SUDBINA PORODICE NAŠEG NAUČNIKA O KOJOJ MALO KO ZNA! Ovo je priča o Teslinim rođenim sestrama
Podeli vest
ahvaljujući svojim izumima i dostignućima, Nikola Tesla danas je poznat širom sveta, ali o njegovoj porodičnoj tragediji malo ko zna.
Nikola Tesla je rođen u Smiljanu u Lici, kao četvrto dete od ukupno petoro dece Milutina, srpskog pravoslavnog sveštenika, i Georgine koja je bila domaćica. Pre njega, Milutin i Georgina su dobili sina Daneta i ćerke Angelinu i Milku dok je Marica bila najmlađe dete u porodici Tesla.
Tvrđavu Malič je gradio kralj Uroš kako bi od neprijatelja spasio manastire Žiču, Studenicu i Sopoćane usled čega je dobila naziv "Dolina vekova". Radi očuvanja ovog značajnog istorijskog lokaliteta, Grad Kraljevo će u naredom periodu izgraditi saobraćajni prilaz istom.
26.03.2023
15:37
Kada je Nikoli bilo pet godina porodicu je zadesila tragedija od koje se, smatraju mnogi, nikada nije sasvim oporavila.
Dane je pri padu s konja poginuo i veruje se da su upravo zbog ove nesreće roditelji bili tako zaštitnički nastrojeni prema Nikoli i zbog čega je njegov otac dugo odbijao da mu dozvoli da pohađa tehničku školu daleko od kuće.
I, dok je Nikola na kraju doneo čast i svetsku slavu svojoj porodici, sudbina njegovih sestara mnogo manje je poznata.
Angelina Tesla
Najstarija Teslina sestra Angelina bila je udata za protu Nikolu Trbojevića i sa njima je imala petoro dece - Uroša, Petra, Nikolu, Maricu i Milicu. Svi su završili fakultete, a četvoro su postali doktori nauka.
O njenom životu ne zna se mnogo osim da je umrla 1931. i da je, zajedno sa suprugom, sahranjena u zaseoku Bezbradice, kod Kistanja, u severnoj Dalmaciji gde joj je živela ćerka Marica, udata za bogatog trgovca Nika Jankovića.
Angelinin sin Petar postao je arhimandrit šišatovački, nakon monašenja poznat kao Petronije. Studirao je pravo koje je i doktorirao, kao i teologiju. Održavajući porodičnu tradiciju, i on je vodio prepisku sa ujakom iz Amerike, ali ta pisma nisu sačuvana jer su izgorela u manastirskoj biblioteci tokom Drugog svetskog rata.
Angelinin drugi sin Nikola otišao je u Ameriku gde je bio poznat kao Nikolas Terbo. Kao i ujak po kome je dobio ime i on se pokazao kao veoma telantovan za tehniku i inovacije. Bio je matematičar i pronalazač, a iza njega je ostalo više od 120 patenata, uglavnom u automobilskoj industriji.
Bio je u kontaktu sa ujakom i često mu i pozajmljivao novac jer je stariji Tesla stalno bio na ivici bankrota.
Nikolasov sin Vilijem Terbo takođe je bio izumitelj, radio je u Los Angelesu u području svemirske i raketne industrije. Trudio se da očuva sećanje na svog dedu po ocu, pa je bio i izvršni direktor Teslinog društva u SAD i čest učesnik međunarodnih skupova u Teslinu čast. Umro je 14. avgusta 2018. u 89. godini kao poslednji od porodice koji je lično poznavao Nikolu Teslu (sa kojim se susreo kao dečak).
Milka Tesla
Ne zna se tačan datum rođenja Tesline sestre Milke. Poznato je da je to bilo 1852. u Senju i da je prvo bila udata za izvesnog sveštenika Voju Glumčića i da se nakon njegove smrti 1892. preudala. Iz prvog braka za koji kažu da je bio veoma loš, Milka je imala ćerku Ginu koja je takođe bila udata za sveštenika.
Marica Tesla
O Marici je sačuvano mnogo više podataka. Ona se udala se za protu Nikolu Kosanovića sa kojim je rodina četiri sina. Ostala je udovica u 41. godini i sama je podizala decu, i polazala se kao izuzetno sposobna žena.
Kažu da je imala talenta za matematiku, da je divno recitovala stihove iz svetske književnosti koje je znala napamet, kao i da je govorila četiri strana jezika. Bavila se publicistikom i bila dopisnik nekoliko listova. Vodila je intenzivnu prepisku sa bratom Nikolom i upravo ona ga je zastupala na svečanoj akademiji, 28. maja 1936. godine na Kolarčevom univerzitetu u Beogradu povodom njegovog osamdesetog rođendana.
Umrla je u osamdesetoj godini 1938. godine. Sahranjena je u Zagrebu.
Marica je uspela da svim sinovima obezbedi visoko obrazovanje. Za Dragišu se zna samo da je bio je austrougarski pukovnik, a za Ljubišu da je bio ekonomista. Milutin je bio doktor i proslavio se kao lekar koji pomaže sirotinju, obilazi nemoćne i nesebično brine o svima. Poginuo je 1941. prilikom bombardovanja Sarajeva gde je bio raspoređen kao rezervni sanitetski kapetan.
Maricin najmlađi sin Sava Kosanović bio je čuveni pravnik, ali i političar, publicista i diplomata. Posle puča 27. marta 1941. bio je ministar snabdevanja u vladu Dušana Simovića. Od 1942. do 1944. je živeo u emigraciji u Americi, gde je i upoznao svog ujaka Nikolu.
Podržavao je Narodnooslobodilački pokret, pa je od marta 1945. bio je ministar informacija u vladi Josipa Broza Tita, a od 1946. ambasador u SAD, a potom i u Meksiku. Od 1953. godine do smrti bio je član Saveznog izvršnog veća.
Upravo je Sava bio taj koji je pronašao telo Nikole Tesle u hotelskoj sobi 7. januara 1943. O tome je pisao u svojim uspomenama.
- Kada sam 7. januara 1943. ujutro ušao u Teslinu sobu, s jednim bliskim prijateljem, Tesla je ležao mrtav. Još mršaviji i bleđi malo zgrčen, sa zaleđenim sažaljivim izrazom, gotovo osmehom na licu. Na velikom okruglom stolu stajala je jedna otvorena metalna kutija, kakvih je mnogo imao, sa pismima i izvučenom slikom, poslednjom Teslinom, u grupi posetilaca 1942. godine - napisao je Sava.
Zahvaljujući Savi kao jedinom nasledniku u Americi, sva lična zaostavština Nikole Tesle je doneta u Beograd gde je formiran Muzej Nikole Tesle.
Nijedan od Maricinih sinova se nije ženio pa je ova grana porodice ostala bez potomaka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tvrđavu Malič je gradio kralj Uroš kako bi od neprijatelja spasio manastire Žiču, Studenicu i Sopoćane usled čega je dobila naziv "Dolina vekova". Radi očuvanja ovog značajnog istorijskog lokaliteta, Grad Kraljevo će u naredom periodu izgraditi saobraćajni prilaz istom.
Rusija planira masovne ofanzive na Herson, Zaporožje i Donjecku oblast, dok Ukrajina jača mobilizaciju i priprema odbranu uz pomoć zapadnog naoružanja. S obzirom na najave ruskih stratega i ukrajinske planove, 2025. godina mogla bi odrediti dalji tok rata – dovesti do kompromisa ili do još krvavije faze sukoba.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je lideru Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbertu Kiklu za dobijanje mandata za formiranje nove Vlade Republike Austrije.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković reagovao je na pisanje "Danasa" povodom dodele rednog broja Srpskoj listi za izbore na Kosovu i Metohiji.
Dejan Petar Zlatanović, poznat po pozivima na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kriminalizuje srpskog predsednika u emisiji kod opozicionog voditelja Aleksandra Dikića i priziva atentat.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Saša Milosavljević, osumnjičen za ubistvo vlasnika kafane "Krug" u Jagodini Dejana M. posle zločina uspeo je da se skloni, ali su se specijalci ubrzo uputili ka njegovom skrovištu.
Napadač koji je ubio vlasnika kafane u Jagodini Dejana M. (55) i ranio još jedno lice je S.M. (47), koji ima debeo dosije, a osuđivan je za više krivičnih dela, pokušaj ubistva, nasilje u porodici
Užasne vesti iz Jagodine uznemirile su Srbiju, na Badnji dan nakon svađe u kafani, ubijen je vlasnik, dok su dve osobe ranjene. Napadač se nakon toga dao u beg.
Vlasnik kafane u Jagodini u kojoj je večeras došlo do pucnjave, podlegao je povredama. Otkriven je i indentitet napadač koji je večeras više osoba ranio, od toga jednu smrtno.
Dvejn Vošington nije želeo da odgovori na pitanje da li je postojala opasnost da se ne vrati u Partizan pošto se usred sezone vratio u Sjedinjene Američke Države kako bi odigrao dve utakmice za Šarlot u NBA letnjoj ligi.
Premijer Grenlanda Mute Egede obnovio je pozive za nezavisnost od Danske nakon što je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izrazio interesovanje za kupovinu arktičkog ostrva. U svojoj novogodišnjoj poruci, Egede je naglasio potrebu da se „uklone prepreke saradnji - koje možemo opisati kao okovi kolonijalne ere - i da se krene dalje", nagoveštavajući mogući referendum o nezavisnosti.
U zapanjujućem otkriću koje naglašava duboke etičke i biološke zabrinutosti oko istraživanja virusa, nova istraga je otkrila ozbiljne rizike povezane sa projektom saradnje između SAD i Kine. Globalni projekat Virom otkriven u Kini, uključuje istraživanje o više od 500.000 virusa sa rizikom po biosigurnost!
Nezadovoljstvo u Nemačkoj izazvala je šala Marije Zaharove, zvanične predstavnice ruskog ministarstva spoljnih poslova, na račun nemačke ministarke spoljnih poslova Analene Berbok. Ovo je izvestila zapadna novinarka Lisa Mahnke.
Šamsud-Din Džabar koji je odgovoran za napad kamionom u Nju Orleansu na Novu godinu u kojem je poginulo 14 ljudi, dva puta je ranije posetio grad i snimio Francuski kvart sa Meta pametnim naočarima, rekao je zvaničnik FBI.
Kineski revolucionarni amfibijski jurišni brod tipa 076 kombinuje dominaciju dronova, vazdušnu snagu i amfibijske sposobnosti koje mu omogućavaju da deluje daleko od kineskih obala. To je smrtonosna kombinacija koja najavljuje novu eru pomorskog rata.
Mnogi poznati glumci među kojima su Đuza Stojiljković, Danica Maksimović i braća Dragan i Pepi Laković pozajmljivali su glasove lutkama u emisiji "Laku noć, deco".
Neki od glumaca iz kultne serije "Metla bez drške" danas imaju potpuno drugačija zanimanja - od vodeće pozicije u IT kompaniji do muzičke karijere i života u Australiji.
Minja Subota je inspiraciju za stvaranje "Muzičkog tobogana" pronašao u Evroviziji, a u toj emisiji nastupali su Zdravko Čolić, Dženan Lončarević, Nataša Bekvalac i mnogi drugi.
Publika često sa posebnom pažnjom prati decu koja se pojavljuju na ekranu. Neka od njih nastavila su da grade glumačke karijere, dok su se druga odlučila za potpuno drugačije profesije.
Dragomir Despić Desingerica gostovao je u jednom podkastu, a tom prilikom je progovorio o svom privatnom životu, odnosu sa ženom Nevenom, ali i o njihovoj ćerki.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.