Srpska vojska munjevito probila Solunski front! Zastava Srbije zavijorila se sve do Rijeke!
Podeli vest
Probojem Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine, pre 106 godina, dogodio se preokret na frontovima Prvog svetskog rata, što će dovesti do poraza Centralnih sila, okončanja Svetskog rata, ali i oslobođenja svih srpskih teritorija.
Razbijanjem bugarsko-nemačkih snaga omogućen je proboj srpskih i savezničkih trupa na sever, što je rezultiralo kapitulacijom Bugarske, potom Austrougarske, da bi zatim i Nemačka zatražila primirje 11. novembra, što je zapravo značilo kapitulaciju u Prvom svetskom ratu.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
Sremsko polje Leget je bilo poprište bitke između srpske i austrougarske vojske, boja koji se septembra 1914. godine odigrao na teritoriji Monarhije, u Sremu, nakon što je Srbija pritisnuta zahtevima Rusije i Francuske odlučila da iscrpljenih snaga forsira reku Savu i žrtvuje se za viši cilj.
05.09.2024
07:15
Na Solunskom frontu, sa savezničke strane, nalazile su se srpske, francuske, britanske, delom grčke i italijanske trupe, do 1917. godine, odnosno revolucije u toj zemlji, i ruske. Najbrojniji su bili Francuzi. Na suprotnoj strani nalazile su se nemačke, bugarske i austrougarske trupe. Bugara je bilo najviše.
Od marta do polovine maja 1916. godine sa Krfa, gde se oporavljala posle golgote tokom povlačenja preko planinskih vrleti Albanije do Jadrana, u zimu 1916, prebačena je i srpska vojska, sa koliko se zna, 6.025 oficira i 124.190 vojnika.
U najširem obimu, Solunski front protezao se od Jadransko-jonske obale, nešto severnije od Valone, dužinom približno 600 kilometra preko reke Strume, čak do Dedeagača, danas Aleksandrupolis, na egejskoj obali.
Teške borbe na Solunskom frontu vođene su posebno na Kajmakčalanu, septembra 1916. što je okončano srpskom pobedom, 30. septembra, konačnim zauzimanjem vrhova planine, uz stravične žrtve, i oslobađanjem Bitolja novembra 1916.
Srpska Treća armija, usled velikih gubitaka, rasformirana je 28. marta 1917. godine i njenim ljudstvom su popunjene Prva i Druga armija.
Zapovednik savezničkih snaga na Solunskom frontu francuski general Franše d`Epere juna 1918. prilikom sastanka sa regentom Aleksandrom Karađorđevićem i srpskim generalima usaglasio je dalje poteze. Tada je dogovoreno da ofanziva započne 15. septembra na sektoru Dobro polje -Veternik - Kozjak, gde su se nalazili Srbi, kojima je određen težišni udar prilikom proboja. Prva i druga srpska armija, odnosno šest pešadijskih i jedna konjička divizija, ojačane sa dve francuske pešadijske divizije, bile su udarna snaga proboja.
Srpsku vojsku sačinjavale su dve armije, Prva pod komandom generala Petra Bojovića i Druga armija, kojom je zapovedao vojvoda Stepa Stepanović. Komandant Štaba bio je vojvoda Živojin Mišić.
Sve ukupno Srba je bilo do 140.000. Približno 25.000 bili su dobrovoljaci, Srbi sa prostora Austrougarske, prispeli što iz zarobljeništva, odnosno Rusije, što iz Amerike. Po onovremenim svedočenjima upravo dobrovoljci su bili najborbeniji element srpske vojske u završnom periodu Svetskog rata.
Uoči proboja, 14. septembra duž linije fronta započela je masivna artiljerijska priprema za ofanzivu, dejstvom oko 2.000 dalekometnih cevi. Vatra strahovite razorne moći trajala je do početka proboja 15. septembra u 5:30 časova.
Proboj je ostvaren od 15. do 17. septembra 1918. godine na frontu dveju bugarskih divizija. Prevashodni vojni cilj bilo je ovladavanje dolinom Vardara, ali je brzo napredovanje Srba, promenilo prvobitne ograničene ciljeve. Pošto je razbijena bugarska vojska bežala u rasulu vlada u Sofiji kapitulirala je 30. septembra1918. Srbi su prilikom oslobađanja otadžbine nastupali tako brzo da je francuska komanda apelovala na srpsku Vrhovnu komandu da uspori napredovanje.
Munjevit proboj Srba rezultirao je oslobađanjem Beograda već 1. novembra. Usledilo je dalje napredovanje srpske vojske, na sever s ciljem oslobođenja Vojvodine, kao i na zapad, sve do Karavanki, Rijeke, Prekmurja. Austrougarska je kapitulirala 4. novembra.
Za uspešno rukovođenje ofanzivom general Petar Bojović unapređen je u čin vojvode.
U pismu bugarskom monarhu Ferdinandu, nemački car Vilhelm II, jadao se da je sramno što je, po njegovim rečima, 60.000 Srba, odlučilo ishod rata.
Kao posledica Prvog svetskog rata, četiri velike stare imperije prestale su da postoje: Austrougarska, Turska, Rusija, Nemačka. Sa druge strane nastalo je više novih nacionalnih država, među njima i Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, odnosno Jugoslavija.
Srbija je u tom ratu ukupno izgubila, koliko se zna, 1.248.136 stanovnika, odnosno 28 odsto. U stvarnosti taj procenat je još veći kada se imaju u vidu državni okviri Srbije pre Balkanskih ratova, koji su, i po sastavu stanovništva, izneli "na svojim leđima" čitav taj rat, uz bitnu pomoć desetina hiljada Srba dobrovoljaca sa prostora negdašnje Austrougarske.
Pobede srpske vojske krunisane su odlukama Srba iz do tada neoslobođenih krajeva da se prisajedine Srbiji, tako se Vojvodina prisajedinila Srbiji 25. novembra 1918. godine, a Crna Gora 26. novembra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski prekasno je započeo korake ka pregovorima sa Rusijom, napisao je lider stranke „Ustaj, Francuska“ Nikola Dipon-Enjan na društvenoj mreži Iks.
Pripadnici specijalne jedinice „Ahmat“ značajno su smanjili borbenu aktivnost ukrajinske artiljerije u oblasti Sudže kod Kurska, izjavio je za RIA Novosti pripadnik grupe „Aida“ sa pozivnim imenom „El Džej“.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podneće Ministarstvu unutrašnjih poslova RS zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja povodom letaka koji su izlepljeni na zgradu Vlade Srbije i zgradu Predsedništva, a u kojima se poziva na nezakonito "građansko hapšenje" najviših državnih funkcionera, odnosno na izvršenje krivičnog dela Protivpravno lišenje slobode iz člana 132 Krivičnog zakonika.
Premijer Miloš Vučević doputovao je danas u Pariz gde će prisustvovati svečanoj ceremoniji povodom otvaranja obnovljene pariske katedrale Notr Dam posle požara koji je to čuveno zdanje zahvatio pre pet i po godina.
Danas je u beogradskom hotelu “Kristal” održan višečasovni sastanak između članova omladine “Narodnog pokreta Srbije“ i predstavnika američke NVO "International Republican Institute" (IRI).
Večeras u 22.30 na Informer televiziji, emisija Stav sa Oliverom Miletović donosi temu koja je izazvala burne reakcije u javnosti – “Profesori ucenili studente i izveli ih na ulicu!”.
O ponašanju lažnog premijera Aljbina Kurtija u Srajevu u emisiji "Info jutro" govorili su Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost, Nenad Stevandić predsednik Narodne Skupštine RS i Milorad Arlov iz odbor za pomoć Srbima na KiM iz RS.
Gosti emisije "Rat uživo" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik SPOR Stefan Srbljanović. Oni su govorili o brojnim geopolitičkim temama.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su Z. J. (49) iz okoline Koceljeve i S. J. (19) iz Novog Sada, zbog sumnje da su izvršili krivično delo prevara.
