• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Telegraf/Tanjug

02.03.2023

22:45

Hoće li "crveno zlato" ovog leta stići do kupaca? Cena će otići u nebo, a ovo su neki od razloga

Printskrin/ RTS

Društvo

Hoće li "crveno zlato" ovog leta stići do kupaca? Cena će otići u nebo, a ovo su neki od razloga

Podeli vest

Prethodne sezone srpska malina dostigla je rekordnu cenu po kilogramu, međutim uprkos tome mnogi proizvođači crvenog zlata ostali su praznih džepova.

Sa prvim toplijim danima krenuli su i radovi u Ivanjici i Arilju koji važe za prestonicu srpskih malinjaka. Vremenski uslovi nisu im išli na ruku, pa se kako kažu, ove sezone može očekivati manji rod.

Takođe, prema rečima malinara Dobrivoja Radovića brojni malinjaci po kojima je poznata Zapadna Srbija mogli bi da budu smanjeni, jer proizvođači nezadovoljni neisplaćenim zaradama i zbog sve većih troškova proizvodnje, nameravaju da poseku ovu voćku i čekaju neka bolja vremena.

- Ove godine možemo očekivati manji rod na tržištu i to zbog više faktora. Zima je kasnila, imali smo jako visoke temperature kad im vreme nije. U januaru mesecu dočekali smo padavine bez minusa naročito u ravničarskim krajevima i sve je to preduslov da naše crveno zlato rodi u znatno manjem obimu - kaže Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije malinara Srbije.

Prethodne sezone srpska malina dostigla je rekordnu cenu po kilogramu, međutim uprkos tome mnogi proizvođači crvenog zlata ostali su praznih džepova, jer kako kažu nisu uspeli ni do sada da naplate sva potraživanja. Velike količine maline još uvek stoje uskladištene i čekaju kupce, ali sa nestrpljenjem se čeka i kolika će otkupna cena biti ove godine.

- Ja očekujem da će ona biti od 400 do 500 dinara za jedan kilogram. Upravo zbog niza faktora koji utiču na proizvodnju uslovljavaju da ona bude visoka. Merilo tome je da osiguravajuće kuće rade na ceni od 280-300 dinara. Tačno je da dosta maline ima u malim i srednjim hladnjačama, ali za to nisu krivi proizvodjači, već same hladnjače, jer su oni prethodnih godina čiste zarade po jednom kilogramu maline imali do 2 evra, i tada su svim proljoprivrednim proizvođačima oni davali doplatu od 15 dinara - dodao je on.

Već godinama unazad malinari se susreću sa velikim problemom, a to je nedostatak radne snage. Već sada kalkulišu i pravi se računica za predstojeću sezonu, a po svemu sudeći svoje malinjake mnogi će obrati u krugu porodice.

Foto: Z.G.

- Prošle godine ko je brao maline dobro je zaradio. Sa dnevnicom od 5000 dinara, smeštajem i hranom radnici su mogli da zarade i dve plate u malinjaku. Ove godine ako dnevnica bude 4000 po danu to će biti super, mislim da neće biti potrebe za dodatnom radnom snagom već se domaćini oslanjanju na sopstvenu, kako ne bi pravili dodatne troškove i samim tim bili u minus - poručuje Radović.

Zbog velikih količina uskladištene maline, njena cena po kilogramu sada se kreće od 250 do 300 dinara, što je dosta niže u odnosu prošlogodišnje cene.

Vlada Srbije donela zaključak o reprogram kredita za otkupljivače maline

Vlada Srbije donela je danas na predlog Ministarstva polјoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zaklјučak o davanju saglasnosti da se u vezi sa Odlukom Narodne banke Srbije o privremenim merama za banke u uslovima otežane polјoprivredne proizvodnje, preduzmu mere da dužnici, odnosno lica koja se bave otkupom i skladištenjem voća, a kojima je omogućen reprogram kredita, ispune u potpunosti ugovorne obaveze prema polјoprivrednim proizvođačima malina, ističe se u saopštenju Vlade.

Donošenje ovog zaklјučka je predloženo u cilјu ublažavanja posledica nastalih u sektoru malinarstva usled pada potražnje za malinom. U obrazloženju se navodi da zbog makroekonomskih pomeranja na svetskom tržištu, ekonomske krize, kao i smanjene potrošnje jagodastog voća, određene količine voća nisu prodate, ostale su uskladištene u hladnjačama, a proizvođači nisu isplaćeni za voće koje su predali otkuplјivačima.

 Ovom odlukom Vlada Republike Srbije pomaže hladnjačarima u odlaganju obaveza isplate kredita na 12 meseci kako bi izmirili dug iz prethodnog otkupa prema primarnim proizvođačima malina, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

VAŽNA VEST ZA MALINARE! Vlada Srbije donela zaključak kojim će lakše biti isplaćeni proizvođači "crvenog zlata"
Društvo

VAŽNA VEST ZA MALINARE! Vlada Srbije donela zaključak kojim će lakše biti isplaćeni proizvođači "crvenog zlata"

Vlada Srbije donela je na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zaključak o davanju saglasnosti da se u vezi sa Odlukom Narodne banke Srbije o privremenim merama za banke u cilju adekvatnog upravljanja kreditnim rizikom u portfoliju poljoprivrednih kredita u uslovima otežane poljoprivredne proizvodnje, preduzmu mere da dužnici - lica koja se bave otkupom i skladištenjem voća u hladnjači u skladu sa propisima, kojima je omogućen reprogram kredita, ispune u potpunosti ugovorne obaveze prema poljoprivrednim proizvođačima malina.

02.03.2023

20:39

sledeća vest

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija