NOVAK ĐOKOVIĆ GUBI VID USRED MEČA!? Oglasio se srpski teniser i šokirao sve
106. 07. 2026. u 11:44 >> 11:51
206. 07. 2026. u 11:44 >> 11:51
Vesti
Prošle godine, negde u ovo vreme se verovalo da će korona virus biti pobeđen UV zračenjem, poput većine respiratornih infekcija. Ipak, to se nije baš tako odvijalo, pa su lekari i tokom leta imali pune ruke posla.
Da je ovo leto drugačije, objasnio je profesor Petar Kočović. On je rekao da Zemlja ne dobija stalno istu količinu zračenja koje suzbija viruse. Kočović je naveo da prošle godine nije bilo sunčevih pega, a kada nema aktivnosti na Suncu tada izbijaju epidemije.
Profesor Kočović je objasnio da tzv. sunčeve pege predstavljaju aktivnost na Suncu koja se obično odvija u ciklusima od po okvirno 11 godina.
Foto: printscreen RTV Pink
– Ta aktivnost liči na jednu krivu. Ona ima tri dela. Aktivnost je prvu nulo, odnosno nema aktivnosti, pa onda jedan deo kada ima više aktivnosti i kriva raste. Taj period traje oko tri godine. Zatim dostiže maksimum koji traje oko tri i po do četiri godine i onda je opet u padu oko tri godine – pojašnjava profesor Kočović.
On objašnjava i da je pandemija kovida započela krajem jednog takvog ciklusa, ali već ove godine se nalazimo u novom ciklusu sunčeve aktivnosti kada se pojavljuje veći broj sunčevih pega.
– Zašto su sunčeve pege bitne? Zato što iz nekih dolazi do eksplozija na Suncu. Postoje dve vrste eksplozija – one koje emituje UV zračenje kategorije “c” (UVC zračenje) i one koje emituju “x” zračenje”. U prošlom mesecu, u junu, mi smo imali dve velike eksplozije na Suncu – priča profesor Kočović.
On kaže da bi ta eksplozija, uslovno rečeno, stigla do Zemlje potrebno je između tri i po i pet dana.
– Intenzitet aktivnosti na suncu se pojačao u aprilu mesecu, a u junu još i više. A prošle godine u ovo doba je bio skoro nula. Odnosno, tada se na Suncu pojavljivalo 10-15 pega dnevno, a sada u junu smo imali nekoliko puta po 50 pega. Dakle, prosečno dnevno u junu ih je bilo 22. Tako da, ako bi smo gledali samo prosek, 22 pege dnevno puta 30 dana to je oko 600 pega samo u junu. Ipak, od svih tih 600 pega samo dve eksplozije smo imali koje su bile klase UVC – kaže Kočović.
Ovaj profesor matematike dalje pojašnjava da svakom pegom dobijamo po malo, “na kašičicu”, UVC zračenja, ali je za nas mnogo značajnije ono koje dobijemo kada se na Suncu desi eksplozija.
– Kada dođe do eksplozije onda je brzina veća. Zamislite to kao da zmaj grune onaj svoj vatreni sadržaj i to praktično brže i jače stigne do Zemlje – kaže Kočović i dodaje:
– Osamdeset do devedeset odsto tog zračenja zaustavi se u jonosferi i tek nešto prođe na Zemlju. To što prođe na Zemlju čisti sve bakterije i viruse. To pomaže da se dodatno sredi situacija – objasnio je profesor Kočović.
“Ne suzbijaju visoke temperature nego zračenje”
Da visoke letnje temperature same po sebi ne uništavaju viruse, je potvrdio i Tomislav Radulović, epidemiolog u penziji.
– Letnje temperature na utiču na viruse, ali sunčevo zračenje pomaže u suzbijanju virusa. Zato nemamo viruse prehlade ili grip leti na našem podneblju već samo u hladnijim mesecima – kazao je epidemiolog u penziji.
Foto: Tanjug
Baš zato što visoke temperature ne utiču, već zračenje, zato se respiratorne infekcije slabije prenose tokom zime. Tada se očekuje i više oblačnih dana koji blokiraju zračenje. Zato Kočović kaže i da je moguće da, uz pojačanu aktivnost Sunca i vakcinaciju, u narednih 6-8 meseci dođe do “čišćenja” korone.
Albanija i Severna Makedonija dokaz
Još jedan podatak ide u prilog da će s jeseni verovatno biti više zaraženih koronom i da je će se korona ponašati “sezonski” poput gripa govori i dobra epidemiološka situacija u Severnoj Makedoniji i Albaniji.
U ove dve države, broj vakcinisanih je na veoma niskom nivou, ali obe su u zelenoj kovid zoni kao i Srbija. Tako je u Severnoj Makedoniji vakcinisano tek 10, 7 odsto, dok je u Albaniji obe doze primilo 14,1 odsto.
Ovaj fenomen se može objasniti fenomenom sezonalnosti i da kovid ipak “čisti” sunčevo zračenje.
Foto: TvPink
– Ali moramo da shvatimo da vrlo slične rezultate imaju mnoge zemlje u okruženju koje imaju daleko manji procenat vakcinisanih, niži broj novozaraženih, bolesnih, preminulih, što je dokaz da postoji fenomen sezonalnosti – ukazao je Milanko Šekler, virusolog.
Šekler je dodao i da tome pripomaže i činjenica da se leti većina aktivnosti odvija na otvorenom gde je mogućnost prenosa virusa manja.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima zaposlenih u Gradskom saobraćajnom preduzeću "Beograd" (GSP) u zgradi Predsedništva Srbije.
06.07.2026
12:48
Predsednica Narodne Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić dočekala je danas na aerodromu svog kolegu, prvog čoveka Vrhovne Rade Ukrajine Ruslana Stefančuka.
06.07.2026
16:09
Beograd će 7. i 8. jula biti domaćin Konferencije predsednika parlamenata država kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU), na kojoj će učestvovati najviši parlamentarni zvaničnici zemalja kandidata.
06.07.2026
15:48
Povodom navoda dela kolektiva Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj” o zabrinutosti zbog slabog odziva za upis u prvi razred, deo Nastavničkog veća ocenjuje da je takvo tumačenje situacije u najmanju ruku licemerno.
06.07.2026
15:40
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obavio je izuzetno važan telefonski razgovor sa premijerom Države Izrael Benjaminom Netanjahuom.
06.07.2026
15:25
Večeras samo na Informer TV.
04.07.2026
08:30
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
03.07.2026
12:25
Gosti Info jutra govorili su o progonu Srba od strane vlasti u Crnoj Gori.
03.07.2026
11:59
Bratislav Dikić, bivši komadant Žandarmerije gostujući u Info jutru govorio je o policijskom i vojnom pozivu i zakletvi koju je dao Republici Srbiji.
01.07.2026
11:35
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas, da je Srbija ozbiljan i odgovoran partner Interpolu u borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma i nasilja i da je cilj da se ta saradnja produbi navodeći da postoji podrška značajnog broja zemalja da se u Srbiji uspostavi reginalni biro Interpola.
06.07.2026
15:20
Članovi moto kluba “Balkanski Vukovi” okupili su se juče u Aleksincu na mestu stradanja svog prijatelja Alekse Rakića (28) koji je pre četiri godine podlegao smrtonosnim povredama zadobijenim u saobraćajnoj nesreći.
06.07.2026
14:56
Veće Višeg suda u Beogradu ukinulo je pritvor bivšem šefu beogradske policije Veselinu Miliću, koji je osumnjičen da nije prijavio ubistvo Aleksandra Nešovića Baje u restoranu "27" na Senjaku.
06.07.2026
16:24
U Višem sudu u Beogradu danas su, na suđenju Ognjenu D., optuženom da je u junu 2023. godine iz niskih pobuda, mržnje i netrpeljivosti ubio poznatu tiktokerku Nou Milivojev (18), prikazani snimci sa nadzornih kamera, na kojima se vidi ubijena ispred zgrade u kojoj je imao firmu.
06.07.2026
14:25
U ulici Vojvode Stepe na raskrsnici kod Ladne vode, u Smederevu oko 14 časova dogodila se saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovali motor i automobil marke "mercedes".
06.07.2026
14:40
Učešće Letonije u napadima na teritoriju Rusije neće ostati bez posledica, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Galuzin.
06.07.2026
16:42
Rusija i Venecuela ostaju pouzdani partneri uprkos teškoj situaciji kroz koju prolazi ta južnoamerička zemlja, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije, poručujući da će Moskva nastaviti da produbljuje saradnju sa Karakasom.
06.07.2026
16:10
U Francuskoj je sedam departmana na jugu pod crvenim stepenom uzbune zbog veoma visokog rizika od šumskih požara, dok je još 41 drugo područje pod narandžastim stepenom uzbune.
06.07.2026
16:00
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan doputovao je u Moskvu u trenutku kada su odnosi Jerevana i Rusije u jednoj od najosetljivijih faza poslednjih godina, a njegova poseta se tumači kao pokušaj da se zaustavi dalje pogoršanje veza sa Moskvom.
06.07.2026
15:10
Holivudska zvezda Džena Ortega tumači androida Klaru u novom naučnofantastičnom filmu "Klara and the Sun", čiji je zvanični trejler upravo objavljen.
06.07.2026
14:37
Glumac Pavle Mensur ponovo je uspeo da skrene svu pažnju javnosti na sebe.
06.07.2026
09:06
Ljubitelje filmskog programa na RTS i naredne sedmice očekuje raznovrstan repertoar domaćih i stranih ostvarenja.
06.07.2026
13:06
Kriminalistički triler "Nemesis" oborio je sve rekorde i za nešto više od mesec dana od premijere ostvario neverovatnih 1,31 milijardi pregleda na Netfliksu.
06.07.2026
12:30
Ruska glumica Olga Pleškova kaže da je mislila da neće preživeti snimanje serije "Tajne malog grada" i to sve zbog korseta.
06.07.2026
10:55
Za razliku od industrijskih sokova, koji su puni aroma, konzervansa i raznih dodataka, domaći sok od kajsija se pravi jednostavno, od svega nekoliko sastojaka.
06.07.2026
15:40
Nije u pitanju ni sudbina ni "dobra zvezda". Ljudi kojima često uspeva ono što naume imaju zajedničke navike koje im pomažu da lakše dolaze do novih prilika i ostvaruju svoje ciljeve.
06.07.2026
14:30
U vreme kada oprašivači sve teže pronalaze hranu, lavanda može napraviti veliku razliku u svakom vrtu, dvorištu ili čak na balkonu.
06.07.2026
14:00
U svakodnevnoj ishrani, namirnice poput masne ribe, avokada i klica brokolija mogu olakšati kontrolu gladi i kalorija.
06.07.2026
13:25
Jedna naizgled bezazlena ekstenzija u Gugl Hrom pretvorila se u ozbiljnu bezbednosnu pretnju, korisnici su nesvesno instalirali lažni AI dodatak koji je mogao da prati svaku pretragu i svaki znak koji ukucaju.
06.07.2026
13:00
Grupa Twins se nedavno vratila na scenu, a Manuela se u razgovoru za Informer prisetila burnih 90-tih, ali i otkrila kako je izgledao njen život van estrade.
06.07.2026
13:01
Bugarska pop-folk pevačica Selina postala je glavna tema na mrežama zbog svojih vrelih nastupa na kojima se skida, ali i moćnog glasa.
06.07.2026
16:50
Bivši rijaliti učesnik Kristijan Golubović gostovao je u prenosu uživo sa devojkama koje snimaju za stranicu za odrasle, a zatim je jednu od njih ispipao i zaronio glavu u njene grudi.
06.07.2026
14:39
Učesnica "Elite 9" Maja Marinković šokirala je cimere, ali i gledaoce kada je u programu demonstrirala šta Asmin Durdžić traži od nje tokom intimnog odnosa.
06.07.2026
15:04
Voditeljka Suzana Mančić uživa u vili kod prijatelja u blizini Beograda i opušta se u prelepom ambijentu, a kako je otkrila uskoro pakuje kofere i odlazi na odmor.
06.07.2026
15:31
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.