NEVEROVATNO OTKRIĆE U EGIPTU IZA KOJEG STOJI VELIKA TAJNA, jedna stvar je posebno MISTERIJA za ARHEOLOGE!
Podeli vest
Pletene korpe ispunjene voćem koje su preživele od 4. veka pre nove ere i stotine drevnih keramičkih artefakata i bronzanog blaga otkriveno je u potopljenim ruševinama skoro legendarnog grada Tonis-Herakleion kod obale Egipta
Bivši egipatski ministar za antikvitete i poznati lokalni arheolog Zahi Havas, danas je otkrio detalje o velikom otkriću - drevnom pogrebnom hramu u velikom nekropolisu južno od Kaira
18.01.2021
08:39
Tonis-Heraklion grad ekipatskih i grčkih imena bio je godinama najveća egipatska luka Mediterana pre nego što je Aleksandar Veliki osnovao Aleksandriju 331 pre nove ere.
Ogromno nalazište u zalivu Abukir u blizini Aleksandrije bilo je zaboravljeno sve dok ga nije ponovo otkrio francuski morski arheolog Frenk Godio pre dve decenije, u jednom od najvećih arheoloških nalaza novijeg doba.
Kolosalne statue bile su među blagom iz bogate civilizacije zamrznute u vremenu. Neka od otkrića prikazana su na velikoj izložbi u Britanskom muzeju 2016. godine.
Netaknute više od 2.000 godina
Godio je bio zatečen najnovijim otkrićima. Za Gardijan je rekao da su korpe sa voćem neverovatne, jer su bile netaknute više od 2.000 godina. Još uvek su bie ispunjene plodom afričke palme koja je bila sveta za stare Egipćane, kao i semenkama grožđa.
- Sve je netaknuto, baš je upečatljivo videti korpe sa voćem - dodao je.
Wicker baskets filled with fruit from fourth century BC found in ruins of Thonis-Heracleion the submerged ancient city off coast of Egypt. https://t.co/iEoQRMi3rupic.twitter.com/Icq2uKk0m0
— European Association of Archaeologists (@archaeologyEAA) August 2, 2021
Jedno od objašnjenja za njihov opstanak može biti to što su bile smeštene u podzemnu prostoriju, rekao je Godio, napominjući da su možda imale neke veze i sa sahranama.
Nalazile su se u oblasti u kojoj su Godio i njegov tim arheologa otkrili značajan tumul (humka podignuta nad grobovima) - dugačak oko 60 metara i širok 8 metara.
Datiraju iz ranog četvrtog veka pre nove ere kada su grčki trgovci i plaćenici živeli u Tonis-Heraklionu. Grcima je bilo dozvoljeno da se nasele tokom kasnog faraonskog perioda, gradeći svoja svetilišta.
Nalazi još intrigantniji
Nalazi su još intrigantniji jer se ispod humki nalazila ogromna količina minijaturne keramike-visokokvalitetnih starogrčkih primeraka, uključujući amfore. Bronzani artefakti bili su oko humki, uključujući ogledala i statuete.
On je takođe pronašao opsežne dokaze o spaljivanju, koji sugerišu na neku vrstu ceremonije koja je dovela do toga da je ljudima zabranjen ponovni ulazak na ovu lokaciju.
Čini se da je bio ''zapečaćen'' stotinama godina jer nijedan od pronađenih artefakata ne datira iz kasnijeg perioda, iako je grad postojao nekoliko stotina godina.
- Ovo mesto je korišćeno možda jednom, nikada pre nije dotaknuto, niti posle, iz razloga koji zasad ne možemo da razumemo. To je velika misterija - zaključio je on.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši egipatski ministar za antikvitete i poznati lokalni arheolog Zahi Havas, danas je otkrio detalje o velikom otkriću - drevnom pogrebnom hramu u velikom nekropolisu južno od Kaira
Tri velika ruska ratna broda – desantni brodovi „Aleksandar Šabalin“ i „Ivan Gren“, kao i fregata „Admiral Grigorovič“ – trenutno su usidrena u sirijskoj luci Tartus, gde se nalazi ključna ruska vojna baza. Satelitski snimci ukazuju na pripreme za transport velike količine vojne opreme, a prema dostupnim informacijama, ona će biti prebačena u Libiju.
Administracija predsednika Džoa Bajdena bila je upoznata sa ukrajinskim planovima za asimetrični rat protiv Rusije, ali tajne operacije nisu bile predočene ni američkom Kongresu ni javnosti, tvrdi britanski analitičar Aleksandar Merkuris.
Tokom 2024. godine u Srbiji su realizovani značajni infrastrukturni poduhvati, obuhvatajući izgradnju novih puteva i rekonstrukciju postojećih saobraćajnica. Među najvažnijim projektima su završetak deonica Fruškogorskog i Moravskog koridora, otvaranje brze saobraćajnice Šabac–Loznica, kao i napredak u izgradnji Dunavskog koridora i "Osmeha Vojvodine".
Francuz po rođenju, Srbin po opredeljenju, Arno Gujon, veliki humanitarni radnik i osnivač organizacije "Solidarité Kosovo", koji je trenutno i direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju, dao je ekskluzivni intervju za Informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je saučešće prijateljskom narodu Kine i predsedniku Si Đinpingu povodom razornog zemljotresa koji je pogodio Tibet i odneo mnogo života.
Čedomir Antić, profesor Filozofskog fakulteta izjavio je da su studenti trebal demokratski da odluče o protestu umesto što su profesore fizički oterali sa fakulteta.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Odlazak po badnjak više nije samo mirna porodična tradicija. U pojedinim mestima u Srbiji ovaj običaj dobija potpuno novi oblik, a društvene mreže iz minuta u minut preplavljuju snimci spektakularnih povorki koje Badnji dan pretvaraju u pravi praznični spektakl.
Danas ujutro, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, očekuje se mestimično niska oblačnost, a po pojedinim kotlinama na jugu i jugozapadu Srbije magla.
"Pre nego što se dogodilo ubistvo, ubica je došao u pečenjaru u kojoj mu radi brat. Bio je sa drugom. Obojica su bili pripiti", pričao je jedan od poznanika Saše Milosavljevića (47) ubice iz Jagodine, koji je na Badnje veče hicima iz pištolja ubio vlasnika kafane "Krug" Dejana Mihajlovića (56) i ranio još jednu osobu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici odredili su, zadržavanje do 48 časova S. D. (35) iz Inđije, koji se večeras u pratnji svog advokata predao u policijskoj stanici u Inđiji, a za kojim je bila raspisana potraga zbog sinoćnjeg događaja u Inđiji, kada je smrtno stradao Z. G. (43), a dve osobe su lakše povređene.
Stojan D. (35) iz Inđije, koji je nalazio u bekstvu zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu muškarca Z.G. tokom proslave Badnje večeri, predao se policiji.
Harizmatična srpska džudistkinja Milica Žabić (30) u prazničnom intervjuu za Informer poručila je da je verovala da može do zlata na Olimpijskim igrama u Parizu! Ova devojka, koja je svojim nastupom i autentičnim izjavama oduševila čitavu naciju, za Informer je govorila o svojoj karijeri, planovima, ciljevima, ali i o tome čime bi se bavila da nije izabrala pomenuti borilački sport.
Denver Nagetsi bez Nikole Jokića nisu ni senka šampionskog tima! Srpski as je zbog bolesti propustio derbi meč protiv Boston Seltiksa, a rezultat je bio poražavajući – Boston je razbio Nagetse u njihovoj "Bol Areni" sa 118:106!
Seriju "Selo gori, a baba se češlja" reditelja Radoša Bajića publika je rado volela da gleda u periodu između 2007. i 2017. godine, ali jedna neobična stvar je promakla svima.
Iznenadna smrt reditelja, scenariste i "tragača" iz kviza "Potera", Milorada Milinkovića, potresla je Srbiju, a ovim povodom oglasio se i voditelj Jovan Memedović.
Poznati srpski režiser, glumac i tragač u kvizu "Potera" Milorad Milinković (60) preminuo je jutros u Negotinu, od posledica srčanog udara. Kako je Informer već pisao, njemu je pozlilo posle liturgije i pričesti u seoskoj crkvi u Jabukovcu.
Srpske rase pasa imaju bogatu tradiciju i istoriju koja seže unazad vekovima, a mnoge od njih su postale simboli snage, odanosti i izuzetnih sposobnosti u različitim ulogama, kao što su čuvanje stoke, lov i zaštita doma.
Kupatilo je jedan od delova kuće koji zahteva posebnu pažnju u smislu čišćenja i održavanja. Često se pojavljuju problemi sa neprijatnim mirisima, poput onih od mokraće, koji mogu da ostanu i nakon temeljnog čišćenja. Na sreću, postoji nekoliko efikasnih metoda koje mogu da pomognu u rešavanju ovog problema i da učine prostor prijatnijim.
Marko Janjušević Janjuš, bivši učesnik rijalitija "Zadruga" ove godine Božić je proveo sa tugom u srcu, prisećajući se brata koji više nije među živima.
Domaću javnost zatekla je vest o iznenadnoj smrti čuvenog tragača iz "Potere", reditelja i scenariste Milorada Milinkovića (60). Brojne poznate ličnosti oprostile su se od tragača, među kojima i Igor Lazić Nigor.
Muzička diva Jelena Karleuša snimila je spektakularan novogodišnji program ispred Muzeja Jugoslavije, u sklopu kojeg je, između ostalog, izvela i čuvenu pesmu "Vidovdan".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.