Suđenje roditeljima Koste K. koje se vodi po tužbi porodice Dukić, odloženo je juče, ali je punomoćnik oštećene porodice, Snežana Dunjić, istakla koliko je važno svedočenje razredne Dragane Tomić, koja uporno izbegava da se pojavi na sudu, i zatražila ponovno pregledanje video snimka kobnog dana.
Četiri Vlasotinčanke stare 30 i 32 godine, kao i Lj.K. iz Vlasotinca (46) za kojeg se sumnja da ih je podvodio mušterijama, uhapšeni su sinoć u policijskoj akciji u Nišu.
Fudbaler Crvene zvezde Naser Điga (22) navodno je najbliži odlasku iz Crvene zvezde od svih prvotimaca, a prema nezvaničnim informacijama, za njega su zainteresovani brojni premijerligaši.
Železničar ima mlade i brze igrače, nezgodni su, rekao je privremeni trener Partizana Marko Jovanović pred sutrašnji (Arena 1 premijum 19.00) duel sa Železničarom u Pančevu, a potom je dodao i da tamošnja veštačka podloga ne predstavlja problem za crno-bele.
Član rukovodstva Partizana Predrag Mijatović oglasio se povodom spekulacija o novom treneru Partizana i poručio je da će svaka odluka koju klub donese biti u interesu crno-belih!
Marko Jovanović je tokom konferencije za medije pred meč Partizana sa Železničarom poželeo sreću rukometišima i čestitao košarkašima, što je izazvalo oduševljenje među pristalicama crno-belih.
Razmeštanje kompleksa „Orešnik“ na teritoriji Belorusije odgovor je na nameru Amerike i Nemačke da rasporede rakete srednjeg dometa u Evropi, rekao je zamenik načelnika Generalštaba beloruske vojske Sergej Lagodjuk.
Nezavisni rumunski predsednički kandidat krajnje desnice Kalin Đorđesku kritikovao je odluku najvišeg suda Rumunije da poništi rezultate prvog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji.
Holandska policija saopštila je danas da je nedugo posle eksplozije u stambenom kompleksu u Hagu primećen sumnjivi automobil kako brzo prolazi pored zgrade, javlja NL Tajms.
Asadova supruga Asma i njihovo troje dece prošle nedelje pobegli su u Rusiju, a sam Bašar Al-Asad je ostao u državi, piše "Vol Strit Žurnal", pozivajući se na sirijske bezbednosne i arapske izvore.Prema pisanju
Započelo je snimanje filma "Ruka pravde" koji obrađuje atentat Blagoja Jovovića na ustaškog vođu Anta Pavelića, koji je odgovoran za najbizarnije zločine, među kojima spada prikupljanje očiju sa mrtvih žrtava.
Nagrada za životno delo "Dobričin prsten” za 2023. godinu uručena je večeras glumici Aniti Mančić na svečanosti u njenom matičnom Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP).
Film "Gladijator 2" u kojem Denzel Vošington igra rimskog cara Marka Opelija Makrina najuspešniji je u karijeri salvnog glumca. Za smao tri nedelje ova epska drama zaradila je više od 320 miliona dolara u bioskopima širom sveta.
Jabuke iako izgledaju sveže, prekrivene su slojem voska, a često sadrže i pesticide koji ostaju na površini i dugo se zadržavaju. Polivanjem jabuka vrelom vodom možete brzo proveriti da li su tretirane ovom hemikalijom.
Marsela Iglesijas, poznata kao "ljudska Barbi", prepoznatljiva je u javnosti po svom mladalačkom izgledu, koji je sačuvala uz pomoć značajnih ulaganja u kozmetičke tretmane i zdrav način života.
Sofija Janićijević je krila identitet svog bivšeg dečka Atmira Albe i predstavljala ga kao Dejana Trajkovskog, a spekuliše se da je to uradila da njena porodica ne bi saznala njegovo poreklo.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.