Delovi Krima ostali su bez vode posle ukrajinskih napada i prekida električne energije, jer su kvarovi na elektro-mrežama oborili napajanje pumpnih stanica preduzeća „Voda Krima“.
Prema objavljenim informacijama, struja je nestala u Sevastopolju, Alušti, Krasnoperekopsku, Armjansku i Novoj Jalti, a nakon toga su bez napajanja ostale vodonapumpne stanice. Zbog toga je u više naseljenih mesta prekinuta isporuka vode.
Zvanično saopštenje „Vode Krima“ ne navodi direktno uzrok havarije, već govori o kvarovima na mrežama. Ipak, prekidi su usledili nakon ukrajinskih napada na Krim, zbog čega je komunalni problem odmah dobio širi ratni kontekst.
„Uvaženi korisnici GUP RK ‘Voda Krima’! Na Krimu zbog havarije na mrežama nema električne energije. Došlo je do isključenja potrošača severozapadnog, centralnog i južnoobalnog rejona Krima“, navodi se u obaveštenju preduzeća.
Problem se odmah prelio sa energetskog na vodovodni sistem.
„U vezi s tim, većina pumpnih stanica koje su na održavanju našeg preduzeća je bez napajanja“, navodi se u saopštenju.
To znači da se kriza ne svodi samo na nestanak struje. Kada pumpne stanice ostanu bez napajanja, voda prestaje da stiže do domaćinstava.
Jedan udarac pogodio dva sistema
Posle ukrajinskih napada na Krim, posledice se sada vide i kroz komunalni sistem. Prekid električne energije nije ostao samo energetski problem, već je zaustavio i pumpe koje održavaju vodosnabdevanje.
Najviše su pogođeni severozapadni, centralni i južnoobalni delovi poluostrva, dok se među mestima sa prekidima struje pominju Sevastopolj, Alušta, Krasnoperekopsk, Armjansk i Nova Jalta.
Za stanovnike to znači jednostavno: dok se ne vrati struja na pumpne stanice, nema ni redovne vode.
Zvanične službe za sada govore o havariji na mrežama i radovima na obnovi. Precizan rok za normalizaciju snabdevanja nije objavljen.
Krim je ušao u novu fazu krize posle ukrajinskih udara na naftnu infrastrukturu kod Kerča: prodaja goriva stanovništvu je zaustavljena ili strogo ograničena, pumpe presušuju, a saobraćaj preko ključnih pravaca ka poluostrvu ponovo je pod pritiskom.
Nova generacija ukrajinskih dronova srednjeg dometa udara po ruskim logističkim pravcima ka jugu i Krimu, gađajući mostove, vozove, cisterne, kamione sa gorivom i druge ciljeve bez kojih ruske snage ne mogu da održe tempo na južnom frontu.
Vlasti u Sevastopolju obustavile su prodaju benzina stanovništvu preko ranije izdatih QR kodova, pošto cisterne sa gorivom nisu stigle u grad, dok se cela kriza poklapa sa velikim požarima na Krimu posle noćnog napada udarnih dronova.
Na Krimu su izbili veliki požari posle noćnog napada udarnih dronova, a među mogućim pogođenim lokacijama pominju se luka Kerč, industrijska zona i TES-Terminal, odnosno železnički terminal za pretovar i skladištenje naftnih derivata i tečnog gasa.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski priznao je da povratak Krima trenutno nije deo konkretne agende Kijeva, uprkos pojačanim ukrajinskim napadima na poluostrvo.
Pred Ukrajinom je „crna, mračna, hladna i katastrofalna“ zima, a nastavak ruskih udara mogao bi da uništi čak 60 odsto ukrajinske ekonomije, tvrdi penzionisani obaveštajni oficir američkog Korpusa marinaca Skot Riter.
Ukrajinski vojnici u pojedinim jedinicama osećaju se kao kmetovi, komandanti se prema njima upravo tako i ponašaju, dok ih ni u pozadini ne dočekuje poštovanje koje očekuju posle godina provedenih u borbama, izjavio je komandant bataljona „Svoboda“ Petro Kuzik.
Rusija mora potpuno da onesposobi ukrajinsku pomorsku logistiku, luke, mostove, železnicu, energetiku i snabdevanje gorivom ili će NATO preko Ukrajine nastaviti da udara po ruskoj privredi i infrastrukturi, poručio je ruski novinar i poslanik Moskovske gradske dume Andrej Medvedev.
Ruski stručnjaci proučili su oborene bespilotne letelice američke proizvodnje Hornet koje koriste Oružane snage Ukrajine i utvrdili da specifičan položaj njihovih antena otežava elektronsko ometanje, ali ih ipak ne čini otpornim na ruske sisteme za radio-elektronsku borbu.
Susret predsednika Rusije Vladimira Putina i američkog repera Kanjea Vesta moguć je tokom predstojeće posete muzičara Rusiji, izjavila je prva zamenica predsednika Odbora Državne dume za međunarodne poslove Svetlana Žurova.
Supruga ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, Olena Zelenska, ima znatno veći uticaj na kadrovske i političke odluke svog muža nego što se to vidi u javnosti i u stanju je da blokira pojedine ljude i inicijative
Izrael namerno gura Bliski istok ka još većem ratu kako bi u sukob uvukao Sjedinjene Američke Države i čitav NATO, a takva politika mogla bi na kraju da dovede čak i do nestanka izraelske države, upozorio je ruski general-pukovnik Apti Alaudinov.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Krim je ušao u novu fazu krize posle ukrajinskih udara na naftnu infrastrukturu kod Kerča: prodaja goriva stanovništvu je zaustavljena ili strogo ograničena, pumpe presušuju, a saobraćaj preko ključnih pravaca ka poluostrvu ponovo je pod pritiskom.
Pred Ukrajinom je „crna, mračna, hladna i katastrofalna“ zima, a nastavak ruskih udara mogao bi da uništi čak 60 odsto ukrajinske ekonomije, tvrdi penzionisani obaveštajni oficir američkog Korpusa marinaca Skot Riter.
Dejan Lučić, teoretičar zavere koji je sa drugom na blokaderskoj listi Jasminom Paunović vređao predsednika Srbije i njegovu porodicu, doveo je u svoj opskurni podkast još opskurnijeg Srboslava Vasiljevića da prete šefu države.
Tajkunski mediji N1 i Nova S, uz podršku Srđana Milivojevića i blokadera, otvoreno su stali u zaštitu nasilnika iz Novog Pazara koji se terete za napad na srpsku policiju, a koji su prošle godine najbrutalnije vređali srpski narod, psovali srpske majke i Isusa Hrista!
Profesor Čedomir Antić izneo je optužbe na račun uprave Beogradskog univerziteta i učesnika blokada, poručivši da su fakulteti pretvoreni u svratišta, dok uprava beži od sopstvene odgovornosti!
Slobodan Georgiev, direktor Vesti na Novoj S, medijskoj trovačnici koja propagira plenumašku ideologiju blokadera, ne propušta priliku da pokaže i dokaže da je najobičniji politički lešinar.
Pred početak druge sezone najvećeg sportskog rijalitija Exatlon, pobednica prve sezone Nevena Petrović sa novinarkom Informera Jelenom Dimitrijević u otvorenom razgovoru otkrila sve o iskustvu koje joj je promenilo život.
Bivši učesnik popularnog sportskog rijalitija Exatlon, Aleksa Erski, iznenadio je javnost najnovijom objavom na svom Instagram profilu, gde je obelodanio da započinje "novo poglavlje u svom životu".
Učesnik prve sezone "Exatlona", Jovan Ikić, sa voditeljkom Informer televizije Jelenom Dimitrijević, potpuno otvoreno je govorio o svom privatnom životu, takmičenju i planovima za budućnost.
Voditeljka Jelena Dimitrijević uključila se u "Kolegijum" i sa pobednicom Exatlona Nevenom Petrović najavila početak druge sezone sportskog rijalitija.
Nakon pet operacija i borbe sa karcinomom, izveštavanje o Pojasu Presvete Bogorodice i susret sa monahom sa Svete Gore doneli su čudo koje je promenilo život novinarke Marije Vukićević.
Pomoćnik ministra i načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je da je Republika Srbija prihvatila pomoć Evropske unije, posredstvom aktiviranog Mehanizma civilne zaštite EU, u borbi protiv požara kako u Deliblatskoj peščari tako i, eventualno, na drugim delovima naše zemlje.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je u Srbiji za poslednje tri nedelje bilo više od 3.300 požara i zahvalio svima koji gase požare dodajući da se Srbija obratila i Evropi za pomoć.
Dok planetu i dalje potresa suđenje bivšoj medicinskoj sestri Lindzi Klensi (33) u Masačusetsu, optuženoj da je trakom za vežbanje udavila sopstveno troje dece, a potom ostala trajno paralizovana skočivši kroz prozor, javnost širom sveta iznova postavlja pitanje: gde prestaje svesna namera, a gde počinje mrak teške postporođajne psihoze?
Policijski službenik Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona suspendovan je ove sedmice nakon što je preliminarni test pokazao prisutnost kokaina u njegovom organizmu.
Porodično veselje u selu Stubal kod Kraljeva, organizovano povodom veridbe sestre, pretvorilo se u nezapamćenu tragediju kada je mladi Nebojša Milenković (25) brutalno pretučen ispred ugostiteljskog objekta. Mladić je od zadobijenih povreda ubrzo preminuo u bolnici.
Pored bogatog takmičarskog i pratećeg programa za odrasle, ovogodišnji Međunarodni filmski festival Niš pripremio je i poseban, sadržajan program namenjen najmlađoj publici.
Analitičarka snova Laura Loewenberg objašnjava da snove ne treba shvatati doslovno, već kao simboličan način na koji naša podsvest obrađuje emocije i iskustva. Intimni odnosi u snovima, prema njenom tumačenju, često predstavljaju psihološko „spajanje“, odnosno preuzimanje neke osobine, emocije ili energije druge osobe
Postoje dva načina za povezivanje telefona i televizora. Prvi koristi Wi-Fi i odgovarajuće funkcije pametnog televizora, dok je za drugi potreban kabl ili adapter.
Stanija Dobrojević, bivša učesnica "Elite 9", ponovo je privukla pažnju javnosti, a ovog puta povod su izazovne fotografije koje je objavila na svom Instagram profilu.
Pevačica Ruslana podelila je snažne utiske nakon koncerta koji je održala na Ušću, gde je pred beogradskom publikom priredila pravi muzičko-scenski spektakl.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.