Danas je održan Samit Berlinskog kongresa. Region zapadnog Balkana trebalo bi što pre pripojiti Evropskoj uniji! Srbiju je na Samitu predstavljao premijer Miloš Vučević koji je imao brojne sastanke sa nekoliko lidera zemalja. Na ovu temu u "Info danu" govorili su analitičar Veljko Jovanović i dopisnik "Politike" iz Severne Makedonije Željko Šajn. Uživo u program javio se i politikolog Andreja Lović koji je komentarisao na koji način je nemačka javnost reagovala na ovaj samit.
Analitičar Veljko Jovanović srekao je da moramo dati na značaju Berlinskom procesu naročito kada imamo u vidu da je ove godine njihov desetogodišnji jubilej.
Foto: Zoran Sinko
Veljko Jovanović
-Moramo dati na značaju Berlinskom procesu, ali kada u jednoj ruci proslavljamo njegov jubilej, moramo imati u vidu rezultate tog procesa. Posle 10 godina vreme je da pogledamo šta je Berlinski kongres uspeo da donese zemljama Balkana. Nemamo na terenu neki konkretan rezultat. Imamo pandan inicijativu "Otvoreni Balkan" koja je za manje vremena pokazala značajnije rezultate. Glavna razlika između njih je što je u sklopu "Otvorenog Balkana" inicijativa: Balkan Balkancima. Berlinski proces u biti same ideologije ima to da Nemačka drži pod svojom kapom zemlje zapadog Balkana- rekao je Jovanović.
Dopisnik "Politike" iz Severne Makedonije Željko Šajn rekao je da je dobro što postoje susreti šefova država kako bi se dogovorili o političkim rešenjima.
Foto: Zoran Sinko
Željko Šajn
-Dešava se nova globalna podela sveta i u toj situaciji Balkani ima značajno mesto. Beograd ima značajnu poziciju jer se nalazi između Istoka i Zapada. Možemo imati u vidu da je Evropska zajednica svuda potpisala dogovre, ali oni su služili za nešto drugo. U Ukrajini smo dobili situaciju da se sve rešava oružjem. Berlinska inicijativa oživela je onog momenta kada je "Otvoreni Balkan" promovisao mir. Nemačka je svoju inicijativu započela 2014. Berlinska inicijativa ima značajno mesto, samo je pitanje šta će biti realizovano od svega onoga što se potpisuje. Ako zapadni Balkan ne pripada EU to će smetati evropskoj strukturi. To će njima biti značajno. Evropa nema baš tako značajne resurse. Srbija, Makedonija i deo Albanije imaju resurse za koje se bore zemlje EU, a naročito Velika Britanija. Zanemaruje se Vojvodina koja može da hrani čitavu Evropu! Ja mislim da je to za nas prednost, jer se sa time može privući EU! To će se značajno odraziti na sve građane Srbije. Kada se povuče paralela sa litijumom, hrana nije ništa manje značajan resurs- rekao je Željko Šajn- rekao je Šajn.
Politikolog Andreja Lović javio se uživo u program i rekao na koji način je nemačka javnost reagovala na Berlinski proces.
Foto: infromer printscreen
Andreja Lović
-To je jutros možda bila i prva vest u svim nemačkim medijima da Šolc po deseti put biva domaćin Berlinskog procesa. On je domaćin liderima zapadnog Balkana. Tu je bio prisutan i mađarski premijer Viktor Orban. Duh Berlinskog procesa znači da Nemačka i dalje želi taj proces da održi živim. Evropski put celog regiona treba i dalje da bude otvoren. Bitno je da se razgovara i drago mi je što je premijer Vučević bio na tom razgovoru u Berlinu. Poslednjih godina jesmo osetili i zamor i zastoj pri integraciji EU. Smatram da je potrebna reforma EU i smatram da je značajno da Srbija ostane na evropskom putu. Postoje inicijative koje su se izrodile iz Berlinskog procesa. Moramo da napomenemo da Nemačka i bilateralno sa zemljama regiona ima određene razgovore mimo Berlinskog procesa- rekao je Lović.
Stiven Hoking ostavio je iza sebe četiri najtragičnija puta ljudskog razvoja: nuklearni rat, stvaranje genetski modifikovanih virusa, globalno zagrevanje i razvoj veštačke inteligencije koja odlučuje da je čovek suvišan. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su novinarka Vesna Jugović i ekonomista Nemanja Antić.
U proteklih 10 godina Srbija je sprovela 10 reformi koje su nas je dovele do stabilne ekonomije, a na kraju i do toga da naša zemlja prvi put u istoriji dobije investicioni rejting. Cilj je da prosečna plata bude 1400 evra, a prosečna penzija 600 evra. O potpisivanju energetskog ugovora u "Info jutru" govorili su ekonomista Mihajlo Rabrenović i Zoran Milosavljević sa Instituta političkih studija.
Zoranu Marijanoviću nastavljeno suđenje za ubistvo supruge Jelene Marijanović. Sudsko veće je pozvalo kao svedoka kumu, kao i Jeleninu tetku koja se nije pojavila u sudu. Kuma je svedočila da se sa Jelenom čula neposredno pre nego što je ubijena. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je kriminolog Dobrivoje Radovanović. Uživo u program javili su se i Nenad Šipka iz Centra za forenzička istraživanja kao i advokat Nebojša Milosavljević.
Estradne ličnosti po novom zakonu više neće moći da reklamiraju kockarnice i kladionice. Vlada Srbije svojim merama pokušava na ovaj način da smanji mogućnost zavisnosti od ove vrste zabave. Zavisnost od kockanja vrlo je opasna, a smatra se da je svaki treći tinejdžer zavisi od kockanja, a najmlađi zavisnik ima samo 7 godina. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su advokatica Slavka Babić i Olivera Sbutega Filipović iz Dnevne bolnice za patološko kockanje.
Haški sud se priprema za suđenje Vojislavu Šešelju u Srbiji. Bren Hinks određen je da bude predstavnik te institucije na suđenju. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je predsedni Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Stiven Hoking ostavio je iza sebe četiri najtragičnija puta ljudskog razvoja: nuklearni rat, stvaranje genetski modifikovanih virusa, globalno zagrevanje i razvoj veštačke inteligencije koja odlučuje da je čovek suvišan. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su novinarka Vesna Jugović i ekonomista Nemanja Antić.
Više od 400 ukrajinskih bespilotnih letelica krenulo je tokom noći ka Moskvi i Moskovskoj oblasti, a u seriji udara pogođeni su objekti, ranjeni civili i pokrenute masovne evakuacije zaposlenih iz logističkih centara.
Na tajkunskim televizijama N1 i Nova S emitovane su nove brutalne laži i izmišljotine! Dok iz dana u dan pokušavaju da narodu podvale laži o navodnom korišćenju zvučnog topa prizor iz njihovih emisija postaje sve tragičniji.
Da mržnja prema sopstvenom narodu nema dna, potvrdio je ideolog blokadera Slobodan Stupar! On je uporedio sopstveni narod sa nehigijenskim beskućnicima koji uništavaju sve pred sobom.
Marija Vasić, bivša žena Nenada Čanka, političarka u pokušaju koja je izvređala većinu građana Srbije nazivajući ih fetišistima - brutalno je udarila na celokupan naš medij i Kolegijum, ne štedeći ni stotine hiljada gledalaca koji nas svakodnevno prate!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, odgovarajući na pitanje novinarke Informera o licenci NIS-a i optimizmu direktora "Srbijagasa" Dušana Bajatovića, da nije optimista po tom pitanju, ističući da će država učiniti sve što je u njenoj moći.
Na većini graničnih prelaza ovog jutra potpuni je kolaps, a prema rečima putnika čeka se i više od 3 sata. Zbog radova, saobračaj ka Gradini je obustavljen, što stvara dodatne kolone i kolaps.
Afrička kuga svinja ne jenjava u Mačvi. U domaćinstvu Miloša Petrovića u Maloj Vranjskoj registrovan je poslednji u nizu slučajeva zaraze svinja ovim virusom.
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović izjavio je da očekuje novo produženje licencī koje se odnose na rad Naftne industrije Srbije (NIS) i pregovore sa mađarskim MOL-om, ali je upozorio da će država morati da reaguje ukoliko ne bude dogovora.
Višestruki šampion Srbije u bilijaru Goran Mladenović Grga (60) poginuo je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila juče na magistralnom putu Niš - Priština, u selu Visoka kod Kuršumlije.
U Batlavksom jezeru između varošica Orlane i Batlava kod Prištine u nedelju u posle podnevnim satima pronađeno je telo stranog državljanina, saopštila je tamošnja policija.
Muškarac koji je u četvrtak u novozagrebačkoj Ulici Siget opljačkao benzinsku pumpu, a zatim i obližnji salon, zaposlen je kao savetnik u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB), objavio je RTL pozivajući se na anonimne izvore.
Tela Slavoljuba Mladenovića (47) i njegove nevenčane supruge Brankice Anđelković (41) iz Vranjske Banje u naselju Ćosiki, pronađena su pre šest godina koliko traje i potraga za njihovim ubicom.
Iran je najavio odgovor nakon što je optužio Sjedinjene Američke Države da su pogodile nuklearnu elektranu Darkovin, koja se još gradi na jugozapadu zemlje.
Šiitske oružane grupe u Iraku zapretile su da će se direktno uključiti u rat protiv Sjedinjenih Američkih Država (SAD) ukoliko Vašington nastavi da širi vojne operacije protiv Irana.
Teretni brod „Golden Leo“, koji je pod zastavom Gvineje-Bisao prevozio žito iz ukrajinske luke, zahvatio je veliki požar nakon što je kod Odese pogođen sa tri krstareće rakete H-59/H-69, saopštila je Ratna mornarica Ukrajine.
Sjedinjene Američke Države (SAD) pripremaju naglo proširenje vojne operacije protiv Irana, dok Pentagon već prebacuje dodatne borbene avione na Bliski istok, piše Vašington post, pozivajući se na izvore iz američke administracije.
Britansko tužilaštvo saopštilo je da traži izručenje braće Tejt zbog optužbi da su između 2010. i 2017. godine silovali žene i učestvovali u trgovini ljudima radi seksualne eksploatacije.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
Iako većina pasa ubod komarca podnese bez većih posledica, jedan ubod zaraženog insekta može dovesti do ozbiljne bolesti koja dugo prolazi bez simptoma.
Ljuta hrana često je na lošem glasu kada je reč o zdravlju želuca. Ipak, stručnjaci upozoravaju da ono što mnogi smatraju uzrokom čira zapravo nije glavni krivac.
Pravilno pranje borovnica važno je za očuvanje zdravlja i bezbednosti pri konzumiranju. Saznajte najefikasnije načine da ih očistite i uklonite ostatke pesticida, nečistoće i potencijalno štetne bakterije.
Pevačica Elena Kitić ponovo je privukla veliku pažnju javnosti i izazvala lavinu komentara na društvenim mrežama kada je pozirala u gaćicama i bez brushaltera.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.