Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić rekla je danas da je lek za decu leptire, koji u proseku košta 600.000 evra, stigao u Srbiju, kao i da će dvoje dece danas započeti svoje lečenje.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) zaključio je okvirni sporazum za nabavku lekova za lečenje dve retke bolesti za decu leptire i eozinofilni ezofagitis, a novac koji će država izdvojiti iznosi 143,9 miliona dinara.
- Na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, mi smo među prvima prijavili za lek za decu leptire, to je u stvari genetska krema. Radi se o specifičnom retkom oboljenju, deca trpe bolove 24 časa. Upravo smo zbog toga aplicirali za lek, za nama su aplicirali Francuska i Nemačka pa i ostali. Lek je stigao 15. avgusta, vršila se obuka lekara i već danas bi trebao da počne sa primenom u Srbiji - rekla je ona za TV Prva.
Foto: Hemofarm
Kada je reč o antibiotiku Palitreks, Radojević Škodrić podseća da se on već tri godine ne proizvodi.
- Pre tri godine smo javno izašli, rekli da je proizvođač prekinuo proizvodnju Palitreks sirupa i odmah obezbedili zamenu i to postoji više iz grupe cefalosporina antibiotičkih sirupa. Kada je u pitanju palitretska kapsula, njih ima sasvim dovoljno na tržištu, cefaleksin, antibiotika, kapsula ima sasvim dovoljno - rekla je i dodala da kada je u pitanju sirup, njega ima, ali nema dovoljno.
- I zbog toga se kao zamena koristi Pancef, a kada je u pitanju cefalosporin, antibiotik koga su takođe naveli, on postoji i u obliku sirupa i u obliku kapsula, i njega ima sasvim dovoljno.
Govoreći o hormonima utrogestan i progesteron, istakla je da je progesteron izbačen iz proizvodnje u svim zemljama Evrope i Amerike. Kako je navedeno, lek progesteron (hidroksiprogesteron), koji se inače koristi za sprečavanje prevremenog porođaja, više nije u upotrebi jer su epidemiološke studije pokazale da jedna komponenta tog leka povećava rizik od nastanka karcinoma.
- Postoji zamena, a to je novi oblik progesterona. Stavili smo ga na listu lekova i on će biti dostupan. Čim se usvoji od strane vlade Srbije, potrebno je Republičkom fondu dva meseca da sprovede nabavku i da se lek nađe u apoteci - navela je ona i dodala je da će taj lek, od momenta usvajanja, u roku dva meseca, biti dostupan pacijentima u apoteci.
- Dakle, da smirimo sve trudnice, ovaj problem je rešen stavljanjem novijeg leka na listu lekova.
Foto: Shuterstock
Prema njenim rečima, kada je u pitanju treća grupa lekova za koje se spominju nestašice, to je hormon rasta.
- Hormon koji se najčešće koristi jeste tzv. Novotropin od kompanije Novo Nordisk. Ovaj lek se prekida sa proizvodnjom, ne u Srbiji, već globalno u celom svetu. Dakle, kompanija je donela takvu odluku - rekla je ona i dodala da postoji rešenje.
Radojević Škodrić je istakla da postoji novi lek od druge kompanije - Fajzer koji je stavljen na listu lekova i čim se usvoji, u roku od dva meseca biće dostupan pacijentima. U periodu od 2016. do 2024. stavljeno je ukupno 100 lekova na listu prioriteta zdravstvenog sistema, kao i da je za sve te lekove dato je 16 milijardi dinara.
- To podrazumeva da će za svake naredne lekove dati mnogo više, zato što se povećava broj pacijenata. Poređenje radi u periodu od 2000. do 2012. stavljeno je samo 49 lekova. Koliko je finansija tada dato, nema podatka, ali mogu da kažem da je to mnogo manje nego što bi za isti broj lekova sada bilo dato - kaže Radojević Škodrić.
Foto: Freepik.com
Prema njenim rečima, najskuplji lek je tada bio 500.000 evra, a sada je najskuplji dva miliona.
- Zatim za kolorektalni karcinom, u 29 bolnica širom Srbije se daje već dve godine. Novina je da od 1.oktobra kreće decentralizacija terapije za reumatske bolesti. Ukupno za reumatske bolesti smo stavili na listu lekova 11 inovativnih lekova, a od toga dva samo neće moći da se daju lokalnim bolnicama, zato što je zaista specifična primena - istakla je ona.
Kako je pojasnila to su to lekovi "Rituximab" i "Infliximab".
- Uveli smo gotovo sve inovativne lekove za karcinom dojke. Dakle ne postoji zemlja na svetu gde možete da dobijate terapiju koje nema u Srbiji za karcinom dojke - istakla je ona. Najavila je da je ono na čemu rade u budućnosti hematološka oboljenja i psorijaza i dodala da se, kada je reč o vakcini protiv raka pluća, još uvek sprovode kliničke studije.
"Neverovatno da jedan lek, jedna tabletica, od invalida bukvalno napravi super ženu", ovo je komentar koji je na Tik Toku dobila Leskovčanka Mina Julardžija (22), koja boluje od cistične fibroze.
Mladić od 18 godina iz Srbije dobio je od bolnice iz Budimpešte odobrenje za prijem na transplantaciju pluća od kadaveričnog donora koja će mu biti urađena o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, izjavila je direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić.
Povodom povlačenja iz upotrebe leka „Progesteron Depo“, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić rekla je da je na listu lekova stavljen zamenski lek koji će pacijentkinjama biti dostupan čim Vlada Srbije usvoji novu listu lekova.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje(RFZO) Sanja Radojević Škodrić razgovarala je danas, uoči Svesrpskog sabora Srbije i Srpske, sa direktorom Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejanom Kusturićem o dosadašnjoj primeni sporazuma o socijalnom osiguranju u oblasti zdravstvene zaštite i mogućnostima njegovog unapređenja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
"Neverovatno da jedan lek, jedna tabletica, od invalida bukvalno napravi super ženu", ovo je komentar koji je na Tik Toku dobila Leskovčanka Mina Julardžija (22), koja boluje od cistične fibroze.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa najvećim badminton igračem svih vremena, dvostrukim olimpijskim šampionom i petostrukim svetskim prvakom Lin Danom.
Srpska lista najoštrije je osudila današnje privođenje direktora osnovnih škola u Kosovskoj Kamenici, Negovana Vasića i Dragana Krstića, kao i upade pripadnika kosovske policije u njihove porodične domove i obrazovne ustanove u kojima obavljaju svoju časnu i odgovornu dužnost ističući da je reč o političkom pritisku Prištine i zastrašivanju svedoka i osoba koje su ukazale na izborne nepravilnosti.
Udruženje "ProGlas", koje čine pripadnici samozvane elite na čelu sa Draganom Bjelogrlićem, ovih dana ponovo je u fokusu javnosti zbog nasilja na njihovom nedavnom skupu, a sada su isplivale nove informacije o njihovim mutnim pričama.
Kancelarija za KiM saopštila je danas da su dvojica direktora srpskih osnovnih škola iz Kosovske Kamenice privedena po političkoj osnovi i nalogu Prištine, dodajući da im je, nakon višesatnih iskaza u policiji, određeno policijsko zadržavanje do 48 sati.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika Republike za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je, gostujući u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji, da su predstojeći izbori ključni trenutak za sudbinu zemlje, te da će Srpska napredna stranka, u slučaju pobede, nominovati Aleksandra Vučića za predsednika Vlade kao jedini prirodan i logičan izbor.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U selu Škrijelje na području opštine Tutin večeras je život izgubio E.S. (2009), nakon što je, prema prvim informacijama, došlo do slučajnog opaljenja lovačke puške tokom njenog čišćenja.
Smiljana R. (27), državljanka Srbije, poginula je u nesreći na Prokletijama kada je pala sa litice u provaliju duboku 250 metara nakon što je pokušala da zaobiđe stenu. Njena sestra se od nje oprostila potresnim rečima na Fejsbuku.
Trgovinske i političke tenzije između Rusije i Jermenije dodatno su eskalirale nakon što je ruska savezna služba za veterinarski i fitosanitarni nadzor donela odluku o uvođenju radikalnih ekonomskih mera protiv ove kavkaske države.
Velika porodična tragedija dogodila se u okolini grada Arada u Rumuniji, gde je dečak (8) izgubio život utopivši se u vodi na prostoru bivše šljunkare.
Pitanje prava LGBT osoba ponovo je došlo u fokus ukrajinske i regionalne javnosti nakon najnovijih izjava predsednika Volodimira Zelenskog, koje su odmah izazvale oprečne reakcije i žestoke kritike sa ruske strane.
Istaknuti srpski kompozitor, muzički urednik i stvaralac, Vladimir Milačić umro je u 65. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj muzici, pozorištu i na televiziji.
Par trikova zahvaljujući kojima će baterija telefona trajati duže na svim prazničnim putovanjima, i dati priliku za beleženje nezaboravnih i magičnih trenutaka.
Vrahos je mirno letovalište smešteno na obali Jonskog mora, koje poslednjih godina postaje sve popularnije među turistima iz Srbije. Mesto je poznato po dugoj peščanoj plaži, izuzetno čistom moru i opuštenoj atmosferi, što ga čini idealnim izborom za porodice sa decom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.