Bivši predsednik SAD Džo Bajden tokom mandata nije samostalno donosio najvažnije političke odluke, već je u njegovoj administraciji, prema tvrdnjama više izvora iz Vašingtona, odluke donosila paralelna struktura moći, na čijem se čelu nalazila Nira Tanden, saradnica Hilari Klinton.
Taj neformalni mehanizam odlučivanja, koji su pojedini analitičari nazvali „autopen predsedništvo“, omogućio je da se najvažnije odluke u unutrašnjoj i spoljnopolitičkoj agendi SAD donose bez direktnog učešća samog predsednika, čije je mentalno i fizičko stanje bilo predmet brojnih sumnji tokom celog mandata.
Lojalna Klintonovima, operativka Obame, filter informacija za Bajdena
Nira Tanden se u vrh američke politike probila još sredinom devedesetih, kao saradnica Bila i Hilari Klinton. Nakon što je Hilari izgubila trku za predsedničku nominaciju 2008. godine, Tandenova je ušla u Obamin tim, a potom nastavila da radi na ključnim pozicijama, uključujući i vođenje Centra za američki progres — organizacije bliske Demokratskoj partiji, koju je osnovao Džon Podesta.
Foto: EPA
Nira Tanden
U administraciji bivšeg predsednika Džoa Bajdena najpre je bila postavljena za sekretara kabineta — poziciju koju su u Vašingtonu nazivali „centralnim nervnim sistemom Bele kuće“, jer uključuje kontrolu protoka svih dokumenata i informacija koje dolaze do predsednika. Godine 2023. postavljena je za šeficu Saveta za unutrašnju politiku, čime je dodatno učvrstila svoj uticaj na svakodnevno funkcionisanje izvršne vlasti.
Delovala u koordinaciji sa drugim „proksijima“ Klintonovih i Obame
Prema navodima analitičara Čarlsa Ortela, Tandenova nije bila jedina koja je vukla konce iz senke. Uz nju su delovali i Suzan Rajs, Džef Zajents, Ron Klejn, Anita Dan i Bob Bauer — svi povezani s krugovima oko Hilari Klinton i Baraka Obame. Ortel tvrdi da je čitav sistem bio dizajniran tako da u praksi eliminiše uticaj samog predsednika i stavi izvršnu vlast pod kontrolu Demokratske elite.
Foto: EPA
Nira Tanden
Tokom predsedničke kampanje 2016. godine, Tandenova je, prema pisanju američkih medija, bila ključna figura u diskretnim naporima da se oslabi kampanja Bernija Sandersa, zbog čega se kasnije suočila sa protivljenjem progresivnog krila Demokratske partije. Kada je Bajden pokušao da je imenuje za direktorku Kancelarije za budžet, nominacija je propala upravo zbog tog otpora.
Vikiliks otkriva njenu lojalnost: “Uvek ću učiniti šta god Hilari zatraži”
U jednom od procurelih mejlova Vikiliksa iz 2016. godine, Tandenova je napisala: „Učiniću sve što Hilari zatraži. Uvek. Dugujem joj mnogo. Ja sam njen verni vojnik.“ Ova poruka, prema Ortelu, najbolje ilustruje njenu poziciju u američkoj politici — tiha, ali odlučna izvršiteljka interesa klintonovskog kruga.
Foto: reutres
Ko je donosio odluke u ime predsednika?
Tokom celog Bajdenovog mandata, brojni republikanski kongresmeni i nezavisni komentatori tvrdili su da predsednik ne upravlja sam svojom administracijom. Nira Tanden, kao ključna osoba u kabinetskom aparatu, predstavljala je centralnu figuru tog „autopen sistema“, u kojem je predsednički potpis bio formalnost, a odluke donosili drugi.
Ortel tvrdi da je reč o najopasnijem presedanu u modernoj istoriji SAD — predsedništvu bez predsednika.
Rusiji je potreban stvarni mir, a ne novo primirje sa Ukrajinom, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev na Međunarodnom pravnom forumu u Sankt Peterburgu.
Američki predsednik Donald Tramp poručio je da jedino on donosi odluke o sankcijama, odgovarajući na apel ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da Sjedinjene Američke Države uvedu nove mere protiv Rusije.
Raketni udar ruske vojske uništio je kamp za obuku 1. odvojene brigade specijalnih snaga Oružanih snaga Ukrajine u gradu Šostka u Sumskoj oblasti, saopštili su vojni kanali.
Dok se u Rusiji vodi rasprava o tome da li je zemlji uopšte potrebna sopstvena flota nosača aviona, vojni krugovi istovremeno razmatraju mnogo konkretnije pitanje – kojim oružjem bi mogla da bude ugrožena američka udarna grupa nosača aviona, jedan od najzaštićenijih vojnih sistema na svetu.
Američki novinar Taker Karlson upozorio je da bi Sjedinjene Američke Države mogle da se suoče sa narodnom revolucijom ukoliko vlast nastavi da zanemaruje propadanje srednje klase, ekonomske probleme i sve dublje nezadovoljstvo stanovništva.
Ruski stručnjaci analizirali su američki udarni dron „Hornet“, koji je, prema ruskim izvorima, presretnut sredstvima za elektronsko ratovanje i prizemljen gotovo neoštećen.
Američki senatori iz obe stranke predstavili su novi paket sankcija protiv Rusije i zatražili da ga Kongres usvoji pre avgusta, kao političko nasleđe pokojnog republikanskog senatora Lindzija Grejema.
Sjedinjene Američke Države povukle su praktično sve svoje vojnike iz Estonije u okviru šire revizije američkog vojnog prisustva u Evropi, objavila je estonska televizija ETV.
Ruski „Cargrad“ izneo je tezu da razorni zemljotresi u Venecueli i netipični potresi kod Sevastopolja ne bi trebalo da se posmatraju samo kao geološki događaji, već i kroz širi geopolitički kontekst, uz pitanje da li se iza takvih udara može kriti upotreba tehnologija za delovanje na Zemljinu koru.
Ruski ekonomista Mihail Hazin ocenjuje da se globalni finansijski sistem približava tački preokreta i da se iza zvaničnih brojki krije mnogo dublja kriza Zapada.
Američka vojska testirala je ukrajinske morske dronove „magura“ tokom vežbi u blizini Filipina, a meta je bilo rashodovano plovilo koje je posle udara potonulo.
Saobraćajna i logistička mreža Ukrajine našla se pod snažnim pritiskom posle serije ruskih udara na benzinske stanice u Poltavskoj oblasti i železničke pravce prema Zaporožju.
Dugi redovi vozila navodno su se formirali ispred benzinskih pumpi širom Saudijske Arabije nakon što su jemenski Huti raketama i dronovima napali naftna postrojenja kompanije „Saudi Aramko“ u Džizanu i Janbuu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusiji je potreban stvarni mir, a ne novo primirje sa Ukrajinom, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev na Međunarodnom pravnom forumu u Sankt Peterburgu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp odložio je plan za veliko proširenje vojnih operacija protiv Irana zbog upozorenja da bi nastavak rata mogao opasno da iscrpi američke zalihe protivraketnih presretača Patriot i druge municije za sisteme protivvazdušne odbrane na Bliskom istoku.
Teoretičar zavere Dejan Lučić izneo je seriju šokantnih laži u kojima na najprizemniji način vređa predsednika Aleksandra Vučića, njegovu porodicu, kao i predsednicu Skupštine Anu Brnabić, dok istovremeno pokušava da se opere od skandala i opravda svoju miljenicu sa blokaderske liste Jasminu Paunović!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da mu ne pada na pamet da beži iz Srbije kako to godinama unazad tvrde blokaderi i njihove medijske trovačnice.
Najbliži pajtos rektora blokadera Vladana Đokića, Nebojša Bojović, "čuven" po tome što se da u beg čim mu neko od novinara postavi pitanje, još jednom je dolijao Informerovim kamerama.
Deo beogradskih aktivista smatra da podnosi najveći teret oko organizacije protesta, dok su istovremeno nezadovoljni angažovanjem svojih štetočinskih kolega na lokalu, kojima zameraju nedostatak aktivnosti i slabu promociju blokaderskog "pokreta", pre svega u Kragujevcu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostuje u jutarnjem programu TV Prva, gde govori o ukidanju američkih carina za Srbiju, ali i o merama pomoći građanima čija isplata počinje u septembru.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da je na jednom gazdinstvu na području opštine Raška, na kojem se nalazilo 67 ovaca i 60 jagnjadi, potvrđeno žarište boginja ovaca i koza.
Kiša, hladnoća, mantili… malo ko bi tog 25. jula 1960. godine rekao da se nalazi usred leta. Jer, temperatura je naglo pala, praćena upornom kišom, i Beograđani su tog dana bili u skoro pa zimskoj garderobi.
Banke su na osnovu novog Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga odobrile olakšice na 1.825 kredita i prihvatile 79 odsto od ukupno obrađenih zahteva građana, objavila je juče Narodna banka Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče na skupu građana u selu Drežnik kod Užica da će biti ubrzana gradnja autoputa od Mačkata ka Kotromanu na granici sa Republikom Srpskom.
Nepoznata osoba jutros oko 2.50 časova ispalila je pet hitaca iz pištolja u pravcu porodične kuće policijskog službenika Mervana Eća u Podgorici, saopštila je Uprava policije.
Tarik Prusac, monstrum koji je na Dobrinji ubio suprugu Elmu Godinjak, počinio je samoubistvo u KPZ-u Igman. Jutros je pronađeno obešeno telo i objavljen je uviđaj.
Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A. L. starog 19 godina, koji se tereti da je zapretio profesoru nakon što je, tokom popravnog ispita, uhvaćen u prepisivanju.
Eksplicitne scene iz domaćih hit-serija poslednjih godina redovno podižu prašinu, dele publiku i otvaraju pitanje da li je reč o umetničkoj slobodi ili lovu na gledanost.
Pre nego što posegnete za prošlogodišnjim losionom za sunčanje, dobro proverite njegov izgled, miris i rok trajanja, jer preparat koji je izgubio zaštitna svojstva više ne čuva kožu od opasnih UV zraka i može izazvati iritacije.
Pancanela je dokaz da za savršen letnji obrok nisu potrebni skupi sastojci, dovoljno je spojiti sočan paradajz, hrskavi hleb, maslinovo ulje i nekoliko mediteranskih dodataka.
Naizgled bezazleno trčanje u krug za sopstvenim repom ponekad je način na koji pas pokazuje da ga nešto muči, od svraba i bola do stresa, dosade ili zdravstvenog problema koji ne može drugačije da izrazi.
Bivša rijaliti učesnica Ana Ćurčić nedavno je otvorila dušu o preminulom detetu koje je čekala sa Acom Bulićem u našoj novoj emisiji "Demanti", a sada ju je Milena Kačavenda potkačila zbog toga!
Borislav Terzić Terza nakon završetka "Elite 9" sumirao je utiske o svom učešću u rijalitiju i progovorio o odnosu sa Milicom Veličković i progovorio o njihovoj ćerki Barbari.
Pevačica Nataša Bekvalac nedavno je izvadile silikone iz grudi iz zdravstvenih razloga, a evo koje još estradne umetnice su se vratile prirodnom izgledu.
Ilda Šaulić uveliko se priprema za veliki solistički koncert koji će 26. novembra održati u Sava centru, a u susret jednom od najvažnijih nastupa u svojoj karijeri nastavlja da obraduje publiku novim pesmama, baš kako je i obećala.
Reditelj muzičkih spotova i poznati fotograf Dejan Milićević nedavno se pohvalio da je dosta smršao, a sada je otkrio i da je smršao tako što se "bockao".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.