U SRBIJI NA USVAJANJE ČEKA 268 MALIŠANA! Oko 800 parova na čekanju za NAPUŠTENU DECU! Evo šta predstavlja najveći problem!
Podeli vest
Mnogi su izbirljivi, ne žele decu romskog porekla ili sa zdravstvenim problemima, a imaju i posebne želje da im dete ima plave ili zelene oči, kovrdžavu kosu...
U Srbiji u ovom trenutku na usvajanje čeka 268 mališana, dok istovremeno 800 parova želi da na ovaj način zasnuje porodicu, podaci su Ministarstva za brigu o porodici i demografiju!
Pre tačno tri meseca u Srbiji je otpočela besplatna vakcinacija protiv humanih papiloma virusa, koji mogu biti izazivači malignih bolesti, a do sada je u Srbiji oko 10.000 dece i mladih primilo vakcinu
15.09.2022
10:30
Iako je evidentno da u Srbiji postoji dovoljno usvojitelja za svu decu bez roditelja, najveći problem pravi to što Srbi su izbirljivi, ne žele da usvajaju mališane romskog porekla i decu sa zdravstvenim problemima, a imaju i posebne želje da im dete ima plave ili zelene oči, kovrdžavu kosu...
Država je zbog toga dozvolila da i stranci mogu da usvajaju srpsku decu. Svako treće dete porodicu pronađe u inostranstvu, a najčešće u Španiji, Italiji, Švedskoj, Izraelu, Americi i Kanadi.
Dug proces
Da bi mogli da usvoje dete, svih 800 parova prošlo je obavezne procene stručnjaka, kao i obuku koju organizuje Centar za socijalni rad. Zbog mnogobrojnih procedura koje treba obaviti, proces usvajanja u većini slučajeva nije kratak.
Foto: Informer
U Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju potvrđuju da se usvojiteljske porodice u Srbiji u veoma malom broju odlučuju da usvoje decu sa smetnjama u razvoju, kao i romsku decu.
- Najčešće je ovoj deci jedina mogućnost za usvojenje upravo od strane inostranih usvojiteljskih porodica. Međutim, i ovde postoje ograničenja, pa od ukupnog broja dece koja se usvoje u jednoj godini, a prosek je između 90 i 100, manje od trećine upućuje se na međunarodno usvojenje. U ovom trenutku naša zemlja ima uspostavljenu saradnju sa Švedskom, Španijom, Amerikom, Izraelom, Kanadom i Italijom. Mada, ministarstvu se radi međunarodnog usvojenja dece iz Srbije povremeno javljaju i druge evropske zemlje, poput Austrije, Nemačke i Kipra - kažu u ministarstvu.
Ministarstvo: Procena usvojitelja
U Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju objašnjavaju da se procedura usvajanja sastoji od više faza.
- One su podeljene na postupak utvrđivanja podobnosti za usvojenje dece i postupak utvrđivanja podobnosti za usvojenje budućih usvojitelja. Kada Centar za socijalni rad, koji je odgovoran za zaštitu deteta, dođe do odgovarajuće porodice, što osim podobnosti usvojitelja podrazumeva i podudarnosti sa potrebama deteta, dete se upućuje na uzajamno prilagođavanje u porodicu. Ono ne može trajati duže od šest meseci, sem kada je reč o međunarodnim usvojenjima - napominju oni.
Predsednica Udruženja hranitelja Srbije Vojka Lujić Miletić objašnjava da kada bračni par odluči da usvoji dete, prvi korak u tom procesu koji može biti dug jeste prikupljanje brojne dokumentacije.
- Kada se par prijavi za usvajanje, mora da prođe obuku. Koliko će proći vremena od tog trenutka do momenta kada će dobiti dete, zavisi od mnogo faktora, počev od toga da li su u konkretnom slučaju rešena prava bioloških roditelja ili to tek treba da se odradi, do toga šta budući roditelji žele. To kažem zbog toga što ima i izbirljivih ljudi sa brojnim zahtevima: neće mališane romske nacionalnosti, žele dete isključivo sa plavim očima ili kosom i slično. Ali ko navede da želi dete bez ikakvih posebnih zahteva mališana može da povede kući već posle tri meseca - kaže ona.
Foto: Informer
Dobra stvar
Naša sagovornica ističe da ukoliko se dete na listi za usvajanje nalazi više od godinu dana, a za njega se ne mogu naći domaći usvojitelji, onda se usvojenje može dozvoliti stranim državljanima.
- U stranim porodicama mališani imaju bolje uslove nego u domovima za nezbrinutu decu, tako da je usvajanje u inostranstvu dobra stvar - rekla je Lujićeva.
Procedura usvajanja po koracima:
* parovi podnose zahtev i dokumentaciju u Centru za socijalni rad opštine na čijoj teritoriji žive
* procena opšte podobnosti potencijalnih usvojitelja (ličnih svojstava, motivacije za usvojenje, partnerskog odnosa, stabilnosti braka...)
* centri za socijalni rad organizuju obuku za usvojiteljske parove
* nakon obuke edukatori podnose izveštaj o podobnosti para za usvojenje
* podaci se dostavljaju ministarstvu i parovi ulaze u Jedinstveni registar usvojitelja
* centri za socijalni rad koji su nadležni za dete koje treba da se usvoji pozivaju usvojitelje
* za svako dete, u zavisnosti od njegovih karakteristika, dostavlja se izabrana lista usvojitelja
* stručnjaci centra među njima biraju za dete usvojiteljsku porodicu, koja u najvećoj meri prati potrebe deteta (rok je do 30 dana)
Uslovi:
- između usvojitelja i deteta koje žele da usvoje starosna razlika ne sme biti manja od 18, niti veća od 45 godina
- među njima ne sme da postoji krvno srodstvo
- decu mogu da usvajaju i samci, muškarci i žene, s tim što im je neophodna dozvola ministra
Dokumenta:
- lične karte usvojitelja
- izvodi iz matične knjige rođenih
- izvod iz matične knjige venčanih (ukoliko su parovi)
- potvrde da nisu lišeni roditeljskog prava
- potvrde da nisu pod istragom i nisu osuđivani
- potvrda da nisu lišeni poslovne sposobnosti
- lekarsko uverenje
- dokumentacija o imovini i prihodima
* predaje se Centru za socijalni rad na opštini
na kojoj su potencijalni usvojitelji prijavljeni
Ko može biti usvojen:
* dete starije od tri meseca i mlađe od 18 godina
* dete koje nije steklo potpunu poslovnu sposobnost
* da su roditelji deteta preminuli, nepoznati ili nepoznatog boravišta
* ukoliko su roditelji živi i poznati, moraju biti lišeni poslovne sposobnosti ili roditeljskog prava (sa malom šansom da im ikada bude vraćeno), ili da prosto žele da daju dete na usvojenje
* da dete nije već usvojeno
Ko ne može biti usvojitelj:
* osobe potpuno ili delimično lišene roditeljskog prava
* osobe lišene poslovne sposobnosti
* oboleli od bolesti koja može štetno delovati na usvojenika
* osuđeni za neko od krivičnih dela protiv braka, porodice, polne slobode ili života i tela
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pre tačno tri meseca u Srbiji je otpočela besplatna vakcinacija protiv humanih papiloma virusa, koji mogu biti izazivači malignih bolesti, a do sada je u Srbiji oko 10.000 dece i mladih primilo vakcinu
Enda Pavić-Pečenković, ministarka za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbeglice Kantona Sarajevo (KS), uhapšena je u akciji ''Koverta'' i trenutno je na kriminalističkoj obradi u MUP KS
Predsednik Rusije Vladimir Putin primio je u Kremlju specijalnog izaslanika predsednika SAD Stivena Vitkofa, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Plenum studenata Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu izglasao je danas da studenti u blokadi traže raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, objavljeno je na njihovom profilu na mreži "Iks".
Funkcioneri Srpske napredne stranke žestoko su reagovali na prostačke uvrede koje je na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića upitio propali kandidat za predsednika Srbije, Nato general Zdravko Ponoš.
Patrik Drid, dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Novom Sadu, razbio je blokadu te obrazovne institucije i odmah se našao na udaru blokadera.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice rekao je da će predsednik Srbije ići u Moskvu na Dan pobede uprkos pritiscima.
Generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić gostujući u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji otvoreno je govorio o svim izazovima sa kojima se susreo Telekom, o propagandi Junajted grupe, kao i o svim inovacijama koje možemo očekivati u narednom periodu.
U mestu Kupinovo zabeležen je jeziv snimak kada je vozač S.B. (73) automobilom sleteo u Savu, pošto je udario bicikilistu. Jeziv snimak zabeležen je nedaleko odatle, a nesrećni čovek je na ovaj način kako se sumnja izvršio samoubistvo.
Carinski službenici su na graničnom prelazu Strezimirovci, u saradnji sa policijom, sprečili krijumčarenje kozmetike i parfema, sakrivenih u kabini jednog kamiona.
Renomirani transfer stručnjak i saradnik španskog portala Relevo, Mateo Moreto (43), analizirao je budućnost srpskog napadača Luke Jovića (27) u Milanu, njegovu dosadašnju efikasnost, kao i detalje njegovog ugovora s klubom.
Lotar Mateus, nekadašnji selektor Nemačke i bivši trener Partizana, ponovo puni tabloide nakon što je otkriveno da je u navodnoj emotivnoj vezi sa 26-godišnjom Terezom Somer, studentkinjom ekonomije i psihologije iz Velike Britanije, koja je od njega mlađa čak 38 godina.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da ruski i američki predsednici, Vladimir Putin i Donald Tramp, razmenjuju poruke preko specijalnog izaslanika američkog predsednika Stivena Vitkofa.
Snažan zemljotres jačine 6,3 stepena po Rihterovoj skali koji je pogodio danas područje u blizini obale Ekvadora, oštetio je zgrade u gradu Esmeraldasu i privremeno zatvorio deo naftne infrastrukture, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Današnji sastanak u Kremlju između ruskog predsednika Vladimira Putina i specijalnog izaslanika Sjedinjenih Američkih Država, Stiva Vitkofa, trajao je satima, a nakon završetka oglasio se Putinov bliski saradnik Jurij Ušakov sa važnim detaljima.
Jedan od najvećih izazova kod baterija, bilo da se koriste u pametnim telefonima, električnim automobilima ili bežičnim miševima, jeste njihov ograničen vek trajanja. Vremenom gube kapacitet i zahtevaju zamenu ili novo punjenje, što dovodi do dodatnih troškova i problema sa otpadom.
Karen Silva preminula je u ranim jutarnjim satima u četvrtak, nakon nekoliko dana provedenih u bolnici, usled hemoragičnog moždanog udara izazvanog pucanjem krvnog suda.
Društvena mreža Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je danas matična kompanija Meta Platforms.
Pevačica Nikolija Jovanović otvoreno je govorila o svim plastičnim operacijama, a njena majka, čuvena Vesna Zmijanac, prokomentarisala njenu potrebu za promenom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar