• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Tanjug

10.07.2020

11:21

Dezinformacije i pristrasno izveštavanje o migrantima u Dnevnom avazu (ISPRAVKA)

Vesti

Dezinformacije i pristrasno izveštavanje o migrantima u Dnevnom avazu (ISPRAVKA)

Podeli vest

Iako u članku Dnevnog avaza nije navedeno o kojem se izvještaju američkog State Departmenta konkretno radi, tačno je da se prema Međunarodnom izvještaju strategije za kontrolu narkotika State Departmenta za 2020. godinu, Afganistan i Pakistan nalaze na listi zemalja koje su glavni izvori za proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga

Ipak, tvrdnja da se radi o dva najveća svjetska proizvođača droge nije u potpunosti tačna. Naime u ovom izvještaju se zaista navodi da je Afghanistan “najveći svjetski proizvođač ilegalnih opijata”, dok takva tvrdnja za Pakistan ne postoji, već je navedeno sljedeće:

Pakistan nastavlja biti jednim od vodećih svjetskih tranzitnih koridora za opojna sredstva i proizvode od kanabisa kojima se trguje kroz porozne granice ove zemlje sa Afganistanom i Iranom. (...) UN-ov ured protiv droga i kriminala (UNODC) procjenjuje da je Pakistan tranzitna zemlja za 45 posto opijata proizvedenih u Afganistanu. Kemikalije koje služe za proizvodnju heroina i metamfetamina isto prolaze kroz Pakistan kao glavnu tranzitnu tačku prije globalne distribucije.

Iako je gore navedena tvrdnja djelimično tačna, u ovom članku se ne radi samo o pukom prenošenju podataka o proizvodnji i trgovini drogom u ovim zemljama. Hapšenje preprodavača droge - koji nije migrant, već bh. državljanin - u tekstu je povezano sa podacima o trgovini drogom u Afganistanu i Pakistanu čime su migrantima u BiH, bez navođenja ijednog konkretnog slučaja ili dokaza za to, implicitno pripisana ozbiljna krivična djela kao što su trgovina narkoticima, samo zato jer dolaze iz ovih zemalja.

Ilustracije radi, Bosna i Hercegovina se također nalazi na jednom od spiskova State Departmenta u gore pomenutom izvještaju o narkoticima - onom o zemljama za koje postoje indicije da njihove “financijske institucije sudjeluju u transakcijama koje uključuju znatne prihode od međunarodne trgovine narkoticima". No taj podatak, u ovom kontekstu veoma interesantan, u članku Dnevnog avaza se nigdje ne navodi. 

Povodom izjave ministra unutrašnjih poslova KS da "s migrantima u Bosnu i Hercegovinu dolaze i narkotici", Raskrinkavanje je kontaktiralo službu za odnose sa javnošću MUP-a KS, kao i kabinet ministra Ismira Juska.

Kako ministar Jusko u svojoj izjavi nije naveo nijedan konkretan slučaj u kojem su migranti osumnjičeni za (pre)prodaju ili šverc droge u BiH, pa čak ni za Kanton Sarajevo za koji je nadležan, MUP KS smo pitali da li su zabilježili ovakve slučajeve, i ako jesu, da nam dostave listu istih.

Mirza Hadžiabdić, glasnogovornik MUP-a Kantona Sarajevo, u telefonskom razgovoru za Raskrinkavanje je rekao sljedeće:

Prema polugodišnjem izvještaju MUP-a KS za 2020. godinu, među migrantskom populacijom nema zabilježenih slučajeva neovlašćene proizvodnje i stavljanje u promet opojnih droga (Član 238. Krivičnog zakona FBiH). U istom periodu zabilježili smo sedam slučajeva gdje su migranti, po Članu 239, osumnjičeni za posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga. 

Iz MUP-a KS su nas uputili i na njihovu web stranicu, te naveli da se informacije vezane za krivična djela za koja se sumnja da su počinili migranti mogu pronaći u dijelu Izvještaji o radu. 

Među ovim izvještajima se nalazi i gore pomenuti polugodišnji izvještaj MUP-a KS za 2020. godinu, kao i godišnji izvještaj za 2019. godinu, no u njemu nije posebno istaknut broj krivičnih djela za koje se u KS sumnjiče migranti. 

Odgovor ministra Ismira Juska, to jest pojašnjenje njegovih navoda o migrantima u izjavi koju je dao Dnevnom avazu, nismo uspjeli dobiti ni nakon više pismenih i telefonskih upita. 

Upit smo poslali i Dnevnom avazu, između ostalog i o tome da li su za potrebe ovog članka kontaktirani i drugi nadležni na višim nivoima vlasti, koji bi mogli imati stvarne podatke o eventualnoj trgovini drogom od strane migranata na širem području BiH. Do momenta objave ove analize na taj upit nismo dobili odgovor.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set