SRPSKA U NIKAD VEĆOJ OPASNOSTI, MESIĆ TRAŽI OD BAJDENA DOZVOLU DA SREDI BiH! Hteo bi da je napravi po meri Sarajeva, SAMO SRBI VIŠE...
Podeli vest
Nova američka administracija može biti zainteresovana za projekat "građanske Bosne", može ih na to podsećati i bivši predsednik Hrvatske, ali je verovatnoća realizacije mala
Ideja o "građanskoj Bosni" nije nova. Zato ni pismo Stjepana Mesića Bajdenu "ne odiše ekskluzivitetom". Inače, Mesićeva "Platforma za BiH" je iz 2014. godine. Sa predavanja u Mostaru. O "Dejtonu 2" pisano je i pre toga.
Centralna izborna komisija BiH poništila je danas izbore u Srebrenici i Doboju, a predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je ta odluka etnički inženjering!
21.01.2021
15:48
Nasrtaji na dejtonski okvir počeli su neposredno nakon implementacije mirovnog sporazuma. Tema "dedejtonizacije" BiH ostala je na stolu punih četvrt veka. Ukidanje entiteta, zamena Predsedništva jednostavnijom centralizovanom vlašću, apsolutna i potpuna primena principa "jedan čovek - jedan glas" i sve što iz takvih odluka proizilazi…
Pretpostavlja se da ovo, u određenoj meri, može zainteresovati novu administraciju u Vašingtonu. Na tim „talasnim dužinama" bili su i pre Trampove pobede. Poslednji „veliki pritisak" organizovan je u poznu jesen 2009. otpočinjanjem Butmirskog procesa i trajao je sve do zajedničke posete Hilari Klinton i (već zaboravljene) Ketrin Ešton tri godine kasnije.
Uz niz pratećih vojnih vežbi, političkih inicijativa, samita, nezaobilaznog ponavljanja parola o „evropskoj budućnosti". Klintonova bejaše jasna - ona će se lično založiti za članstvo BiH u NATO, ali da se ispune uslovi iz famoznog Akcionog plana. Ni skoro deceniju nakon toga BiH nije u NATO, niti će, po svemu sudeći, u tu organizaciju ući brzo. Reaktuelizacija starih težnji danas se odigrava u ovom kontekstu.
Građansko ili nacionalno
Dedejtonizacija BiH neophodna je zarad članstva u NATO! U tu svrhu, nekome kao političko obrazloženje, nekome kao ideološka potka, a nekome kao propagandno sredstvo, nudi se „sedativ" o „građanskoj Bosni". Ona „nacionalna Bosna", kako je u Dejtonu ustrojena, nije moderna, nije funkcionalna. Zarobljeni u iracionalnom, atavističkom, primordijalnom, nikada ne mogu postati deo civilizovanog sveta! Neophodno je, valjda, da svi budu Bosanci, kao u doba Benjamina Kalaja, bošnjačkog, srpskog, hrvatskog ili nekog četvrtog porekla!
Pored toga što nametanje ovog koncepta ima nedvosmislenu geopolitičku konotaciju, upitna je i njegova sadržina. Posmatrano iz šire istorijske perspektive, nacionalno i građansko teško je razdvojiti. Ono što se danas uobičajeno predstavlja „građanskim", uobličeno je unutar identitetskih obrazaca koji su bili „nacionalni".
Tokom ere bipolarnosti nasuprot tome forsirano je „nenacionalno", kosmopolitsko i mondijalno uvijeno u frazu „proleteri svih zemalja ujedinite se!" Otuda i „igranje na kartu" različitih nacionalizama u komunističkom bloku, za šta su potrošena značajna sredstva u „hladnoratovskom razdoblju". Nacionalizam postaje sredstvo za rušenje Istočnog bloka, a zatim i za dezintegraciju Sovjetskog Saveza. I uvek i svuda to je objašnjavano „korakom ka građanskom".
Danas su „građanski nacionalizmi" u tri baltičke republike važni instrumenti zarad održavanja rusofobije, čak su i poželjni kako bi se zaustavio „ruski maligni uticaj". Zbog toga i uskraćivanje elementarnih prava ruskom (ili kako ih označavaju - ruskojezičnom) stanovništvu. Bez obzira na ljudska prava, slobode i ostalo što predstavlja temelje „građanskog". Nastavljeno je tako i u Ukrajini.
Takođe, nova etapa kontinentalnih integracija otpočela je rešavanjem jednog nacionalnog pitanja: ujedinjenjem dve Nemačke. Opet, uloženo je mnogo kako bi se ovaj korak predstavio „demokratskim pravom" nemačkog naroda, što jeste i donekle tačno. Ali, sa druge strane, to je i ostvarivanje težnje nemačkog naroda i nemačke elite za brisanjem nametnute granice i ponovnim „okupljanjem" u jednoj državi. Raspad Čehoslovačke na dve nacionalne države, uprkos raspoloženju javnosti koje je „vuklo" na drugu stranu, pa i dezintegracija Sovjetskog Saveza, unutar kojeg je manje ili više jasna većina za osamostaljivanjem bila izražena samo u četiri federalne jedinice, dokazi su da je nacionalno imalo prednost i nad demokratskim.
