ŠTA KADA BRAT POŽELI DA SE IGRA BARBIKOM, A SESTRA PO CEO DAN ŠUTIRA FUDBALSKU LOPTU? Ima li mesta panici?

Informer

15:00 Emisije 0

M. Tonić Stojić | 25. 01. 2023.

ŠTA KADA BRAT POŽELI DA SE IGRA BARBIKOM, A SESTRA PO CEO DAN ŠUTIRA FUDBALSKU LOPTU? Ima li mesta panici?

Beogradska psihološkinja Jovana Stojković savetuje roditelje kako da pravilno reaguju kada dođe do poistovećivanja dece

Poistovećivanje dece veoma je često u porodicama gde ih ima više. Ono predstavlja veliki izazov kako za same mališane, tako i za roditelje.

- Iako vlada uverenje da će dolaskom još jednog člana porodice stvari postati jednostavnije, nije uvek tako. U neku ruku roditeljima jeste lakše jer fokus nije više samo na jednom detetu. Kod prvenca se beleži i prvi zubić, grčevi, sve što dete prvi put uradi...Sa drugim detetom, što zbog nedostatka vremena, što zbog upućenosti u situaciju, roditelji bivaju opušteniji - objašnjava psihološkinja Jovana Stojković. 

pexels.com

 

Od neprocenjivog značaja za svakog roditelja je da izgradi dobar odnos sa svakim detetom ponaosob, ali im i pomogne da stvore dobre međusobne odnose. Odrastajući braća i sestre susreću se sa brojim izazovima poredeći se međusobno. 

- Izazov je i za starije i za mlađe dete. Obično ljudi misle kako se samo mlađe dete poredi sa starijim bratom ili sestrom, ali nije uvek tako. Mlađe dete može da kognitivno i emocionalno više napreduje uz starije. Kada ovo kažem, mislim da može da krene ranije da crta, piše, priča zbog toga što se nalazi u jednoj stimulativnoj sredini. Oponašanjem starijeg brata ili sestre ranije i sazreva. Ali neretko dođe i do sitiuacije da starije dete, gledajući na koji način se roditelji ophode prema mlađem, počne da traži pažnju. Može da traži da se ponovo ljulja, ne želi da samostalno odlazi u toalet, ne želi da samostalno jede jer vidi da je roditelj tada stopostotno fokusiran na dete Iako se ponekad misli da ono nazaduje ili stagnira, to nije slučaj - tvrdi naša sagovornica. 

pexels.com

 

U porodicama gde odrastaju deca suprotnog pola mališani često dele igračke pa braća počinju da se igraju lutkama, a sestre autićima, alatom ili se maskiraju u superheroje. To naročito zabrinjava očeve.

Informer

 
 

- Kod nas su zastupljeni i neki kulturološki stereopiti pa, ukoliko su deca različitog pola, neki roditelji smatraju da ne treba da dele igračke. Ukoliko dečak zatraži da se igra Barbikom ili nekom drugom lutkom koja pripada sestri, očevi to doživljavaju traumatično. U pitanju je samo faza razvijanja i potpuno je normalno. Dete do osme godine traži sebe, svoj identitet koji se i kasnije razvija - tvrdi psihološkinja. 



Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.