NAŠ NAROD SE NEĆE SMRZAVATI, SRBIJA JE SPREMNA! Vučić obezbedio DOVOLJNE KOLIČINE GASA I STRUJE, ovo su njegovi ključni POTEZI!
Podeli vest
Svet potresa jedna od najvećih kriza zbog skoka cene energenata, dok sa druge strane Srbija ima garancije da će cene struje i gasa biti stabilne. Za razliku od Evrope, koja i pre dolaska zime već strepi da li će se smrzavati zbog visokih cena i nestašice energenata na tržištu, Srbija za sada nema razloga za brigu.U Srbiji će najcrnji scenario biti izbegnut jer su obezbeđene dovoljne količine gasa, ali i struje
Svima je jasno da je naša država sa predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu, nakon izvanredne strategije za prevazilaženje korona krize, potpuno spremna da pokaže snagu i pred novim izazovom, odnosno energetskom krizom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je da u narednom periodu svet očekuje velika energetska kriza, ali je poručio da građani Srbije ne moraju da brinu, da će imati tople domove, dovoljno struje i gasa i da cene neće rasti
09.10.2021
13:20
Potrošači u Srbiji ne osećaju efekte krize, a za to je najzaslužniji najveći investicioni ciklus koji je uz podršku predsednika Vučića pokrenut 2016. godine, kada je EPS započeo modernizaciju termopostrojenja. Upravo to je, prema rečima stručnjaka, doprinelo da Srbiji, kao jednoj od retkih, ako ne i jedinoj ne nedostaje struje.
Ključ uspeha
Direktor "Elektroprivrede Srbije" Milorad Grčić navodi da građani Srbije mogu da odahnu jer će snabdevanje strujom biti stabilno i u narednim godinama.
– Mi smo u zavidnoj situaciji, isključivo zbog odluke predsednika Aleksandra Vučića da sačuva i unapredi termoelektrane i rudnike. Ja sam pet i po godina direktor EPS-a, a devet godina sam u energetici i, verujte, niko se nije posvetio energetici na ovakav način kao naš predsednik. On je čak šest puta bio u rudnicima i čak držao sednicu Vlade na kopovima, što je nezabeleženo u istoriji. To je samo dokaz koliko mu je važna energetska stabilnost zemlje, što se u ovoj situaciji i dokazalo – kaže Grčić.
Pažljivo planirane aktivnosti
Direktor EPS-a navodi da se sve aktivnosti unapređenja termosektora vrlo pažljivo planiraju.
– Naredne dve godine građani mogu biti potpuno spokojni kada je reč o snabdevanju strujom i cenama koje sigurno neće rasti, upravo u tom vremenskom periodu prema prognozama će i trajati ova svetska energetska kriza. Mi uveliko remontujemo termosektor, a svi termo i hidro kapaciteti potpuno su spremni, a mi ćemo i dalje imati najjeftiniju struju u ovom delu sveta – navodi Grčić.
Balkanski tok garancija snabdevanja gasom
Sa Balkanskim tokom našoj zemlji je garantovano stabilno snabdevanje gasom, dok srpska domaćinstva neće osetiti poskupljenje električne energije, čija cena ostaje regulisana, a gas neće poskupeti pre 15. aprila, prema najavama.
– Srpske termoelektrane, čiji je udeo u ukupnoj proizvodnji oko 69%, predstavljaju najvažniji oslonac srpske energetike. One bi mogle obezbediti stabilno snabdevanje električnom energijom tokom predstojeće neizvesne zime. Veliki udeo uglja u energetskom miksu u aktuelnoj situaciji omogućio bi zemlji da izbegne rizike koje nose ekstremni vremenski uslovi, s obzirom na to da bi uvoz električne energije iz regiona predstavljao prostor za dodatno prelivanje evropske krize na našu zemlju – navodi stručnjak upoznat sa trenutnom situacijom.
Pokretanje Termoelektrane-toplane (TE-TO) Pančevo, najavljeno za jesen, takođe je odlična vest za srpsko tržište. Međutim, nije moguće u potpunosti izbeći uticaje sa tržišta EU. To se najpre ogleda u kretanjima na regionalnim berzama električne energije, koje od leta iz meseca u mesec obaraju rekorde u pogledu cene.
– Ipak, kada je u pitanju gas, najavljeno je da će "veliki sistemi plaćati komercijalnu cenu gasa". Šta to konkretno znači, biće jasno kada bude potpisan novi ugovor sa "Gaspromom", što nikad nije samo ekonomsko, već, sada više nego ikad, geopolitičko pitanje. Cena gasa za kompanije zavisi i od ugovora koji sklope sa "Srbijagasom", gde je varijabla i nivo potrošnje – navodi naš sagovornik.
Srbija će u međuvremenu postati i tranzitna zemlja za prenos gasa – od 1. oktobra 3,5 milijardi ruskog gasa godišnje će ići preko naše zemlje putem Balkanskog toka, dela gasovoda Turski tok, do Mađarske do 2035. godine.
– Zvaničnici uveravaju da će snabdevanje gasom ostati stabilno, dok se čeka da Turski tok dostigne puni kapacitet. Skladište gasa Banatski dvor ima dovoljne količine ovog energenta, rekao je direktor "Srbijagasa". U tom smislu, jedno je sigurno – nestašice gasa u Srbiji se ne očekuju. Po završetku izgradnje deonice Niš–Dimitrovgrad, Srbija će od 2023. godine dobijati i gas iz Azerbejdžana preko gasovoda TAP, kao i iz grčkog LNG terminala – navodi poznavalac prilika. Uprkos poskupljenju gasa na svetskom i evropskom nivou, cena ovog energenta u Srbiji iznosi 260 dolara za 1.000 kubika do početka 2022. godine, kada ugovor sa "Gaspromom" ističe, dok na evropskim tržištima dostiže 800 do 1.000 dolara. Prema najavama "Srbijagasa", cena za domaćinstva neće se menjati do kraja grejne sezone.
Činjenice
Srbija proizvodi dovoljno struje za svoje potrebe, 70 odsto u termoelektranama na ugalj, 30 odsto putem obnovljivih izvora, tj. hidroelektrana.
Uz podršku predsednika Srbije, od 2016. godine EPS je započeo najveći investicioni ciklus, odnosno modernizaciju termopostrojenja, koji je doprineo da Srbiji, kao jednoj od retkih, ako ne i jedinoj ne nedostaje struje.
Sve zemlje uvoznice u Evropi uvele su restrikcije za privredu, jer jednostavno nema struje.
Ceo region je primoran da uvozi struju, Hrvatska 30-40 odsto, Crna Gora 30 odsto, Albanija 40 odsto, Makedonija 40 odsto. Svi oni su žrtve ubrzane tranzicije i gašenja termoelektrana.
Mnogi snabdevači po Evropi bankrotirali su ili je snabdevanje prešlo na rezervno (Austrija, Belgija, Španija, jedan broj nemačkih pokrajina, Italija, Hrvatska, Grčka).
Nemačka priprema stare elektrane za proizvodnju struje, kao i uvoz uglja iz Kolumbije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nije sve u prihvatanju cinjenica i situacije kakva jeste , sve je u borbi i iznalazenju resenja kao sto to predsednik cini.Gledajte i ucite kako se stiti svoj narod.
Energetska kriza pogodila je svet. Nestašica i visoka cena gasa je problem sa kojim se suočava Evropa i svet. Vučić se bori da obezbedi što povoljniju cenu gasa. Izgrađen je gasovod,znajući Putina, građani Srbije mogu da bude spokojni po pitanju cene gasa.
Vučić sa uspehom odoleva pritiscima "Zelene agende" dok je pritom ne zanemaruje. U isto vreme je, ruski gas koji pruža najčistiji mogući izvor energije od svih fosilnih goriva, već obezbeđen i dugoročno - izgradnjom Turskog toka kroz Srbiju. Ovako se bori za nacionalne i državne interese.
Vlada je donela pametnu odluku da se očuvaju naši domaći, nacionalni resursi i da se ne gase rudnici i ugljenokopi. Zbog toga Srbija danas ima dovoljno kapaciteta da se izbori sa krizom koja je izazvana povećanjem cena gasa na globalnom nivou.
Vučić je više puta isticao važnost očuvanja naših domaćih rudnika i ta ideja se pokazala kao dobra i tačna jer danas su nam upravo ti rudnici potrebni kako bismo se uspešno izborili sa krizom.
Neću biti slatkorečiv kao prethodnici, samo ću reći ono što vidim a to je da čovek radi stvari od najveće moguće važnosti za snagu ove zemlje. Energetska stabilnost, vakcine, putevi, privreda, međunarodno odnosi.
Hvala predsedniku Vučiću što brine o nama ,ne moramo da se sekiram hoćemo li se smrzavati cele zime ili nećemo!On je jedini koji misli na sve i koji stigne sve da uradi i sve ispoštuje!Kakav divan čovek!
Narod je beskrajno zahvalan Vucicu na svemu sto radi za njih. Zahvaljujuci njegovom trudu i zaganju, narod moze ziveti bez straha, vec potpuno osiguran za svoju buducnost.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je da u narednom periodu svet očekuje velika energetska kriza, ali je poručio da građani Srbije ne moraju da brinu, da će imati tople domove, dovoljno struje i gasa i da cene neće rasti
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.