• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Sputnjik

20.07.2020

13:17

(VIDEO) IRAN POKREĆE OGROMAN KORIDOR OD RUSIJE DO INDIJE! Može li srušiti Suecki kanal?! "PRST U OKO" AMERIMA I BRITANCIMA...

Vesti

(VIDEO) IRAN POKREĆE OGROMAN KORIDOR OD RUSIJE DO INDIJE! Može li srušiti Suecki kanal?! "PRST U OKO" AMERIMA I BRITANCIMA...

Podeli vest

Početkom meseca generalni direktor Organizacije za slobodnu trgovinu u Čabaharu Abdul Rahim Kordi istakao je prednosti formiranja trgovinske rute između Mumbaja, Sankt Peterburga i Hamburga preko iranske jugoistočne luke Čabahar, prenosi Sputnjik

Koridor bi prolazio kroz Iran do Bandar-e Anzalija duž Kaspijske obale, preko Kaspijskog mora do Astrahanske oblasti u Rusiji, a zatim na sever prema Evropi.

U obraćanju iranskim medijima Kordi je naveo niz prednosti rute: od bržeg vremena isporuke do njene potencijalne uloge u daljem jačanju iranskih odnosa sa susedima. On je dodao da bi u nekim slučajevima transportni koridor mogao da zameni egipatski Suecki kanal u smislu ukupne efikasnosti.

Tačnije, Kordi je objasnio da će koridor, kada bude aktiviran, više nego prepoloviti vreme tranzita robe do i iz Rusije, sa sadašnjih 38 dana na 14-16 dana.

Iran je uložio značajna sredstva u projekat, rekao je zvaničnik, izdvajajući stotine miliona evra za razvoj železničke infrastrukture, dok je sama luka Čabahar trenutno u procesu povećanja svog teretnog kapaciteta sa 2,5 miliona tona na 8,5 miliona tona godišnje. Nju Delhi je izdvojio oko 14 miliona dolara za razvoj luke u periodu 2020-2021. godine.

Nazivajući Iran "terminalom sveta", Kordi je naglasio da Čabahar, jedina iranska okeanska luka, ima potencijal da poveže svet: i istok sa zapadom i sever sa jugom. Pretnja za Suecki kanal?

Govoreći za Monitor o ambicioznim planovima Irana da postane glavni svetski transportni koridor, portparol uprave Sueckog kanala Džordž Safvat uveravao je da trgovinski put Indija-Iran-Rusija dug 7.500 km neće moći da se takmiči sa egipatskim kanalom u pogledu isporuka od Indije do Hamburga, s obzirom da je potrebno da se roba isporučuje morskim, drumskim i železničkim putem. Osim toga, potrebno je 19 dana da se kontejner iz Indije pošalje u Hamburg, umesto 20 i više dana koji se očekuju preko iranskog koridora, dodao je on.

PUTINE, SETI SE I NAS! RUSIJA VAKCINACIJU STANOVNIŠTVA PROTIV KORONE POČINJE OD POLOVINE AVGUSTA! Moskva dobila rat protiv opakog virusa?!

Međutim, stručnjak za iranska pitanja Muhamed el Said Idris iz kairskog Centra za političke i strateške studije naglasio je da nova trgovinska ruta nema za cilj da nanosi štetu egipatskim interesima, već radije služi iranskim sopstvenim ekonomskim interesima, uzimajući u obzir stroge američke sankcije.

Foto: Printskrin Jutjub

Početkom ove godine indijski stručnjak za odbrambene i strateške poslove Šišir Upadhjaja napisao je analizu u kojoj je objasnio da stvaranje dugo očekivanog trgovinskog koridora Indija-Iran-Rusija ne samo da će poboljšati trgovinu između nacija, već će potencijalno pomoći da se umanji uticaj američkih sankcija Iranu.

On je, konkretno, objasnio da bi nova ruta trebalo da skrati vreme tranzita između Rusije i Indije za čak 62 odsto i tako pomogne ambicioznoj težnji Moskve i Nju Delhija da povećaju trgovinu sa 11 milijardi dolara u 2019. na 30 milijardi dolara do 2025.

- Aktiviranje Međunarodnog transportnog koridora Sever-Jug takođe bi otvorilo ogromne mogućnosti zemljama Srednje Azije da trguju u oba smera", naglasio je Upadhjaja, ukazujući na nedavne napore Moskve da olakša sporazum o slobodnoj trgovini između Indije i Evroazijske ekonomske unije (u koju osim Rusije ulaze i Belorusija, Jermenija, Kazahstan i Kirgizija).

SRBIJA U OPASNOSTI, UKRAJINCI BI DA SRUŠE TURSKI TOK! Razlog je neverovatan, tvrde da Rusija u gasovod "ugrađuje tajno oružje"!

Indijska državna korporacija za prevoz kontejnera i Ruske železnice potpisali su u martu memorandum o razumevanju o transportu robe između dve zemlje preko Irana, na osnovu jedinstvene fakture, a očekuje se da ruta počne da funkcioniše za nekoliko meseci.

Ideja stvaranja velikog transportnog koridora kroz Iran potiče s početka 2000-ih godina, kada su Moskva, Teheran i Nju Delhi potpisali sporazum o putu od 7.500 km za prevoz robe iz Indije i Irana u Rusiju i Evropu kombinovanjem vodene, drumske i železničke infrastrukture. Međutim, razvoj ovog projekta zaustavila je birokratija i infrastrukturna ograničenja.

UKRAJINCI NAJURILI HRVATSKE "PSE RATA" IZ SVOJIH REDOVA! Kijev želi da spreči nove skandale koji izazivaju strani plaćenici!

Kada bude u potpunosti pokrenut, očekivani godišnji kapacitet koridora mogao bi da dostigne i 20-30 miliona tona robe godišnje. Ambicioznije iteracije projekta čak predlažu stvaranje ogromnog kanala dužine više od 765 km od Kaspijskog mora do obala Indijskog okeana, mada se čini da je njegov ogromni trošak (procenjen na ekvivalent između 6 i 10 milijardi dolara) taj projekat stavio na čekanje.

Novi Suecki kanal

Foto: AP PHOTO

Poslednjih godina se došlo na ideju proširenja kanala. Očekuje se da će novi Suecki kanal proširiti trgovinu duž najbržeg brodskog puta između Evrope i Azije. Novi kanal će omogućiti brodovima da plove u oba smera u isto vreme, što će smanjiti vreme tranzita sa 18 na 11 sati za većinu brodova. Očekuje se da će proširenje udvostručiti kapacitet Sueckog kanala sa 49 na 97 brodova dnevno.S druge strane, Sjedinjenim Državama je potreban Suecki kanal za transport trupa i vojne opreme u Avganistan.
Pored istorijskog nasleđa koje je oblikovalo modernu istoriju Egipta, Suecki kanal je važan za Egipat jer i dalje predstavlja glavni i najpouzdaniji pomorski put koji povezuje Evropu sa trgovačkim putevima Bliskog istoka i Indijskog okeana, a koji generiše nekoliko milijardi dolara za ekonomiju Egipta na godišnjem nivou. Takođe, suverenitet nad kanalom znači bezbednost Sinajskog poluostrva, imajući u vidu da se tu nalaze mnoga naftna polja i „Istočna kapija".

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set