• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Telegraf.rs

02.01.2022

14:00

OVO SU LEKOVI PROTIV KOVIDA KOJI SE KORISTE U SRBIJI, otkrivamo kako deluju i kada se primenjuju

Reuters/Merck & Co Inc/Handout

Društvo

OVO SU LEKOVI PROTIV KOVIDA KOJI SE KORISTE U SRBIJI, otkrivamo kako deluju i kada se primenjuju

Podeli vest

U Srbiji se trenutno primenjuje 13 verzija protokola za lečenje pacijenata koji su oboleli od kovida-19

Obezbeđeni su svi specifični lekovi za sve faze bolesti koju izaziva novi korona virus - favipiravir, molnupiravir, remdesivir, tocilizumab, neutrališuća monoklonska antitela, baricitinib.

Kako je za Telegraf najavila Sanja Radojević Škodrić, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, početkom godine očekuje se i najnoviji antivirusni lek pakslovid koji je proizvela kompanija Fajzer.

Za blagu formu bolesti u Srbiji su dostupna neutrališuća antitela - sotrovimab i regeneron, kao i dva antivirusna leka - favipiravir i molnupiravir.

Za težu formu bolesti u našoj zemlji dostupna su tri leka - remdesivir, tocilizumab i baricitinib.

Radojević Škodrić objašnjava kako svaki od ovih lekova deluje.

Molnupiravir

Lek se daje oralno u obliku tablete kod pacijenata starijih od 18 godina sa blagom ili srednje teškom formom kovida, potvrđenim pozitivnim PCR testom u prvih pet dana od početka simptoma i koji imaju povećan rizik za razvoj teške forme kovida i/ili hospitalizacije, kao na primer kod pacijenata sa dijabetesom, teškim kardiovaskularnim oboljenjima, gojaznih pacijenata, sa kancerom...

Pacijent mora imati bar jedan faktor rizika.

Lek se izdaje u kovid ambulantama i trijažnim centrima, a pacijent ga pije kod kuće.

Foto: AP Photo/Merck & Co

Molnupiravir
Favipiravir

Reč je o antivirusnom leku koji ne stupa u interakcije sa drugim lekovima. Može se primeniti i kod bolesnika sa faktorima rizika za teške forme kovida kao nova dva leka, ali i kod bolesnika bez rizika koji imaju lakši oblik bolesti.

Izdaje se u kovid ambulantama i trijažnim centrima, a pacijent pije lek kod kuće.

Bamlanivimab, regeneron, sotrovimab

Ovo su neutrališuća antitela koja se daju u prvih pet do sedam dana bolesti.

Kako objašnjava direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, ova neutrališuća antitela imitiraju naša antitela koja se stvaraju posle preležane bolesti. Vezuju se za spajk virusa i ne dozvoljavaju mu da uđe u našu ćeliju.

Daju se kao intravenska infuzija kod pacijenata sa blagim i umerenim formama bolesti, a koji imaju rizik za razvoj teže forme bolesti. Posle primene intravenske infuzije pacijent se prati još nekoliko sati.

Foto: Pixabay

Lekovi protiv korone
Baricitinib

Ovaj lek se daje u momentu pogoršanja bolesti, koje nastupa obično posle osam do devet dana hospitalizovanih bolesnika, koji razvijaju hiperimuni odgovor, sličan virusnoj sepsi i čiji mehanizam još nauka nije definisala.

Baricitinib, inhibitori JAK kinaze, kao i tocilizumab, inhibitor IL-6, sprečavaju dejstvo citokina koji su glavni u razvoju ove komplikacije.

Remdesivir

Ovaj lek se daje u bolnicama, kod bolesnika koji imaju pogoršanje bolesti, pad saturacije, ali nisu indikovani za kiseoničnu potporu.

Pakslovid

I ovaj lek se primenjuje oralno, najbolje u prva tri dana od početka simptoma kod pacijenata od 18 godina u ranoj fazi bolesti koji imaju pridruženi faktor rizika za nastanak teže forme kovida (bar jedan) i/ili hospitalizaciju. Očekuje se da ovaj lek stigne u Srbiju.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

U SRBIJU STIŽU NAJNOVIJI LEKOVI PROTIV KORONE!
Društvo

U SRBIJU STIŽU NAJNOVIJI LEKOVI PROTIV KORONE!

Prvi kontigent najnovijih lekova protiv korone stići će u Srbiju ovih dana, izjavila je danas v.d. direktora Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić i naglasila da je to lek koji mora biti primenjen u prvih pet dana bolesti

13.12.2021

11:34

sledeća vest

Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!
Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!

Otpadnici od tajkuna Dragana Đilasa, lažni ekolozi Aleksandar Jovanović Ćuta, Dobrica Veselinović i Radomir Zanzibarićanin Lazović, nedavno su obelodanili da izlaze na izbore u prestonici i otkrili da će nastupati pod sloganom "Biram borbu", ali je - s obzirom na njihove koloritne biografije i nastupe u javnosti - slogan "Biram flašu" svakako mnogo prikladniji.

24.04.2024

12:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!
Kataklizma u najavi!

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!

Nova studija objavljena u časopisu Science otkriva da skoro polovina velikih kineskih gradova tone, stavljajući milione stanovnika u opasnost od poplava. Istraživači su analizirali 82 kineska grada sa populacijom većom od dva miliona koristeći satelitske podatke kako bi pratili promene nadmorske visine između 2015. i 2022. godine.

24.04.2024

22:11

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija