• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: J. Matijašević

03.07.2019

20:44

RAĐANJE JE NAJBOLJA ZAŠTITA OD KARCINOMA DOJKE: Bebe i dojenje odlična preventiva od raka koji ubije 1.600 srpkinja godišnje!

Društvo

RAĐANJE JE NAJBOLJA ZAŠTITA OD KARCINOMA DOJKE: Bebe i dojenje odlična preventiva od raka koji ubije 1.600 srpkinja godišnje!

Podeli vest

Žene koje nisu rađale decu i dojile ih imaju znatno veće šanse da dobiju rak dojke od onih koje jesu. Godišnje od ovog kancera oboli 4.000 žena u Srbiji

Žene koji nisu rađale i koje ne doje svoju decu imaju mnogo veće šanse da obole od raka dojke, upozoravaju stručnjaci! Od ovog opakog karcinoma godišnje oboli oko 4.000 Srpkinja, a bitku sa bolešću izgubi njih 1.600. Po smrtnosti od raka dojke naša zemlja je druga u svetu.

Roditi pre 25. godine

Posebno je preporučljivo da žene rode što ranije, po mogućstvu pre 25. godine. Suzana Vasović

Pored faktora rađanja, uzrok za dobijanje ovog karcinoma su genetika, hormonski poremećaji, gojaznost i alkohol. Kako kažu lekari, najbolja preventiva su zdrav način života i redovni skrining pregledi.

Raste broj obolelih

Doktorka Suzana Vasović sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije naglašava za Informer da karcinom dojke predstavlja veliki problem javnog zdravlja u našoj zemlji, a da su stope obolevanja i umiranja i dalje u stalnom porastu.

Foto: Shutterstock

Najmlađa pacijentkinja imala šest godina

Prema rečima dr Suzane Vasović prosečna starost kada se rak dojke pojavljuje jeste oko 61. godine, ali nažalost, iako retko, može se javiti i u mlađem životnom dobu.
- Moja najmlađa pacijentkinja je imala samo 19 godina, a najmlađa ikada operisana osoba ženskog pola od karcinoma dojke u Institutu za onkologiju je bila stara samo šest godina - otkrila nam je dr Vasović.

- U Srbiji se godišnje otkrije više od 4.000 novoobolelih žena sa karcinomom dojke, a umre ih oko 1.600. Po broju novoobolelih od ove bolesti Srbija je u sredini evropske lestvice, ali je zato po smrtnosti na neslavnom drugom mestu. Uzrok je kasno otkrivanje u uznapredovalom stadijumu bolesti i manje dostupno savremeno sistemsko lečenje. Tačan uzrok nastanka karcinoma dojke nije poznat, ali postoje određeni faktori rizika za pojavu ove bolesti, kaže dr Vasović i objašnjava koji su najveći rizici:

RAK PLUĆA SVAKOG DANA UBIJE 13 LJUDI U SRBIJI! Po smrtnosti Srbija je druga u svetu, ČAK 90 ODSTO OBOLELIH SU PUŠAČI!

 

Svi tipovi lečenja
dostupni u Srbiji

Foto: Informer DN

dr Suzana Vasović

Primenom skrining mamografije u okviru Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, u kombinaciji sa savremenim tipovima sistemskog lečenja ranog karcinoma dojke postižu se najbolji rezultati lečenja.
- Na sreću, svi ti načini lečenja dostupni su svim ženama u Srbiji i sada nam samo nedostaje njihova edukacija. Zato moramo edukovati naše žene da stvar uzmu u svoje ruke, da promenom navika i stila života, uz redovne mamografske kontrole, shvate da je rak dojke izlečiv i da trenutnu statistiku i stopu obolevanja i umiranja i te kako smanjimo - kaže dr Suzana Vasović.

- Osnovni faktori su genetika, starost, gojaznost, alkohol, hormonski poremećaji, ali trebalo bi posebno naglasiti da su žene koje nisu rađale i dojile decu znatno podložnije ovom karcinomu od onih koje jesu.

Prema njenim rečima, rak dojke dugo ne daje nikakve simptome.

- Znaci koji mogu ukazivati na bolest jesu pojava crvenila i zadebljanje kože, otok, uvećanje i osećaj težine u dojci. Prvi znaci mogu biti i promene na bradavici u vidu erozije, ranice, pojava sekrecije, čak i krvave ili uvlačenje bradavice. Zato pri prvoj pojavi bilo kakve promene odmah se javiti onkologu, jer je vreme ključni faktori. Lečenje ranog karcinoma dojke je multidisciplinarno i podrazumeva primenu operativnog toka, primenu radioterapije i primenu sistemske terapije koja može biti tipa citostatske, hormonske i biološke terapije - otkriva naša sagovornica.

Mogućnosr preživljavanja pet godina od dijagnoze:

93,8% kada se na vreme bolest lokalizuje
83,5% kada se bolest regionalno proširi
22% kada se bolest otkrije u poslednjem stadijumu

Doktorka Vasović kaže da prave prevencije od raka dojke nema, jer na ovaj karcinom više nego na druge utiče genetika.

- Mi preventivno možemo uticati tako što ćemo održavati idealne telesne težine, imati uravnoteženu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, a posebno je preporučljivo da žene rode što ranije, po mogućstvu pre 25. godine. Dojenje novorođenčeta, i to što duže, bar do godinu dana, isto tako smanjuje šansu za pojavu ove bolesti.

Simptomi bolesti

* pojava crvenila
* zadebljanje kože
* otok
* uvećanje dojke
* osećaj težine u dojci
* erozije na bradavici
* ranice
* pojava sekrecije, čak i krvave
* uvlačenje bradavice

Podići svest ženama

Direktor Kliničkog centra u Nišu i radiolog dr Zoran Radovanović kaže da je rak dojke izlečiv i da je rana dijagnoza bolesti najbolja preventivna mera.

- Brojke su poražavajuće, naročito u današnje vreme, kada naše žene imaju toliko mogućih opcija da se pregledaju i da provere svoje stanje. Od besplatnih preventivnih pregleda koje organizuje Ministarstvo zdravlja, do redovnih pregleda kod svog ginekologa, sve do mamografskih savremenih aparata, među kojima je i naš u kliničkom centru. I sve to prema propozicijama Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke. Potrebno je samo da se ženama i mlađim i starijim podigne svest i da nauče da brinu o svom zdravlju i životnim navikama - poručio je dr Radovanović.

