Crna sapota, poznata i kao "čokoladno voće", sve je popularnija među ljubiteljima egzotičnih biljaka zbog svog specifičnog ukusa.
Neobična biljka poreklom je iz Centralne Amerike. Najviše je ima u Meksiku i Gvatemali.
Crna sapota je poznata po tome što njen ukus podseća na čokoladni puding - i izgledom i ukusom.
Foto: Shuterstock
crna sapota
Plod ove biljke koja raste na drvetu podseća na zeleni paradajz., ali kada potpuno sazri, unutrašnjost postaje tamna, skoro crna, sa kremastom teksturom.
Ovaj plod nije sladak pre sazrevanja – u sirovom stanju ima gorak ukus, ali kada dostigne punu zrelost, njegova kremasta unutrašnjost dobija prijatnu, blagu slatkoću koja podseća na ukus čokoladnog pudinga.
Foto: Shuterstock
crna sapota
Osim neodoljivog ukusa, crna sapota se izdvaja i po svojim nutritivnim vrednostima.
Ovo voće je bogato vitaminom C – jedna porcija sadrži i do četiri puta više vitamina C nego pomorandža. Takođe, sadrži malo masti i kalorija, što ga čini idealnim za one koji žele zdrav desert. Pored toga, sadrži vlakna, kalcijum i gvožđe, što doprinosi zdravlju probave i jačanju imuniteta, prenosi Specialty Produce.
Foto: Shuterstock
crna sapota
Crna sapota je odlična zamena za čokoladu u veganskim receptima.
Može da se koristi u raznim poslasticama poput pudinga, sladoleda, smutija, pa čak i u kolačima, jer njen prirodni ukus eliminiše potrebu za dodatnim zaslađivačima.
Foto: Shuterstock
crna sapota
Iako je crna sapota uglavnom rasprostranjena u tropskim krajevima, uspešno se može uzgajati i u klimatski pogodnim područjima sa blagim zimama. Sve češće se nalazi i na tržištima širom sveta, pa i u Evropi.
Mo Deng, dvomesečna ženka patuljastog nilskog konja postala je viralna na internetu i privlači posetioce u zoološkom vrtu u blizini grada Pataje u Tajlandu, ali, kako je rekao direktor tog vrta Narongvit Čodčoi, mnogi posetioci su snimljeni kako maltretiraju mladunče.
Modna ikona Karolina Herera u Njujorku predstavila novu kolekciju i ponovo izazvala polemike izjavom da farmerke posle 30. i duga kosa posle 40. nisu otmeni.
Kišni dani ne moraju biti prepreka za šetnju vašeg psa. Uz nekoliko korisnih saveta i odgovarajuću opremu, možete uživati u šetnji bez obzira na vremenske uslove, a vaš ljubimac će ostati srećan i zaštićen.
Buđ i vlaga u stanu mogu ozbiljno narušiti zdravlje i kvalitet života, ali postoje prirodna rešenja koja vam mogu pomoći da se izborite sa ovim problemima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mo Deng, dvomesečna ženka patuljastog nilskog konja postala je viralna na internetu i privlači posetioce u zoološkom vrtu u blizini grada Pataje u Tajlandu, ali, kako je rekao direktor tog vrta Narongvit Čodčoi, mnogi posetioci su snimljeni kako maltretiraju mladunče.
Stravičan zločin protiv istine i ljudskosti odigrao se na društvenoj mreži Iks, gde je zbog najprljavije kampanje laži i linča tragično okončan život mladog policijskog službenika Vasilija Lalovića (33).
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policajac Vasilije Lalović izvršio samoubistvo nakon brutalnih lažnih optužbi i napada blokadera i opozicionih partija na njega i njegovu porodicu.
Lider SNS-a Miloš Vučević reagovao je na nezapamćeni izliv mržnje i otvoreni poziv na linč predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra Darka Glišića.
Nakon što je blokaderska NVO CRTA izašla u javnost sa famoznim istraživanjem po kom blokaderi imaju 10 odsto prednosti u odnosu na Srpsku naprednu stranku i predsednika Aleksandra Vučića, srpsku političku scenu zapljusnuo je talas priznanja da je to istraživanje lažno.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić brutalno je i bez milosti odgovorila na najnovije gluposti i nebuloze predstavnika lažne opozicione elite, poručivši im da je njihovo neznanje i pomračenje uma prešlo sve granice zdravog razuma.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Grad Rijeka uveo je pojačan svakodnevni nadzor kvaliteta mora na plažama Kantrida, nakon što su najnovija merenja pokazala povećano mikrobiološko opterećenje.
Na popularnoj plaži u Stavrosu u razmaku od svega jednog dana dogodila su se dva incidenta - najpre je obijen automobil iz kojeg je ukradeno oko 2.000 evra, a potom je sa gradskog parkinga u luci ukraden "folksvagen pasat" bugarskih registarskih oznaka.
Na društvenoj mreži Redit pojavila se ispovest devojke koja radi u jednom kafiću, a njena objava izazvala je veliki broj reakcija nakon što je opisala kako se pojedine mušterije bahato i neprimereno ponašaju prema ugostiteljskim radnicima.
Radnica V. R. (61) teško je povređena nakon što je pala kroz otvoreni prostor sa trećeg na drugi sprat magacinskog dela objekta preduzeća "Put Gross" u Bijelom Polju.
Zaplena više od 770 kilograma čistog kokaina u italijanskoj luci Vado Ligure, u regionu Ligurija, privukla je ogromnu pažnju tamošnjih medija. Pored činjenice da je reč o jednoj od najvećih zaplena u poslednje vreme, pažnju istražitelja privukao je nesvakidašnji detalj — na velikom broju paketa nalazile su se nalepnice sa zastavom Srbije.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Službom za kriminalističko-obaveštajni rad i PU u Požarevcu, uhapsili dve osobe kod kojih je pronađena veća količina droge.
Dok se u Ukrajini šire tvrdnje da je predsednik Volodimir Zelenski smenio glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Oleksandra Sirskog, na frontu se desio težak udarac koji je definitivno pojačao pritisak na vojni vrh.
Bivši ukrajinski ministar odbrane Mihail Fedorov mogao bi da se priprema za obračun sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i kandidaturu za najvišu državnu funkciju.
Ruski frontovski bombarderi Su-34 izveli su vazdušne udare FAB-500 i FAB-1500 bombama na više položaja ukrajinskih snaga na različitim delovima fronta.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Bivša učesnica "Elite 7" Marijana Zonjić pojavila se na proslavi nakon superfinala "Elite 9" u društvu čoveka sa kojim ima dete, i ovo je prvi put da se pojavila sa njim u javnosti.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.