Smeštaj 1.000 dinara, a hrana i piće bagatela! Turisti masovno dolaze u ovaj deo Srbije, evo i zašto
Podeli vest
Letnji odmor u Srbiji za četvoročlanu porodicu može biti mnogo jeftiniji nego na moru, a naročito u turističkim mestima na jugu Srbije, poznatim po gostoprimstvu i gurmanluku, gde noćenje košta već od 1.000 dinara po osobi, dok ručak u restoranu za četvoro staje od 2.000 dinara pa naviše.
Jug Srbije je bogat netaknutom prirodom i istorijom, delovi gradova i varošica popločani su kaldrmom i u njima se i danas oseća orijentalni duh. Tu su planine, banje, reke i jezera, gde tokom leta nema gde igla da padne zbog velikog broja turista. Đavolja varoš, Caričin grad, Vlasinsko jezero, Sijarinska, Kuršumlijska ili Prolom banja samo su neke od lokacija koje turisti obožavaju.
Republički hidrometeorološki zavod najavio je novi toplotni talas koji u pojedinim delovima Srbije počinje već u četvrtak. Meteorolozi najavljuju novi pakao od sredine sedmice, a svetski meteorološki sajtovi predviđaju dolazak Lucifera koji će pogoditi i našu zemlju!
Grupa srpskih turista imala je neprijatno iskustvo na letovanju na Sitoniji u jednom ugostiteljskom objektu gde je potrebno na svaka dva sata poručivati nešto ukoliko žele da sede duže.
04.08.2024
11:12
Jug leži u zagrljaju Nišave i Južne Morave i bogat je šumama, ali i vodama, pa se većina turista koja krene put Grčke tokom leta odmara u ovim krajevima, gde slobodno vreme koriste za brčkanje na rečnim obalama, jezerima ili pak bazenima i akva-parkovima.
Cene prenoćišta duž južne pruge nešto su povoljnije, pa se noćenje može naći već od 1.000 do 1.500 dinara po osobi, koliko košta u privatnom smeštaju u Sijarinskoj banji, do preko 11.000 dinara, koliko iznosi hotel u banjama.
Mnogi ovdašnji avanturisti pred početak letnje sezone planiraju gde bi mogli otići za vreme odmora, pa se i Tunis pominje kao sve popularnija destinacija među Srbima.
Na društvenim mrežama povela se velika polemika nakon što se pojavio snimak oko cene ležaljki na crnogorskom primorju.
04.08.2024
08:10
Turisti koji poznaju južnjake znaju da oni uživaju u hrani, pa često turistima vole da pokažu svoje specijalitete.
Svaki restoran ima poznata južnjačka jela, a obrok za celu porodicu u Vlasotincu, na primer, može da košta od 2.000 dinara, dok je ručak na poznatijim turističkim lokacijama od 3.000 pa naviše.
U koji god grad ili mesto da svratite duž "južne pruge", moći ćete da vidite kulturne znamenitosti, čaršije, planine i čiste reke. Ukratko, za svakog ponešto, a o tome više u nastavku teksta.
Vlasotince i Vlasina - Noćenje 1.500 dinara
Vlasotince i Vlasinsko jezero su dva lokaliteta koja privlače turiste pre svega zbog prirodnih lepota reke Vlasine i veštačkog jezera, koje je tokom leta omiljeno kupalište meštana i stranaca.
Noćenje u sobama u Vlasotincu i na Vlasini košta već od 1.500 dinara, a ukoliko četvoročlana porodica pored jezera želi da iznajmi vikendicu, taj užitak po danu će platiti 15 evra, dok im za hotel treba od 30 do 40. Cene u ugostiteljskim objektima na jezeru su nešto više nego u gradu, te dvoje odraslih na Vlasinskom jezeru može da ruča za 3.000 dinara, dok u gradu cela porodica može da jede za 2.000.
Leskovac - Sinonim za gurmanluk
Kad se kaže Leskovac, mnogima prvo na pamet padnu roštilj, paprika i ajvar. Dobra hrana, gostoprimstvo i gurmalnuk su sinonimi za Leskovac.
Grad leži među planinama Radan, Pasjača, Goljak, Kukavica, Čemernik, Babička gora, Seličevice i Suva planina. Posetioci obavezno obilaze Skobaljić grad na vrhu Kukavice, na levoj obali kanjona reke Vučjanke, koji je proglašen za kulturno dobro. Pored gradskog bazena, u okolini Leskovca postoji i akva-park Doljevac, gde leti dolaze porodice s decom, a ulaznica košta 450 dinara za odrasle i 350 za decu. Ukoliko želite da prenoćite u Leskovcu, to će vas koštati od 2.500 dinara pa naviše.
Turistički biseri južne Srbije
Caričin grad
Đavolja varoš
Stara planina
Suva planina
Vlasinsko jezero
Bovansko jezero
manastir Gradac
manastiri Nova i Stara Pavlica
manastir Svetog Jovana
manastir Prohor Pčinjski
manastir Đunis
Rosomački lonci, kanjon Rosomace, nedaleko od Pirota
Jelašnička klisura
Niš - Smeštaj od 2.500 dinara
Niš je najveći grad na jugu Srbije i u njemu se nalaze sačuvani ostaci mnogih arhitektonskih dostignuća iz različitih doba. Turisti mogu da obiđu Nišku tvrđavu, Narodni muzej i muzej Niša, Galeriju Sinagogu, Bali-begovu džamiju i zgradu Banovine u neposrednoj blizini glavnog ulaza u Tvrđavu. Prva asocijacija na Niš mnogima je i Ćele-kula. Ulaz za odrasle košta 300 dinara, dok je za đake, studente i penzionere 250.
Ukoliko želite da prespavate u apartmanu, to će vas koštati 2.500 dinara, dok obrok za odrasle u restoranu može da se nađe od 500 dinara pa naviše. Ljubitelji bazena na raspolaganju imaju gradski bazen Čair, gde ulaznica za odrasle košta 300 dinara, a za decu do sedam godina 100, dok penzioneri plaćaju 150 dinara.
Vranje - Poznato po sevdahu i kaldrmi
Vranje je simbol južne Srbije i grad u kome vreme kao da je stalo. Čuven je po svojoj kaldrmi, uskim sokacima, trubačima i sevdahu. Vranjanci vole da uživaju u iću, piću i muzici i turistima vole da prenesu taj vranjanski duh. Noćenje u ovom gradu može da se nađe već od 2.300 dinara u apartmanima, a cene hrane u kafanama su niže nego u prestonici.
U ovom gradu je često posećena zgrada Načelstva na Trgu republike, značajno kulturno dobro, građeno 1908. godine, koje su rušili i Bugari i Turci, ali je obnavljano. Turisti u ovom kraju obavezno obilaze i Vražji kamen, koji je na samoj granici sa Severnom Makedonijom i Bugarskom. Stene se ovde izvijaju iz zemlje ka nebu i podsećaju na Đavolju varoš.
Novi Pazar - Čuven po mantijama i ćevapima
Najpoznatiji kutak Novog Pazara je Stara čaršija, koja leži na desnoj obali reke Raške. Novi Pazar je bogat značajnim kulturnim spomenicima još iz perioda Osmanlija, a među su Altun-alem džamija, Arap džamija i Stari Isa-begov hamam. Centar grada krasi čuvena Novopazarska tvrđava, koju je u 15. veku podigao Isa-beg Isahović prilikom osnivanja grada. Turisti koji posećuju Novi Pazar obavezno probaju i čuveni specijalitet mantije i nadaleko poznat novopazarski ćevap. Noćenje može da se nađe već od 2.300 dinara.
Banje južne Srbije
Jug naše zemlje bogat je i banjama, među kojima su Bujanovačka, Vranjska, Novopazarska, Sijarinska, Kuršumlijska, Prolom, Lukovska i Niška banja, koja se nalazi na 10 km od Niša, na magistralnom putu ka Sofiji, i jedna je od najtoplijih. Ima pet izvora lekovite vode s temperaturom od 36 do 38 stepeni, a noćenje u smeštaju, u zavisnosti od toga da li je apartman ili hotel, košta od 3.000 do 12.000 dinara.
Među jeftinijim banjama je Sijarinska, gde prenoćište u privatnom smeštaju košta od 1.000 do 1.500 dinara po osobi, u zavisnosti od toga u kom periodu ste tamo, dok deca ne plaćaju. Banja se nalazi na obalama Jablanice i padinama planine Goljak. Ima čak 26 izvora.
Jedna od najposećenijih je i Prolom Banja, bogata i kulturno-istorijskim spomenicima.
Prenoćište u apartmanima ovde košta od 3.500 dinara, dok hotel iznosi od 11.000 dinara. Posetioci obavezno obilaze i čuvenu Đavolju varoš.
U naredna dva sata na području Braničevskog okruga, kao i u južnoj Srbiji, pljuskovi sa grmljavinom, koji su najizraženiji na krajnjem jugozapadu zemlje uz lokalnu pojavu sugradice i grada.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Republički hidrometeorološki zavod najavio je novi toplotni talas koji u pojedinim delovima Srbije počinje već u četvrtak. Meteorolozi najavljuju novi pakao od sredine sedmice, a svetski meteorološki sajtovi predviđaju dolazak Lucifera koji će pogoditi i našu zemlju!
Jedinice Opitnog centra za napredne bespilotne tehnologije Ministarstva odbrane Rusije „Rubikon“ uništile su vozilo Oružanih snaga Ukrajine sa ljudstvom unutra.
Premijer Slovačke, Robert Fico, stao je u odbranu potpredsednika Vlade Tibora Gašpara, koji je otvoreno govorio o mogućnosti da njihova zemlja razmotri izlazak iz EU i NATO-a.
Vest da je restoran "Agape", koji se inače nalazio u vlasništvu Gorice i Ivane Dodik, ćerke i snaje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, zatvoren zbog američkih sankcija odjeknula je u regionalnim medijima.
Uživo u emisiji "Utisak nedelje" kod Olje Bečkovič na tajkunkoj Nova S nazovi doktor Aleksandar Sedlar izmislio je da je studentkinju kolima udario predsednik opštine.
Osam osoba je nastradalo dok je više njih je povređeno u požaru koji je izbio jutros oko 3. 30 sati u staračkom domu u Velikom Borku u opštini Barajevo.
Dvoje tinejdžera, David Vukadinović (17) i Nina Paunović (15) koji su se ugušili u automobilu u garaži u Raški, ostavili su za sobom nemerljivu tugu. Oni će biti sahranjeni u ponedeljak.
Igor Dedović (43) i Stevan Stamatović (43), vođe crnogorskog "škaljarskog klana " likvidirani su na Bogojavljanje pre tačno pet godina, i to pred porodicama u atinskom restoranu "Voskopula" na porodičnom ručku. Tog jutra Stamatović je bio u crkvi i zapalio sveću.
Ukrajinska teniserka Elina Svitolina savladala je Ruskinju Veroniku Kudermetovu sa 2:0 u setovima 6:4, 6:1 i plasira se u četvrtfinale Austarlijan opena.
Organizatori Australijan opena saopštili su raspored za utorak, 10. dan takmičenja u Melburnu, a četvrtfinalni duel između Novaka Đokovića i Karlosa Alkaraza zakazan je za 10.30 (Eurosport 1) na Rod Lejver Areni.
U gradu Kazanju u ruskoj republici Tatarstan tokom noći 20. januara izbio je požar usred ukrajinskog napada dronom na grad, javili su ruski Telegram kanali.
Palestinski tinejdžer ubijen je danas tokom racije izraelskih snaga u gradu Sebastija, severozapadno od Nablusa na okupiranoj Zapadnoj obali, saopštilo je Palestinsko društvo Crvenog polumeseca.
Južnokorejska policija je jutros otpočela novi pokušaj pretresa predsedničke kancelarije u okviru istrage o ratnom stanju koje je 3. decembra uveo opozvani predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol.
Oštećenja na podmorskim kablovima u Baltičkom moru, koja su poslednjih meseci uznemirila evropske bezbednosne zvaničnike, verovatno su rezultat pomorske nesreće a ne ruske sabotaže, potvrdilo je za Vašington post nekoliko američkih i evropskih obaveštajnih zvaničnika.
Tri Izraelke, koje je Hamas držao kao taoce, sastale su se večeras sa svojim porodicama u bolnici Tel Hašomer u gradu Ramat Gan nedaleko od Tel Aviva, saopštio je kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
Jedan od najupečatljivijih filmova domaće kinematografije je svakako "Nebeska ulica" reditelja Ljubiše Samardžića, snimljen neposredno nakon NATO agresije na Srbiju.
Brojni filmovi holivudske produkcije snimljeni su ponovo u modernijoj produkciji, a Srbija može da se pohvali da ne zaostaje mnogo za američkim standardima.
Svaka godina donosi mogućnosti za napredak. Ovnovi, Blizanci, Lavovi, Vage i Jarčevi tokom 2025. godine imaće ogromnog uspeha na poslovnom i finansijskom polju.
Mnogi ljudi nose mobilne telefone u kupatilo, čak i dok se tuširaju, ali tiktokerka Endi otkrila je šokantan razlog zbog kojeg bi to trebalo odmah da prestanu.
Na prošloj inauguraciji, Melanija Tramp je ostavila snažan utisak svojim izgledom, birajući klasičnu eleganciju i sofisticiranost koja je dominirala događajem.
Za samo 12 sati, jedna žena postavila je nesvakidašnji rekord spavajući sa gotovo 1.000 muškaraca, što je izazvalo brojne polemike i upozorenja stručnjaka o ozbiljnim zdravstvenim rizicima povezanima s ovakvim ponašanjem.
Danijeli Vranić je pre nekoliko dana preminula majka Andrijana Vranić, a pevačica je danas na društvenim mrežama podelila potresnu sliku sa njene sahrane.
Danas je Bogojavljanje, a širom sveta pravoslavni vernici plivali su za Časni krst. Tako je i zet pokojnog pevača Džeja Ramadanovskog ispoštovao tradiciju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar