SRBIJO, ZAPITAJ SE ŠTA NIJE U REDU! ŠOK PODATAK! Za poslednjih 10 godina nasilje u porodici uvećano za 350 ODSTO! Koji događaji su uzbuna i najava TRAGEDIJE?
Podeli vest
Vukota Vlahović iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju rekao je da je poslednjih 10 godina broj slučajeva nasilja u porodici porastao sa 8.000 na 36.000, za 350 odsto je uvećan broj evidentiranih slučajeva od 2011. do 2020. godine
Roditelji u Srbiji u strahu su zbog pojave nove misteriozne bolesti koja napada decu, a škole u Beogradu spremne su za bolest koja se prema rečima lekara prenosi uglavnom prljavim rukama
05.05.2022
08:15
Vukota Vlahović, šef odseka za upravno-nadzorne poslove u oblasti porodično-pravne zaštite u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju rekao je, gostujući u Beogradskoj hronici, da je prema podacima koje vodi Republički zavod za socijalnu zaštitu, kao nadležna institucija za vođenje evidencije i prikupljanje podataka od centara za socijalni rad, u 2020. godini, kao posldnjoj godini za koju ima izveštaje, evideniran porast broja nasilja u porodici.
- U odnosu na prošlu godinu taj porast nije veliki ali u poslednjih 10 godina taj broj nasilja u porodici je porastao sa 8.000 na 36.000, za 350 odsto je uvećan broj evidentiranih slučajeva nasilja u porodici od 2011. do 2020. godine - napominje Vlahović.
To je veliki skok, a Vlahović ukazuje da su uzroci nasilja u porodici različiti, od najopštijih, ekonomski razlozi, demografske prilike, uzroci u samoj strukturi ličnosti osoba koje vrše nasilje, u porodičnom funkcionisanju.
Znak za uzbunu u porodici
- Centri za socijalni rad koji su po zakonu dužni da vrše poslove pomoći i podrške porodici kada ulaze u porodicu i kada obavljaju svoje poslove po bilo kom osnovu, pružaju materijalnu podršku, rade savetodavno sa supružnicima, odlučuju o tome kome treba da se poveri dete, mogu da primete određene indikatore i ponašanja koja predstavljaju rizik od nasilja u porodici i koja su determinisana i naučno zasnovana - kaže Vlahović.
Naveo je primere - ako lice pokazuje strah i verbalizuje da se supružnik ili neki drugi član porodice prema njoj ponaša agresivno, ako je uznemirava verbalno, ako je fizički agresivan.
Prema njegovim rečima, nasilnici su muškarci u najvećem broju slučajeva. Istanbulska konvencija Saveta Evrope štiti žene od nasilja i porodičnog nasilja.
- Gro slučajeva nasilja u porodici su takvi gde su žrtve ženskog pola, punoletne, maloletne i osobe starijeg uzrasta - dodao je Vlahović.
Kako se kontroliše rad socijalnih centara
Prema njegovim rečima, rad centara se kontroliše na nekoliko načina.
- Prvo po pritužbama građana na postupanje centara za socijalni rad, osim toga kontrola se može uraditi po službenoj dužnosti ako ima indicija da neki centar ne postupa po standardima stručnog rada - službenici Ministarstva mogu da odu na teren i izvrše kontrolu u vezi sa konkretnom porodicom i konkretnog člana određene porodice - podvukao je on.
Odgovarajući na pitanje da li je signal da neki centar ima mnogo predmeta koji su nezavršeni, Vlahović kaže da to može biti signal, to znači da u organizacionoj strukturi centra za socijalni rad nešto ne funkcioniše, ili da pojedini stručni radnici ne obavljaju svoje poslove kako treba.
- Možemo reći da centri za socijalni rad imaju previše ovlašćenja, previše posla. U 2020. bilo je 600.000 korisnika, a radi 1.500 stručnih radnika, to znači da su preopterećeni, po pojedinom radniku ima previše predmeta i taj rad zbog toga trpi na određenom kvalitetu - istakao je Vlahović.
Kada porodica postaje predmet interesovanja
Što se tiče nasilja, porodica postaje predmet interesovanja kada centar sazna na osnovu prijeve ili radeći u nekim drugim predmetima da toj porodici treba pružiti pomoć - postoji žrtva nasilja u konkretnoj porodici.
U tom slučaju centar preduzima određene postupke i radnje, napominje Vlahović i dodaje da su svi centri za socijalni rad i druga ministarstva na istom zadatku.
Ko zakaže u sistemu pa se dešavaju tragedije
Govoreći o tome ko zakaže u sistemu, Vlahović kaže da to zavisi od predmeta. Zaštita od nasilja u porodici je u nadležnosti više subjekata: policija, javno tužilaštvo, centri za socijalni rad, sudovi i u zavisnosti od konkretnog slučaja - nekada ne zakaže niko a nekada ne postoje saznanja da postoji nasilje u porodici.
- U nekim situacijama koje su ređe, centar ima porodicu na evidenciji, desilo se nasilje i izdati su nalozi da direktor centra za socijalni rad utvrdi odgovornost stručnjaka koji su napravili propust u radu - kaže on.
Porodično nasilje, deca su svedoci
Vlahović je rekao da u situacijama kada su deca svedoci, deca su i žrtve nasilja, iako nasilje nije bilo direktno nad njima.
Centar za socijalni rad je nadležan da pomogne porodici.
- Ako se desi ubistvo, brigu o deci preuzima centar za socijalni rad - mere alternativnog staranja, ukoliko postoje srodnici deca se smeštaju kod njih, ako ne, onda u hraniteljsku porodicu - to su deca bez roditeljakog staranja u toj situaciji. Ako je jedan roditelj ubijen, a drugi živ, centar pokreće postupak za lišavanje roditeljskog prava i alternativno se zbrinjavaju deca u drugu porodicu - zaključio je Vlahović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Roditelji u Srbiji u strahu su zbog pojave nove misteriozne bolesti koja napada decu, a škole u Beogradu spremne su za bolest koja se prema rečima lekara prenosi uglavnom prljavim rukama
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Na jučerašnjem protestu u Beogradu bilo je 28.000 do 29.000 ljudi, saopštio je sinoć MUP. Međutim, Arhiv javnih skupova tvrdi da je cifra mnogo veća. Građane bi ove protivrečnosti mogle da zbune, ali samo zato što ne znaju ko stoji iza Arhiva javnih skupova.
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti uhvaćen je u laži kada je optužio Srbe da su odgovorni za napad na kanal Ibar - Lepenac, a njegove izmišljotine raskrinkali su Amerikanci, tačnije ambasador SAD Kristofer Hil!
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Anđelko Aćimović, otac nastradale male Angeline Aćimović u masakru OŠ "Vladislav Ribnikar" istakao je da čeka maksimalnu kaznu za roditelje dečaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
Aleksandar N. (30) poginuo je noćas u saobraćajnoj nesreći u centru Paraćina kada je izgubio kontrolu nad automobilom kojim je upravljao pod dejstvom alkohola, a zatim se zakucao u drugo vozilo i u stubove pored puta!
Bivši trener Partizana Savo Milošević otkrio je da je pregovarao oko dolaska u Partizan sa Rasimom Ljajićem, iako se na čelu crno-belih u tom trenutku nalazila stara uprava.
U jeku priprema za potencijalnu ofanzivu ukrajinskih snaga na Herson, ruske trupe navodno koriste sofisticirane taktike kako bi usporile kretanje i destabilizovale protivničke linije. Prema izveštajima oblasne vojne uprave Hersona, ruske snage bacaju tzv. "ježeve" zamke po putevima – metalne trouglaste naprave osmišljene da buše gume na vozilima.
Ruska korporacija Rosteh isporučila je više aviona Su-57 i Su-34 ruskoj vojsci, predstavljajući ih kao vrhunske letelice koje garantuju dominaciju u vazduhu i efikasnost u različitim vrstama operacija.
Američki preduzetnik Ilon Mask ne može postati predsednik Sjedinjenih Američkih Država zbog svog porekla, izjavio je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp na festivalu AmerikaFest u Feniksu, u američkoj saveznoj državi Arizona, prenosi Politiko.
Holandski premijer Mark Rute izjavio je da je oštra kritika ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog prema nemačkom kancelaru Olafu Šolcu "nepravedna". Iako je Nemačka pouzdan saveznik Ukrajine, oklevanje Berlina da pošalje krstareće rakete dugog dometa "Taurus" izazvalo je nezadovoljstvo u Kijevu.
Predsednik Paname Hose Mulino poručio je novoizabranom američkom predsedniku Donaldu Trampu da Panamski kanal pripada njegovoj zemlji i da o tome neće biti pregovora.
Glumica Dženifer Grej nedavno je govorila o filmu "Krvava zora" koji je snimala sa kolegom Patrikom Svejzijem gde je posebno opisivala snimanje "vrućih scena".
Pevač grupe "One direction" Lijam Pejn snimio je svoju poslednju pesmu, pre smrti 16. oktobra, kao posvetu svojoj ljubavi prema manekenki Naomi Kembel, objavio je "Dejli mejl".
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
U tržnim centrima često zaboravimo na vreme, a razlog za to je pažljivo osmišljena strategija, tvrde stručnjaci. U ovim prostorima retko možete primetiti sat, a to nije slučajno.
Ulazak Plutona u Vodoliju imaće veliki uticaj na Škorpije, pre svega na porodična dešavanja, ali i pitanja stana. Pluton u Vodoliji simbolizuje borbu za slobodu, tako da će Škorpije promeniti način na koji shvataju bliskost sa dragim ljudima. Jupiter u Raku od 9. juna donosi vam srećan period, tako da je drugi deo 2025. godine obećavajući na finansijskom planu.
Jod je univerzalni borac protiv virusa i bakterija, a u ovo vreme svi smo pojačano izloženi upravo ovakvim negativnim delovanjima. Zato je važno ne dozvoliti da vam infekcije pokvare praznike I povećati unos joda u hladnim danima.
Aleksandra Prijović je pred kraj koncerta prišla svom kumu, Aci Pejoviću, koji je sa suprugom i ćerkom sedeo u publici i tom prilikom mu je javno priznala koliko ga voli.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.