Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko izrazio je sumnju da se Ukrajina približava pristupanju Evropskoj uniji.
„Sve više privrednika se žali na sumanute iznude, na zahteve da se ustupi udeo u poslu ili da se potpuno preda. Ako se ne slažete, biće krivičnih dela, pretresa, glasnih izjava, a možda će čak i „naći ruski trag", navodi publikacija.
S tim u vezi, Kličko se zapitao da li se „država u kojoj se to dešava zaista kreće u EU " .
Kijev mora da se odrekne teritorija
Ukrajina će morati da napravi kompromis oko teritorijalnih ustupaka kako bi okončala sukob, rekao je slovački premijer Robert Fico.
„Oni moraju da dođu do neke vrste kompromisa, koji će biti veoma bolan za obe strane. Šta čekaju? Da će Rusi napustiti Krim, Donbas i Lugansk? Ovo je nerealno", rekao je Fico.
Nećemo zaboraviti, nećemo oprostiti!
Nećemo zaboraviti, nećemo oprostiti": Moskovljani nose cveće u ambasadu DNR u znak solidarnosti sa danom žalosti koji je proglašen u Donjecku.
Masakr vojnika OSU u Mirnogradu
U gradu Mirnogradu na teritoriji Donjecke Narodne Republike, koju kontroliše Kijev, od raketnog udara poginulo je 16 vojnika Oružanih snaga Ukrajine, izjavio je bivši poslanik Vrhovne rade Ukrajine Igor Mosijčuk.
Da li su na Harkov ispaljene severno korejske rakete?
Conflict Armament Research (CAR) objavio je informaciju u kojoj tvrdi da su obavili terensku istragu u kojoj su dokumentovali da ostaci taktičke balističke rakete koja je pogodila Harkov 2. januara tekuće 2024. sugerišu da je ona proizvedena u Severnoj Koreji.
Napad dronom na tenk (VIDEO)
Operater ruskog drona snimio je modifikovani tenk ukrajinske vojske T-72M1. A zatim je usledio napad.
Nemački mediji: Ukrajinci se povlače
Ukrajinska vojska je prinuđena da napušta teritorije zbog kritičnog nedostatka municije i nemogućnosti da odbija napade ruske armije, prenosi ZDF.
Napad dronovima na Belgorodsku oblast
Ukrajinske snage napale su dronovima-samoubicama selo Repjahovka u Belgorodskoj oblasti. Jedan čovek je ranjen, saopštio je gubernator oblasti Vjačeslav Gladkov.
U napadu je oštećena fasada jedne privatne kuće i automobil.
Francuski plaćenici iz Legije stranca u Ukrajini
Od početka specijalne vojne operacije u Ukrajinu je radi učešća u borbenim dejstvima stiglo više od 300 plaćenika iz Francuske, rekao je Sputnjiku dobro obavešteni izvor.
Zelenski potpisao važan dekret
Foto: Dmytro Larin / Shutterstock.com
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski potpisao je dekret „u cilju očuvanja nacionalnog identiteta Ukrajinaca u Ruskoj Federaciji", jer je taj identitet navodno u opasnosti.
„Danas sam potpisao dekret „O teritorijama Ruske Federacije, istorijski naseljenim Ukrajincima", rekao je Zelenski u video poruci objavljenoj na Telegram kanalu. On je to nazvao „povratkom istine o istorijskoj prošlosti zarad ukrajinske budućnosti".
Kako se navodi u ukazu objavljenom na sajtu predsednika, Vladu „zadužuje se da izradi i podnese Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine akcioni plan za očuvanje nacionalnog identiteta Ukrajinaca u Ruskoj Federaciji, između ostalog i teritorije istorijski naseljene njima - na Kubanu, u Starodubščini, Severnoj i Istočnoj Slobožanščini koje se nalaze u okviru savremenog Krasnodarskog teritorija, Belgorodske, Brjanske, Voronješke, Kurske, Rostovske oblasti Ruske Federacije, prenosi Sputnjik.
Sijarto: Mađarska neće učestvovati u finansiraju Ukrajine
Mađarska neće učestvovati u finansiranju isporuka oružja Ukrajini iz Evropskog fonda za mir, ali ne može i ne želi da se meša u poslove drugih zemalja, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
- Mađarska nije slala oružje ranije niti će to raditi ni u buduće. Nismo spremni da učestvujemo u bilo kojoj odluci ili procesu koji bi doveo do povećanja isporuka oružja Ukrajini - rekao je Sijarto mađarskim novinarima nakon sastanka šefova diplomatija EU, prenosi televizija M1.
Prema njegovim rečima, Mađarska bi morala da uplaćuje 23 milijarde forinti (60 miliona evra) godišnje u opšti fond da bi druge zemlje slale oružje Ukrajini.
- Naravno, mi ne podržavamo ovaj predlog... Istovremeno, naravno, ne možemo i ne želimo da sprečimo druge da šalju oružje... To će biti odluka svakog pojedinačno, svaka Vlada mora da bude odgovorna svojim biračima, Mađarska neće učestvovati u isporuci oružja - naglasio je Sijarto.
Ranije je Wall Street Journal, pozivajući se na nacrt dokumenta, objavio da Evropska služba za spoljne poslove predlaže stvaranje novog fonda za finansijsku pomoć Ukrajini kako bi se zaobišao mađarski veto.
Glavno sa novog brifinga ruskog Ministarstva odbrane
▪ Na kupjanskom pravcu odbijeno je devet ukrajinskih napada, gubici su iznosili 180 ljudi i pet tenkova.
▪ Odbijena su tri ukrajinska napada na krasnolimanskom pravcu, gubici: 180 ljudi, dva tenka, dva borbena vozila.
▪ Odbijeno šest napada na donjeckom pravcu, gubici protivnika: 320 ljudi, 10 tenkova, uključujući jedan Leopard 2A5, dva borbena vozila. Na južnodonjeckom pravcu gubici Oružanih snaga Ukrajine iznosili su 120 ljudi.
▪ U zaporoškom i hersonskom pravcu ukrajinski gubici iznosili su oko 205 ljudi, tenk.
▪ Ukrajinski Su-25 oboren je u području Ivanovke u Harkovskoj oblasti, a presretnuto je šest projektila Storm Šadov.
Peskov: Ne znamo kako će biti realizovana obećanja Trampa
Ruska strana ne zna kako bi mogla da budu realizovana predizborna obećanja bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa koji je rekao da bi brzo rešio sukob u Ukrajini, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
- Ne, ne razumemo kako bi to moglo da se izvede - kazao je Peskov.
Kako je dodao, nije bilo nikakvih kontakata između ruskih diplomata i Trampa po tom pitanju.
Tramp je ranije obećao da će rešiti situaciju u Ukrajini odmah po dolasku na vlast.
U DNR je proglašen dan žalosti za žrtvama agresije ukrajinskih snaga
▪ Ujutro 21. januara, ukrajinske oružane snage su napale Donjeck. Pod artiljerijskom vatrom je bila pijaca u mikrookrug Tekstilščik. Kako je preneo lider DNR Denis Pušilin, poginulo je 28 civila, a povređeno, među kojima i 2 tinejdžera.
▪ Lekari su hospitalizovali 18 žrtava, uključujući 2 dece, jedno dete je u teškom stanju, većina hospitalizovanih odraslih je takođe u teškom stanju, saopštilo je rusko Ministarstvo zdravlja.
▪ Rusija najoštrije osuđuje napad ukrajinskih oružanih snaga na Donjeck i poziva međunarodne strukture i vlade da osude ovaj varvarski teroristički akt protiv civila, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
▪ Teroristički napadi Kijeva jasno pokazuju nedostatak političke volje za mir, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
▪ Generalni sekretar UN Antonio Gutereš strogo je osudio napad na Donjeck: napadi na civile i civilnu infrastrukturu zabranjeni su međunarodnim humanitarnim pravom, neprihvatljivi su i moraju se odmah zaustaviti.
▪ Ovaj udar Oružanih snaga Ukrajine biće jedna od centralnih tema sastanka Saveta bezbednosti UN o Ukrajini koji je Rusija zatražila za ponedeljak, a Sergej Lavrov će učestvovati u njemu, rekao je prvi zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN Dmitrij Poljanski.
Evropska unija šalje Ukrajine više od 20 milijardi evra
Evropska unija je napravila plan prema kojem će evropske zemlje pružati vojnu podršku vlastima u Kijevu u vrednosti većoj od 20 milijardi evra u naredne četiri godine, objavio je u nedelju Volstrit džurnal, pozivajući se na nacrt dokumenta kojim raspolaže.
„S obzirom na zavisnost Ukrajine od spoljne podrške, izbor koji će zemlje EU i njeni partneri doneti u narednom periodu ili će omogućiti Ukrajini da postigne odlučujući napredak ili će ozbiljno potkopati njenu (ukrajinsku) sposobnost da se odupre“, citira list dokument.
Novi predlog podrazumeva stvaranje fonda koji će dobiti 6,5 milijardi evra iz Evropskog mirovnog fonda, formiranog 2022. godine, a od 2024. do 2027. će u njega biti uplaćivano po 5 milijardi evra godišnje. Novi fond će nadoknaditi zemljama EU troškove pružanja vojne pomoći vlastima u Kijevu, uključujući kupovinu municije, dronova i opreme za protivvazdušnu odbranu. Ostatak fonda će pokriti troškove programa borbene obuke za ukrajinske trupe. Inicijativa predviđa kompenzaciju do 7,5 milijardi evra zemljama EU ove godine.
Diskusija o novom planu pomoći Ukrajini, ukazuje list, počeće narednih dana i verovatno će postati jedna od tema razgovora na samitu EU 1. februara. Međutim, ističe list, biće potrebno nekoliko nedelja da se donese odluka o novom planu. Glavna prepreka implementaciji plana, napominje list, biće potreba da ga jednoglasno odobre sve zemlje EU.
Hronika bojevih dejstava: Rusi napreduju, žestoke borbe za tvrđavu Avdejevka; Kod Svatova prodor od 4 km u dubinu (VIDEO)
Ruska vojska drži inicijativu u gotovo svim oblastima. U pravcu Svatovskog, nakon zauzimanja Krahmaljnog, ruske oružane snage napadaju jugozapadno od sela, borbe se vode na prilazima Berestovoju. Na severu jedinice ruske armije uspele su da se približe liniji Kotljarovka-Kislovka, proširivši zonu kontrole na 4 kilometra u dubinu i 1,5 kilometra u širinu.
U pravcu Bahmuta, ruske oružane snage su uspele da zauzmu centralni deo Bogdanovke, terajući neprijatelja na zapadnu periferiju. Severozapadno od Klešćejevke, prednji odredi ruske armije ukopali su se u šumskom pojasu, napredujući nekoliko stotina metara.
U pravcu Avdejevke, ruska armija, nakon što je zauzela utvrđenje Carska Ohota, nastavlja ofanzivu, zavativši prve kuće u stambenom naselju Avdejevka u ulici Sobornaja. Ukrajinske formacije idu u kontranapad, pokušavajući da povrate izgubljene pozicije.
Na Donjeckom pravcu ruske trupe takođe napreduju u Georgijevki, gde su, kao rezultat kompetentnih jurišnih operacija, uspele da napreduju do 300 metara ka Kurahovu. Trenutno se vode borbe na Žovtnevoj ulici.
OSU je noću dronovima napao infrastrukturne objekte u pozadinskim regionima Rusije. U Ust-Lugi u Lenjingradskoj oblasti oštećen je gasni terminal i požar je lokalizovan. Na nebu iznad Smolenska, Tule i Orlovske oblasti, PVO je oborila sve ciljeve bez nanošenja štete.
U Donjecku, ukrajinske oružane snage nastavljaju da terorišu civilno stanovništvo: pijaca u mikrookrugu Tekstilščik bila je pod velikom vatrom. Kao rezultat ciničnog granatiranja, 27 ljudi je poginulo, još 25 je ranjeno različitog stepena težine.
Zapadne zemlje odlažu i teško da će poslati Kijevu borbene avione F-16, jer ne veruju u uspeh Ukrajine u konfrontaciji protiv Rusije, a takođe ne žele da uzalud troše vojne resurse, izjavio je u intervjuu Sputnjiku Skot Riter, bivši obaveštajac američkog marinskog korpusa i vojni analitičar.
Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov predložio je stvaranje međunarodne radne grupe na nivou ministara odbrane i savetnika za nacionalnu bezbednost kako bi zajednički razradili mehanizam za povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine.
Pobeda predsednika Džoa Bajdena na predstojećim izborima u velikoj meri zavisi od situacije u Ukrajini, pa bi šef Bele kuće mogao da pribegne neočekivanim sredstvima da zadrži svoju fotelju, rekao je bivši analitičar CIA Rej Mekgavern u intervjuu za Jutjub kanal Judging Freedom.
Ukrajina neće dobiti višenamenske helikoptere MRH-90 "tajpan" od Australije, uprkos tome što su letelice rashodovane, prenosi "Ej-Bi-Si TV", pozivajući se na odluku Ministarstva odbrane i Ratnog vazduhoplovstva Australije.
Laži medija o „umešanosti“ Moskve u blokadu na granici Poljske i Ukrajine mogu se smatrati poklonom za Rusiju, piše član Evropskog parlamenta Rišard Čarnecki u članku za Do Rzeczi.
Više od 150 ukrajinskih marinaca uhapšeno je u Hersonu, zbog odbijanja da pređu Dnjepar i napadnu levu obalu, javila je za RIA Novosti supruga jednog od uhapšenih ukrajinskih vojnika.
Poraz NATO-a u Ukrajini zbližiće Rusiju i Nemačku, ocena je francuskog istoričara koji je predvideo raspad Sovjetskog Saveza, Emanuela Toda, u intervjuu za "Žurnal du dimanš”.
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Evropski lideri sve otvorenije govore o mogućem sukobu sa Rusijom, povećavaju vojne budžete i pripremaju stanovništvo za godine nestabilnosti, ali veliki deo građana nije spreman da zbog takve politike uzme oružje i ode u rat.
Ukrajina bi nastavkom udara na rusku poljoprivrednu infrastrukturu, mehanizaciju i transportne pravce mogla da ugrozi žetvu i snabdevanje gradova hranom, ocenio je američki konsultant za odnose sa vlastima i veteran Ratne mornarice SAD Bert Votson.
Ruska armija će preuzeti Odesu, Harkov i čitav prostor koji Moskva naziva „Novorusijom“, dok će ostatak Ukrajine morati da bude potpuno neutralan, ocenio je penzionisani pukovnik američke vojske i bivši savetnik Pentagona Daglas Mekgregor.
Dve vodeće ruske agencije za istraživanje javnog mnjenja zabeležile su pad rejtinga predsednika Rusije Vladimira Putina, ali brojke ne pokazuju politički slom. Poverenje u ruskog lidera i dalje se kreće između 67 i 71 odsto, dok njegov rad odobrava oko dve trećine građana.
Specijalni predstavnik predsednika Rusije za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom i direktor Ruskog fonda za direktne investicije Kiril Dmitrijev nazvao je Ujedinjeno Kraljevstvo „propalom imperijom“, komentarišući stanje u zemlji i sporove oko migracija.
Desetine ruskih obaveštajaca, koji su posle masovnog proterivanja diplomata iz evropskih zemalja 2022. godine ostali bez uporišta na Zapadu, navodno su prebačene u Japan i tamo nastavile rad pod diplomatskim i poslovnim pokrićem, piše Džapan tajms.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da će ključna kamatna stopa u zemlji postepeno padati, ocenjujući da trenutno stanje privrede otvara prostor za dalje popuštanje monetarne politike. Sledeća odluka Centralne banke Rusije biće doneta 24. jula, a stopa sada iznosi 14,25 odsto.
Američki senator Lindzi Grejem je u poslednjem javnom nastupu, svega dan pre smrti, objavio da je postignut dogovor između Senata i administracije predsednika SAD Donalda Trampa o novom paketu sankcija Rusiji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zapadne zemlje odlažu i teško da će poslati Kijevu borbene avione F-16, jer ne veruju u uspeh Ukrajine u konfrontaciji protiv Rusije, a takođe ne žele da uzalud troše vojne resurse, izjavio je u intervjuu Sputnjiku Skot Riter, bivši obaveštajac američkog marinskog korpusa i vojni analitičar.
Evropski lideri sve otvorenije govore o mogućem sukobu sa Rusijom, povećavaju vojne budžete i pripremaju stanovništvo za godine nestabilnosti, ali veliki deo građana nije spreman da zbog takve politike uzme oružje i ode u rat.
Slobodan Stupar, ideolog blokadera, demonstrirao je neviđenu količinu mržnje prema Srbiji i Srbima i još jednom pokazao i dokazao da je autošovinizam srž blokaderske politike.
Vladimir Pavićević, profesor na Fakultetu političkih nauka i jedan od najvećih kritičara predsednika Aleksandra Vučića, ismejao je ustaškog evroposlanika Tonina Piculu, koga blokaderi kuju u zvezde.
Tek nakon žestoke reakcije javnosti i medijskog alarma, tamošnje tužilaštvo je konačno formiralo predmet kako bi se utvrdilo ko je u naselju Pruška ispisao monstruozni grafit "Srbe na vrbe".
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio sramotni i divljački napad trojice Bošnjaka na srpske povratnike Miku Davidović i njenog supruga Željka Matića u mestu Lušci Palanci kod Sanskog Mosta.
Zavladalo je potpuno rasulo među blokaderima nakon što je Informer ekskluzivno objavio svih 250 imena onih koji se nalaze na takozvanoj studentskoj listi za predstojeće izbore, pa su na društvenim mrežama masovno počele da "pljušte" razočarane poruke.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Svetog Prokopija, jednog od ognjevitih svetaca. Danas se izbegava kopanje, čak i sahranjivanje, jer se smatra da se tako čini veliki greh.
U Srbiji u utorak nestabilno. Pre podne suvo, posle podne pljuskovi i grmljavina na zapadu i jugu, uveče i u centralnim krajevima. Temperatura do 33 stepena.
U kovčegu ispred oltara Saborne crkve u Beogradu počivaju mošti Svetog Stefana Štiljanovića, velikog dobrotvora i zaštitnika srpskog naroda. Njegove mošti donete su u Beograd kako bi bile zaštičene od ustaša.
S. A. (64) sa Novog Beograda teško je povređen juče po podne u naselju Bečmen, nakon što je pao na beton sa krova lokalne crkve i lekari mu se bore za život.
Višestruki šampion Srbije u bilijaru Goran Mladenović Grga (60) poginuo je u stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na magistralnom putu Niš - Priština, u selu Visoka kod Kuršumlije, a kako se saznaje, jedna želja mu je ostala neostvarena.
Novi film britansko-američkog reditelja Kristofera Nolana "Odiseja", zasnovan na istoimenom antičkom epu starogrčkog pesnika Homera, ostvario je zaradu od 264,1 milion dolara na svetskim bioskopskim blagajnama tokom prvog vikenda prikazivanja, saopštio je studio "Universal Pictures".
Božidar Bole Stošić, koji nas je napustio 2018. godine, svojevremeno je otkrio da je odbio ulogu u seriji "Bolji život" jer nije želeo da radi sa Miodragom Petrovićem Čkaljom, koji ga je stavio na svoju "crnu listu" glumaca.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
U današnjem tempu života često nam nedostaje vremena za bliskost i povezivanje s partnerom, ali dve poze omogućavaju da uživate u ljubavnom zanosu, bez obzira na vreme i okolnosti
Britanski stručnjak za putovanja Dankan Grinfild-Turk je obišao veliki broj destinacija, ali ostrvo Tinos ostalo mu je posebno upečatljivo zbog svoje lepote i autentičnosti.
Većina odraslih osoba ne bi trebala da unosi više od 2300 miligrama natrijuma dnevno, što odgovara jednoj maloj kašičici soli. Mnogi, međutim, znatno premašuju tu granicu i time povećavaju rizik od razvoja bolesti srca.
Nakon napuštanja rijalitija Elita 9, Nerio Ružanji i Hana Duvnjak izneli su šokantne detalje o svom odnosu, braku i aferama koje su podigle ogromnu prašinu u javnosti.
Jedna Instagram stranica iskoristila je Karleušin novi hit "Mata Hari" kako bi napravila kompilaciju najurnebesnijih trenutaka Miljane Kulić i Lazara Čolića Zole.
Janjuš je privukao Vanju Živić, nakon čega su počeli strasno da se ljube nasred studija, ne obazirući se na fotoaparate novinara i poglede vivših cimera!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.