Haraju respiratorni i stomačni virusi! Evo kada bi deca trebalo da se testiraju antigenskim testom, a kada se radi PCR!
Podeli vest
Deca u Srbiji se u kovid ambulantama domova zdravlja na koronavirus najpre i uglavnom testiraju antigenskim testom, koji u nekim situacijama daje lažni rezultat. S obzirom na to da se zna da je PCR testiranje zlatni standard, i da se ovakvi rezultati kod njega skoro pa nikad ne dešavaju, roditelji malo izražavaju bojazan da li su njihova deca dobila pravi rezultat. Stručnjaci objašnjavaju da se tačno zna kada treba raditi brzi antigenski test, a kada PCR, odnosno u kom vremenskom periodu od pojave simptoma, te da nema razloga za brigu
Svoju zabrinutost ovim povodom iskazala nam je majka trogodišnjeg dečaka, kojem je antigenski test pokazao da je negativan, a bio je 4 dana pod visokom temperaturom, i to nakon kontakta sa tetkom, koja se, ispostavilo, baš na dan kada je on dobio temperaturu dobila pozitivan PCR test.
Svi putnici koji od ponedeljka ulaze u Švajcarsku moraju elektronski da se prijave, bez obzira na način ulaska u zemlju, predviđeno je novom uredbom švajcarske vlade, koja ima i novinu za nevakcinisane koji će morati da prilože negativan test, kao i da se ponovo testiraju kroz nekoliko dana
19.09.2021
11:31
- On je u petak bio sa tetkom koja je za vikend osetila da joj nije dobro. Prvo su je testirali antigenskim testom, koji je pokazao da je negativan, a pošto je doktoru bila sumnjiva njena klinička slika, testirana je i PCR-om, i stigao joj je u utorak pozitivan rezultat. Tog dana moje dete dobija temperaturu, počinje suvo da kašlje, i da mu curi nosić. Krvna slika je pokazala pad limfocita, i rast CRP koji je bio 9. U četvrtak popodne nas doktorka upućuje na antigensko testiranje, urađeno mu je u petak ujutro i bio je negativan. Odmah sam se zapitala zašto antigenski, rekoše mi u domu zdravlja da je takva preporuka - ispričala nam je majka trogodišnjeg dečaka.
Predsednik Udruženje pedijatra Srbije prof. dr Georgios Konstantinidis kaže da je u ovom slučaju antigenski test bio opravdan i dobar izbor. Objašnjava da se oni rade zato što se brzo dobija rezultat, a drugi razlog može da bude i što su jeftiniji.
- Za taj osnovni skrinig, antigenski test je dobar. Međutim, ukoliko postoji pouzdan podatak o kontaktu sa osobom obolelog od kovida, posebno ako dete ima neke od simptoma, onda se mora raditi PCR. Ali, ako je dete dobilo temperaturu pet dana nakon kontakta sa zaraženom osobom i antigenski test pokazao da je negativno, vrlo je verovatno da ni nema kovid. On daje veliku tačnost pogotovo ako se radi drugog, trećeg dana od početka bolesti, tako da je u tom momentu antigenski test bio stručno opravdan izbor - kaže prof. dr Konstantinidis i dodaje se PCR radi ukoliko postoji jasan podatak o kontaktu i ukoliko dete ima kliničke znake kovida, a rezultat antigenskog testa je negativan.
I pedijatar Saša Milićević je mišljenja da se deci radi antigenski test jer se brzo dobija rezultat i jer je jeftiniji. On, međutim, podseća da deca često nemaju simptome, a navodi i da se dešava da samo izgube apetit i brže počnu da dišu, bez temperature, a snimak pluća na kraju pokaže pneumoniju, odnosno upalu pluća.
- PCR je mnogo pouzdaniji od brzog antigenskog testa. Ja sam imao prilike da vidim da danas urade brzi test, pokaže da je pozitivan, sutra urade on negativan ili obratno. To je teoretski moguće. Kod PCR je znatno manji broj lažnih rezultata nego kod lažnog antigenskog testa. Zato, kod onog deteta kod kog postoji opravdana sumnja da je korona, trebalo bi uraditi PCR, pogotovo ako postoji dilema i ako simptomatologija nije ubedljiva - objašnjava Milićević.
Haraju respiratorni i stomačni virusi
On dodaje da trenutno ima dosta klasičnih disajnih, respiratornih virusa ali ima dosta i stomačnih virusa - rota i adeno.
- Ima i kovida ali deca to dobro tolerišu, dobro podnose pa to ponekad prođe i neprimetno kod roditelja. Srećom to je kod dece mnogo ređe nego kod nas odraslih. Problem je što korona može biti asimptomatska, zato je važan taj epidemiološki podatak da li je dete bilo u kontaktu sa zaraženim.
- Dete može da nema simptomatologiju a da ima upalu pluća. Roditelji kažu dete mi samo malo brže diše i izgubilo je apetit. Napravimo snimak pluća, ono upala. Kod drugih klica to ide postepeno. Loše opšte stanje, kašalj, temperatura. Kod kovida to ne mora da bude. Ali može samo da brže diše i da ima loš apetit, i ispostavi se da je upala. Nije često ali se dešava. Dakle, ubrzano disanje, gubitak apetita, malaksalost, neraspoloženost može nekada da bude znak. U najvećem broju slučajeva imaju temperaturu pa je lakše, ali kada ona izostane onda je problem. Tako da deca koja nemaju temperaturu mogu da budu glavni dileri klica - kaže dr Milićević.
Ovi antigenski testovi čija je senzitivnost oko 60 odsto rade se tako što se uzima bris iz nosa, on razmaže na pločici, sipa reagens i dobije rezultat u roku od najviše pola sata.
Zamena za njih, mogli bi da budu novi antigenski testovi čija je senzitivnost preko 90 odsto, a koji se očitavaju u uređaju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svi putnici koji od ponedeljka ulaze u Švajcarsku moraju elektronski da se prijave, bez obzira na način ulaska u zemlju, predviđeno je novom uredbom švajcarske vlade, koja ima i novinu za nevakcinisane koji će morati da prilože negativan test, kao i da se ponovo testiraju kroz nekoliko dana
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.