Nikad brže do nostrifikacije diplome iz inostranstva u Srbiji! Ovo su potrebna dokumenta!
Podeli vest
Mobilnost studenata i đaka danas je vrlo visoka. Pojedinci se odlučuju da nakon zavrešene srednje škole u Srbiji, studije nastave u inostranstvu.
Nije redak slučaj da studenti nakon sticanja diplome osnovnih studija, master ili doktorske studije upisuju u inostranstvu. Neke od zemalja za koje se studenti i đaci najčešće odlučuju su Nemačka, Austrija, Slovenija, Italija i Amerika. Ovo ne iznenađuje, s obzirom na to da ove zemlje, ukoliko su određeni uslovi ispunjeni, studentima iz inostranstva nude mogućnost besplatnog studiranja.
Snežana S. (48) kojoj je danas određen pritvor zbog sumnje da je falsifikovala ispravu i bavila se nadrilekarstvom, jer je kako se veruje falisfikovanom diplomom otvorila stomatološku ordinaciju u Beogradu na vodi, pre ovog biznisa imali frizerski i kozmetički salon na Novom Beogradu.
Lažnoj doktorki Snežani S. (48) koja je pre dva dana uhapšena po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu zbog sumnje da je sa falsifikovanom diplomom Medicinskog fakulteta u Prištini u ordinaciji u Beogradu na vodi pružala stomatološke usluge i vršila antiejdžing tretmane, sudija za prethodni postupak Prvog osnovnog suda odredio je pritvor do 30 dana.
06.03.2024
11:22
Nakon povratka u Srbiju, diplome stečene u inostranstvu je potrebno nostrifikovati.
Nostrifikacija je postupak u kojem se diplome (srednjoškolske ili visokoškolske), svedočanstva, ispiti i akademske titule dobijene u inostranstvu priznaju za korišćenje u Srbiji, bilo radi nastavka školovanja ili radi zapošljavanja. Nostrifikovana diploma ima potpuno istu vrednost kao i ona stečena u Srbiji.
Po nalogu javnog tužioca Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu Snežani S. (48) juče je određeno zadržavanje u trajanju od 48 sati, a ona je osumnjčena za krivično delo falsifikovanje isprave i krivično delo nadrilekarstvo i nadriapotekarstvo.
Branioci rođenog brata Darka Šarića, Duška Šarića, zatražili su danas da on bude pušten iz pritvora.
19.02.2024
18:36
Za nostrifikaciju srednjoškolskih svedočanstava i diploma zaduženo je Ministarstvo prosvete (na teritoriji Vojvodine to je Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje), a za nostrifikaciju visokoškolskih dokumenata — univerziteti i samostalne visoke škole (oni postupak nostrifikacije regulišu svojim statutima).
Obrazovne isprave iz bivših jugoslovenskih republika
Diplome i svedočanstva stečena u bivšim jugoslovenskim republikama pre raspada zajedničke države važe bez nostrifikacije, i kada je reč o srednjoj školi i o visokom obrazovanju. Nije potrebna ni nostrifikacija srednjoškolskih svedočanstava i diploma iz Republike Srpske, kao ni onih dobijenih u Crnoj Gori do raspada Državne zajednice Srbija i Crna Gora.
Postupak nostrifikacije
Zahtev za nostrifikaciju podnosi se na posebnom obrascu, koji možeš dobiti kod organa ili ustanove koja obavlja nostrifikaciju. Univerziteti traže mišljenje odgovarajućeg fakulteta o stepenu podudarnosti inostranog studijskog programa s našim.
U postupku nostrifikacije uzima se u obzir sistem obrazovanja u zemlji iz koje potiče diploma ili svedočanstvo, trajanje obrazovanja, plan i program ustanove koja je izdala dokument, prava koja on daje i ostale bitne okolnosti. U slučaju da se organ koji obavlja nostrifikaciju već susretao s dokumentima strane obrazovne ustanove iz koje dolaziš, postupak će teći brže, jer neće morati iznova da se utvrđuju sve ove okolnosti.
