• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer.rs/nationalgeographic.rs

24.05.2022

22:31

Surovi obred sprovodio se i u Srbiji! Ubistvo starih i bolesnih bilo inspiracija za umetnike!

Društvo

Surovi obred sprovodio se i u Srbiji! Ubistvo starih i bolesnih bilo inspiracija za umetnike!

Podeli vest

Filmski reditelj Goran Paskaljević 1972. godine snimio je dokumentarni film pod naslovom "Legenda o lapotu" u kojem je rekonstruisano izvođenje ovog običaja. Slikar, pisac i filmski reditelj Živojin Pavlović iskoristio je ovaj običaj kao ideju za naslov romana za koji je 1992. godine dobio Ninovu nagradu. A kod Živka Nikolića?

Obredi žrtvovanja deo su razvoja naše civilizacije. Izvodili su se na različite načine i iz različitih pobuda. O lapotu, običaju žrtvovanja starih i onemoćalih pripadnika porodične zajednice ili plemena pisali su  antropolozi  i etnolozi, poput Sime Trojanovića, Tihomira Đorđevića i Veselina Čajkanovića.

Istorija je zabeležila žrtvovanje ljudi još u starom veku, jer su o ovom običaju pisali antički pisci u svojim delima. Mnogi narodi sveta stare ljude su ubijali na različite načine.  Ubijanje staraca negde je podrazumevalo jednostavno izopštavanje iz zajednice i ostavljanje u šumi, gde bi ovi umrli od gladi, dok je bilo i plemena poput Masageta koji su svoje stare ubijali, kuvali i jeli.

Smatra se da je lapot bio prihvaćen i kod Slovena na Balkanskom poluostrvu gde se, po verovanjima, najduže i zadržao. Običaj  se sprovodio sve do kasnog srednjeg veka, i to u oblastima istočne Srbije i delovima Crne Gore. Neke teorije govore da je slučajeva lapota u Crnoj Gori i Istočnoj Srbiji bilo sve do 19.veka, dok drugi tvrde da je ovaj običaj samo deo predanja koje je kod Srba došlo iz kultura drugih, srodnih naroda. 

Foto: Printscreen You Tube

Čin lapota se izvodio najčešće sekirom
 

Ovaj običaj sačuvan je i u usmenom predanju, pa tako imamo izreke poput "gotov za sekirče" ili "zreo za sjekiru", što upućuje na to koja vrsta oruđa se koristila pri sprovođenju ovog jezivog običaja. Stare i bolesne su najčešće ubijali njihovi najbliži srodnici, najčešće rođena deca. Smatra se da je ovaj običaj predstavljao čast za osobu koja je žrtvovana, pa se na žrtvovanje odlazilo u dobrom raspoloženju prihvatajući neminovnost smrti.

Foto: Printscreen You Tube

Pogača deo obreda lapota

Pre nego što bi smrtonosni udarac bio izveden, na glavu žrtve se polagala se pogača ili parče proje preko kojih se udaralo. Prilikom udarca se uglavnom izgovarala sledeća rečenica: "Ne ubijam te ja, nego ovaj hleb". Ovakav čin bio je neophodan, jer je postojao strah od mogućeg povratka duše pokojnika, koji bi došao da se sveti.Krivica je svaljivana na hleb kao simbol osnovnog preživljavanja i razloga ubistva, jer je u vreme oskudice hraniti  staru i iznemoglu osobu predstavljalo teret za zajednicu.

Pojedine vrste lapota nisu podrazumevale samo ubistvo starih osoba, već i mladih ljudi. Najčešće su to bili pripadnici zajednice koji su se borili sa bolestima i različitim psihičkim problemima. Reditelj Živko Nikolić se osvrnuo na ovaj običaj u filmu Jovana Lukina, kada muž ubija bolesnu ženu udarcem u glavu i na taj način časno kažnjava za greh- preljubu koju je počinila usled svoje neuračunljivosti.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima! (VIDEO)
Live TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima! (VIDEO)

Pred beogradske izbore članovi opozicije pokušavaju da izmanipulišu građane Beograda. Malo, malo dižu paniku netačnim informacijama: tvrde da će pešački prelazi nestati sa mesta na kojima su neophodni, spinuju da je država dozvolila građenje stambenog objekta na mestu dečijeg parka, dižu paniku gde je nema. Sa druge strane, kada zađete među građane i kada popričate sa njima uglavnom komentarišu da Beograd nikada lepše nije izgledao. Gost "Info jutra" bio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić sa kojim smo razgovarali o EXPU koji će se održati u Beogradu 2027. godine, ali i drugim važnim temama vezanim za naš glavni grad.

28.03.2024

10:35

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država! (VIDEO)
Live TV

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država! (VIDEO)

Predsenik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su vitalni nacionalni interesi naše zemlje ugroženi. "U ovom trenutku, nije lako da kažem kakve smo vesti dobili u poslednjih 48 sati. Direktno nam ugrožavaju vitalne nacionalne interese i Srbije i Srpske. Narednih dana upoznaću narod Srbije sa svim izazovima koji su pred nama. Biće teško, najteže do sad. Borićemo se. Pobediće Srbija", napisao je Vučić na svom Instagram profilu. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je novinar Tomislav Lovreković.

28.03.2024

10:11

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)
Live TV

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)

Na današnji dan pre 25 godine, četvrte noći NATO agresije na našu zemlju, Vojska Jugoslavije oborila je američki bombarder F-117A. Do tada se smatralo da ovaj tip aviona, koji je zbog smanjenog radarskog odraza zvan „nevidljivi”, nije moguće locirati na nebu. Ipak, to je uspelo Trećem raketnom divizionu 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije, 27. marta 1999. u 20.42 časa. Dva projektila tipa „neva” ispaljena su iz atara Šimanovaca, a jedan je pogodio F-117A, koji se posle bombardovanja podzemnog komandnog centra u brdu Straževica u Beogradu zaputio ka vazdušnom prostoru Mađarske. Letelica u plamenu sunovratila se na njive u ataru sremskog sela Buđanovci. Pilot se katapultirao i prizemljio pomoću padobrana. Ostaci oborenog F-117A „noćni soko”, što je pun naziv aviona, danas se čuvaju u Muzeju vazduhoplovstva, kao trofej kojim nijedna vojska na svetu ne može da se podiči. O ovom poduhvatu Vojske Jugoslavije za Informer TV govorio je Đorđe Aničić, potpukovnik protivvazdušne odbrane, u emisiji "Info jutro".

27.03.2024

10:15

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija