• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/rts

19.08.2020

15:25

OBRATITE PAŽNJU NA OVE NOVAČANICE, NAJČEŠĆE IH FALSIFIKUJU! Srbija puna lažnjaka, evo kako da ih prepoznate

Društvo

OBRATITE PAŽNJU NA OVE NOVAČANICE, NAJČEŠĆE IH FALSIFIKUJU! Srbija puna lažnjaka, evo kako da ih prepoznate

Podeli vest

Od kad je novca ima i pokušaja da se falsifikuje. Od početka ove godine u Srbiji je otkriveno 219 takvih pokušaja sa evrima i znatno više sa dinarima

U Srbiji je od januara do juna otkriveno 1.247 falsifikovanih novčanica dinara čija bi ukupna vrednost, da su prave, bila 752.550 dinara.

Među falsifikovanim novčanicama koje cirkulišu u našoj zemlji, najčešći su apoeni od 1.000 i 2.000, pa 500 dinara, a od deviza 100, 50 i 20 evra, i 100 dolara.

PALA" GRUPA OD 14 OSOBA ZBOG PRANJA NOVCA! Imali su uigranu "šemu", evo kako su skidali novac sa računa!

Ipak manje nego prošle godine, kažu u menjačnicma koje su od početka godine dužne da imaju aparate za proveru novčanica u menjačnicima.

A pravila o tome ko falsifikate donosi i dalje nema.

- Bilo je raznih, od starijih osoba do mlađih, tinejdžera, 19, 20 godina, ali tu je procedura Narodne banke Srbije jasna - kaže menjač Milan Tadić.

Novčanica se, kaže, oduzima čak i pod sumnjom da je falsifikat, i onda uz potvrdu koja se daje stranci šalje na ekspertizu i u skladu s tim policija preduzima svoje korake.

Neki od jasnih znakova da u ruci nemate originalan novac jeste nedostatak mikronatpisa koji se vide samo pod lupom.

Foto: MUP Srbije

Obratiti pažnju na zaštitne elemente

Kada posumnjate, prvi korak je odlazak u banku ili policiju a korisne smernice o dimeznijama i karakteristikama domaće valute dostupne su i na sajtu Narodne banke Srbije.

- Osnovni problem je činjenica da građani vrlo retko proveravaju zaštitne elemente na novčanicama i zato primaju falsifikat - kaže Miroslav Jeremić iz Odeljenja za naciononale centre za borbu protiv falsifikovanja.

Kada bi građani obratili pažnju na neke zaštitne elemente koje je moguće provereiti i bez korišćenja tehničkih pomagala šteta bi, kaže, bila manja.

- Što se tiče stranog novca tu postoje primerci koji su značajno kvalitetniji i opasni falsifikati, npr. falsifikat novčanice od 200 evra je teško prepoznatljiv čak i za nekog ko se na dnevnoj bazi bavi novcem - kaže Jeremić.

Foto: MUP Srbije

 

Teško se kopira žig novčanice

Falsifikatorima je najveći problem je papir - tu razliku gotovo da ne mogu da prevaziđu. Teško kopiraju i žig novčanice koji se utiskuje pre štampanja novčanice.

Na falsifikatima žig postoji sa manje jasnim detaljima. To nije i jedino na šta bi trebalo da obratimo pažnju.

- Povlačenjem noktima preko glavnog motiva ako se oseti neravnina, to je vrlo verovatno original, ako je potpuno glatka onda je verovatno falsifikat - kaže Jeremić.

Prema njegovim rečima, ako se pod različitim uglom posmatra varijabilna boja, znak NBS pojavljuje se u dve boje, a falsifikat je uvek u jednoj boji.

Ukoliko ne prijavite sumnjivu novčanicu možete krivično da odgovarate. Ono što može da pomogne je da pri svakoj kupovini strane valute od menjača tražite potvrdu o serijskom broju novčanice i da proverite kako šuška.

Vratio dug lažnom novčanicom

Pripadnici MUP-a u Nišu uhapsili su A. S. (1987) iz Niša zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela falsifikovanje novca i prevara.

Sumnja se da je u aprilu sugrađaninu vratio dug od 100 evra falsifikovanom novčanicom koju je prethodno nabavio.

Takođe se sumnjiči da je istom sugrađaninu dao fotokopirane evre u zamenu za dinare i da ga je na taj način oštetio za oko 170.000 dinara.

Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Nišu.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija