
Fotoilustracija/Clipart
NEMAMO RAZLOGA ZA BRIGU! SNABDEVANJE SRBIJE NAFTNIM DERIVATIMA JE STABILNO! Država je preduzela mere kako bi zaštitila domaće potrošače..
Snabdevanje tržišta Srbije naftom, naftnim derivatima i prirodnim gasom je stabilno u ovom momentu i nemamo razloga za brigu
Snabdevanje tržišta Srbije naftom, naftnim derivatima i prirodnim gasom je stabilno u ovom momentu i nemamo razloga za brigu, izjavio je danas Raša Kojčić, pomoćnik ministarke rudarstva i enrgetike Zorane Mihajlović.



- Ministarstvo rudarstva i energetike učinilo je dosta toga kako bismo se uskladili sa direktivama EU i u poslednjih godinu dana povećali smo obavezne rezerve nafte i naftnih derivata za 30 odsto. Radimo na tome da već ove godine osiguramo 61 dan prosečne dnevne potrošnje u rezervama, u skladu sa standardima EU - izjavio je Kojčić za TV Vesti.
On je podsetio da je država preduzela mere kako bi zaštitila domaće potrošače, saopšteno je iz Ministarstva rudarstva i energetike.
- Velika energetska kriza pogodila je ceo svet i u skladu sa tim, mnoge države u našem regionu i celom svetu reagovale su i ograničile cene derivata radi zaštite domaćih potrošača. Mi smo uredbom ograničili cenu evrodizela na 179 dinara u maloprodaji i bezolovnog benzina na 171 dinar. Isto su uradile i Hrvatska, Mađarska i mnoge druge zemlje. Pomno pratimo dešavanja na tržištu sirove nafte koja se direktno reflektuju na cene energenata u maloprodaji - rekao je on.
Pomoćnik ministarke rekao je da je Srbija započela radove na izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske, koji će dati doprinos većoj sigurnosti snabdevanja prirodnim gasom.
- Interkonektor Niš-Dimitrovgrad doprineće diversifikaciji ruta i snabdevača prirodnog gasa. Preko njega ćemo moći da se povežemo na interkonektor između Bugarske i Grčke koji će biti završen prema najavama ove godine. Time dobijamo mogućnost snabdevanja gasom iz Južnog gasnog koridora koji od Kaspijskog jezera ide preko Azerbejdžana, Turske i Grčke. Pored novih interkonekcija treba da radimo i na proširenju podzemnih gasnih skladišta čime dobijamo nove strateške rezerve koje dosta znače prilikom prekida u isporuci ovog energenta - rekao je on.
Kojčić je podsetio da je pre nekoliko dana potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović posetila Termoelektranu-toplanu Pančevo koja će dati doprinos unapređenju energetske bezbednosti Srbije.
- U gradnju nove toplane, koja će uskoro biti otvorena, uloženo je 170 miliona evra i u njoj će raditi oko 120 ljudi. Ovo postrojenje je značajno zbog kogeneracije, efikasnosti u proizvodnji i zaštite životne sredine. Elektrana će imati instalisanu snagu od 200 megavata i planirano je da se 65 odsto proizvedene električne energije plasira u elektroenergetski sistem Srbije. Ovo je prva visokoefikasna toplana u Srbiji i regionu koja će koristiti prirodni gas kao gorivo za proizvodnju električne i toplotne energije - rekao je pomoćnik ministarke.
Pošaljite nam vest, fotografiju ili snimak na 0648482459
Pratite nas na društvenim mrežama
PROČITAJTE JOŠ
-
Sputnjik/Informer | Nedelja, 27. 02. 2022.