• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

25.03.2024

18:28

Nova prevara! Lažni vodoinstalateri haraju po Beogradu! Hitno se oglasili iz vodovoda

shutterstock/Informer

Vesti

Nova prevara! Lažni vodoinstalateri haraju po Beogradu! Hitno se oglasili iz vodovoda

Podeli vest

U proteklom periodu, veliki broj sugrađana obratio se Beogradskom vodovodu, jer su uočili osobe koje se lažno predstavljaju kao radnici njihovog preduzeća. Naime, kako se navodi u saopštenju JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija", ove osobe su se najavljivale telefonom i sugrađanima neovlašćeno nudile uslugu provere kvaliteta vode na česmama.

Po uzimanju uzoraka vode i pomoću hemijskih sredstava pokazivali su građanima kako je voda neispravna, a potom nudili razne uređaje za filtraciju vode koji koštaju više stotina evra.

Upozorenje za građane

Tim povodom oglasilo se JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" , i upozorilo građane da takve osobe ne puštaju u svoje stanove i ne stupaju u kontakt sa njima. Takođe, su apelovali na građane da ne nasedaju na ovakve dezinformacije, da ne troše nepotrebno novac, jer je voda iz Beogradskog vodovoda sanitarno-higijenski u potpunosti ispravna i nije joj potrebna dodatna filtracija.

"Radnici ne vrše intervencije po stanovima"

Kako su dalje u saopštenju naveli iz već navedenog preduzeća, oni isključivo održavaju uličnu mrežu i radnici njihovog preduzeća ne vrše intervencije po stanovima.

- Uzorkovanje vode se vrši isključivo po prijavi građana i u dogovoru sa njima. Takođe, radnici našeg preduzeća uvek imaju vidno obeležene službene uniforme, legitimacije i koriste vozila sa znakom JKP BVK - navodi se na njihovom sajtu.

Odgovor na nedoumice građana

Neke građane brine zašto je voda na slavinama ponekad beličasta i da li to znači da u njoj ima više hlora. Takođe se pitaju i zašto je voda ponekad zamućena i žućkasta, a često imaju dilemu i o tvrdoći vode sa česme. U reklamama pojedinih proizvođača kućne hemije možemo da čujemo da je voda iz vodovoda tvrda i da zbog toga građani imaju kamenac u veš-mašinama. Posle takvih izjava mnogi građani se pitaju da li je onda i dobra za piće i pripremanje hrane.

Kako su objasnili iz JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija", lako je utvrditi pravu istinu o ispravnosti vode i odgonetnuti nedoumice. Građanima samo treba pojasniti neke pojave i procese, a zaključak na kraju mogu da donesu i sami.

Uzrok pojave "bele vode"

Pod "belom vodom" podrazumeva se voda u kojoj ima vazduha u vidu mehurića. Mehurići izlaze iz čaše vode za tridesetak sekundi, tako da se voda potpuno izbistri. Uzrok pojave "bele vode" mogu da budu neispravne kućne instalacije, koje usisavaju vazduh. Zabluda je da beličasta boja vode dolazi od hlora. Prisustvo hlora se ne može videti golim okom, već samo ustanoviti hemijskom analizom.

- Ponekad se dogodi da voda na slavinama potrošača bude zamućena. Pri svakom uspostavljanju snabdevanja vodom za piće, nakon prekida dolazi do prolazne pojave boje i mutnoće. Ova pojava je uslovljena naglim prodorom vode pod pritiskom u cevi (takozvani hidraulički udar) i pokretanjem taloga u cevima, što rezultuje pomenutim promenama izgleda vode. Talog je po svojoj prirodi oksid gvožđa, bez većeg zdravstvenog značaja. Ova neželjena pojava se prevazilazi ispiranjem cevi, odnosno otvaranjem slavina i ispuštanjem vode u srednje jakom mlazu, sve do trenutka kada voda dobije svoje uobičajene karakteristike. Slična situacija se dešava i kod dužeg nekorišćenja vode. Voda koja duže stoji u cevima se prebojava oksidima gvožđa i dobija karakterističnu žućkastu boju i postaje mutna. I u ovom slučaju je neophodno ispuštanje vode, sve dok voda ne poprimi svoje uobičajene karakteristike. U nekim slučajevima, ako je to potrebno, stručne službe Beogradskog vodovoda vrše ulično ispiranje vodovodne mreže - navodi se u saopštenju

"Tvrdoća vode"

Kada je u pitanju tvrdoća - voda u Beogradskom vodovodu je umereno tvrda. Tvrdoća vode ukazuje na prisustvo minerala kalcijuma i magnezijuma u vodi. Minerali kojih ima u vodi su neophodni za ljudski organizam. Do koncentrovanja i taloženja soli iz vode, odnosno do pojave kamenca, dolazi isključivo zagrevanjem vode preko 70 stepeni.

- Sve prethodno navedene činjenice ukazuju na to da nema potrebe za sumnjom u kvalitet i ispravnost vode za piće iz Beogradskog vodovoda. Ponovo naglašavamo da je voda za piće iz Beogradskog vodovoda higijenski ispravna i zdravstveno bezbedna i da joj nisu potrebni dodatni tretmani - upozoravaju iz JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija".

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set