KAKO TREBA DA MIRIŠE BEOGRAD? Pronašli smo mesto gde to najbolje znaju - NAJSTARIJU PARFIMERIJU U GRADU! Pogledajte novu epizodu serijala "Beograd - naj od naj"!
Podeli vest
Kada bi mogla da govori, Ulica Kralja Petra bi nam svašta otkrila. Ovu, jednu od najstarijih beogradskih ulica, krasile su razne zanatske radnje. U njoj se iznedrila i prva zvanična beogradska apoteka, kao i prvi gradski hotel "Kod jelena"
Kao jedan od prvih svetskih gradova posle Berlina, Njujorka, Londona i Pariza i Beograd je 14. oktobra 1892. godine uveo tramvajsku liniju sa konjskom vučom od Kalemegdana do Slavije
26.10.2021
10:00
Danas se u ovoj ulici nalaze Patrijaršija Srpske pravoslavne crkve, Saborna crkva, Osnovna škola Kralj Petar I, kao i najstarija beogradska Kafana "Znak pitanja". U neposrednoj blizini ulice Kralja Petra, na Kosančićevom vencu, nalaze se i ostaci zgrade Narodne biblioteke i kuća Mike Alasa. Ali, ako biste se uputili naniže ka donjem Dorćolu, i zastali kod broja 75, osetili biste poseban miris – miris Beograda.
Od 1954. godine, do danas, na istoj adresi, u istom lokalu, sa istim izlogom kojeg krase bočice parfema kao i pre 67 godina, nalazi se parfimerija „Sava“ – jedina parfimerija gde se još uvek mirisi prave ručno. Ova radnja od svog postojanja nailazi na razne prepreke, ali i odoleva – vremenu, trendovima. Ostaje verna svom načinu pravljenja raznoraznih mirisnih nota i nesebično čuva miris beogradske prošlosti.
- Slušajući priče od dede, verujem da je Beograd bio više nalik na to kako mi danas čuvamo sliku o njemu u parfimeriji "Sava". Meni se to dopalo, sve je nekako sporijeg ritma - kaže parfimer Nemanja Jovanov.
Dobar parfem je oduvek bio statusni simbol. Niste mogli da prošetate ulicama Beograda i bilo koga osetite na te posebne, prave i kvalitetne mirise. Znalo se – parfeme su mogli da priušte samo najbogatiji. Bilo muški ili ženski, parfemi su predstavljali simbol elite i stvar prestiža. Ovo nije važilo samo u svetu, već i kod nas, odmah po dolasku parfema u Srbiju, znalo se ko miriše na vrhunske parfeme.
- Mirisi su relativno rano došli u Srbiju i u Beograd, kao i u većim varošima. Po njima su mogli da se prepoznaju dame i gospoda. Oni su mirisali na neke magične mirise koje su doneti ko zna odakle. Međutim, između dva rata, miris je u gradskim sredinama postao nešto standardno i uobičajeno. Pre svega u tom nekom obliku kolonjske vode - objašnjava parfimer.
Danas, da bismo došli do svog omiljenog mirisa ne treba da čekamo po nekoliko dana ili meseci. Dovoljno je da odemo u parfimeriju i kupimo ga. Retko koga zanima kako je nastala ta tečnost koja se nalazi u bočici. Važno je da lepo miriše. Sam proces pravljenja parfema je veoma kompeksan. S modernizacijom mašina, danas to izgleda mnogo lakše i brže, a pre pedeset i više godina bilo je potpuno drugačije. Mirisi koji su se pravili ručno iziskivali su i po šest, ali i 12 meseci izrade.
-Raspon kako se dolazi do mirisa varira. Svaki miris ima neku priču prilikom svog nastanka - da li inspiraciju, raspoloženje, sukob između parfimera i kupca...Sam proces je dosta jednostavan - prosto vi sedite i mirišete. Pa, se onda umorite i ne možete više da mirišete, pa nastavite sutra - kaže parfimer Jovanov.
Nije lako opstati u vremenima kada nam je svaka kozmetika na dohvat ruke. Svoju autentičnost treba gajiti, ostati jedinstven po kvalitetu i usluzi, a to sve parfimerija "Sava" i dan danas pruža. A, možda je baš u toj istrajnosti i tajna uspeha.