Ukoliko inostrani nastavni plan i program znatno odstupa od domaćeg s kojim se upoređuje, nostrifikacija se uslovljava polaganjem određenih ispita, izradom radova ili proverom znanja.
Na kraju ovog postupka dobićeš rešenje o nostrifikaciji, a napomena o priznavanju biće uneta i na original i jedan primerak prevoda nostrifikovane školske isprave. Rok za donošenje rešenja za srednjoškolske isprave je 30 dana od podnošenja zahteva, a za visokoškolske — rokove propisuju same ustanove koje obavljaju nostrifikaciju. Zato se trajanje postupka znatno razlikuje od ustanove do ustanove (ponekad i više meseci), a u slučaju univerziteta zavisi i od toga koji fakultet treba da dâ mišljenje.
Potrebna dokumenta
Obrazac zahteva za priznavanje srednjoškolskih dokumenata možeš preuzeti i sa sajta Ministarstva prosvete.
Za nostrifikaciju ti je, osim originala školske isprave čije priznavanje tražiš, potreban i njen prevod, overen kod ovlašćenog prevodioca (sudskog tumača).
Kad je reč o srednjoj školi, mogu ti, osim diplome, tražiti i prevode svedočanstava poslednjeg ili svih razreda — raspitaj se u Ministarstvu, odnosno Pokrajinskom sekretarijatu.
Za dokumenta izdata u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj, naravno, nije potreban prevod.
Moraćeš da priložiš i dokaz o uplati takse za nostrifikaciju (u slučaju srednjoškolskih isprava), odnosno naknade koju propisuju visokoškolske ustanove.
Taksa za nostrifikaciju srednjoškolskih dokumenata krajem 2011. godine iznosila je 3.490 dinara.
Upis na fakultet kada je nostrifikacija u toku
Ako nameravaš da u Srbiji upišeš fakultet sa srednjom školom koju si završio u inostranstvu, a za koju se diploma izdaje posle datuma do kog se mogu predati dokumenta za upis na naše visokoškolske ustanove, ipak ćeš moći da se upišeš. Potrebno je da pre konkurisanja za upis podneseš zahtev za nostrifikaciju i priložiš svu dokumentaciju koju imaš. Dobićeš potvrdu da je nostrifikacija u toku, s kojom možeš uslovno da konkurišeš za upis. Upis, dakle, neće važiti ukoliko nostrifikacija iz nekog razloga bude odbijena.
Ruske srednjoškolske diplome
Sa srednjoškolskom diplomom stečenom u Rusiji ili nekoj od bivših republika Sovjetskog Saveza imaš pravo da se upišeš na domaći fakultet ili visoku školu, iako se kod nas te diplome ne priznaju kao dokaz o završenom srednjem obrazovanju (već se računaju kao završen drugi ili treći razred gimnazije).
Ako nisi zadovoljan rešenjem
Ukoliko ti je nostrifikacija odbijena, ili smatraš da je pogrešno utvrđen tvoj nivo obrazovanja ili akademska titula, nemaš pravo žalbe, ali možeš da podneseš tužbu Upravnom sudu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Snežana S. (48) kojoj je danas određen pritvor zbog sumnje da je falsifikovala ispravu i bavila se nadrilekarstvom, jer je kako se veruje falisfikovanom diplomom otvorila stomatološku ordinaciju u Beogradu na vodi, pre ovog biznisa imali frizerski i kozmetički salon na Novom Beogradu.
Krvnik Aco Martinović, je 1. januara za samo pola sata ubio 12 osoba, među kojima i dva dečaka stara 9 i 14 godina i ranio četiri osobe. Nakon što ga je policija pronašla i opkolila surovi ubica je presudio i sebi.
SAD su zahtevale da kijevski režim hitno smanji starosnu granicu za regrutaciju i mobilizaciju na 18 godina, saopštila je Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR).
Najnovijim informacijama ponovo su potvrđena pisanja o malignoj pozadini takozvanih “studentskih” protesta u Srbiji, koje pojedini regionalni igrači u sadejstvu sa najznačajnijim američkim NVO koriste za destabilizaciju naše zemlje.
Dok iz 'ProGlasa' tvrde da se na pravosuduni sistem vrši pritisak, sam 'ProGlas' prvi je krenuo u napad na sudije i tužioce, zbog čeka su pravnici i reagovali!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti, a u prvim minutima nastali su i prvi incidenti, pogotov u Novom Sadu!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti.
Gost Info jutra u segmentu "prelistavanje" bio je novinar Predrag Sarapa, sa kojim je voditeljka Katarina odalović razgovarala o najaktuelnijim temama.
Tokom specijalne emisije gosti su analizirali stravičan masakr koji se dogodio na Cetinju i analizirali tvrdnje da pojedine službe čuvaju Kostu K., dečaka koji je počinio stravičan zločin u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Tokom novogodišnjih praznika došlo je do eksplozije porodičnog nasilja, jer su pijani nasilnici divljali, tukli i ponižavali svoje supruge u porodičnim domovima u Vranju.
Od nastradalog Vukana Vuletića, kojeg je Aco Martinović svirepo ubio pre dva dana na Cetinju, potresni rečima oprostila se i njegova učiteljica Šejla Kajić.
Fudbaleri Crvene zvezde počeli su pripreme za prolećni deo sezone, a trener Vladan Milojević potvrdio je da Miloš Degenek može da napusti klub u slučaju ponude.
Adriana Vilagoš je u intervjuu za Informer otkrila kako je u detinjstvu trenirala u blizini policijske stanice, a jednom prilikom je od njenog hica stradao krov pomoćnih prostorija kluba u kom je trenirala.
Čini mi se da je prvenstvo prekinuto tokom našeg vrhunca, mogli smo da pobedimo svakog! Poručio je Zvezdan Terzić (58) fudbalerima Crvene zvezde na zimskim pripremama.
Košarkaši Crvene zvezde u mesecu januaru neće mnogo putovati u Evroligi, pošto će od šest utakmica u gostima, dve biti u Beogradu protiv Makabija, odnosno Partizana.
Džimi Batler, košarkaš Majami Hita, želi da promeni klub, a nedeljama se spekuliše da ni Nikola Jokić, najbolji košarkaš sveta, mogao da mu bude sledeći saigrač.
Ukrajinska televizijska voditeljka Olga Frejmut izjavila je da je doživela uvrede u Varšavi kada su lokalni stanovnici čuli da govori ukrajinski. Svoje iskustvo podelila je na društvenim mrežama.
Osuđenik koji izdržava kaznu u zatvoru u Arlu, zarobio je i drži kao taoce nekoliko pripadnika zatvorskog osoblja, preneli su danas francuski mediji navodeći da se interventne jedinice policije spremne da intervenišu.
Najmanja stranka u pregovorima o koaliciji u Austriji, liberali iz stranke "Novi austrijski i liberalni forum" (Neos), saopštili su danas da napuštaju razgovore.
Novoformirana 155. mehanizovana brigada ukrajinske vojske počela je da se raspada i pre nego što je stigla do Krasnoarmejska (Pokrovsk), piše Forbs i navodi da je brigada pretrpela velike gubitke u borbama za grad.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
Treća sezona serije "Squid game" premijerno će biti emitovana ove godine, a Netfliks je sada "slučajno" objavio i tačan datum izlaska ovog horor trilera.
Glumca Dušana Golumbovskog publia najbolje pamti po ulozi Ozrena Soldatovića u seriji "Srećni ljudi", ali i po ulogama u serijama "Bela lađa" i "Bolji život".
Stanija Dobrojević je za Informer sumirala godinu iza nas, koja je, bila krajnje burna za nju. Ona je imala ljubavni brodolom i bila je mesecima tema rijalitija, ali je sve na kraju došlo na svoje i ona sada uživa u ljubavi sa Asminom Durdžićem, sa kojim planira proširenje porodice.
Marina Tucaković i Džej Ramadanovski imali su sjajnu saradnju iz koje se izrodilo i prijateljstvo, ali nakon zdravstvenih problema koji su ga zadesili nisu zajedno provodili vreme.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.