Amerikanci u deset saveznih država zarazili se bakterijom ešerihijom koli jedući u poznatim restoranima brze hrane. Slučajevi infekcije prijavljeni između 27. septembra i 11. oktobra, a sve se saznalo nakon što je ugostiteljski lanac podržao Donalda Trampa za predsednika SAD
Preliminarna istraga pokazuje da bi narezani luk, koji se koristi samo u burgeru 'kvoter paunder', mogao da bude izvor zaraze
Najmanje jedan Amerikanac je umro, a 49 ih je zaraženo opasnom bakterijom ešerihijom koli, koju su dobili jedući u restoranima "Mekdonalds" u deset država u SAD. Skoro svi oni jeli su burger "kvoter paunder", a preliminarna istraga nagoveštava da bi narezani luk mogao da bude izvor kontaminacije. Infekcije su prijavljene između 27. septembra i 11. oktobra, a vest o tome objavljena je nakon što je "Mekdonalds" praktično podržao republikanskog kandidata za predsednika SAD Donalda Trampa.
Dete u teškom stanju
Zaraženi su Amerikanci u Koloradu, Ajovi, Kanzasu, Misuriju, Montani, Nebraski, Oregonu, Juti, Viskonsinu i Vajomingu. Kolorado je zabeležio najviše slučajeva - čak 26, dok je u Nebraski prijavljeno devet. Od ukupnog broja prijavljenih slučajeva, desetoro se nalazi u bolnici, a među njima i jedno dete, koje je pretrpelo po život opasno oštećenje bubrega.
Preminuo je stariji čovek iz Kolorada, o kojem nije objavljeno više detalja. Svi pacijenti koje su nadležni ispitali rekli su da su jeli u "Mekdonaldsu", a većina njih je istakla da je jela burger "kvoter paunder".
Američki sekretarijat za poljoprivredu (USDA) i uprava za hranu i lekove (FDA) istražuju izvor trovanja. Preliminarna istraga nagoveštava da bi narezani luk, koji se koristi samo u burgeru "kvoter paunder", mogao da bude izvor zaraze, dok USDA proverava meso koje se koristi za pripremu jela.
S druge strane, šef lanca snabdevanja "Mekdonaldsa" u Severnoj Americi Cezar Pinja rekao je da prvi nalazi istrage ukazuju na to da bi epidemija mogla biti povezana s lukom nabavljenim od jednog dobavljača koji opslužuje tri distributivna centra.
- Kao rezultat toga i u skladu s našim bezbednosnim protokolima, svim lokalnim restoranima je naloženo da uklone burger "kvoter paunder" iz ponude, a mi smo prekinuli distribuciju narezanog luka u pogođenim područjima - kazao je Pinja.
Skandal oko Kamale
On je dodao da lanac restorana "Mekdonalds" ozbiljno shvata pitanje bezbednosti hrane.
- Izuzetno ozbiljno sve shvatamo. Pogođeni restorani dobili su obaveštenje o vraćanju zaliha i trebalo bi da se obrate menadžeru lanca snabdevanja na terenu ili distributivnom centru ako imaju dodatna pitanja - kazao je Pinja, koji pokušava da uveri kupce u SAD da ostale stavke menija nisu zaražene ešerihijom i da su im dostupne.
Ova priča dospela je u medije nakon što je Tramp u sklopu svoje kampanje nakratko radio u restoranu "Mekdonalds" u Baks Kauntiju u Pensilvaniji.
Foto: Tanjug/AP
To je uradio jer je njegova rivalka iz Demokratske partije na predstojećim predsedničkim izborima, aktuelna potpredsednica Kamala Haris, rekla da je u studentskim danima radila u tom lancu brze hrane. Tramp tvrdi da to nije tačno, a sam "Mekdonalds" saopštio je da ne može da potvrdi priču Harisove, budući da nema arhivu zaposlenih od pre četiri decenije. Ni sama Harisova nema nikakve dokaze da je radila u "Mekdonaldsu", nema nikakvu fotografiju odande iz tog toba, niti je se iko od zaposlenih tokom 1980-ih seća.
Američki predsednički kandidat Donald Tramp želi da okonča sukobe u Ukrajini i na Bliskom istoku, dok u slučaju pobede potpredsednice Kamale Haris neće doći do većih pozitivnih promena, jer ona sledi agendu svoje administracije koja stoji iza sukoba, rekao je za Informer analitičar Zoran Milosavljević sa Instituta za političke studije.
Rusija je odigrala vodeću ulogu u razvoju BRIKS-a i postavila novu stratešku cilј – dedolarizaciju, piše kolumnista britanskog portala UnHerd Tomas Fazi.
Osnivač Majkrosofta Bil Gejts donirao je oko 50 miliona dolara nevladinoj organizaciji koja podržava demokratsku predsedničku kandidatkinju SAD Kamalu Haris, objavio je "Njujork tajms", pozivajući se na neimenovane izvore.
Bivši predsednik SAD Donald Tramp ranije je govorio da želi da američki generali budu nalik onima koji su služili pod komandom nacističkog vođe Adolfa Hitlera, tvrdi američki Atlantik, pozivajući se na nekoliko izvora.
Porodica i prijatelji Aleksandra Jokanovića, koji je poginuo zajedno sa srpskom državljankom Tamarom Lapadatović u Njujorku, opraštaju se od njega potresnim rečima u čituljama.
Članstvo Ukrajine u NATO je apsolutno neprihvatljivo za Rusiju i ne može biti deo bilo kakvog mirovnog sporazuma, izjavio je stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.
JužnaZamenik šefa južnokorejske diplomatije, Kim Hong-kjun, rekao je ruskom ambasadoru Georgiju Zinovjevu, da učešće severnokorejskih vojnika u tom ratu predstavlja kršenje rezolucija UN, i zahtevao njihovo trenutno povlačenje, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo spoljnih poslova, preneo je britanski Gardijan.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki predsednički kandidat Donald Tramp želi da okonča sukobe u Ukrajini i na Bliskom istoku, dok u slučaju pobede potpredsednice Kamale Haris neće doći do većih pozitivnih promena, jer ona sledi agendu svoje administracije koja stoji iza sukoba, rekao je za Informer analitičar Zoran Milosavljević sa Instituta za političke studije.
Evropski lideri sve otvorenije govore o mogućem sukobu sa Rusijom, povećavaju vojne budžete i pripremaju stanovništvo za godine nestabilnosti, ali veliki deo građana nije spreman da zbog takve politike uzme oružje i ode u rat.
Slobodan Stupar, ideolog blokadera, demonstrirao je neviđenu količinu mržnje prema Srbiji i Srbima i još jednom pokazao i dokazao da je autošovinizam srž blokaderske politike.
Vladimir Pavićević, profesor na Fakultetu političkih nauka i jedan od najvećih kritičara predsednika Aleksandra Vučića, ismejao je ustaškog evroposlanika Tonina Piculu, koga blokaderi kuju u zvezde.
Tek nakon žestoke reakcije javnosti i medijskog alarma, tamošnje tužilaštvo je konačno formiralo predmet kako bi se utvrdilo ko je u naselju Pruška ispisao monstruozni grafit "Srbe na vrbe".
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio sramotni i divljački napad trojice Bošnjaka na srpske povratnike Miku Davidović i njenog supruga Željka Matića u mestu Lušci Palanci kod Sanskog Mosta.
Zavladalo je potpuno rasulo među blokaderima nakon što je Informer ekskluzivno objavio svih 250 imena onih koji se nalaze na takozvanoj studentskoj listi za predstojeće izbore, pa su na društvenim mrežama masovno počele da "pljušte" razočarane poruke.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Svetog Prokopija, jednog od ognjevitih svetaca. Danas se izbegava kopanje, čak i sahranjivanje, jer se smatra da se tako čini veliki greh.
U Srbiji u utorak nestabilno. Pre podne suvo, posle podne pljuskovi i grmljavina na zapadu i jugu, uveče i u centralnim krajevima. Temperatura do 33 stepena.
U kovčegu ispred oltara Saborne crkve u Beogradu počivaju mošti Svetog Stefana Štiljanovića, velikog dobrotvora i zaštitnika srpskog naroda. Njegove mošti donete su u Beograd kako bi bile zaštičene od ustaša.
S. A. (64) sa Novog Beograda teško je povređen juče po podne u naselju Bečmen, nakon što je pao na beton sa krova lokalne crkve i lekari mu se bore za život.
Višestruki šampion Srbije u bilijaru Goran Mladenović Grga (60) poginuo je u stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na magistralnom putu Niš - Priština, u selu Visoka kod Kuršumlije, a kako se saznaje, jedna želja mu je ostala neostvarena.
Novi film britansko-američkog reditelja Kristofera Nolana "Odiseja", zasnovan na istoimenom antičkom epu starogrčkog pesnika Homera, ostvario je zaradu od 264,1 milion dolara na svetskim bioskopskim blagajnama tokom prvog vikenda prikazivanja, saopštio je studio "Universal Pictures".
Božidar Bole Stošić, koji nas je napustio 2018. godine, svojevremeno je otkrio da je odbio ulogu u seriji "Bolji život" jer nije želeo da radi sa Miodragom Petrovićem Čkaljom, koji ga je stavio na svoju "crnu listu" glumaca.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
U današnjem tempu života često nam nedostaje vremena za bliskost i povezivanje s partnerom, ali dve poze omogućavaju da uživate u ljubavnom zanosu, bez obzira na vreme i okolnosti
Britanski stručnjak za putovanja Dankan Grinfild-Turk je obišao veliki broj destinacija, ali ostrvo Tinos ostalo mu je posebno upečatljivo zbog svoje lepote i autentičnosti.
Većina odraslih osoba ne bi trebala da unosi više od 2300 miligrama natrijuma dnevno, što odgovara jednoj maloj kašičici soli. Mnogi, međutim, znatno premašuju tu granicu i time povećavaju rizik od razvoja bolesti srca.
Nakon napuštanja rijalitija Elita 9, Nerio Ružanji i Hana Duvnjak izneli su šokantne detalje o svom odnosu, braku i aferama koje su podigle ogromnu prašinu u javnosti.
Jedna Instagram stranica iskoristila je Karleušin novi hit "Mata Hari" kako bi napravila kompilaciju najurnebesnijih trenutaka Miljane Kulić i Lazara Čolića Zole.
Janjuš je privukao Vanju Živić, nakon čega su počeli strasno da se ljube nasred studija, ne obazirući se na fotoaparate novinara i poglede vivših cimera!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.