Svaki aerodrom na kome se nalaze ukrajinski borbeni avioni F-16, bilo u zemlji ili van nje, biće legitimna meta ruske vojske ako učestvuju u borbenim misijama protiv ruskih snaga, upozorio je predsednik Komiteta za odbranu Državne dume Rusije Andrej Kartapolov.
Upozorenje dolazi u trenutku kada se Kijev priprema da primi prvu isporuku američkih borbenih aviona od svojih zapadnih pristalica. Kartapolov poručuje da Rusija neće napasti aerodrme u drugim državama ukoliko F 16 budu poletali sa ukrajinskih aerodroma. Međutim, mavodi on, ako avioni polete iz inostranih baza i izvrše napade na ruske snage, i borbeni avioni i aerodromi na kojima su stacionirani biće „legitimni ciljevi".
- Što se tiče naše sposobnosti da ih oborimo, možemo da skinemo bilo koga, bilo gde - insistirao je poslanik.
Reakcija Kartapolova usledila je nakon što je načelnik avijacije Komande Vazduhoplovstva Ukrajine Sergej Golubcov u intervjuu za Radio Sloboda rekao da će neki od borbenih aviona F-16 koje je Zapad poklonio Kijevu biti stacionirani na stranim aerodromima.
On je objasnio da će samo deo aviona biti stacioniran direktno na ukrajinskoj teritoriji, što odgovara broju pilota obučenih za upravljanje ovim avionima. Ostatak aviona će biti zadržan u rezervi na „bezbednim aerodromima" u inostranstvu kako bi se izbeglo gađanje ruske vojske.
Golubcov je rekao da su se do sada četiri zemlje složile da prebace F-16 Ukrajini, a to su Belgija, Danska, Norveška i Holandija. Iako nije precizirao tačan broj aviona koji će biti donirani, tvrdi da je reč o između 30 i 40 aviona, uz mogućnost i više u budućnosti.
U međuvremenu, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je takođe upozorio da će Moskva isporuku borbenih aviona F-16 Ukrajini posmatrati kao nuklearnu pretnju, s obzirom na to da se avioni dugo koriste kao deo zajedničkih nuklearnih misija predvođenih SAD.
Istovremeno, ministar je naglasio da avioni američkog dizajna neće promeniti situaciju na ratištu i da će biti oboreni i uništeni kao i svako drugo strano oružje isporučeno Ukrajini.
NATO priprema više kopnenih koridora preko kojih bi trupe i tehnika SAD mogle brzo da dođu do fronta u Evropi u slučaju sukoba sa Rusijom, piše britanski "Telegraf".
Zapadne zemlje prešle su crvenu liniju dozvoljavajući Ukrajini da napadne mete na ruskoj teritoriji oružjem koje je prebacilo, rekla je austrijska ministarka odbrane Klaudija Taner u intervjuu za Die Presse.
Trećeg avgusta 2021. godine, ambasador Srbije u Rusiji Miroslav Lazanski iznenada je preminuo u 71. godini, ali se i danas pamte njegove vojne analize. Tako je predvideo i rat u Ukrajini, poraz NATO-a u Avganistanu, kao i konačni rezultat sukoba Zapada i Rusije na ukrajinskom tlu.
Američke vlasti, na čelu sa predsednikom Džoom Bajdenom, žele da isprovociraju Rusiju da napadne Poljsku. To je na „Jutjub“ kanalu „Judging Freedom“ izjavio bivši oficir američke vojne obaveštajne službe, Toni Šafer.
"Ukrajinci su duboko zainteresovani za eskalaciju da uvedu SAD i NATO u borbu". Ovo je saopštio američki politikolog profesor Džon Miršajmer u intervjuu Jutjub kanalu Judging Freedom.
Severnoatlantska alijansa je uplašena mogućim porazom Ukrajine, rekao je bivši pomoćnik zamenika sekretara za odbranu Stiven Brajan, bivši pomoćnik zamenika sekretara za odbranu Sjedinjenih Država, u članku za Weapons and Strategy.
Predsednik Finske Aleksander Stub odbacio je upozorenja iz Nemačke da bi Rusija mogla da napadne NATO do 2029. godine, poručivši da za takav scenario ne vidi ni dokaze ni činjenice i da Moskva nema razloga da krene na najmoćniji vojni savez na svetu.
Litvanija je spremna da u Ukrajinu pošalje kopnene snage sa inženjerijskim jedinicama i protivvazdušnom odbranom, posebnu grupu vojnih instruktora, kao i pomorske snage, izjavio je predsednik Gitanas Nauseda tokom posete Kijevu.
Rusiji ne bi bila potrebna velika invazija na neku članicu NATO da bi stavila čitavu Alijansu na najteži mogući test – bilo bi dovoljno da zauzme jedan pogranični grad na svega 48 sati i sačeka odgovor Zapada, tvrdi bivši ambasador Ukrajine u SAD Valerij Čali.
Ruska vojna infrastruktura u Kalinjingradskoj oblasti bila bi među prvim metama NATO ukoliko bi sukob Moskve i Alijanse na Baltiku prešao u otvorenu vojnu fazu, izjavio je bivši ministar spoljnih poslova Litvanije Antanas Valionis, tvrdeći da bi zapadni savez pokušao da preventivno neutrališe vojni potencijal ruske enklave.
Dok je direktor CIA Džon Retklif 25. avgusta stigao u Moskvu sa upozorenjem da Rusija ne pokušava vojnu eskalaciju prema baltičkim članicama NATO, FSB i Rosgvardija su praktično istog dana u Lenjingradskoj oblasti uvežbavali scenario prodora neprijateljske diverzantske grupe preko ruske državne granice.
Pripadnici vojski NATO navodno zauzimaju ključna mesta u ukrajinskim jedinicama, prolaze kroz rotacije na frontu i stečeno borbeno iskustvo potom prenose vojnicima u Evropi, tvrdi ruski vojni analitičar Aleksandar Artamonov.
Naoružanje koje je NATO godinama slao Ukrajini trebalo je da iscrpi i slomi ruske snage, ali je neprekidno suočavanje sa zapadnim raketama i hiljadama dronova proizvelo potpuno suprotan efekat.
NATO je izveo neuobičajeno veliku demonstraciju vazdušne sile oko ruske Kalinjingradske oblasti, gde je u isto vreme angažovano oko 25 aviona različite namene, uključujući lovce, izviđačke letelice, avione za elektronsko ratovanje i vazdušno komandovanje, dok je čitavom operacijom rukovodio Vašington.
Novi paket sankcija Evropske unije mogao bi da pretvori lov na rusku „flotu iz senke“ u otvoreni pomorski sukob, jer evropske države sada dobijaju mogućnost da prodaju zaplenjenu rusku naftu i drugi teret, upozorio je ukrajinski politikolog Ruslan Bortnik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
NATO priprema više kopnenih koridora preko kojih bi trupe i tehnika SAD mogle brzo da dođu do fronta u Evropi u slučaju sukoba sa Rusijom, piše britanski "Telegraf".
Blokaderi su odavno dotakli dno kada je u pitanju iskazivanje mržnje prema svemu srpskom, ali i dalje uspevaju da prevaziđu sami sebe u gadostima koje iznose na račun sopstvene zemlje i naroda, posebno onih koji su svoj život posvetili borbi za Srbiju.
Jedan kratak razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića i direktora Puteva Srbije Zorana Drobnjaka tokom današnjeg svečanog otvaranja novih 28 kilometara moderno izgrađenog Dunavskog koridora izazvao je salve smeha, posebno zbog Drobnjakove urnebesne reakcije na jedno pitanje šefa naše države.
Nezapamćena panika i strah ponovo su okovali Zagreb. Nakon što je Vojska Srbije nabavila moćne supersonične kvazibalističke rakete vazduh-zemlja CM-400 u javnosti već šokantno prozvane "Zagrepčanke", hrvatski državni vrh u potpunom rasulu ne prestaje da kuka i piše pisma NATO paktu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće sutra u Palati "Srbija" maratonski niz važnih bilateralnih susreta sa šefovima delegacija zemalja učesnica ovogodišnjeg Komemorativnog sastanka posvećenog obeležavanju 65. godišnjice prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja, saopštila je služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Potpredsednik Slobodne Crne Gore i poznati barski privrednik i ugostitelj Vlado Stijović obezbedio je smeštaj za pedesetoro dece sa Kosova i Metohije i njihove učitelje, koji borave na Crnogorskom primorju.
Kada Nemačka zabranjuje opoziciju pred izbore, to je za Brisel i tajkunske medije "odbrana ustava", a kada bi Srbija sankcionisala ulično nasilje i pretnje – to bi nazvali fašizmom! Zahtev Borisa Pistorijusa za gašenje AfD-a ogolio je do koske sve dvostruke aršine i lažnu brigu zapadnih elita za demokratiju.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike Miloš Vučević osudio je nasilje koji su blokaderi sprovodili na narodnom skupu u Užicu istakavši da su ponovo pokazali svoje lice.
Nova sezona najvećeg sportskog rijalitija na svetu Exatlona, uskoro počinje, a među učesnicima koji su izazvali najviše pažnje jeste i Ivan Markioli iz Beograda.
Voditeljka Exatlona Tijana Jović uključila se iz Dominikane i otkrila da gledaoci ni sami ne mogu da naslute kakva sezona sa sjajnim takmičarima je pred nama.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Sa 10.000 evra u džepu nalazite se u jako dobroj poziciji za kupovinu polovnjaka u Srbiji, a pravi izbor zavisi samo od toga šta vam je najvažnije prilikom vožnje.
Ako pratite politička dešavanja, pamtite važne događaje i verujete da možete da odgovorite i na najteža pitanja, možda je vreme da svoje znanje pokažete pred kamerama i uđete u trku za čak milion dinara!
Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova ugasili su požar koji je 13. avgusta izbio u ataru sela Lukovo, na teritoriji Vranja.
Dežurni tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Beranama, nakon saslušanja, predložio je Osnovnom sudu mere nadzora, umesto tužilačkog zadržavanja Berancu A. I. (22), osumnjičenom da je vozilom usmrtio svoje jednogodišnje dete.
Stravično nasilje dogodilo se pre nekoliko dana u Obrenovcu, kada je državljanin Azerbejdžana N. O. (38) brutalno pretukao svoju devojku, ukrajinsku državljanku L. S. (22), nanevši joj teške povrede po glavi i telu.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
"Pyzy" su tradicionalne poljske knedle od krompira koje se kuvaju u vreloj vodi, a kombinacija sirovog i kuvanog krompira daje im neponovljivu teksturu.
Da biste sprečili ulazak smrdibuba, važno je na vreme zaštititi prozore i zatvoriti moguće otvore kroz koje mogu da prođu. Pored toga, nekoliko kućnih trikova i redovno održavanje prostora oko prozora mogu pomoći da ih bude znatno manje.
Letnje pastelne nijanse polako odlaze u drugi plan, a jesen 2026. donosi sasvim drugačiju paletu. Sudeći prema kolekcijama vodećih svetskih dizajnera, jedna nijansa posebno se izdvojila i nametnula kao apsolutni favorit sezone - vinska boja koja svakom stajlingu daje dozu luksuza i elegancije.
Ako ste nekada putovali avionom, verovatno ste tokom poletanja osetili neprijatan pritisak, zapušenost ili čak bol u ušima. Ova pojava se naziva barotrauma uha ili "avionsko uho", a do nje dolazi zbog nagle promene vazdušnog pritiska u kabini aviona.
Pevač Dragan Kojić Keba tokom druženja sa medijima u jednom prestoničkom restoranu dotakao se predstojećeg koncerta, kolega, svojih naslednika, ali i Saše Popovića koji mu jako nedostaje.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.