VIRTUELNI SVET OBUZIMA DECU! Bolest od koje pati sve više tinejdžera uzima maha, psiholog Ilić upozorava: Igrice menjaju mozak!
Podeli vest
Sve češći problem s kojim se bori mlađa populacija je zavisnost od računara i video igrica, a psiholog Kristina Ilić za Informer.rs objašnjava kako dolazi do ove bolesti i gde roditelji najčešće greše
Moderna tehnologija pored svojih korisnih strana ima i onu mračnu, a do problema najčešće dolazi kada korisnici preteraju sa upotrebom.
Zbog čega je samoubistvo mladih sve učestalije u Srbiji, koliko smo zapravo mi kao pojedinci i društvo odgovorni za to i šta sve možemo da učinimo da pomognemo tim ljudima, za Informer.rs govori psiholog Kristina Ilić
07.04.2022
19:19
Zavisnost od video igara je bolesti novog doba koja sve više uzima maha među mlađom populacijom, ali i odraslima.
Da je zavisnost od video igrica postala ozbijan problem današnjice govori i istraživanje Pev Research Centra iz 2018.godine prema kojem oko 90 posto adolescenata prijavljuje da igra neku vrstu video igara. Deca dnevno provedu oko četiri sata koristeći savremene tehnologije, pokazuje poslednje istraživanje.
Kako dolazi do stvaranja zavisnosti kod dece i koji signali upućuju na to objašnjava za Informer.rs psiholog Kristina Ilić.
- Do stvaranja zavisnosti dolazi zbog toga što su igrice same po sebi štetne i na taj način se podstiče razvoj zavisnosti. Kreira se sadržaj igrica koji privlači sve veći broj korisnika kako bi ih zadržao - objašnjava psihološkinja Ilić.
Prema njenim rečima roditelji prave veliku grešku još od najranijeg životnog doba deteta.
- Greška je što roditelji navikavaju decu na prisustvo mobilnih telefona kako bi ih umirili, jer to kasnije stvara velike probleme.
Kada je stanje alarmantno
Psihološkinja objašnjava da dete ne može da kontroliše svoju želju, ali upozorava da upravo zbog toga treba pratiti njegovo ponašanje.
- Dete ne može da kontroliše svoju želju. To je ono što možemo nazvati "5 po 5min". Dete često daje izgovore kao što je "još samo 5 min, još samo 5min." I tako ceo dan. Ako se ovakvo ponašanje dešava svakodnevno onda je to jasan znak za uzbunu - savetuje Ilić i dodaje:
- Nije količina vremena nešto što je nužno povezano sa zavisnošću. Bitno je da se vreme pametno provede, ako se gleda neki crtani da to bude na maternjem jeziku - objašnjava.
Kako video igrice utiču na mozak
Naučno je dokazano da ako se na modernim uređajima provodi 4 do 6 sati dnevno, rad ćelija našeg mozga je sličan radu moždanih ćelija narkomana ili alkoholičara.
- Neka istraživanja tvrde da ova promena ponašanja fizički menja strukturu mozga, a posebno količinu sive i bele mase u područjima prednjeg dela mozga - dela koji kontroliše pamćenje i koji je zadužen za pažnju, planiranje - ističe psihološkinja.
Virtuelni svet polako odvlači dete od realnosti i ono vremenom gubi interesovanje za gotovo sve osim za igrice.
Znakovi zavisnosti od video igara
Psiholog objašnjava koji znakovi ukazuju da je dete postalo zavisno od računara i igrica.
- Detetu moderni uređaj postaje najbolji drug. Dete je depresivno, često usamljeno. Zanemaruje svoje obaveze, prestaje da vodi računa o higijeni, preskače obroke. Često se javlja glavobolja, problemi sa vidom i sa spavanjem.
Prema savetima psihološkinje Ilić detetu možete pomoći ako mu moderni uređaj zamenite knjigom ili zajedno pronađete hobi koji će mu odgovarati.
- Bitno je da dete crta, sluša umirujuće muziku, da razgovara sa svojim roditeljima, da ima neki hobi kome će posvećivati slobodno vreme. Da što više vremena provodi sa prijateljima - ističe ona.
Kako detetu objasniti da su video igrice štetne
Stručnjaci savetuju razgovor sa detetom. Zašto igra igrice, zašto to stvara osećaj zadovoljstva kod njega, objasniti da i zbog drugih stvari može biti srećno. Potrebno je da se roditelji više uključe u život deteta i svojim primerom pokažu da u realnom svetu postoje i druge stvari osim virtuelnog sveta. Da postoje pravi prijatelji, razgovori, društvene igre i druženje...
U borbi sa ovom bolešću najbitnija je podrška porodice, a ukoliko primetite da su stvari izmakle kontroli potrebno je pomoć potražiti od stručnog lica.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zbog čega je samoubistvo mladih sve učestalije u Srbiji, koliko smo zapravo mi kao pojedinci i društvo odgovorni za to i šta sve možemo da učinimo da pomognemo tim ljudima, za Informer.rs govori psiholog Kristina Ilić
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Opozicija je danas održala još jedan nasilnički protest u Novom Sadu, a jedan od predvodnika je bio i zagovornik nezavisne Vojvodine i otvoreni srbomrzac Dinko Gruhonjić.
Ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu napadnuta je ekipa Informera, tom prilikom je naš snimatelj pogođen u glavu, rasečeno mu je čelo, a Radio televizija Srbije krije da se radi o našoj ekipi!
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Nišlijka Tamara Lapadatović (35) poginula je u oktobru zajedno sa svojim dečkom Aleksandrom Jokanovićem (30) u Njujorku, a njihovi prijatelji su se emotivnim porukama, tačno 40 dana od te tragedije, oprostili od njih na društvenim mrežama.
U slučaju "Ribnikar" tužilaštvo ima veliki problem jer SBB odbija da dostavi IP adrese, što je jako važno jer na taj način može da se proveri šta je osoba radila na internetu, a upravo o tom problemu je govorila na Informer TV advokatica Zora Dobričanin koja zastupa porodice žrtava.
Kuća Alije Balijagića izgorela u požaru, koji je izbio noćas! Požar je bio u poodmakloj fazi, gorele su sve prostorije, a krovna konstrukcija se urušavala.
Rasim Ljajić doveo je u pitanje trenutni sistem koji funkcioniše u srpskom fudbalu, pa se zapitao da li je neophodno da baš svako i najmanje mesto u Srbiji ima fudbalski klub.
Britanci ozbiljno kalkulišu da je Novak Đoković izabrao Endija Mareja kao novog trenera da bi mu pomogao u okršajima sa Janikom Sinerom i Karlosom Alkarazom.
Oružane snage Ukrajine narednih dana moraju da se povuku sa položaja na Kurahovskom pravcu, izjavio je penzionisani pukovnik Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) Oleg Starikov na svom Jutjub kanalu.
Evropa se pita kakvu štetu može da nanese sistem "orešnik" ako bude nosio nuklearne glave, da li je moguće oboriti ove rakete i koliko brzo će rakete stići do prestonica Starog sveta, rekao je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Medvedev.
Estonija, zemlja sa nešto više od milion stanovnika, spremna je da evakuiše celu svoju populaciju u inostranstvo u slučaju izbijanja rata. Ovu izjavu dao je general-major Andrus Merilo, novi komandant estonskih odbrambenih snaga, na seminaru održanom u Talinu.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Video prikazuje neverovatnu vezu između psa i bebe, koja je osvojila internet. Pas Vinston, koji je prešao iz ulice u dom pune ljubavi, sedi pored bebe dok zajedno gledaju film. Jedan poseban trenutak, kada pas neprestano drži bebinicu za ruku, oduševio je sve
Crna Gora se nakon dvogodišnje pauze vraća na "Evroviziju", a o potencijalnom predstavniku uveliko se polemiše. Iako će se na "Montesongu" pojaviti neka od najpoznatijih crnogorskih imena, najozbiljniji kandidat je nekadašnji učesnik "Zvezda Granda", Isak Šabanović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.