Foto: Informer DN

Jelena Živanović: Pobedila sam rak nakon 35 zračenja i 16 hemioterapija

Beograđanka Jelena Živanović (42) pre pet godina saznala je da je boluje od opakog kancera dojke, za koji se ispostavilo i da je maligni. To užasno saznanje promenilo joj je život iz korena, ali ova hrabra i pozitivna žena, nije dozvolila da se preda i da pusti da je rak pobedi. Nakon uspostavljanja dijagnoze, bolnica joj je bila druga kuća, a u svojim fazama lečenja, nakon operacije, imala je 16 hemioterapija i čak 35 zračenja.
Prema njenim rečima, ništa nije ukazivalo da je dobila ovu opaku i podmuklu bolest, a da nešto nije u redu, shvatila je tek kada je počela naglo da mršavi bez objašnjenja.
- Na dojci sam napipala kvržicu, a zaista je bila mala, možda kao zrno pirinča. I to je tako stajalo godinama. Nije se menjalo, niti mi je pravilo probleme. Međutim, pre pet godina, tačno u julu, svi oko mene, i ja sama, primetili su moje naglo mršavljenje i zaista nisam dobro izgledala, ali smetnje nisam imala. Prvo su mislili da je depresija ili neki psihički poremećaj, ali ja nisam želela da to olako shvatim. Krenula sam na analize, prvo štitne žlezde, pa abdomena i na kraju kada mi je doktorka uradila ultrazvuk dojke, primetila je promene, a mamografija je to utvrdila - priča Jelena i objašnjava kako je izgledala njena borba sa ovim kancerom:
- Nisam imala drugog izbora nego da prihvatim činjenicu da bolujem od raka. Uz najbolje stručnjake, zdravu ishranu i vitamine, ali i podršku porodice i drugarica, krenula sam u borbu. Iako, priznajem, nisam znala kakav će ishod biti. Urađena mi je operacija, izvađen je tumor, i svi limfni čvorovi okolo. A onda je usledila agonija. Kao terapiju dobila sam 16 hemioterapija i 35 zračenja. To su bili oni dani kada san i gubila snagu, bilo mi je muka, loše, oni dani kada sam gubila kosu, oni dani kada sam bila ćelava. To su bili dani kada sam se borila sa rakom ali i proživljavala pakao, jer su me moja deca Aleksandar i Andriana gledala i proživljavali traume. Ali nisam dozvolila sebi da se predam i imala sam samo jedan cilj, a to je da pobedim i da njihova mama bude opet lepa i zdrava. I uspela sam - otkrila nam je Jelena i poručila svim ženama da idu redovno na preglede i da se ne predaju kada otkriju bolest.


 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima!
Live TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima!

Pred beogradske izbore članovi opozicije pokušavaju da izmanipulišu građane Beograda. Malo, malo dižu paniku netačnim informacijama: tvrde da će pešački prelazi nestati sa mesta na kojima su neophodni, spinuju da je država dozvolila građenje stambenog objekta na mestu dečijeg parka, dižu paniku gde je nema. Sa druge strane, kada zađete među građane i kada popričate sa njima uglavnom komentarišu da Beograd nikada lepše nije izgledao. Gost "Info jutra" bio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić sa kojim smo razgovarali o EXPU koji će se održati u Beogradu 2027. godine, ali i drugim važnim temama vezanim za naš glavni grad.

28.03.2024

10:35

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država!
Live TV

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država!

Predsenik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su vitalni nacionalni interesi naše zemlje ugroženi. "U ovom trenutku, nije lako da kažem kakve smo vesti dobili u poslednjih 48 sati. Direktno nam ugrožavaju vitalne nacionalne interese i Srbije i Srpske. Narednih dana upoznaću narod Srbije sa svim izazovima koji su pred nama. Biće teško, najteže do sad. Borićemo se. Pobediće Srbija", napisao je Vučić na svom Instagram profilu. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je novinar Tomislav Lovreković.

28.03.2024

10:11

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)
Live TV

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)

Na današnji dan pre 25 godine, četvrte noći NATO agresije na našu zemlju, Vojska Jugoslavije oborila je američki bombarder F-117A. Do tada se smatralo da ovaj tip aviona, koji je zbog smanjenog radarskog odraza zvan „nevidljivi”, nije moguće locirati na nebu. Ipak, to je uspelo Trećem raketnom divizionu 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije, 27. marta 1999. u 20.42 časa. Dva projektila tipa „neva” ispaljena su iz atara Šimanovaca, a jedan je pogodio F-117A, koji se posle bombardovanja podzemnog komandnog centra u brdu Straževica u Beogradu zaputio ka vazdušnom prostoru Mađarske. Letelica u plamenu sunovratila se na njive u ataru sremskog sela Buđanovci. Pilot se katapultirao i prizemljio pomoću padobrana. Ostaci oborenog F-117A „noćni soko”, što je pun naziv aviona, danas se čuvaju u Muzeju vazduhoplovstva, kao trofej kojim nijedna vojska na svetu ne može da se podiči. O ovom poduhvatu Vojske Jugoslavije za Informer TV govorio je Đorđe Aničić, potpukovnik protivvazdušne odbrane, u emisiji "Info jutro".

27.03.2024

10:15

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija