• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: jutarnji.hr

01.02.2021

19:06

(VIDEO) UZBUNA U HRVATSKOJ ZBOG SRPSKIH DRONOVA! Šta radi naša Vlada! Beograd od Kine uzeo šest dronova, a od Turske očekuje isporuku "Bajraktara TB2"!

Vesti

(VIDEO) UZBUNA U HRVATSKOJ ZBOG SRPSKIH DRONOVA! Šta radi naša Vlada! Beograd od Kine uzeo šest dronova, a od Turske očekuje isporuku "Bajraktara TB2"!

Podeli vest

Azerbejdžan pokazao sa dronovima da je klasični rat prevaziđen - Vojska Srbije se modernizuje, a Hrvatska je prilično spora u implementaciji dronova u svoju vojsku

Snimci koji su svakodnevno pristizali iz šestonedeljnog rata u Nagorno-Karabahu bili su jezivo nalik jedan drugom. Ptičja perspektiva rovova u kojima se jedva naziru siluete vojnika, nišan koji se pomera prema njima, zatim kratka eksplozija i oblak dima. Dim se razilazi, na tlu se ne miče više niko. Rez

Iako ni blizu nisu novost na bojnom polju, udari dronova na jermenske položaje, kojima su uništavali i ljudstvo i oklopne snage i protivvazdušne položaje, bili su ogromna strateška prednost za Azerbejdžan u tom relativno kratkom ratu.

To je ujedno bio i prvi veći oružani sukob koji je definitivno pokazao koliko je savremeno bojno polhe transformisano i koliko dronovi preuzimaju sve veći deo konvencionalnog ratovanja, kojim je dosad dominiralo vazduhoplovstvo kombinovano sa kopnenim bitkama.

Što se tiče našeg regiona, piše Jutarnji list, iako je Hrvatska prilično spora u implementaciji dronova, neke njene komšije, konkretno Srbija, nisu. Srbija je nedavno od Kine kupila šest borbenih dronova i u pregovorima su s Turskom o kupovini njihovih bespilotnih letelica "Bayraktar TB2".

- Svakako ćemo u budućnosti kupovati više bespilotnih letelica, i to sve zavisi od dogovora s Turskom - potvrdio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić u oktobru.

Sa pokretnih traka širom sveta svakodnevno silazi sve veći broj sve raznolikijih i relativno jeftinih dronova koji državama mogu doneti mogućnost borbenog delovanja iz bazduha po ceni koja iznosi samo nekoliko procenata tradicionalnog vazduhoplovstva. I ujedno ne izlažu opasnosti od pogibije pilote.

Azerbejdžan je u ratu koristio svoju flotu dronova, kupljenu od Turske i Izraela, da nadgleda i potom uništava oružane sisteme Jermena, čiji sistemi protivvazdušne odbrane, a najčešće je bilo reč o starijim, sovjetskim sistemima, naprosto nisu bili prilagođeni takvoj vrsti napada i bilo ih je nemoguće sačuvati.

Iako je rat na Kavkazu čak potegao i dosad nezamislivu debatu - da je tenk kao dominantno oružje stvar prošlosti - postoje stručnjaci koji smatraju da nismo još došli do te tačke.

FRANCUSKA NA NOGAMA, RITUALNO UBISTVO ILI... Policija u Tulonu pronašla odsečenu glavu beskućnika! GRAD POD OPSADOM!

Franc-Stefan Gadi sa Instituta za strateške studije rekao je za "Vorld politiks rivju" da tradicionalna vojna oprema poput tenkova i oklopnih vozila neće postati prevaziđena, bar ne još, ali da je kavkaski rat demonstrirao sve veću važnost korišćenja naoružanih dronova u kombinaciji sa drugim naoružanjem i kvalitetnim pešačkim snagama te, još važnije, "eksponencijalni rast mogućih negativnih posledica za sve one koji se ne okrenu takvom pristupu u budućim ratovima".

Upravo to se, izgleda, dogodilo u Nagorno Karabahu, smatraju analitičari Vašington posta.

Jermenija je bila zadovoljna zadržavanjem statusa kvo, koji bi joj omogućio zadržavanje teritorija. Ali, Azerbejdžan se okrenuo kupovini novog naoružanja, što je uključivalo i flotu truskih dronova Bajraktar TB2, te izraelske "kamikaza dronove", koji su dizajnirani tako da mogu da dugo vremena kruže nad ciljanim područjem pre nego što se obruše na metu.

- Dronovi malim državama omogućuju vrlo jeftin pristup taktičkoj avijaciji i precizno navođenom naoružanju, što im daje opciju da uništavaju puno skuplju opremu neprijatelja, kao što su tenkovi i protivvazdušni sistemi", rekao je za Vašington post Majkl Kofman, vojni analitičar i direktor za proučavanje Rusije u tink-tenku CNA. "Vazduhoplovstvo je vrlo skupa stvar. A dronovi daju mogućnost vazdušnih udara puno manjim i puno siromašnijim nacijama - dodao je.

U prvoj fazi razvoja oružanih dronova dominirale su tri države - SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Izrael. Amerikanci i Britanci oslanjali su se na američke Predatore i Reapere, dok je Izrael razvijao sopstvenu tehnologiju i do 2011. godine to su bile jedine tri države s napadnim dronovima.

Međutim, između 2011. i 2019. godine još 18 država nabavilo je bespilotne letelice s naoružanjem, prema navodima Foreign Affairsa, od čega je njih 11 svoje primerke kupilo samo od jedne države - Kine. Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat, Saudijska Arabija, Irak, Nigerija - sve su te zemlje navodno od Kine nabavile letelice "Wing Loong" i seriju CH.

(VIDEO) RUSI SU SE SAMO ZEZALI, ILI AMERI SAD IMAJU KONTRA ORUŽJE! Pre nekoliko godina ruski Su-27 je posadu Donalda Kuka poslao na psihijatriju!

U sledećem talasu u zadnjih pet godina došlo je do još veće globalne proliferacije, pri čemu su svoje dronove počeli razvijati Turska i Pakistan. Posebno je Turska počela masovno koristiti dronove, najviše protiv kurdskih separatista. Očekuje se da će se sve veći broj zemalja uključiti u ovu utrku, posebno kada se uzme u obzir da su neki vrlo aktivni igrači u industriji naoružanja dosad bili vrlo neprimetni - konkretno Rusija i Indija.

Ko se naoružava dronovima?

Italija: SAD je odobrila prodaju MQ-9 Reaper dronova.
Velika Britanija: Bespilotne letelice Reaper iz SAD-a 2007. godine i naoružane 2008. godine. Velika Britanija je 2016. najavila kupovinu još 10 Reapera.
Španija: U 2015. SAD su odobrile prodaju naoružanih bespilotnih letelica Reaper Španiji.
Francuska: Takođe ima naoružane verzije bespilotnih letelica MQ-9 Reaper koje isporučuju Sjedinjene Države.
Grčka: NEUROn UCAV javno je prikazan u junu 2016. godine
Turska: Želi da se takmiči sa glavnim izvoznicima dronova kao što su SAD, Izrael i Kina.
Srbija: Model koji je odabrala srpska vlada bio je kineski Wing Loong CH-92A


 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Inače

pre 3 godine

Ja samo znam to da Hrvati kažu kako im je od Nove godine plata povećana ona minimalna za 15 evra i po Zakonu ne sme da se isplati manje od 460 evra a ona prosečna je veća 50 evra i sada je u proseku oko 1000 evra a mora do 2023g da naraste na 1200 evra jer se odbacuje kuna i uzima evro a tek onda će otići ispred Srbije.

KIR SRBIN

pre 3 godine

А ко ће да "вози" те дронове, земљаци, кумови зетови и ови менаџери што незнају да закопчају војнички мантил?

vasa

pre 3 godine

Ma ajd Hrvati, a sto Makedonci imaju u policiji 6 izrelskih dronova Elbit Hermes 450 vec 4 godine a vojska im je dobila od amerikanaca 'na poklon', 2 MQ-9 Reaper drona prosle godine i imaju 4 Elbit Hermes 450 drona, tako da su oni vec ispred nas i hrvata

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Kragujevački opštinari dali krv!
Humanitarna akcija

Kragujevački opštinari dali krv!

Zaposleni u Gradskoj upravi Kragujevac danas su, u organizaciji Samostalnog sindikata GU organizovali prvu od dve godišnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi za potrebe Banke krvi Univerzitetskog kliničkog centra u ovom gradu.

26.04.2024

12:17