Smeštaj 1.000 dinara, a hrana i piće bagatela! Turisti masovno dolaze u ovaj deo Srbije, evo i zašto
Podeli vest
Letnji odmor u Srbiji za četvoročlanu porodicu može biti mnogo jeftiniji nego na moru, a naročito u turističkim mestima na jugu Srbije, poznatim po gostoprimstvu i gurmanluku, gde noćenje košta već od 1.000 dinara po osobi, dok ručak u restoranu za četvoro staje od 2.000 dinara pa naviše.
Jug Srbije je bogat netaknutom prirodom i istorijom, delovi gradova i varošica popločani su kaldrmom i u njima se i danas oseća orijentalni duh. Tu su planine, banje, reke i jezera, gde tokom leta nema gde igla da padne zbog velikog broja turista. Đavolja varoš, Caričin grad, Vlasinsko jezero, Sijarinska, Kuršumlijska ili Prolom banja samo su neke od lokacija koje turisti obožavaju.
Republički hidrometeorološki zavod najavio je novi toplotni talas koji u pojedinim delovima Srbije počinje već u četvrtak. Meteorolozi najavljuju novi pakao od sredine sedmice, a svetski meteorološki sajtovi predviđaju dolazak Lucifera koji će pogoditi i našu zemlju!
Grupa srpskih turista imala je neprijatno iskustvo na letovanju na Sitoniji u jednom ugostiteljskom objektu gde je potrebno na svaka dva sata poručivati nešto ukoliko žele da sede duže.
04.08.2024
11:12
Jug leži u zagrljaju Nišave i Južne Morave i bogat je šumama, ali i vodama, pa se većina turista koja krene put Grčke tokom leta odmara u ovim krajevima, gde slobodno vreme koriste za brčkanje na rečnim obalama, jezerima ili pak bazenima i akva-parkovima.
Cene prenoćišta duž južne pruge nešto su povoljnije, pa se noćenje može naći već od 1.000 do 1.500 dinara po osobi, koliko košta u privatnom smeštaju u Sijarinskoj banji, do preko 11.000 dinara, koliko iznosi hotel u banjama.
Mnogi ovdašnji avanturisti pred početak letnje sezone planiraju gde bi mogli otići za vreme odmora, pa se i Tunis pominje kao sve popularnija destinacija među Srbima.
Na društvenim mrežama povela se velika polemika nakon što se pojavio snimak oko cene ležaljki na crnogorskom primorju.
04.08.2024
08:10
Turisti koji poznaju južnjake znaju da oni uživaju u hrani, pa često turistima vole da pokažu svoje specijalitete.
Svaki restoran ima poznata južnjačka jela, a obrok za celu porodicu u Vlasotincu, na primer, može da košta od 2.000 dinara, dok je ručak na poznatijim turističkim lokacijama od 3.000 pa naviše.
U koji god grad ili mesto da svratite duž "južne pruge", moći ćete da vidite kulturne znamenitosti, čaršije, planine i čiste reke. Ukratko, za svakog ponešto, a o tome više u nastavku teksta.
Vlasotince i Vlasina - Noćenje 1.500 dinara
Vlasotince i Vlasinsko jezero su dva lokaliteta koja privlače turiste pre svega zbog prirodnih lepota reke Vlasine i veštačkog jezera, koje je tokom leta omiljeno kupalište meštana i stranaca.
Noćenje u sobama u Vlasotincu i na Vlasini košta već od 1.500 dinara, a ukoliko četvoročlana porodica pored jezera želi da iznajmi vikendicu, taj užitak po danu će platiti 15 evra, dok im za hotel treba od 30 do 40. Cene u ugostiteljskim objektima na jezeru su nešto više nego u gradu, te dvoje odraslih na Vlasinskom jezeru može da ruča za 3.000 dinara, dok u gradu cela porodica može da jede za 2.000.
Leskovac - Sinonim za gurmanluk
Kad se kaže Leskovac, mnogima prvo na pamet padnu roštilj, paprika i ajvar. Dobra hrana, gostoprimstvo i gurmalnuk su sinonimi za Leskovac.
Grad leži među planinama Radan, Pasjača, Goljak, Kukavica, Čemernik, Babička gora, Seličevice i Suva planina. Posetioci obavezno obilaze Skobaljić grad na vrhu Kukavice, na levoj obali kanjona reke Vučjanke, koji je proglašen za kulturno dobro. Pored gradskog bazena, u okolini Leskovca postoji i akva-park Doljevac, gde leti dolaze porodice s decom, a ulaznica košta 450 dinara za odrasle i 350 za decu. Ukoliko želite da prenoćite u Leskovcu, to će vas koštati od 2.500 dinara pa naviše.
Turistički biseri južne Srbije
Caričin grad
Đavolja varoš
Stara planina
Suva planina
Vlasinsko jezero
Bovansko jezero
manastir Gradac
manastiri Nova i Stara Pavlica
manastir Svetog Jovana
manastir Prohor Pčinjski
manastir Đunis
Rosomački lonci, kanjon Rosomace, nedaleko od Pirota
Jelašnička klisura
Niš - Smeštaj od 2.500 dinara
Niš je najveći grad na jugu Srbije i u njemu se nalaze sačuvani ostaci mnogih arhitektonskih dostignuća iz različitih doba. Turisti mogu da obiđu Nišku tvrđavu, Narodni muzej i muzej Niša, Galeriju Sinagogu, Bali-begovu džamiju i zgradu Banovine u neposrednoj blizini glavnog ulaza u Tvrđavu. Prva asocijacija na Niš mnogima je i Ćele-kula. Ulaz za odrasle košta 300 dinara, dok je za đake, studente i penzionere 250.
Ukoliko želite da prespavate u apartmanu, to će vas koštati 2.500 dinara, dok obrok za odrasle u restoranu može da se nađe od 500 dinara pa naviše. Ljubitelji bazena na raspolaganju imaju gradski bazen Čair, gde ulaznica za odrasle košta 300 dinara, a za decu do sedam godina 100, dok penzioneri plaćaju 150 dinara.
Vranje - Poznato po sevdahu i kaldrmi
Vranje je simbol južne Srbije i grad u kome vreme kao da je stalo. Čuven je po svojoj kaldrmi, uskim sokacima, trubačima i sevdahu. Vranjanci vole da uživaju u iću, piću i muzici i turistima vole da prenesu taj vranjanski duh. Noćenje u ovom gradu može da se nađe već od 2.300 dinara u apartmanima, a cene hrane u kafanama su niže nego u prestonici.
U ovom gradu je često posećena zgrada Načelstva na Trgu republike, značajno kulturno dobro, građeno 1908. godine, koje su rušili i Bugari i Turci, ali je obnavljano. Turisti u ovom kraju obavezno obilaze i Vražji kamen, koji je na samoj granici sa Severnom Makedonijom i Bugarskom. Stene se ovde izvijaju iz zemlje ka nebu i podsećaju na Đavolju varoš.
Novi Pazar - Čuven po mantijama i ćevapima
Najpoznatiji kutak Novog Pazara je Stara čaršija, koja leži na desnoj obali reke Raške. Novi Pazar je bogat značajnim kulturnim spomenicima još iz perioda Osmanlija, a među su Altun-alem džamija, Arap džamija i Stari Isa-begov hamam. Centar grada krasi čuvena Novopazarska tvrđava, koju je u 15. veku podigao Isa-beg Isahović prilikom osnivanja grada. Turisti koji posećuju Novi Pazar obavezno probaju i čuveni specijalitet mantije i nadaleko poznat novopazarski ćevap. Noćenje može da se nađe već od 2.300 dinara.
Banje južne Srbije
Jug naše zemlje bogat je i banjama, među kojima su Bujanovačka, Vranjska, Novopazarska, Sijarinska, Kuršumlijska, Prolom, Lukovska i Niška banja, koja se nalazi na 10 km od Niša, na magistralnom putu ka Sofiji, i jedna je od najtoplijih. Ima pet izvora lekovite vode s temperaturom od 36 do 38 stepeni, a noćenje u smeštaju, u zavisnosti od toga da li je apartman ili hotel, košta od 3.000 do 12.000 dinara.
Među jeftinijim banjama je Sijarinska, gde prenoćište u privatnom smeštaju košta od 1.000 do 1.500 dinara po osobi, u zavisnosti od toga u kom periodu ste tamo, dok deca ne plaćaju. Banja se nalazi na obalama Jablanice i padinama planine Goljak. Ima čak 26 izvora.
Jedna od najposećenijih je i Prolom Banja, bogata i kulturno-istorijskim spomenicima.
Prenoćište u apartmanima ovde košta od 3.500 dinara, dok hotel iznosi od 11.000 dinara. Posetioci obavezno obilaze i čuvenu Đavolju varoš.
U naredna dva sata na području Braničevskog okruga, kao i u južnoj Srbiji, pljuskovi sa grmljavinom, koji su najizraženiji na krajnjem jugozapadu zemlje uz lokalnu pojavu sugradice i grada.
Svima dobro poznat italijanski gradić Venecija, godinama unazad turiste oduševljava svojim plovnim kanalima. Vodeni taksi i gondola uobičajeni su prizori u ovom gradu.
Stigle su nove cene goriva, tako da će od danas od 15 časova, na pumpama u Srbiji litar evro dizela koštati 191 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 176 dinara.
Iako se leto ne predaje, mnoga domaćinstva već su obezbedila ogrev za zimu. Drvo i pelet su jeftiniji u odnosu na prošlu grejnu sezonu, ali je kupaca manje.
13.09.2024
09:00
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Republički hidrometeorološki zavod najavio je novi toplotni talas koji u pojedinim delovima Srbije počinje već u četvrtak. Meteorolozi najavljuju novi pakao od sredine sedmice, a svetski meteorološki sajtovi predviđaju dolazak Lucifera koji će pogoditi i našu zemlju!
Vodeći ruski stručnjak za sisteme protivvazdušne odbrane, vojni analitičar i urednik časopisa „Arsenal otadžbine“ Aleksej Leonkov, ocenio je da će kijevski režim uskoro morati da panično povlači trupe koje je poslao u Kursku oblast.
Izjava ruskog predsednika Vladimira Putina o podršci kandidatkinji za predsednika SAD Kamali Haris pokazuje da Moskvi nije bitno ko će postati šef Bele kuće, smatra penzionisani američki vojni oficir, Danijel Dejvis, u svom blogu na YouTube-u.
Direktor i vlasnik "Pink Media Grupe" Željko Mitrović je za Informer TV govorio o otvaranju starog objekta nekadašnjeg bioskopa Oden i javno izneo svoje planove za renovirani objekat.
Advokat Dragoš Cukavac i Nataša Andonovski, specijalni pedagog komentarisali su na Informer televiziji suđenje bračnom paru Kecmanović i njihovom sinu Kosti, maloletnom ubici.
Opozicija se na sve načine trudi da radi protiv sopstvene države, a jedan od najvećih udara na Srbiju je to što se podržava separatista Kurti. O tome su u Info jutru govorili narodni poslanik Dejan Bulatović i Bratislav Jugović, član GO SNS.
Koji je dalji potez države Srbije u rešavanju pitanja južne srpske pokrajine i problema sa teroristima i separatistima? Na ovo pitanje odgovorio nam je gost Info jutra bivši šef diplomatije Jugoslavije Vladislav Jovanović.
U novom Info jutru o novim merama koje je najavio predsednik Vučić i koje se tiču Kosova i Metohije, govorili su gosti predsednik odbora za odbranu i unutrašnja pitanja Milovan Drecun, Potpredsednica Skupštine Snežana Paunović i Bane Ivković član GO SNS.
Pripadniku Žandarmerije S.M. (45) iz Vladičinog Hana, koji je noćas pucao u vrata nakon svađe sa suprugom, posle koje je ona samu sebe ranila, određeno je zadržavanje do 48 sati, potvrđeno je iz tužilaštva.
U Specijalnom sudu u Beogradu juče je održan glavni pretres protiv bivšeg fudbalera "Crvene Zvezde" Živka Bakića i pripadnika njegove grupe, koje je Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) optužilo za krijumačarenje 324 kilograma kokaina.
Pripadnik Žandarmerije iz Niša S. M. (45) uhapšen je zbog sumnje da je sinoć nakon porodične svađe zapucao, a njegova supruga S. M. (37) je povređena nakon drame. Meštani sela kod Vladičinog Hana kažu za Kurir da se odigrala prava drama, koja je na svu sreću izbegla moguće žrtve.
Teniska reprezentacija Srbije krenula je borbu protiv Grčke u plej-ofu za opstanak u Dejvis kupu! Na startu je srpski teniser Miomir Kecmanović savladao Aristotelisa Tanosa rezultatom 2:0 (6:3, 6:3).
Engleski reprezentativac Džud Belingem (21) važi za jednog od najtalentovanijih ali i najzgodnijih fudbalera na međunarodnoj sceni. Vezista Real Madrida propustio je tri utakmice u španskoj Primeri zbog povrede stopala, ali čini se da mu u oporavku pomaže ni manje ni više nego svetska diva - Kim Kardašijan (44).
Šestorici pripadnika britanske ambasade u Rusiji oduzeta je akreditacija zbog obaveštajnog i subverzivnog rada, objavila je u petak ruska Federalna služba bezbednosti.
Kim Džong Un primio je sekretara ruskog Saveta bezbednosti Sergeja Šojgua, pri čemu su oba zvaničnika obećala dalje produbljivanje veza između Moskve i Pjongjanga. Severnokorejski lider je takođe poželeo „pobedu ruskog naroda“.
Posada protivvazdušnog raketnog sistema (ZRK) „Tor-M1“ grupe trupa „Zapad“ uništila je izviđačke bespilotne letelice Oružanih snaga Ukrajine u zoni PVO.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sproveo je masovna otpuštanja zvaničnika zbog neuspele ofanzive na Kursku oblast, izjavio je penzionisani pukovnik Oružanih snaga SAD Lorens Vilkerson u intervjuu za Jutjub kanal "Judging Freedom".
Glavni junaci filma "Nije lako sa muškarcima" bili su Milena Dravić i Ljubiša Samardžić, ali u ovom ostvarenju posebnu pažnju izazvale su mlade glumice - Branka Katić, Dubravka Mijatović i Ana Simić.
Viktor savić danas prosalvlja svoj 41. rođendan, a slavu je stekao ulogom u filmu "Montevideo, Bog te video" u kojem je igrao nekadašnjeg reprezentativca Jugoslavije Milutina Ivkovića.
Glumica Olga Ivanović zabeležila je više desetina filmskih i televizijskih uloga i bezbroj pozorišnih, ali je u mislima publike na našim prostorima prva asocijacija na nju "Pozorište u kući", serija u kojoj je igrala džangrizavu taštu gospođu Snežanu Nikolajević.
Mo Deng, dvomesečna ženka patuljastog nilskog konja postala je viralna na internetu i privlači posetioce u zoološkom vrtu u blizini grada Pataje u Tajlandu, ali, kako je rekao direktor tog vrta Narongvit Čodčoi, mnogi posetioci su snimljeni kako maltretiraju mladunče.
Mara Branković, ćerka despota Đurđa Brankovića i Jerine Branković, rođena je u Vučitrnu oko 1416. godine. Čim je njen otac došao na presto, došlo je do pregovora o Marinoj udaji za turskog sultana Murata II, što se i dogodilo 1435, kada je despotova ćerka ušla u harem.
Povodom 90 godina od rođenja legende jugoslovenske i srpske kinematografije, Velimira Bate Živojinovića u Kulturnom centru u Paraćinu upriličena je izložba „Bata u 90 slika”.
U okviru akcije preventivnih pregleda koji se svakog vikenda održavaju u većini zdravstvenih ustanova u Srbiji, u Čačku će u nedelju primati pacijente lekari Opšte bolnice i Doma zdravlja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.