Uslov za opstanak
Naposletku, nacionalni princip primenjen je i na jugoslovenskom slučaju. U uvodnim odredbama Ustava Hrvatske stoji: „Izražavajući tisućljetnu samobitnost i državnu opstojnost hrvatskog naroda", a zatim i pomenuto održavanje „državotvorne misli o povijesnom pravu hrvatskoga naroda na punu državnu suverenost".
U Ustavu Slovenije da je to „država svih svojih građana, zasnovana na trajnom i neotuđivom pravu slovenačke nacije na samoopredeljenje."
Pokušaj sprovođenja nacionalnog principa uočava se i u Crnoj Gori nakon 2006. godine, zasnovan na negaciji bilo kakvih veza sa srpskim nasleđem, uključujući i suludo organizovanje „državne crkve" od strane deklarisanih ateista.
Treba li podsećati na primer lažne države Kosovo? Volja etničkih Albanaca, većinskog stanovništva u jednoj pokrajini, bez organizovanja referenduma, uzeta je kao ključni faktor za opredeljivanje zapadnog dela međunarodne zajednice prilikom odlučivanja o (ne)priznavanju jednostrano proglašene „nezavisnosti".
Sada, ostaje otvoreno - zašto bi u BiH primenjivali jedan koncept, a u svim ostalim slučajevima iz regiona, pa i šire u postkomunističkim istočnoevropskim primerima - drugi!? Posebno ako se ima u vidu da su kreiranje tih i takvih principa u drugim primerima projektovali upravo pojedinci iz Bajdenovog okruženja ili iz istog „ideološkog kružoka".
Postojeće uređenje BiH odraz je međunacionalnih sukobljavanja, izraženog nepoverenja, straha od majorizacije, što su, između ostalog, bili uzroci građanskog rata. Da je od osamdesetih godina „zaigrano na kartu" građanskog, možda bi izbegli rat, možda bi opstala Jugoslavija.
Naravno, nije to bila opcija za „hladnoratovske pobednike", pošto bi u takvim okolnostima možda opstala i (skraćena ili u celini) sovjetska superdržava. Nacionalno je dobilo prednost, time je dugoročno determinisan istorijski tok. Drugde, pa i na postjugoslovenskom prostoru.
ova vašingtonska administracija može biti zainteresovana za projekat „građanske Bosne", može ih na to podsećati i bivši predsednik Hrvatske, ali je verovatnoća realizacije mala. I pored geopolitičkih ciljeva SAD i vodećih evropskih država. BiH može opstati kao multinacionalna država! Sa „građanskim" koje je multinacionalno, a ne nadnacionalno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
nije on samo predsednik hrvatske nego i predsednik jugoslavije. covek koji je drzao ustaske govore, koje umesto da srbija svakodnevno vrti na tv, prica gluposti o predsedniku hrvatske. pa to je covek koji je tesko vredjao srbe, procom o opancima i zemlji koju smeju da odnesu. cime je poticao na proterivanje srba iz hrvatske. ali to je za srbiju nebitno. jadna je srbija sa takvim rukovodstvom.
Mesić sve sredio u Hrvatskoj, digao je u nebesa, ne znaju šta će od luksuza, ostalo mu samo da još sredi Bosnu. A možda će pokušati da nešto uradi i sa Srbijom... Eeeeeee, jadan li je. Šta li umišlja ? ? ? ?
Neka Mesic to naj pre napravi u Hrvatskoj. Gradjansku drzavu, vrati sve Srbe, vrati Srbima ustavotvornost, imovinu, penzije, ustedjevinu, i muslimanima pa onda ako bude to dobro moze da izvozi. Samo pod uslovom da naj pre u svojoj lipoj sprovede sve sto bi cinio u BiH.
Rasturio Jugoslaviju sad bi da pravi mini Jugoslaviju od BiH. Pa taj sto duze zivi sve vece gluposti lupa.
Centralna izborna komisija BiH poništila je danas izbore u Srebrenici i Doboju, a predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je ta odluka etnički inženjering!
Od početka sukoba u Gazi, Izrael je ignorisao ponudu Ukrajine za razmenu iskustava i znanja u borbi protiv iranskih dronova, koje Rusija masovno koristi za napade na ukrajinsku teritoriju. Međutim, poslednjih meseci, suočen sa sve učestalijim napadima dronova sa različitih pravaca, Izrael menja svoj pristup. Izraelske odbrambene kompanije sve više pokazuju interes za saradnju i razmenu iskustava s ukrajinskim kolegama, prenose izraelski mediji.
Severna Koreja je isporučila Rusiji raketne i artiljerijske sisteme dugog dometa, a neki od njih su raspoređeni u regionu Kursk, piše Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore.
Američki predsednik Džozef Bajden dao je danas odobrenje Ukrajini da gađa raketama dalekog dometa „atakams“ u dubinu teritorije Rusije, javlja Njujork tajms.
Kako bi se srušio režim Slobodana Miloševića organizovana jedna od najširih političkih koalicija u istoriji Srbije, a nakon pobede predsednička i premijerska funkcija podeljena je između Vojislava Koštunice i Zorana Đinđića.
Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine, a neposredno nakon toga započeta je velika policijska akcija "Sablja", tokom koje je privedeno 11.665 osoba, a među njima je bio i tadašnji načelnik Kontraobaveštajne službe Aco Tomić.
U Beogradu je danas, ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu, dr Nenadu Popoviću, uručen orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca, u hramu Svete Trojice Podvorja Ruske pravoslavne crkve.
Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić bio je gost "Info jutra" na televiziji Informer. Tom prilikom, ministar je istako koliko je među ljudima selo postalo zastupljenije, a prokomentarisao je i aktuelnu teme o uvođenju Socijalnih garantovanih penzija.
Novinar Tomislav Lovreković, narodna poslanica SNS Staša Stojanović i novinar Dejan Anđus gostovali su emisji Info jutro na Informer TV, gde su govorili o ponašanju opozicije nakon velike tragedija u Novom Sadu.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune, pa je tako i juče održan još jedan protest u Novom Sadu.
U Odabašićevoj ulici u Žarkovu večeras je izbio požar na krovu kuće, zatim se proširio na prvi sprat stambene zgrade koja se nalazi pored, ali je na svu sreću zahvatio samo PVC prozore.
Na današnji dan, davne 1989. godine dogodila se strašna tragedija u Aleksinačkom rudniku, kada je poginulo 90 rudara, a 135 deteta ostalo bez jednog roditelja.
Na svom "Instagram" profilu organizacija Fortis je objavila snimak još jednog manijaka, Mladena Voštića (31), iz Beograda, koji je putem društvenih pokušao da namami devojčicu staru svega 15 godina.
Od jedanaestoro dece, u porodici Vuković petoro su školarci, koji će ubuduće dobijati po 5.000 dinara, kroz užinski dodatak, koju je kao jednu od mera pomoći usvojila Vlada Srbije. Njima i njihovim roditeljima ova pomoć znači bar jednu brigu manje, jer će biti lakše nabaviti odeću, obuću, pribor, opremu...
Šapčanin Aleksandar Aleks Tadić (59) pre tačno 30 godina odlučio je da iz rodnog kraja krene u Ameriku u potrazi za boljim životom. Ostavio je ugostiteljski posao i sam se uputio preko okeana, i to u Kaliforniju, u grad Čino. Međutim, ni slutio nije da će se vratiti u svoj rodni kraj i na tom putu upoznati ljubav svog života!
Tim menadžer reprezentacije lažne države Kosovo, Bajram Šala, zapretio je da "njegov tim neće igrati utakmice na kojima se ne poštuje suverenitet te države".
Crvena zvezda je u utakmici devetog kola ABA lige zabeležila pobedu, nadigravši Borac sa 105:85 (24:14, 31:26, 28:18, 22:27). Meč je bio odigran u dvorani "Beogradska arena" pred 6.542 gledalaca.
Kada se moderator konferencije za medije oglasio i zamolio novinare da postave pitanja Željku Obradoviću, pravo niotkuda je jedan predstavnik "sedme sile" održao monolog u vezi sa odnosom snaga između fudbalskih klubova Crvena zvezda i Partizan.
Glumac Mirsad Tuka u seriji "Sablja" igra Nikolu Jovića koji nažalost nije dočekao televizijsku premijeru ovog političkog trilera jer je preminuo 11. jula prošle godine.
Čišćenje tuš kabine više ne mora biti naporno! Uz ove trikove sa sirćetom i tabletom za sudove, brzo i lako ćete se rešiti tvrdokornih mrlja i naslaga, a kabina će blistati kao nova.
Kralj Čarls, koji je nedavno napunio 76 godina, ovog puta nije mogao da izbegne priču o jednom poklonu koji mu je dala njegova pokojna supruga, princeza Dajana.
Biznismen Branko Babić izgovorio je danas, 17. novembra, sudbonosno "da" svojoj izabranici Milici Šćekić koja je, kako Informer ekskluzivno saznaje, u drugom stanju.
Reper Dragomir Despić Desingerica nedavno je šokirao javnost kada se na internetu pojavio snimak sa njegovog nastupa u kojem je nepoznatoj ženi gurnuo u usta svoju lizalicu, nakon čega su se pojavile vesti da se razvodi od supruge Nevene Brkljač.
Pevačica Nikolija Jovanović znatno je promenila svoj izgled otkad je kročila na muzičku scenu, međutim, zbog jedne estetske korekcije se žestoko pokajala.
Jedna od najpoznatijih voditeljki na našim prostorima, Dušica Jakovljević, otkrila je nepoznate detalje iz svog života tokom gostovanja u jednoj emisiji.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.