Na Forbsovoj globalnoj rang listi milijardera, objavljenoj u utorak, 24 biznismena koji su na prošlogodišnjoj listi bili navedeni kao ruski, sada se pojavljuju kao preduzetnici iz drugih zemalja, odnosno kao mesto boravka im se upisuju druge zemlje, prenosi rusko izdanje "Agentstvo".
Prema računici redakcije Moscov Times, ukupno bogatstvo ovih milijardera iznosi skoro 110 milijardi dolara.
Forbs je u slučaju ruskih milijardera rangiranje naveo na osnovu prebivališta, ali ih je ipak, naznačio kao ruske državljane.
Među ruskim milijarderima koji su promenili zemlju je i udovica bivšeg gradonačelnika Moskve Jurija Lužkova - Elena Baturina, koja se sada vodi kao poslovna žena iz Velike Britanije (1,3 milijarde dolara).
Rus najbogatiji u Izraelu
Bivši potpredsednik Lukoila Leonid Fedun (10,4 milijarde dolara) sada predstavlja Monako, a akcionar Arkona Vjačeslav Kantor (9,5 milijardi dolara) predstavlja Izrael, što ga čini najbogatijom osobom u toj zemlji prema američkom Forbsu.
Suosnivač Alfa grupe Aleksej Kuzmičev (7,5 milijardi dolara) naveden je kao milijarder iz Francuske. A bivši predsednik Alfa banke Pjotr Aven (4,7 milijardi dolara) predstavlja Letoniju.
Suosnivač Iandeka Arkadij Volož predstavljen je kao milijarder iz Izraela. U zemlji je registrovan i bivši suvlasnik Rambler grupe Aleksandar Mamut (1,4 milijarde dolara).
Milijarder Jurij Šefler pojavljuje se u novom rejtingu kao državljanin Švajcarske. Ruski sud je 2024. godine priznao njegovo poslovanje kao "ekstremističko udruženje" i njegova imovina je nacionalizovana.
Denis Štengelov, koji je imenovan za glavnog vlasnika tržnog centra Vinter Čeri, u novom rejtingu predstavljen je kao milijarder iz Australije.
Beg u Švajcarsku
Najviše biznismena koji su promenili zemlju na Forbsovoj listi 2025. godine sada dolazi iz Švajcarske.
Pored Šeflera, tu su Mihail Prohorov (10,7 milijardi dolara), Jegor Kulkov (1,1 milijardi dolara), Vladimir i Nikolaj Fartušnjak (1,9 milijardi i 1,5 milijardi dolara), Aleksandar Mihalski (1,3 milijarde dolara), Oleg Bojko (1,5 milijardi dolara), Andrej Rapoport (1,2 milijardi dolara), Jurij Šfler (1,2 milijardi dolara).
Izrael je drugi po „popularnosti” među bivšim ruskim biznismenima: od onih koji su promenili zemlju na listi 2025. Ovu zemlju predstavljaju četiri milijardera. Još tri predstavljaju Kipar, po dva iz UAE i Monaka.
Trend promene državljanstva među ruskim milijarderima značajno je porastao od početka rata u Ukrajini, kada je ruski pasoš zbog sankcija postao ozbiljna prepreka za poslovanje na Zapadu.
Mask najbogatiji na svetu
Najmanje šest milijardera se zvanično odreklo ruskog državljanstva, uključujući suosnivača Revoluta Nikolaja Storonskog, vlasnika Freedom Holdinga Timura Turlova i osnivača investicione kompanije DST Global Jurija Milnera.
U svetu, inače, trenutno postoji više milijardera nego ikada ranije, odnosno njih 3.028, što je 247 milijardera više nego prošle godine, a najbogatiji među njima je vlasnik Tesle Ilon Mask.
Ukupna neto vrednost bogatstva ovih milijardera iznosi 16,1 bilion dolara, od čega 342 milijarde dolara pripadaju Masku, čija je bogatstvo poraslo za 75 odsto.
Na drugom mestu je osnivač Mete, Mark Zakerberg, sa 216 milijardi dolara, a sledi vlasnik Amazona Džef Bezos, sa bogatstvom čija neto vrednost iznosi 215 milijardi dolara.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev je na Telegramu naveo da je Donald Tramp svojim merama žestoko narušio globalni trgovinski sistem, uvevši carine gotovo celom svetu.
Ruskinja Anastasija Potapova (24), nekada najbolja juniorka sveta, sada 38. na WTA listi, je među najlepšim svetskim teniserkama, a pažnju privlači ne samo izgledom nego i "zapaljivim " izjavama.
Američke kompanije već pokazuju ozbiljan interes za povratak na rusko tržište, i to znatno brže od svojih evropskih konkurenata, ocenjuje doktor ekonomskih nauka Konstantin Ordov.
Vojnici ukrajinskih oružanih snaga koji dolaze iz zapadnih i centralnih delova zemlje češće se šalju na obuku u inostranstvo, dok se mobilisani iz istočnih i južnih regiona gotovo odmah šalju na prve linije fronta, tvrde izvori iz proruskih struktura u ukrajinskoj pozadini, koje prenosi agencija RIA Novosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev je na Telegramu naveo da je Donald Tramp svojim merama žestoko narušio globalni trgovinski sistem, uvevši carine gotovo celom svetu.
Gazimestan je i ovog Vidovdana okupio veliki broj Srba koji su došli da obeleže jedan od najvažnijih datuma u srpskoj istoriji, ali je čitav skup protekao uz pojačano prisustvo pripadnika takozvane kosovske policije i iživljavanje naoružane šiptarske bande nad srpskim stanovništvom.
Blokaderi predvođeni Petrom Đurićem, pijani i drogirani, zaustavljeni su od strane policije u Kraljevu posle blokaderskog skupa, a u nastavku teksta pogledajte kako je izgledalo privođenje opozicionog lidera.
Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija prilikom gostovanja u emisiji "Hit Tvit" na TV Pink govorio je važnim temama za građane Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Srbija već krajem avgusta započeti prvu fazu proizvodnje humanoidnih robota, odnosno njihovo sklapanje, dok bi naredne faze podrazumevale razvoj takozvanih "data fabrika" i intenzivniju primenu veštačke inteligencije.
Snimci intime, golotinja i fetiši na internetu su roba koja ima široko tržište. Ovaj biznis je razrađen i kod nas, a, verovali ili ne, po dogovoru s "kupcem" može da se zaradi i golicanjem!
Skandal veka dogodio se na svadbi u Čačku, kada je kum jasno u mikrofon izgovorio ime devojke, za koju tvrdi da je bila u aferi sa mladoženjom nakon veridbe.
Prizor sa plaže u grčkom letovalištu Pefkohori izazvao je buru na društvenim mrežama, a ljudi su po automatizmu zaključili da su za isti krivi turisti iz Srbije.
Tradicionalno okupljanje vlasnika i ljubitelja "fića" u Velikom parku u Kragujevcu bila je vožnja kroz istoriju i lepa sećanja poznanika i starih prijatelja koji su se našli ponovo na istom mestu.
Marinko Magda, poznat kao "Subotički Džek Trbosek", već više od tri decenije služi kaznu za zločine koji su šokirali Srbiju i region, a građani i danas sa jezom govore o krvavoj noći iz 1994. godine.
Smrtna kazna predstavlja najradikalniji i najkontroverzniji pravni mehanizam u istoriji čovečanstva, postavljen na tankoj granici između apsolutne pravde i ubistva. Dok je savremeni svet predvođen Evropom krenuo putem ukidanja ove sankcije u ime dostojanstva ljudskog života, globalna slika pravosuđa ostaje podeljena.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.