ŠVAJCARSKI INSTITUT POTVRDIO! Hrvatska testira najmanje u Evropi, SRBIJA NAJVIŠE!
Podeli vest
Broj testiranja jedan je od indikatora na koji način se pojedina zemlja bori protiv pandemije, a zanimljivo je da susedna Hrvatska najmanje testira od svih evropskih zemalja
Prema dostupnim podacima Hrvatska je na poslednjem mestu po broju obavljenih testiranja na koronavirus u Evropi. U Hrvatskoj je prema podacima Worldometera do sada napravljeno 38.376 testova na milion stanovnika, što ih na svetskoj listi smešta tik iznad Irana (37.297) i Iraka (37.233), a ispod Kirgistana (40.933) i Uzbekistana (41.080), piše Večernji list.
U posljednja 24 časa u Republici Srpskoj je registrovano 86 slučajeva korona virusa, a preminule su tri osobe, saopštio je danas Institut za javno zdravlje
Nakon njih, najmanje u Evropi testira Mađarska (41.948 testiranja na milion stanovnika) te Slovačka (59.263). U okruženju, Slovenija je do sada obavila 74.460 testova na milion stanovnika, BiH je testirala 54.508 na milion stanovnika, a Srbija 102.558.
Na vrhu lestvice su Malta, Danska i Ujedinjeno Kraljevstvo sa 223.387 testova na milion stanovnika. UK je u prolećnom udaru bio žestoko zahvaćen zarazom i zabeležili su više od 41 hiljadu preminulih, zato verovatno više testiraju, ali su i njihovi građani svesniji zaraze.
Za mali broj testiranja Hrvati se pravdaju da nemaju veće kapacitete, a privatne laboratorije ne vrše testiranje jer nemaju opremu, a ona se ne može kupiti na svetskom tržištu.
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje se da se mora testirati dovoljno uzoraka da se postotak pozitivnih slučajeva održava ispod 5 posto, smatra Nenad Ban, profesor na švajcarskom Saveznom tehnološkom institutu (ETH), jer ako to nije slučaj, onda je sigurno da se veliki broj obolelih nikada ne dijagnosticira što onemogućuje praćenje kontakata i održavanje epidemije pod kontrolom.
Foto: Shutterstock
- Dok se u Hrvatskoj ne poveća broj testiranja, neće biti moguće efikasno slediti slučajeve i sprečiti daljnje širenje bolesti. Veći postotak pozitivnih testova direktno je povezan s nekontrolisanim širenjem koronavirusa. Trenutno su Hrvatska i Ukrajina na neslavnom prvom mestu u Evropi što se tiče te statistike. Jako je važno da se ljudi sa simptomima testiraju, a ne da nastave aktivnosti kao obično jer se jedino tako može zaustaviti lanac transmisije virusa - kazao je on.
Infektolog Ednan Drljević nedavno je za medije govorio kako je moguće da jedna zemlja više testira, a ima manje novozaraženih.
- Vi u broju tih novopozitivnih ne znate koji su prvozaraženi, a koji su kontrolno pozitivni. Ta statistika može biti jako varljiva. Jako je važno i koga testirate. Dobar epidemiolog odredi ko je sumnjiv. Ali, pošto mi imamo jako malo epidemiologa i ne znam koliko su kvalitetni, tako da se mnogi sada bave epidemiologijom - određuju ko će se testirati i koliko će se testirati. Ako s ulice uzmete, bezveze testirate, onda nećete nikoga dobiti. Morate tačno znati koga testirate, od toga zavisi i od broja testova - kazao je on.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U posljednja 24 časa u Republici Srpskoj je registrovano 86 slučajeva korona virusa, a preminule su tri osobe, saopštio je danas Institut za javno zdravlje
Narod Srbije pobesneo je zbog najnovijih saznanja o slučaju smrti studentkinje Milice Živković (25), koja je izgubila život 26. marta padom s prozora Filozofskof fakulteta u Beogradu, postavljajući pitanje zašto je blokader iz Bora Marko Andrejević zvani Muta kobne noći pobegao s mesta tragedije.
Iran je obustavio pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama zbog nastavka izraelskih napada i neće poslati diplomatsku delegaciju u Pakistan dok ne dođe do prekida vatre u Libanu.
Jedina politika blokadera je ogoljeno nasilje, a to je sada na svojoj koži osetio i bivši generalni direktor Radio-televizije Srbije (RTS) Dragan Bujošević.
Jedan od najžešćih blokadera sa Matematičkog fakulteta u Beogradu, Boris Stanković, čiji je otac bio pripadnik zločinačke "Armije BiH" odgovorne za monstruozna ubistva Srba u zoj zemlji, izabran je juče za šefa blokaderskog izbornog štaba, saznaje Informer.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić čestitao je Vaskrs patrijarhu srpskom gospodinu Porfiriju, monaštvu i sveštenstvu, kao i svim pravoslavnim vernicima koji praznik slave po Julijanskom kalendaru.
Ukupno 11 niških osnovnih škola dobilo je 3D štampače za izradu igračaka za NURDOR i edukativnih nastavnih sredstava, sve pod budnim okom nastavnika koji su prošli obuku.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
Nikodije Božinović (60) iz Kladova, poznat kao Kokan, na Veliki petak 2018. godine ubio je svoju nevenčanu suprugu Mirjanu Inđić (35) u stanu u Timočkoj ulici.
Suđenje odbeglom vođi "kavačkog klana" Radoju Zviceru, Veljku Belivuku i ostalim optuženima za ubistvo "škaljarca" Damira Hodžića i njegovog zeta Adisa Spahića u oktobru 2020. u Spužu, odloženo je pred sudom u Podgorici.
Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov boravi u poseti Havani, odakle je poručio da Moskva nema nameru da napusti zapadnu hemisferu, bez obzira na stavove Vašingtona.
Hanter Bajden, sin bivšeg američkog predsednika Džoa Bajdena, izjavio je da bi pristao na meč u kavezu protiv sinova aktuelnog predsednika Donalda Trampa -Donalda Trampa Mlađeg i Erika Trampa - nakon što je dobio predlog za organizovanje takve borbe.
Sjedinjene Američke Države mogle bi da napuste NATO kako bi u slučaju sukoba između Izraela i Turske bez prepreka stale na stranu Tel Aviva, ocenio je ruski senator Aleksej Puškov, tvrdeći da pravi razlog takvih najava nema veze sa odnosima Vašingtona i evropskih saveznika.
Vaskršnji praznici donose radost, druženje i bogatu trpezu, ali za kućne ljubimce mogu biti rizični. Često zaboravimo da ono što je nama ukusno i bezopasno, za njih može biti štetno ili čak otrovno.
Pet je najčešćih načina na koje hakeri dolaze do vaših lozinki i preuzimaju kontrolu nad nalozima. Uz ove konkretne savete bolje zaštitite svoje podatke i povećajte bezbednost na internetu.
Simptomi raka jajnika su toliko nejasni da se otprilike 80 odsto slučajeva dijagnostikuje tek nakon što bolest dostigne treći ili četvrti stadijum. Ipak, bol u stomaku je jedan od njegovih pet najvažnijih simptoma.
Pevač Radiša Trajković Đani isprozivao je poznate koji su nedavno bili zaglavljeni na Maldivima, a sada je Dado Polumenta, koji je bio među njima, odgovorio kolegi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar