
printscreen
SRBIJO, ZAPITAJ SE ŠTA NIJE U REDU! Pokušaj ubistva, iznude, tuče... Šta se dešava sa MALOLETNICIMA? Za 12 meseci 2.513 krivičnih prijava...
Pokušaj ubistva, nanošenje teških telesnih povreda, marihuana, iznude... Sve više maloletnika u Srbiji počini bar jedno krivično delo, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine je protiv maloletnika podneto 2.513 krivičnih prijava. Psiholog Kristina Ilić i sociolog prof. dr Dragan Koković govore za Informer.rs zbog čega se sve više mladih okreće kriminalu
Početkom juna policija u Novom Sadu uhapsila je maloletnika (17) zbog pokušaja ubistva. Nekoliko dana kasnije, u Nišu je priveden mladić (16), osumnjičen da je s leđa prišao jednom muškarcu (54), oborio ga na zemlju, šutirao i pokušao da mu otme torbicu. Pre nedelju dana u Beogradu je uhapšen maloletnik (17), koji je, kako se sumnja, u Ulici Nikodima Milaša, u trenutku kad je ugledao policajce, bacio 20 kesica, u kojima je, pretpostavlja se, bila marihuana, a zatim nožem naneo lake telesne povrede pripadniku MUP.



Sagovornici Informera, psiholog Kristina Ilić i sociolog Dragan Koković složni su da veliku ulogu u odrastanju i formiranju života kod mladih ima sredina u kojoj odrastaju, ali i porodica.
- Odrastanje igra veliku ulogu. Način odvođenja roditelja - autoriteta prema detetu. Ako dete odrasta u porodici gde je agresija bila vodeća, neizbežno je da ce dete razviti takav obrazac ponašanja kao normalan - kaže za naš portal psiholog Kristina Ilić.
Facebook
Pisholog ističe da posredno na pojavu maloletne delikvencije može da utiče i niža inteligencija.


- Niža inteligencija moze da utiče posredno na pojavu maloletnicke delikvencije, jer se ove osobe teže prilagođavaju, teže uče i pre napuštaju školu, slabije uspevaju u poslu. S druge strane deca sa smanjenom inteligencijom su manje kriticna, tako da lako padaju pod uticaj drugih. Inteligencija nija presudna - kaže naša sagovornica.
Uticaj okoline kao okidač
Još jedan od faktora, koji mlade osobe može da odvede na pogrešnu stranu je i uticaj okoline.
- Maloletni delikventi kao emocionalno nezrele osobe koje odlikuje nemogućnost kontrole emocija u odnosu na socijalne zahteve. Oni bi hteli da odma ostvare ono što žele. Tu dovodimo u pitanje i uticaj okoline. Dodvoravanje ili prikupljanje više prijatelja. Ili udruživanje ili identifikacija sa devijantnim grupama tražeći sebi slične sa istim psihičkim i društvenim problemima, a kao cilj njihovo druženje postaje obeleženo nasiljem - ritual grupe. Mladi neprestano žele da ih okruženje tretira kao odrasle, da budu zapaženi - kaže psiholog Ilić.
Privatna arhiva
Najbolji način da se pomogne tim osobama je da se prepoznaju faktori koji mogu da uslove delikvenciju.
- Uz pomoć stručnjaka sa iskustvom moze se sprečiti razvoj dalje pojave i omogućiti osobi i njenom okruženju da ne ispolji neprihvatljivo društveno ponašanje. Ključ je u u prepoznavanju faktora koji mogu da uslove delikvenciju - kaže naša sagovornica i zaključuje:
- Moramo sprečiti neželjeni razvoj u ponašanju svakog deteta. Rana detekciju i prevencija. Opšta prevencija se primenjuje kao uticaj na mlade da be čine krivična dela, a postiže se izazivanjem straha od kazne predviđene zakonom.
Specifična podkultura
Sociolog Dragan Koković ističe za Informer.rs da je maloletnička delikvencija specifična podkultura, kao i da bitnu ulogu u odrastanju deteta ima porodica.
- Maloletnička delikvencija je specifična podkultura. Porodično okrilje igra bitnu ulogu u "plasiranju" deteta, ali pravi referentni okvir postaje grupa kojoj se pripada. Ona ima poseban sistem vrednosti, najčešće nasilnici i specifične obrasce ponašanja - kaže sociolog Koković.
Printscreen/Youtube
Prema rečima našeg sagovornika popravni domovi jesu jedno do rešenja, ali i to postoje problemi.
- Prevenitivno delovanje je najbolje, mada "specijalno vaspitanje" ima značajnu ulogu. Ipak, veliki je broj povratnika u kazneno popravne domove. Teorija imitacije i socijalnog učenja igra važnu ulogu u prihvatanju delikventnih obrazaca ponašanja - kaže Koković i zaključuje:
- Potrebno je afirmisati mnoge agense socijalizacije, porodica, škola, medij, sportski kolektiv itd.
Maloletnici počinili i tri ubistva
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku prošle godine je protiv maloletnika podneto 2.513 krivičnih prijava. Nakon njihovih provera, podignuto je 1.749 optužnica, a 1.383 osobe mlađe od 18 godina na kraju su i osuđene.
Zbog krivičnih dela protiv života i tela, prijavljeni su 349 puta, a najviše, čak 260 puta, u pitanju je bilo nanošenje lakih povreda. Maloletnici su prošle godine počinili i tri ubistva. Protiv njih je podneto i 55 krivičnih prijava zbog nanošenja teških telesnih povreda.
Maloletnici su najviše, čak polovinu krivičnih dela za koje su prijavljeni, počinili protiv imovine - 1.263. To znači da su najviše krali, pljačkali, uništavali imovinu, uzimali tuđa kola i varali ljude. Za krađe su dobili 418 prijava, za oštećenje i uništenje tuđih stvari 203, a za prevare i sitne krađe 71. Tuđe vozilo su ukrali i bili uhvaćeni 76 puta.
Javni red i mir prošle godine narušavali su 264 puta. Reč je mahom o nasilničkom ponašanju - 245 puta, dok su 12 puta nosili oružje.
Pixabay
U krivičnom delu protiv zdravlja ljudi uhvaćeno je 182 mlađih od 18 godina, i to pre svega zbog narkotika. Protiv čak 151 podneta je krivična zbog držanja opojnih droga, a protiv 28 zbog prodaje.
Interesantan podatak je da je protiv 98 maloletnika podneta prijava za nasilje u porodici. Njih 36 počinilo je dela protiv polne slobode, poput silovanja, nedozvoljenih polnih radnji, polnog uznemiravanja, obljube.
S obzirom na broj počinjenih krivičnih dela najviše ih je i sankcionisano zbog krađa i uništavanja imovine - 635. Zbog narkotika sankcije su izrečene za njih 229, a zbog nanošenja povreda kažnjeno je 181. Zbog oružja i nasilničkog ponašanja sankcionisano je 133. U zatvoru ih je završilo troje, jedno zbog ubistva, jedno zbog teške krađe i jedno zbog razbojništva, a izrečena im je kazna od šest meseci do dve godine zatvora. Za 1.380 njih izrečene su vaspitne mere, najviše pojačanog nadzora, a onda upozorenja i usmeravanja. Za 94 izrečene su zavodske mere - odlazak u popravni dom.
Čak 204 maloletnika su već ranije bila osuđivana, što znači da su se vratili kriminalnim radnjama i ponašanju.
Ženskih prestupnika 10 odsto
Od ukupnog broja maloletnih delinkvenata, oko 10 odsto su devojke. Što se tiče starosti, najviše je kriminalnih maloletnika od 17 godina - 448, od 16 ih je 408, od 15 - 303, a od 14 godina - 224.
Najviše maloletnika koji su počinili kriminalna dela prijavljeno je u južnoj i istočnoj Srbiji - 972, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji - 773, u Vojvodini 697 i u Beogradu 71.
Bonus video:
Srecko
09.08.2022. 19:34
Maloletnici su zasticeni ko beli medvedi,ne smete da poviknete na njih a kamo li da im udarite samar.Uvedi te zakon kao za odrasle osobe i svako ko naoravi prekrsaj nek odlezi u zatvoru.