- Istrajnost pre svega u tome da mi ostanemo u tom ritmu, čak i tvrdoglavo u nekim trenucima. Mi smo praktično jedan živi muzej koji čuva taj neki starinski, spori način i prodaje, i rada i života... - kaže Nemanja Jovanov.
U parfiimeriji "Sava" nema najjeftinijih ili najskupljih parfema. Njihov moto je da svako ima pravo da lepo miriše.
U parfimeriji nema imena parfema, samo brojevi i po neko slovo. To su njihove šifre po kojima obeležavaju bočice raznih mirisa. Na taj način upevaju da ne favorizuju ni jedan miris.
- Naši mirisi su pod kodovima. Nemamo skupe kutije, već skormne i veoma lepe kutijice u kojima poklon može beskrajno šarmantno da izgleda - kaže beogradski parfimer.
Prošetajte ulicom Kralja Petra. Svratite u broj 75, prepustite poznatim parfimerima da skroje miris po vašem ukusu i senzibilitetu i saznajte koje su to note na koje Beograd miriše.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kao jedan od prvih svetskih gradova posle Berlina, Njujorka, Londona i Pariza i Beograd je 14. oktobra 1892. godine uveo tramvajsku liniju sa konjskom vučom od Kalemegdana do Slavije
Ukrajinska vlada može pasti u bilo kojem trenutku, a Kijev bi mogao da se preda čak i na prvi „nalet vetra“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Džon Šipton, australijski aktivista i otac osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža.
Dok Srbija plače zbog tragedije koja se desila juče u Novom Sadu kada je pogunulo 14 lica nakon što stara nadstrešnica srušila na ljude, opozicija zloupotrebljava kako ovu, tako i tragediju u Ribnikaru kako bi branila potpredsednika SPS-a Branka Ružiča.
Arhitekta Slobodan Maldini, govoreći o jučerašnjoj tragediji u Novom Sadu, kada je poginulo 14 osoba nakon što je pao deo stare nadstrešnice, objasnio je da je problem sa tim delom nastao još prilikom izgradnje šezdesetih godina.
Mađarski predsednik Tamaš Šujok izrazio je danas saučešće porodicama nastradalih u nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo najmanje 14 osoba.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objavilo je da su je ministar saobraćaja i infrastrukture Grčke Hristos Stajkuras, ministar komunikacija i saobraćaja i transporta Bosne i Hercegovine Edin Forto i ministarka saobraćaja Crne Gore Maja Vukićević kao i ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović uputili izraze saučešća Vladi Republike Srbije i ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću povodom tragedije koja se dogodila u železničkoj stanici Novi Sad.
Predstavnici Vlade i Skupštine Republike Srbije uputili su danas najiskrenija saučešća povodom teške nesreće u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 14 osoba kada se obrušila nadstrešnica na staroj zgradi Železničke stanice.
Jutro nakon stravične tragedije, u kojoj je stradalo 14 osoba usled obrušavanja stare nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ispred mesta nesreće je samo muk i tišina.
Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP Srbije, Luka Čaušić, govorio je za našu televiziju o stravičnoj nesreći u Novom Sadu. Prema najnovijim informacijama, stradalo je 14 ljudi.
Ministar unutrašnjih poslova, Ivica Dačić, oglasio se o tome da je završena akcija spasavanja u Novom Sadu, ali i da je bilans nesreće 14 poginulih i troje povređenih.
U Novom sadu osvanulo je tužno jutro. Nakon stravične tragedije koja je se juče dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu, građani su se masovno okupili kako bi odali počast i oprostili se od stradalih u nesreći.
Danas u periodu od 11 do 16 časova u Atletskoj dvorani u Beogradu organizuje se akcija dobrovoljnog davanja krvi, kako bi se pružila pomoć povređenima u teškoj nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Danas je Dan žalosti u Srbiji zbog stradanja najmanje 14 osoba usled obrušavanja dela stare nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Od danas počinje i trodnevna žalost u Novom Sadu.
Posle nesreće izazvane obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, novih žrtava nema, a troje povređenih je u teškom opštem stanju, potvrđeno je u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV).
U reprizi prošlogodišnjeg četvrtfinala NBA lige, Minesota Timbervulvsi su na svom terenu savladali Denver Nagetse sa 119:114,. Nikola Jokić je ponovo briljirao, a u završnici meča izveo je potez koji je nasmejao veliki deo publike, ali i još jednom potvrdio o kakvom geniju se radi.
Najlošiju utakmicu od početka sezone odigrali su košarkaši Partizana u Istanbulu gde su ubedljivo poraženi od Fenerbahčea. Većina navijača je besno, naročito zbog samog pristupa utakmici, a među njima je i Ratko Varda, bivši košarkaš crno-belih.
U reprizi prošlogodišnjeg četvrtfinala NBA lige, košarkaši Minesote savladali su Denver Nagetse (119:116) na domaćem terenu u vrlo neizvesnom i uzdbudljivom meču. Utakmicu je i ovog puta obeležio sjajni Nikola Jokić i pored toga što ga je čuvao jedan od najboljih defanzivaca lige, Rudi Gober. Francuz je poznat po prvljavim potezima, a jedan je izveo u noći iza nas i umalo povredio srpskog centra.
Srbija je zavijena u crno posle tragedije koja se dogodila u Novom Sadu kada se na staroj železničkoj stanici u Novom Sadu srušila nadstrešnica i prema poslednjim informacijama ubila 14 ljudi.
Košarkaš Fenerbahčea, Tarik Biberović (23) bio je jedan od najzaslužnijih za pobedu svog tima protiv Partizana 89:72 u petak veče, ali uprkos tome ima samo reči hvale za srpskog viceprvaka.
Drugi krug predsedničkih izbora u Moldaviji održava se 3. novembra, te će građani imati priliku da odluče da li im više odgovara politička ideologija aktuelne predsednice Majde Sandu ili bivšeg generalnog tužioca Aleksandra Stojanoglua, za koga neretko ističu da je proruski orijentisan.
Izbori u Ukrajini će biti održani tek po završetku oružanog sukoba, budući da su svi resursi Kijeva trenutno usmereni na rat, rekao je Andrij Jermak, šef kabineta predsednika Ukrajine.
Okrug Iri u Pensilvaniji biće u centru pažnje u utorak, na dan predsedničkih izbora u SAD, jer je prilikom prethodnih četiri glasanja za predsednika upravo taj okrug odigrao ključnu ulogu u izboru pobednika, ističe Glas Amerike.
Guverner države Vašington Džej Insli izjavio je da stavlja pripadnike Nacionalne garde u pripravnosti nakon što su se pojavili izveštaji i zabrinutost o mogućim aktima nasilja u vezi sa izborima 2024. godine, navodi Rojters.
Sjedinjene Američke Države pripremile su tajne dodatke takozvanom „planu pobede“ koji je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski predstavio ukrajinskom parlamentu, rekao je bivši premijer Ukrajine, Nikolaj Azarov.
Druga sezona serije "Igra lignji" ("Squid Game") stiže na Netfliks 26. decembra. Pored Lija i Vi, Li Biung-hun se takođe vraća kao misteriozni Front Man koji upravlja igrom.
Pita Vilson napravila je pravi bum kada se 1997. godine predstavila televizijskoj publici kao Nikita u istoimenoj seriji. Ulogom akcione junakinje osvojila je svet, a bila je veoma popularna i u Srbiji.
Dženifer Lopez je u centru skandala oko njene nekadašnje veze sa reperom Šonom Kombsom poznatijem kao Pi Didi, optuženim između ostalog za seksualno nasilje, lanac prostitucije i reketiranje.
Mnogo je klasičnih modnih komada čija popularnost ne bledi, poput dobro skrojene male crne haljine, farmerki ili elegantnih pantalona. Takve komade, budući da nisu podložni trendovima, možete godinama da nosite, pa je dobro uložiti u njih nešto više novca jer su najbolja modna investicija.
Pevač i njegova supruga već neko vreme uređuju novi dom na Avali u koji planiraju da se presele kako više ne bi živeli u centru grada u kojem nemaju privatnost.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.