KINA SLAVI ISTORIJSKI PODUHVAT! ČESTITALI AMERI I RUSI! Svemirska letelica prikupila uzorke s površine Meseca
Podeli vest
Kineska svemirska letelica danas je uzela uzorke sa Mesečeve površine u sklopu misije prikupljanja kamenja sa Meseca i dopremanja na Zemlju prvi put od 1970-ih, saopštila je Vlada Kine, navodeći ovo kao uspeh u sve ambicioznijem svemirskom programu Pekinga.
Sonda misije Chang'e-5 u utorak je nakon spuštanja s orbite sletela na Mesečevo područje "Okean oluja", saopštila je kineska Nacionalna svemirska uprava.
Iako su se lunarni letovi Apolo završili 1972. godine, američka Nacionalna uprava za vazduhoplovstvo i svemir (NASA) i dalje je rešena da vrati astronaute na Mesec do 2024. Poslednji put NASA astronaut kročio je na zemljin satelit 1972. godine
23.11.2020
08:00
Objavili su fotografije mesta sletanje na kojima se vidi senka letelice.
"Chang'e je prikupio uzorke sa Meseca", navode oni.
Sonda, lansirana 24. novembra sa tropskog ostrva Hajnan, najnoviji je poduhvat svemirskog programa koji je prvog kineskog astronauta poslao u orbitu 2003. godine.
Peking ima i svemirsku letelicu na putu do Marsa i cilj da pošalje čoveka na Mesec.
"Ovonedeljno sletanje je istorijski korak u kineskoj saradnji sa međunarodnom zajednicom u mirnom korišćenju svemira. Kina će nastaviti da promoviše međunarodnu saradnju, istraživanje i korišćenje svemira u duhu rada za dobrobit celog čovečanstva", rekla je Hua Chunying, portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine.
Prema planovima, predviđeno je da sonda dva dana buši na Mesečevoj površini i sakupi dva kilograma kamenja i krhotina.
Gornja faza sonde biće lansirana natrag u mesečevu orbitu kako bi se uzorci preneli u kapsulu za povratak na Zemlju, gde će sleteti sredinom decembra.
U slučaju uspeha to će biti prvi put da su naučnici dobili sveže uzorke mesečevih stena još od sovjetske sonde Luna 24 iz 1976. godine.
Očekuje se da će uzorci biti dostupni naučnicima iz drugih država, iako je nejasno koliki će pristup imati NASA zbog ograničenja američke vlade na saradnju s kineskim programom povezanim s vojskom.
Naučnici se nadaju da će iz stena i krhotina saznati više o Mesecu, uključujući preciznu starost, kao i povećati saznanja o drugim telima u Sunčevom sistemu.
Prikupljanje uzoraka, uključujući i sa asteroida, sve je veći fokus mnogih svemirskih programa.
Američki i ruski svemirski zvaničnici čestitali su kineskom programu.
"Čestitam Kini na uspešnom sletanju Chang'e 5. Ovo nije lak zadatak", napisao je šef NASA naučne misije Tomas Zurbuhen na Tviteru i dodao: "Kada se uzorci prikupljeni na Mesecu vrate na Zemlju, nadamo se da će svi imati koristi od mogućnosti proučavanja ovog dragocenog tereta koji bi mogao unaprediti međunarodnu naučnu zajednicu".
Američki astronauti vratili su 382 kilograma uzoraka sa Meseca u periodu od 1969. do 1972. godine, od kojih se neki još uvek analiziraju.
Chang'e 5 je treće uspešno kinesko spuštanje na Mesec. Prethodnik, Chang'e 4, bila je prva sonda koja je sletela na malo istraženu daleku stranu Meseca.
Kineski službenici svemirskog programa najavljuju buduće misije s posadom i robotima, uključujući mogućnost stalne istraživačke baze, ali nisu objavili rokove i druge detalje.
Najnoviji let uključuje saradnju s Evropskom svemirskom agencijom koja pomaže u nadgledanju misije sa Zemlje.
Kineski svemirski program razvijao se opreznije od američko-sovjetske svemirske trke 1960-ih, koju su obeležile smrtni slučajevi i neuspesi u lansiranju.
Kina je 2003. postala treća zemlja koja je sama poslala astronauta u orbitu nakon Sovjetskog Saveza i SAD-a.
Pokrenula je privremenu svemirsku stanicu s posadom 2011. godine, a drugu 2016. godine.
Ova zemlja se, sa susednim Japanom i Indijom, pridružila trci za istraživanje Marsa.
Sonda Tianwen 1, lansirana u julu, na putu je prema crvenoj planeti noseći sondu i rover u potrazi za vodom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske svemirske ambicije nisu ograničene samo na Mesec, kako je istakao fizičar i predsednik Nacionalnog istraživačkog centra Kurčatovski institut Mihail Kovalčuk. On je uveren u potrebu aktivnog promovisanja postojećeg razvoja kako bi se obezbedilo rusko tehnološko vođstvo.
Iako su se lunarni letovi Apolo završili 1972. godine, američka Nacionalna uprava za vazduhoplovstvo i svemir (NASA) i dalje je rešena da vrati astronaute na Mesec do 2024. Poslednji put NASA astronaut kročio je na zemljin satelit 1972. godine
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
Najjača košarkaška liga na svetu i ovog petka objavila je novu listu za MVP trku, a očekivano lidersko mesto i dalje drži srpski košarkaš Nikola Jokić.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.