Situacija u Avdejevki postaje sve teža za Oružane snage Ukrajine. Vode se žestoke ulične borbe u mnogim delovima grada dok mnogi ukrajinski vojni kanali na Telegramu potvrđuju da ruske snage nezadrživo napreduju i sa severa i da odbrana grada postaje nemoguća misija.
Vojni blogeri okrenuti Moskvi navode da ruske snage razbijaju uporišta protivnika pomoću artiljerije i FAB-500 bombi.
- Ruske snage se fokusiraju na uspostavljanje uporišta u starom delu grada i turističkom naselju u blizini koksare. Takođe pokušavaju da zauzmu most iznad železničke pruge. Rusi očigledno pokušavaju da preseku magistralni put kojim se snabdeva garnizon u južnom delu grada - navodi ukrajinski vojni kanal Deep State.
Na jednom od užasavajućih snimaka uličnih borbi vidi se oklopno vozilo bredli 47. pešadijske brigade Oružanih snaga Ukrajine koje tokom ulične borbe naleće na nagaznu minu. Snimak je navodno zabeležen kod Stepnoja. na snimku se takođe vidi momenat kad posada istrčava i pokušava da pobegene od ruske vatre.
Julijan Ropke, analitičar Bilda, navodi da situacija u Avdejevki počinje da podseća na Bahmut.
- Ruske trupe prodiru duboko u grad pokušavajući da odseku fabriku uglja od ostatka Avdejevka. Osim toga, kako se ulične borbe zaoštravaju, odnos gubitaka je sve manji u korist Ukrajine. Bahmut 2.0 - napisao je Ropke na svom profilu na društvenoj mreži X.
Telegram kanal Ukraine Fights navodi da je situacija u gradu postala kritična i dodaje da su ruske snage zaobišle ukrajinske borbene formacije i zauzele položaje u zgradama.
- To znači da su stotinama metara udaljeni od glavne logističke rute ukrajinskih branilaca. Upravo se odlučuje o sudbini Avdejevka - navodi kanal.
Telegram kanal Butusov Plus navodi da se u severnom predgrađu Avdejevke vode ulične borbe i da su se ruske jedinice ukopale na oko kilometar udaljenosti od ulaza u grad.
- Ukrajinska 110. mehanizovana brigada i druge jedinice bore se protiv većeg broja ruskih vojnika kojima stalno pristižu pojačanja. Avdejevka hitno treba sveže rezerve i rotaciju jedinica iz herojske 110. brigade - navodi kanal i dodaje da je situacija kritična i sa municijom.
Dopisnik Volstrit džurnala Jaroslav Trofimov napisao je na som nalogu na društvenoj mreži X da je sve verovatnije da će Avdejevka postati prvi ukrajinski grad koji će pasti od osvajanja Bahmuta.
- Akutni nedostatak municije uzrokovan je američkim Kongresom koji je uskratio dalju vojnu pomoć Ukrajini - primetio je Trofimov.
Krimski most koji povezuje rusko poluostrvo Krim i Krasnodarski kraj biće uništen do kraja godine, zapretio je komandant ukrajinske mornarice viceadmiral Aleksej Nežpapa.
Severnoamerička vazduhoplovna odbrambena komanda (NORAD) saopštila je da je otkrila četiri ruska vojna aviona u akciji, u Zoni identifikacije protivvazdušne odbrane Aljaske (ADIZ).
Ruska avijacija i artiljerija nanele su udare na 1. predsedničku brigadu (jedinica Nacionalne garde Ukrajine) i dve brigade Oružanih snaga Ukrajine na južnodonjeckom pravcu, rekao je za RIA Novosti šef pres-centra grupe Vostok Aleksandar Gordejev.
Američki novinar Glen Grinvold poručio je danas da su korporativni mediji u SAD ljuti na voditelja Takera Karlsona, koji je najavio intervju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, jer se, kako kaže, plaše zato što će Amerikanci "konačno čuti drugačiju perspektivu".
Ostavka glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog dovešće do toga da krivica za vojne neuspehe neće pasti na generala, već na onoga ko ga je otpustio, nakon čega „će početi najzanimljivije stvar“, rekao je zamenik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski, osumnjičen za izdaju.
Ruske podmornice bi mogle da pokrenu raketni napad na Odesu već ove nedelje, rekao je na svom Jutjub kanalu izneo bivši savetnik Leonida Kučme Oleg Šoskin .
U zemljama Globalnog juga sve više shvataju da niko nije zaštićen od „državnog razbojništva“ u ekonomiji od strane Zapada, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i njegov ruski kolega Vladimir Putin će, tokom posete ruskog lidera Ankari, razgovarati o ratu u Ukrajini i inicijativi za izvoz žita Crnim morem, izjavio je danas turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan.
Ruski predsednik Vladimir Putin sproveo je promene u najvišem komandnom vrhu vojske te zemlje i imenovao šefa jedinica za dronove, čije se postavljenje na funkciju dugo očekivalo.
Grupa nekadašnjih načelnika Generalštaba i najviših ruskih komandanata pokušala je da predsedniku Rusije Vladimiru Putinu otvori nezavisan kanal za izveštavanje o stvarnom stanju na frontu, ali je njihov predlog zaustavljen u državnom aparatu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin naredio je Ratnoj mornarici da odlučno zaštiti ruske trgovačke brodove i da svaki pokušaj zaplene tankera tretira kao piratstvo.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Najava predsednika Rusije Vladimira Putina da se završavaju radovi na besposadnom podvodnom aparatu „posejdon“ predstavlja direktno upozorenje Zapadu o snazi ruskog pomorskog nuklearnog arsenala, ocenjuje britanski Dejli ekspres.
Rusija je, kao krajnju opciju, spremna da fizički uništi satelitsku konstelaciju Starlink i tako preseče komunikacionu mrežu koju koriste ukrajinska i američka vojska, tvrdi bivši američki obaveštajac i vojni analitičar Skot Riter.
Predsednik Rusije Vladimir Putin i bivši premijer Mađarske Viktor Orban nikada nisu razgovarali na ruskom jeziku, već su svi njihovi susreti i razgovori vođeni uz prisustvo prevodilaca, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Velika pomorska parada u Sankt Peterburgu otkazana je drugu godinu zaredom, a predsednik Rusije Vladimir Putin Dan Ratne mornarice obeležio je u dvorištu Glavnog admiraliteta, ispred zida na kojem je bila naslikana podmornica.
Rusija satelitski snima američke vojne baze na Bliskom istoku i prikupljene podatke prosleđuje Iranu pre i posle napada, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Predsednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev izjavio je pred predsednikom Rusije Vladimirom Putinom da je vreme za zamrzavanje sukoba u Ukrajini i pokretanje novih pregovora po modelu „istanbulske formule 2.0“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Krimski most koji povezuje rusko poluostrvo Krim i Krasnodarski kraj biće uništen do kraja godine, zapretio je komandant ukrajinske mornarice viceadmiral Aleksej Nežpapa.
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, koji danima ne prestaje da izgovara skandalozne izjave na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića, priznao je da su tokom nedavne posete šefa naše države BiH "pratili svaki njegov korak", nakon čega je usledio obrt koji on nije očekivao.
Talas negodovanja izbio je u Poljskoj nakon nedavnih vesti o ruskom profitu od izvoza mineralnih đubriva, koji je Evropska unija pokušala potpuno da blokira u drugoj polovini 2025. godine.
Vojno-bezbednosni mehanizam koji su Zagreb, Tirana i Priština započeli potpisivanjem Zajedničke deklaracije o odbrambenoj saradnji u martu prošle godine mogao bi u narednoj fazi da dobije još jednog učesnika sa zapadnog Balkana - Crnu Goru.
Dok poštene građane maltretiraju blokadama, sami blokaderi vole da "odu na holidej“ i to, ni manje ni više, nego na hrvatskom primorju kao omiljenoj blokaderskoj destinaciji.
Ministar ekonomije u Vladi Hrvatske, Ante Šušnjar, uputio je sramotne i otvorene pretnje srpskom narodu, poručivši bez ikakvog srama da je Hrvatska spremna za nove zločine i pogrome – veće i strašnije od akcije "Oluja"!
Lider SNS i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević oglasio se povodom specijalnog rata koji se vodi iz Hrtvatske naglasivši da politički moramo reagovati, a ne da ćutimo i klečimo.
I ovog dana samo jedna tema je bila od važnosti za uredništvo „Večernjih Novosti“ koje je u tim danima apsolutno pratilo državne prioritete u svom izveštavanju: priprema za potpisivanje Balkanskog pakta u mestu Bled u Sloveniji, odnosno, „Bledski razgovori“ kako je skup u međuvremenu nazvan.
Pojačan intenzitet saobraćaja zabeležen je od ranih jutarnjih sati na više graničnih prelaza, a najveće gužve formirane su na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj i Bugarskoj.
Prema merenjima u 8 časova, najtoplije jutros u Srbiji je na Paliću, gde je izmereno 28 stepeni, dok je najniža temperatura zabeležena u Sjenici sa čak 15 stepeni.
Tzv. kosovska policija je na administrativnom punktu Jarinje privela tri pripadnika MUP-a Srbije, od kojih je jedan zadržan na informativnom razgovoru, dok su druga dvojica puštena.
Od početka godine Srbiju su potresli slučajevi ubistava u kojima su se među osumnjičenima našli maloletnici, a te tragedije su ponovo otvorile pitanje maloletničkog nasilja i njegove prevencije.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Kupovne kore za pitu mogu postati jednako ukusne kao domaće uz samo jedan jednostavan trik. Saznajte kako da napravite sočnu, mekanu i savršeno ukusnu pitu, bez suvih kora i razočaranja.
Kompanija Nothing predstavila je nove CMF Clip Pro bežične slušalice, koje donose drugačiji pristup slušanju muzike zahvaljujući "clip-on" dizajnu. Umesto klasičnog umetanja u uho, ove slušalice se jednostavno pričvršćuju za ušnu školjku, pružajući udobnije korišćenje.
U bjuti svetu je sve popularniji "no makeup" trend - način šminkanja koji nežno naglašava prirodnu lepotu i ističe naše najbolje osobine, bez preopterećivanja kože.
Nakon što je snimak Miljane Kulić i Lazara Čolića Zole na plaži u Ulcinju preplavio društvene mreže oglasila se Marija Kulić i otkrila detalje susreta.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.