U SRBIJI NA USVAJANJE ČEKA 268 MALIŠANA! Oko 800 parova na čekanju za NAPUŠTENU DECU! Evo šta predstavlja najveći problem!
Podeli vest
Mnogi su izbirljivi, ne žele decu romskog porekla ili sa zdravstvenim problemima, a imaju i posebne želje da im dete ima plave ili zelene oči, kovrdžavu kosu...
U Srbiji u ovom trenutku na usvajanje čeka 268 mališana, dok istovremeno 800 parova želi da na ovaj način zasnuje porodicu, podaci su Ministarstva za brigu o porodici i demografiju!
Pre tačno tri meseca u Srbiji je otpočela besplatna vakcinacija protiv humanih papiloma virusa, koji mogu biti izazivači malignih bolesti, a do sada je u Srbiji oko 10.000 dece i mladih primilo vakcinu
15.09.2022
10:30
Iako je evidentno da u Srbiji postoji dovoljno usvojitelja za svu decu bez roditelja, najveći problem pravi to što Srbi su izbirljivi, ne žele da usvajaju mališane romskog porekla i decu sa zdravstvenim problemima, a imaju i posebne želje da im dete ima plave ili zelene oči, kovrdžavu kosu...
Država je zbog toga dozvolila da i stranci mogu da usvajaju srpsku decu. Svako treće dete porodicu pronađe u inostranstvu, a najčešće u Španiji, Italiji, Švedskoj, Izraelu, Americi i Kanadi.
Dug proces
Da bi mogli da usvoje dete, svih 800 parova prošlo je obavezne procene stručnjaka, kao i obuku koju organizuje Centar za socijalni rad. Zbog mnogobrojnih procedura koje treba obaviti, proces usvajanja u većini slučajeva nije kratak.
U Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju potvrđuju da se usvojiteljske porodice u Srbiji u veoma malom broju odlučuju da usvoje decu sa smetnjama u razvoju, kao i romsku decu.
- Najčešće je ovoj deci jedina mogućnost za usvojenje upravo od strane inostranih usvojiteljskih porodica. Međutim, i ovde postoje ograničenja, pa od ukupnog broja dece koja se usvoje u jednoj godini, a prosek je između 90 i 100, manje od trećine upućuje se na međunarodno usvojenje. U ovom trenutku naša zemlja ima uspostavljenu saradnju sa Švedskom, Španijom, Amerikom, Izraelom, Kanadom i Italijom. Mada, ministarstvu se radi međunarodnog usvojenja dece iz Srbije povremeno javljaju i druge evropske zemlje, poput Austrije, Nemačke i Kipra - kažu u ministarstvu.
Ministarstvo: Procena usvojitelja
U Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju objašnjavaju da se procedura usvajanja sastoji od više faza.
- One su podeljene na postupak utvrđivanja podobnosti za usvojenje dece i postupak utvrđivanja podobnosti za usvojenje budućih usvojitelja. Kada Centar za socijalni rad, koji je odgovoran za zaštitu deteta, dođe do odgovarajuće porodice, što osim podobnosti usvojitelja podrazumeva i podudarnosti sa potrebama deteta, dete se upućuje na uzajamno prilagođavanje u porodicu. Ono ne može trajati duže od šest meseci, sem kada je reč o međunarodnim usvojenjima - napominju oni.
Predsednica Udruženja hranitelja Srbije Vojka Lujić Miletić objašnjava da kada bračni par odluči da usvoji dete, prvi korak u tom procesu koji može biti dug jeste prikupljanje brojne dokumentacije.
- Kada se par prijavi za usvajanje, mora da prođe obuku. Koliko će proći vremena od tog trenutka do momenta kada će dobiti dete, zavisi od mnogo faktora, počev od toga da li su u konkretnom slučaju rešena prava bioloških roditelja ili to tek treba da se odradi, do toga šta budući roditelji žele. To kažem zbog toga što ima i izbirljivih ljudi sa brojnim zahtevima: neće mališane romske nacionalnosti, žele dete isključivo sa plavim očima ili kosom i slično. Ali ko navede da želi dete bez ikakvih posebnih zahteva mališana može da povede kući već posle tri meseca - kaže ona.
Dobra stvar
Naša sagovornica ističe da ukoliko se dete na listi za usvajanje nalazi više od godinu dana, a za njega se ne mogu naći domaći usvojitelji, onda se usvojenje može dozvoliti stranim državljanima.
- U stranim porodicama mališani imaju bolje uslove nego u domovima za nezbrinutu decu, tako da je usvajanje u inostranstvu dobra stvar - rekla je Lujićeva.
Procedura usvajanja po koracima:
* parovi podnose zahtev i dokumentaciju u Centru za socijalni rad opštine na čijoj teritoriji žive
* procena opšte podobnosti potencijalnih usvojitelja (ličnih svojstava, motivacije za usvojenje, partnerskog odnosa, stabilnosti braka...)
* centri za socijalni rad organizuju obuku za usvojiteljske parove
* nakon obuke edukatori podnose izveštaj o podobnosti para za usvojenje
* podaci se dostavljaju ministarstvu i parovi ulaze u Jedinstveni registar usvojitelja
* centri za socijalni rad koji su nadležni za dete koje treba da se usvoji pozivaju usvojitelje
* za svako dete, u zavisnosti od njegovih karakteristika, dostavlja se izabrana lista usvojitelja
* stručnjaci centra među njima biraju za dete usvojiteljsku porodicu, koja u najvećoj meri prati potrebe deteta (rok je do 30 dana)
Uslovi:
- između usvojitelja i deteta koje žele da usvoje starosna razlika ne sme biti manja od 18, niti veća od 45 godina
- među njima ne sme da postoji krvno srodstvo
- decu mogu da usvajaju i samci, muškarci i žene, s tim što im je neophodna dozvola ministra
Dokumenta:
- lične karte usvojitelja
- izvodi iz matične knjige rođenih
- izvod iz matične knjige venčanih (ukoliko su parovi)
- potvrde da nisu lišeni roditeljskog prava
- potvrde da nisu pod istragom i nisu osuđivani
- potvrda da nisu lišeni poslovne sposobnosti
- lekarsko uverenje
- dokumentacija o imovini i prihodima
* predaje se Centru za socijalni rad na opštini
na kojoj su potencijalni usvojitelji prijavljeni
Ko može biti usvojen:
* dete starije od tri meseca i mlađe od 18 godina
* dete koje nije steklo potpunu poslovnu sposobnost
* da su roditelji deteta preminuli, nepoznati ili nepoznatog boravišta
* ukoliko su roditelji živi i poznati, moraju biti lišeni poslovne sposobnosti ili roditeljskog prava (sa malom šansom da im ikada bude vraćeno), ili da prosto žele da daju dete na usvojenje
* da dete nije već usvojeno
Ko ne može biti usvojitelj:
* osobe potpuno ili delimično lišene roditeljskog prava
* osobe lišene poslovne sposobnosti
* oboleli od bolesti koja može štetno delovati na usvojenika
* osuđeni za neko od krivičnih dela protiv braka, porodice, polne slobode ili života i tela
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pre tačno tri meseca u Srbiji je otpočela besplatna vakcinacija protiv humanih papiloma virusa, koji mogu biti izazivači malignih bolesti, a do sada je u Srbiji oko 10.000 dece i mladih primilo vakcinu
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Đilasovac i režiser Goran Marković još jednom je potvrdio ono što je svima poznato, a to je da sebe shvata kao pripadnika "nadvrste", dok političke protivnike, većinsku Srbiju, smatra za odvratne, prljave, krezube, i koje bi rado potamanio samo što to ne sme javno da kaže!
Ekipa Informera večeras je bila ispred zgrade koju su okupirali Kurtijevi specijalci i sa nje skinuli srpske trobojke. Na zgradi stoje jasne poruke "nema predaje, KiM ostaje".
Novi predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević je svoje neistomišljenike uporedio sa ustašama koji su klali Srbe, a predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa zlom.
PredsedniK Srbije Aleksandar Vučić je tokom večerašnjeg obraćanja rekao da je primio prosvetare i da su svi izneti zahtevi prihvaćeni i naglasio da želi narod da zna da su se borili i tražili rešenje.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili dr Dragan Petrović sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu i bivši obaveštajac Karlo Dulović.
Malena Danka Ilić, koja je u tom momentu imala samo dve godine, ubijena je pre tačno devet meseci u Banjskom Polju kod Bora, a zbog sumnje da su počinili zločin, zbog kojeg je Srbija i danas u šoku, uhapšeni su Dejan Dragijević (50) i Srđan Janković (50), obojica radnici JKP "Vodovod" iz Bora. Njeno telo do današnjeg dana nije pronađeno.
Mladi fudbaler Milan Vukotić (22) priznao je da će u zimskom prelaznom roku zadužiti crno-beli dres, pa će tako posle godinu i po dana napustiti Budućnost.
Nakon što je juče zvanično napustio klub, sada već bivši fubaler Crvene zvezde - Miloš Degenek, traži utočiste u novom evropskom klubu. Njemu je za manje od 24 sata, stigla mu je ponuda iz Vonderersa, međutim on za sada ostaje pri svojoj odluci.
Košarkaš Baskonije, Čima Moneke, podelio je svoje iskustvo vezano za tešku povredu Matijasa Lesora tokom utakmice protiv Panatinaikosa, koja će mu ostati u sećanju do kraja života.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da u zemlji može da se razmesti deset ruskih raketnih sistema „orešnik“, a u buduće taj broj bi mogao i da se poveća.
Finske vlasti veruju da teretni brod koji pripada ruskoj "floti u senci" verovatno stoji iza najnovije sabotaže na podvodnom kablu za napajanje električnom energijom koji povezuje Finsku i Estoniju, a koji je oštećen u Finskom zalivu.
Dana 13. jula 2024. godine, Donald Tramp, bivši predsednik SAD i republikanski predsednički kandidat, bio je meta atentata tokom predizbornog skupa u Batleru, Pensilvanija. Incident je uzdrmao američku javnost, doveo do intenzivne političke polemike i možda već tada dlučio pobednika istorijskih izbora.
U napadu na Lgov u Kurskoj oblasti ubijen je zamenik komandanta 810. brigade marinaca Ruske Federacije Salim Muharbetovič Paštov. Ovu informaciju je objavila njegova sestra, uz druge fotografije vojnika ove elitne brigade, na društvenoj mreži VKontakte.
Glumica Branka Petrić poznata je po svojim mnogobrojnim ulogama na filmovima i u serijama, ali je možda još više poznata njena ljubav sa glumcem Bekimom Fehmijuem.
Holivudski glumac Majkl Daglas svojim fanovima na društvenim mrežama poželeo sve najbolje za novogodišnje praznike, a njegov izgled šokirao je sve koji su pogledali snimak.
Ukoliko volite slatke i tople napitke, onda će ovo biti pravo uživanje za vas. Priprema kuvanog vina vam neće oduzeti mnogo vremena, a uživanje je zagarantovano.
Naučnici su dali odgovor koja je idealna poza za postizanje zadovoljstva, nakon što su posmatrali protok krvi prema klitorisu tokom različitih seksualnih aktivnosti kod ispitanika.
U novom izdanju emisije "Četiri i po žene", kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević, gost je bio pevač Aca Lukas.
U emisiji "Četiri i po žene", kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević, ovonedeljni gost je bio pevač Aca Lukas.
Poznati pevač, Aca Lukas, bio je gosti kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević u emisiji "Četiri i po žene".
Pevač, Aca Lukas, bio je gost u emisiji "Četiri i po žene", kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević.
Folk pevač, Aca Lukas, bio je gost u emisiji "Četiri i po žene", kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.