Republički zavod za statistiku objavio je danas da je broj stanovnika u Srbiji prema podacima iz juna 2023. godine 6.623.183, da 51,4 odsto čine žene, a 48,6 muškarci, kao i da je prosečna starost stanovništva 43,9 godina.
Najveći procenat čini uzrast od 15 do 64 godine, odnosno 63,3 odsto. Statistika je pokazala da u Srbiji žene žive duže, odnosno prosečna starost preminulih muškaraca je 72,6 godina, dok je kod žena prosek 77,8.
Stanovnici stariji od 65 godina čine 22,3 odsto ukupnog broja, dok najmlađi od rođenja do 14 godine čine 14,4 odsto stanovništva u Srbiji.
Prema podacima iz prošle godine, broj živorođenih u Srbiji iznosio je 61.052, dok je umrlih 97.081 stanovnika i prirodni priraštaj je negativan, odnosno ova razlika iznosi 36.029 stanovnika. Broj zaključenih brakova u 2023. godini iznosio je 31.670, a razvedenih 10.175, i prosečno trajanje braka je 13,7 godina.
Od ukupnog broja razvedenih brakova, 21,2 odsto čine brakovi koji su trajali od pet do devet godina, zatim 20,7 odsto oni koji su se završili nakon perioda od jedne do četiri godine, najmanji procenat 10,1 odsto su brakovi koji su trajali od 20 do 24 godine.
Manje od jedne godine trajalo je 4,6 odsto od ukupnog broja razvedenih brakova.
Statistika pokazuje da je najveći procenat razvedenih brakova, odnosno 48,2 odsto bio bez dece, zatim 25,7 odsto čine brakovi sa jednim detetom, 21,2 odsto sa dvoje dece, 3,9 odsto su brakovi sa troje dece, a najmanji procenat razvedenih brakova 0,6 odsto su porodice sa četvoro, odnosno tek 0,3 odsto čine razvedeni brakovi u kojima je bilo više od petoro dece.
Stopa ukupnog fertiliteta je iznosila 1,61 odsto.
Kada je reč o unutrašnjim migracijama, Beograd je bogatiji za 4.564 stanovnika iz unutrašnjosti zemlje, u region Vojvodine preselilo se 1.328 stanovnika, dok je region Šumadije i zapadne Srbije napustilo 3.147 stanovnika.
Iz regiona južne i istočne Srbije otišlo je 2.745 stanovnika.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali govorio je o ekonomskom rastu, stopi nezaposlenosti i uvozu radne snage, izmenama Zakona koji će omogućiti veće dodatke za porodice s jednim, dvoje, troje ili četvoro dece. Dotakao se i teme koja je podelila društvo - iskopavanje i eksploatacija litijuma.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali govorio je o ekonomskom rastu, stopi nezaposlenosti i uvozu radne snage, izmenama Zakona koji će omogućiti veće dodatke za porodice s jednim, dvoje, troje ili četvoro dece. Dotakao se i teme koja je podelila društvo - iskopavanje i eksploatacija litijuma.
Ekipa Informera uslikala je oduzetu velelepnu jahtu "Sailing Yacht A", koja je u vlasništvu bivše manekenke Sandre Meljničenko, a koju su italijanske vlasti zaplenile, te sada stoji u luci u Trstu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas završne radove na modernizaciji opštinskog puta na deonici između Gornjih i Donjih Sinkovaca, gde mu je priređen veličanstven doček.
Opozicioni korisnik društvene mreže Iks Vukša Dragović, nastavlja sa raskrinkavanjem blokaderskih hijena, a ovoga puta na meti se našao blokaderski advokat Ivan Ninić, miljenik Zagorke Dolovac.
Društvenim mrežama ponovo kruži jeziv video-snimak na kom Fadila Mujić, istaknuta članica takozvanog udruženja "Majke Srebrenice", bez trunke stida i srama, detaljno i sa osmehom opisuje stravičan pokolj srpskih civila u selu Kravica na pravoslavni Božić 1993. godine.
Večeras u 20.09 sati stigla je hiljadita prijava na portal "Ko si bre ti". Neverovatno interesovanje građani su pokazali za novu platformu, koja je juče počela sa radom.
Kako ekskluzivno otkrivamo, kroz takozvanu "Kuću ljudskih prava" prošla je basnoslovna suma od blizu milijardu dinara stranog novca, dok se iza zvučnih parola krije običan porodični biznis i mreža čiji je jedini cilj rušenje državnih i nacionalnih interesa Srbije.
Odbegli Beranac Vuk Vulević, koga crnogorska policija potražuje kao ključnog člana kriminalne grupe Vasa Ulića i Radoja Zvicera, uhapšen je u Beogradu.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Saše Vukovića zbog sumnje da je 12. maja 2026. na podmukao način ubio Aleksandra Nešovića u restoranu "27". U optužnici se otkriva i da je Dejan S. po naređenju telo žrtve stavio u bure, nasuo mlater i zakopao ga.
Devojka (19) i njen brat (17) su povređeni dok je njihova majka R.N.B.(43) poginula u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć u trsteničkom selu Gornji Ribnik.
Miodrag Nikšić ubijen je na današnji dan pre tačno 31 godinu ispred kafića "Mig" u Hadži Milentijevoj ulici na Vračaru. Bio je samo jedan od ljudi poznatih u podzemlju Beograda koji je u svoju "poslovnu karijeru" upisao i funkciju u srpskom fudbalu, a koji je likvidiran.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski i evropske vlasti pokušavaju da nateraju Rusiju da proglasi sveopštu mobilizaciju, jer bi takva odluka istovremeno pogodila rusku privredu, izazvala bekstvo stanovništva i srušila prećutni dogovor Kremlja sa društvom, ocenila je ruska novinarka Julija Latinjina.
Američka svemirska agencija NASA traži volontere za učešće u misiji Moon and Mars Exploration Analog, koja bi trebalo da počne najranije u avgustu 2027. godine u Svemirskom centru Džonson u Hjustonu.
Glumica Zendaja razbesnela je svoje fanove nakon što se saznalo da joj je haljina za premijeru filma "Odiseja" u Londonu dostavljena privatnim avionom.
Osvežavajuće limun kocke koje se tope u ustima prave se neverovatno lako, a nestaju sa stola za tili čas. Ovo je definitivno najlakši način da se rashladite i ujedno zasladite tokom vrelih dana.
Đina Džinović je u sjajnim odnosima sa novim suprugom svoje majke Meline, a kako je Informer saznao, on je gleda kao svoju ćerku i trudi se da joj nikada ništa ne fali.
Reperka Dia Kostić nedavno je podelila šokantnu priču iz salona lepote, gde je nezadovoljna uslugom presekla sve kablove na aparatima i odbila da plati račun.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.