Na stovarištima nema zime: Evo da li će biti pojeftinjenja ogrevnog drveta i peleta!
Podeli vest
Srbija je najveći potrošač peleta u jugoistočnoj Evropi, a dva stovarišta peleta, u Beogradu i Šapcu, došlo je do sniženja cena. Analize pokazuju da postoji mali prostor kod ogrevnog drveta za blagim pojeftinjenjem. Međutim, ne treba očekivati spektakularna pojeftinjenja u narednom periodu jer je proizvodnja ogrevnog drveta troškovno zahtevna.
Na polovini smo grejne sezoze, a u poređenju sa prethodnim zimama, potražnja za ogrevom je znatno slabija za ovo doba godine. Ovih dana beleži se tek blagi pada cene ogrevnog drveta – kubik je jeftiniji do 200 dinara. Ista je situacija i sa peletom.
U svetu svaki peti čovek puši, što je znatno bolje nego 2000. godine kada je svaki treći stanovnik planete konzumirao duvan. U Evropi najviše se puši u bivšim zemljama SSSR-a i na Balkanu. Stanje u našoj zemlji ostaje nepromenjeno i nakon poskupljenja tog proizvoda.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je potrošnja gasa oko proteklih praznika bila istorijska, da je snabdevanje stabilno, da gasa ima dovoljno, a da se cena neće menjati do 1. maja kada će biti napravljen presek stanja.
18.01.2024
09:37
Profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Branko Glavonjić rekao je,da je više razloga zbog čega nema značajnijeg pojeftinjenja ogrevnog drveta i peleta.
- Jedan od razloga je što smo na sredini grejne sezone, dosta je dana do kraja grejne sezone i ne zna se da li će oni biti pretežno ledeni ili pretežno topli kao što je bilo do sada. Trgovci pomno prate potražnju i vremenske prognoze. Ukoliko se desi da u narednom periodu bude više ledenih dana, to će svakako uticati na povećanje potrošnje ogreva, samim tim i porasta potražnje. Trgovci dobro znaju da pojeftinjenje ogreva, a zatim poskupljenje u slučaju da dođe do naglog porasta potražnje nije popularno i zbog toga oni drže pre svega ovaj nivo cena - objansio je Glavonjić.
Drugi razlog je što u uslovima smanjene potražnje, ovaj nivo cena njima omogućava da pokrivaju troškove redovnog poslovanja.
Veliki broj domaćinstava, posebno onih koja žive u porodičnim kućama, greje se na drva ili pelet. U vremenu kada je ogrev jedna od značajnijih stavki u budžetu, jako je važno koju vrstu izabrati za potrebe zagrevanja prostorija.
Prošle godine u Srbiji je ukupno prodato više od 30.000 novih vozila, što je rast od oko 10 odsto u odnosu na 2022. godinu.
17.01.2024
07:05
Prva pojeftinjenja ogrevnog drveta i peleta
Profesor Glavonjić kaže da na nedeljnom nivou prate kretanje cena.
- Želim da kažem da smo 15. januara evidentirali prva pojeftinjenja ogrevnog drveta na nekoliko stovarišta u Beogradu i u centralnoj Srbiji. Pojeftinjenja su simbolično oko 200 dinara po prostornom metru, ali smo evidentirali i dva stovarišta na kojima je došlo do pojeftinjenja peleta - naveo je Glavonjić.
Jedno stovarište se nalazi u Beogradu i cena peleta 15. januara je bila niža od 1.000 do 1.400 dinara po jednoj toni u poređenju sa decembrom, a na drugom stovarištu koje se nalazi u Šapcu cena je bila niža od 500 do 1.500 dinara po toni.
Zašto slabo ide prodaja peleta
Govoreći o tržištu peleta, Glavonjić kaže da je situacija u Evropi slična situaciji u Srbiji, sa izuzetkom severne Evrope u kojoj su snežne padavine i veoma niske temperature. U ostatku Evrope je potpuno suprotno.
- Drugi razlog je što je u Evropu prošle godine uvezeno izuzetno puno peleta. Zima je bila blaga i velike količine peleta su ostale neprodate. To je svakako uticalo i na nivo potražnje za peletom i u vodećim zemljama Evrope po potrošnji peleta kao što su Italija, Velika Britanija, Holandija, Belgija, Nemačka, Austrija - kaže profesor.
Prema njegovim rečima, to je uticalo i da interes inostranih trgovaca prema peletu u Srbiji bude na rekordno niskom nivou.
- Sve to je uticalo na to da je izvoz peleta iz Srbije u prvih 11 meseci prošle godine iznosio svega 38.000 tona. A u istom periodu u Srbiju je uvezeno oko 57.000 tona. Upravo cifra od 57.000 tona dovoljno govori koliko je teška situacija i koliko postoji kriza, pre svega, u proizvodnji i prodaji peleta ne samo u Srbiji već i u zemljama okruženju - objašnjava Glavonjić.
Najveći proizvođač peleta prekinuo proizvodnju posle 14 godina
Vodeći proizvođači iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore usmeravaju jedan deo svoje proizvodnje u Srbiju jer je Srbija najveći potrošač peleta u jugoistočnoj Evropi.
- Sve to, zajedno sa domaćom slabom potražnjom i drugim problemima sa kojima se fabrike susreću uticalo je da veliki broj proizvođača obustavi proizvodnju peleta već sredinom novembra, a veći proizvođači su drastično smanjili obim proizvodnje. Umesto tri rade u jednoj smeni. Naš najveći proizvođač peleta je prekinuo proizvodnju posle 14 godina redovne proizvodnje prvi put u decembru i očekuje se tek nastavak proizvodnje negde krajem januara - podvukao je Glavonjić.
Prognoza kretanja cena
- Kada je u pitanju prognoza kretanja cena u narednom periodu, naše analize pokazuju da jedan mali prostor postoji kod ogrevnog drveta za blagim pojeftinjenjem. Međutim, ne treba očekivati spektakularna pojeftinjenja u narednom periodu jer je proizvodnja ogrevnog drveta troškovno zahtevna - dodaje on.
Drvo je jeftinije u odnosu na prošlu godinu. "Ono je jeftinije u odnosu na prošlu godinu, a kada je u pitanju pelet, praktično ako dođe do nekog pojeftinjenja, to može da dođe isključivo kao rezultat odricanja trgovaca od dela njihove marže“, ukazuje Glavonjić.
Kada su u pitanju fabrike, to nije realno očekivati jer su u ovom trenutku fabrike na toj tački poslovanja, pa bi dalje pojeftinjenje peleta za njih bilo katastrofalno u smislu da bi ih odvelo u velike gubitke.
Neophodan sastanak sa proizvođačima peleta
- I zbog toga ja želim da uputim apel pre svega kabinetu predsednice Vlade i resornom Ministarstvu rudarstva i energetike da se u najkraćem roku organizuje sastanak sa proizvođačima peleta u Srbiji koji imaju svoje predloge kako da se postojeće zalihe, koje se procenjuje na preko 60.000 tona samo u fabrikama i oko 40.000 tona u prodaji, iskoriste u grejnoj sezoni - istakao je Glavonjić.
Globalna trgovina drvetom i proizvodima od drveta je u padu već drugu godinu za redom.
Globalni izvoz drveta
U prvih devet meseci protekle godine globalni izvoz drveta i proizvoda od drveta je opao čak za 24 odsto, a uvoz za 27 odsto.
To se, kako kaže, odrazilo i na Kinu kao globalnog lidera u proizvodnji, izvozu i uvozu drveta i proizvoda od drveta. Za prvih devet meseci njihov izvoz je opao za 17 odsto, a uvoz za 19 odsto. To se odrazilo i na drvnu industriju Srbije, slično je i u Evropi.
- S obzirom da su Kina i Evropa glavni trgovinski partneri preduzeća u drvnoj industriji Srbije, to je uticalo i na pad izvoza drveta i proizvoda od drveta za 15 odsto u prva tri kvartala protekle godine. Jedina svetla tačka u ovoj industriji u ovom trenutku je proizvodnja nameštaja i njen izvoz koji je porastao za oko 7 odsto - naveo je Glavonjić.
Srbija najviše izvozi rezanu građu lišćara u Kinu, Ujedinjene Arapske Emirate, nešto malo u Italiju i u Egipa
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Radnom verzijom Izmena i dopuna Zakona o akcizama, urađenom od strane Ministarstva finansija, kojom su neka rešenja, definisana septembra prošle godine, promenjena su, a primedbe na ovaj dokument trebalo bi da se dostave do 24. oktobra.
Koliko koštaju usluge vodoinstalatera, ostaje nepoznanica za sve građane, jer neretko naiđemo na one koji nemaju registrivanu frmu, cenovnik ispostave u sekundi, a neretko su to vrtoglave cifre za koje građani izdvajaju čak i do pola plate.
U svetu svaki peti čovek puši, što je znatno bolje nego 2000. godine kada je svaki treći stanovnik planete konzumirao duvan. U Evropi najviše se puši u bivšim zemljama SSSR-a i na Balkanu. Stanje u našoj zemlji ostaje nepromenjeno i nakon poskupljenja tog proizvoda.
Slovački premijer Robert Fico optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je pokušao da ga podmiti iznosom od 500 miliona evra da obaveže Bratislavu da podrži zahtev Kijeva za ulazak u NATO.
Kolumbijska poslanica Keti Huvinao uhvaćena je kako krišom povlači dim iz elektronske cigarete i to tokom skupštinskog zasedanja na kojem se raspravljalo o reformama zdravstvenog sistema.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, oglasio se na svom Instagram profilu i čestitao na otvaranju novih 30 kilometara potpuno digitalnog i najmodernijeg autoputa između Kruševca i Vrnjačke Banje.
Tajkun Dragan Đilas često se u javnosti pred kamerama prikazuje kao mirna i staložena osoba, navodno boreći se protiv svih onih koji "šire" agresiju, sve do juče kada je napao aktiviste SNS-a, i to snimajući bez da pomisli da će tim snimkom sam sebe ukopati i prikazati u pravom svetlu kakav inače jeste - kao nasilnika.
Čedomir Jovanović i njegova supruga Jelena Jovanović se razvode posle 25 godina braka. Zahtev za razvod je podneo političar u februaru ove godine, što je potvrdio izvor blizak porodici.
Šef Kancelarije AP Vojvodine u Briselu Čedomir Božić preminuo je danas u 41. godini u Briselu, rekao je za Tanjug Ognjen Dopuđ iz Fonda za evropske poslove Vojvodine.
U svojoj kući u Kaluđerici ubijen je u sačekuši Nikola Stanković Pivce, koji je oduvek bio problematičan, a komšije pričaju da je sa njim uvek bilo problema, čak je i nedavno bačena bomba!
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su V. R. (65) iz okoline Žitišta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Jedan od najvažnijih članova FIBA (Međunarodna košarkaška federacija) Horhe Garbahosa, dao je intervju za "Marku" u kome je poručio da je sve bliži trenutak kada će čelnici NBA lige ući na evropsko tržište i uzeti pod svoje okrilje klubove koji se takmiče u Evroligi!
Košarkaši Anadolu Efesa savladali su ekipu Partizana rezulatatom - 86:77, u okviru 17. kola Evrolige. Jedan od glavnih aduta istanbulske ekipe za ovakav rasplet definitivno je bio albanski internacionalac Erdžan Osmani, koji je odigrao jednu od najboljih partija u svojoj karijeri.
Završen je prvi deo sezone u Evroligi, a navijači srpskih klubova Crvene zvezde i Partizana nisu u potpunosti zadovoljni učinjenim dosad. Crvena zvezda je na devetom mestu sa skorom od devet pobeda i osam poraza, dok je Partizan 14. na tabeli sa sedam trijumfa i deset neuspeha.
Španski atletičar Mohamed Katir (26) kažnjen je četvorogodišnjom suspenzijom, nakon što je utvrđeno da je falsifikovao dokumenta kako bi prikrio propuste u doping kontrolama.
Vlasti Gvatemale oslobodile su 160 dece i adolescenata iz jevrejske sekte Lev Tahor u jugoistočnom delu zemlje, nakon optužbi za zlostavljanje dece, uključujući silovanje, saopštili su tužioci.
Izraelska vojska saopštila je da nije uspela rano jutros da presretne raketu ispaljenu iz Jemena, koja je pala na području Tel Aviv-Jafa, a zdravstvene vlasti su saopštile da je u napadu lakše ranjeno 16 ljudi.
Glumac Radoslav Rade Marjanović nekada je igrao ulogu Miće u seriji "Porodično blago", a danas ovaj čovek ima 74 godine i izgleda sasvim drugačije nego što ga pamtimo.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Glumica Olivera Bacić Dragičević dobila je ulogu u obnovljenoj pozorišnoj predstavi "Mister Dolar" u režiji Vladimira Lazića u Pozorištu na Terazijama.
Pevačica Indira Aradinović Indi bila je gost Informer televizije i u programu uživo otkrila sve o svom odnosu sa Zoranom Marjanovićem, ali i njegovom poroku.
Poznati roker i nekadašnji rijaliti učesnik, Milić Vukašinović, prolazi kroz težak period nakon što mu je zbog zdravstvenih problema amputirana desna noga.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.