ovog ordena. Bila je i nosilac zlatne Karađorđeve zvezde sa mačevima, zlatne medalje za hrabrost Miloš Obilić, kao i Albanske spomenice i spomenice Solunskog fronta 1915-1964. Ponela je britanski Orden Svetog Majkla, kao i ruski Orden Svetog Đorđa Pobedonosca i druga odlikovanja.
Izveđu dva svetska rata bila je poštovana širom Evrope. Zajedno sa preživelim saborcima, odlazila je na proslave jubileja, obilazila ratišta i polagala cveće na grobove stradalih ratnika. Na susrete je odlazila u šumadijskoj narodnoj nošnji, koja je bila ukrašena dobijenim odlikovanjima.
Odbila je kuću i penziju koja joj je ponuđena u Francuskoj, i odabrala je da živi u zemlji za koju se borila a u kojoj je bila zaboravljena i od ljudi i od države. Prva zaposlenja nakon rata nalazi u Bosni i Hercegovini, kao kuvarica, bolničarka, kontrolor u fabrici vojnih uniformi. Tamo upoznaje Veljka Gligorijevića, za kog se 1922. godine udala. Ćerku Milenu rodila je nakon dve godine. Usvojila je još tri ćerke: Milku, koju je našla ostavljenu na železničkoj stanici, Višnju, sestru od ujaka dobijenu u poznim godinama i Zorku, siroče iz Dalmacije koje je zbog meningitisa imalo hendikep. Pošto joj je suprug dobio premeštaj u Banjaluku, njihov brak se ubrzo nakon toga gasi. Tokom života očuvala je i iškolovala oko tridesetoro dece , koja je dovodila iz svog rodnog sela.
Za zasluge u ratu od države je dobila imanje u selu Stepanovićevo, nadomak Novog Sada. Tu je podigla kuću, koju je poklonila sestri Savki, a ona se preselila u Beograd. Pošto je imala dece, i bio joj je potreban posao kako bi ih prehranila, Milunka se zapošljava kao čistačica u Hipotekarnoj banci. Pošto je bila bez obrazovanja, tu je dočekala i penziju 1945. godine.
Godinu dana pre smrti, 1972, od Skupštine grada Beograda dobila je jednosoban stan u naselju Braće Jerković. Umrla je okružena decom i unucima. Iako, kako je prvobitno najavljeno da će biti sahranjena uz sve državne i vojne počasti, to se nije desilo. Milunka je sahranjena u porodičnoj grobnici na Novom groblju u Beogradu. U okviru obeležavanja četrdesetogodišnjice od njene smrti, 2013. godine, njeni posmrtni ostaci su na inicijativu Istorijskog muzeja Srbije preneti u Aleju velikana.
Na njenoj bivšoj kući na Voždovcu stoji spomen ploča, a u Jošaničkoj banji joj je 1995. godine podignut spomenik u prirodnoj veličini. Mnoge ulice u Srbiji nose njeno ime, ali nema je u srpskim muzeijima. U Muzeju Velikog rata, u francuskom gradu Mo, Milunka zauzima značajno mesto. Američki sajt Listverse, uvrstio je Milunku Savić na listu deset najvećih žena koje su se borile u nekom od ratova tokom novije istorije
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Probojem Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine, pre 106 godina, dogodio se preokret na frontovima Prvog svetskog rata, što će dovesti do poraza Centralnih sila, okončanja Svetskog rata, ali i oslobođenja svih srpskih teritorija.
Rusija se pripremala za izvođenje diverzionih operacija protiv Sjedinjenih Američkih Država, postavljajući eksplozivne naprave u teretne pošiljke i šaljući ih avionima. Kao odgovor, Sjedinjene Države su upozorile predsednika Rusije Vladimira Putina na posledice zbog „podrške terorizmu“, prenosi Njujork tajms, pozivajući se na anonimne izvore.
Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp mogao bi ponuditi Rusiji obnovu saradnje u svemirskoj industriji, uključujući njeno uključivanje u međunarodni program „Artemida“, u zamenu za brzo okončanje sukoba u Ukrajini, piše The Hill.
Izraelski istoričar Holokausta i najčuveniji lovac na naciste koji je pronašao i uhvatio komandanta Jasenovca Dinka Šakića, Efraim Zurof, našao se na udaru glumaca u Srbiji. I to sve – zbog svog jasnog stava.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je najdublje poštovanje za predsednika SAD Donalda Trampa, Benjamina Netanjahua, Muhameda bin Abdulrahmana Al Tanija, kao i Abdul Fataha Al Sisija, za posvećenost obezbeđivanju mira.
Predsednica takozvane države Kosovo Vjosa Osmani nastavila je sa fabrikovanjem istorije i udarima na Srbiju i njenog predsednika Aleksandra Vučića tokom posete albanskom Memorijalnom kompleksu u Račku.
Gosti večerašnje emisije "Otvoreni studio" na Informer televiziji bili su prof.dr. Branko Nadoveza - institut za noviju istoriju Srbije i prof.dr. Mina Zirojević - institut za uporedno pravo.
Gosti INFO JUTRA na televiziji Informer bili su Đorđe Milićević - ministar bez portfelja i Radoslav Marjanović - član GO SNS. Oni su komentarisali trenutnu situaciju oko raspisivanja savetodavnog referenduma koji je predložio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, ali i evropske - političke promene koje se najpre očekuju na izborima u Nemačkoj.
U novoj epizodi "Nova TV Zvezda - Upoznajte kandidate" voditelj šoua Aleksandar Baošić razgovarao je sa kandidatkinjom Zlatom Jokić, koja je izborila mesto u narednom krugu takmičenja.
Srbija je započela pregovore sa SAD o sankcionisanoj Naftnoj industriji Srbije. Još je nepoznanica kako će se rešiti problem ruskog vlasništva ovog nekadašnjeg državnog giganta, ali i koja je najbolja opcija da građani Srbije prođu kroz sve ovo sa što manje posledica.
Rezultati obdukcije tela tek rođene bebe u okolini Resavice su pristigli u Osnovno javno tužilaštvo u Despotovcu koje radi na ovoj jezivom slučaju, međutim, kako nam je rečeno, na osnovu nalaza veštaka, ipak ništa nije bilo moguće utvrditi!
Prošlo je skoro šest meseci od ubistva policajca Nikole Krsmanovića (34). Nikola je život ostavio na radnom mestu. Tokom rutinske kontrole ubio ga je šiptarski višestruki ubica i begunac iz zatvora Faton Hajrizi 18. jula 2024. godine.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, policijski službenici PS Novi Beograd doneli su rešenje o zadržavanju okrivljenog A.S. (26) zbog krivičnog dela Utaja.
U Kruševcu se večeras oko 18:30 časova desio veliki požar u blizini FAM-a. Intervesnisali su VSJ Kruševac, 15 vatrogasaca-spasilaca sa 5 vatrogasnih vozila sa opremom. Kako prenosi Informerov izvor, požar je većih razmera.
Evo kako izgleda tabela Evrolige nakon utakmica Crvene zvezde i Partizana! Naime, četa Željka Obradovića sinoć je ubedljivo trijumfovala nad Efesom - 93:62, zahvaljujući čemu se popela na 12. mesto, dok su crveno-beli zbog večerašnjeg poraza od Fenerbahčea - 96:91, pali sa pete na osmu poziciju na evroligaškoj tabeli!
Federalna bezbednosna služba (FSB) Rusije sprečila je pokušaj ukrajinskih službi da potkupe ruske vojnike u zoni Specijalne vojne operacije, navodi se u saopštenju FSB-a.
Rusko Ministarstvo odbrane izveštava o uništenju ukrajinskih oklopnih vozila i pripadnika Oružanih snaga Ukrajine u pograničnom regionu Kurske oblasti.
Postignut je sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa kojim će biti oslobođena 33 taoca i postepeno povlačenje snaga izraelske vojske iz delova Gaze. Pauza u borbama stupa na snagu od nedelje, rekao je katarski premijer na konferenciji za novinare.
Premijer Crne Gore MIlojko Spajić i gradonačelnik Podgorice Saša Mujović izviždani su od strane navijača košarkaškog kluba Budućnost Voli na utakmici Evrokupa sa Hapoelom iz Tel Aviva.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz o jednokratnoj isplati od 80 hiljada rubalja (oko 750 evra) veteranima Drugog svetskog rata, njihovim udovicama, kao i bivšim maloletnim zatvorenicima koncentracionih logora.
Džejms Din davno je priznao glumici Elizabet Tejlor da ga je u detinjstvu seksualno zlostavljao metodistički sveštenik, a sada se smatra da je upravo izgubio nevinost sa čovekom kojeg su lokalni meštani zvali „Dr Čudni“.
Glumci Metju Peri i Pol Voker na bizaran način predvideli su sopstvene smrti, izgovarajući rečenice kojih nisu bili ni svesni, a koje su nakon tragedija postale jedna vrsta jezivog proročanstva.
Saradnja Telekoma Srbija i Pelicula production, nakon velikog uspeha na projektima "Oluja" i "Nedelja" donosi novu dramu napisanu po istinitom događaju – seriju "Otmica".
Veterinarska sestra Eva navela je da je najviše uznemirava pas rase border koli, kao i da njen strah potiče od inteligencije i brzih refleksa ove rase.
Milica Veličković je ocu svog deteta Borislavu Terziću Terzi poslala tortu sa fotografijama njegove novorođene ćerke, a sada se oglasila na društvenoj mreži Instagram.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.