• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Dnevno

15.09.2018

18:28 >> 18:31

(VIDEO) NA DANAŠNJI DAN 62.000 SRBA ODLUČILO PRVI SVETSKI RAT: Prošlo je 100 godina od proboja Solunskog fronta!

Vesti

(VIDEO) NA DANAŠNJI DAN 62.000 SRBA ODLUČILO PRVI SVETSKI RAT: Prošlo je 100 godina od proboja Solunskog fronta!

Podeli vest

Nakon stravične zime 1916. godine i povlačenja preko Albanije, malo ko je u svetu verovao da Srbija još uvek postoji. Zemlja je bila okupirana, narod na umoru, a Vlada i kralj rasejani po Evropi. Ipak, sredinom septembra 1918. godine sve se promenilo

Kada je Austorugarska napala Srbiju 1914. godine, Srbija je odgovorila žestoko i hrabro. Ipak, -do 1915. godine pred njom se postavila samo jedna opcija  povlačenje. Sa vojskom, Vladom i ostarelim kraljem Petrom bežao je i narod. Put je vodio preko nepristupačnih predela Albanije, a zima i hladnoća su se pobrinule da se povlačenje pretvori u golgotu u kojoj je stradao nezapamćen i nikada konačno utvrđen broj ljudi.

Vojvoda Mišić: U smrt,
samo ne stajte, junaci
napred u otadžbinu!

 

Vojvoda Živojin Mišić je u Zapovesti srpskoj vojsci za proboj ovog fronta 13. septembra rekao:
"Svi komandanti, komandiri i vojnici treba da budu prožeti idejom, od brzine prodiranja zavisi ceo uspeh ofanzive. Ta brzina je u isto vreme i najbolja garancija protiv iznenađenja, jer se njome postiže rastrojstvo neprijatelja i potpuna sloboda u našim dejstvima. Treba drsko prodirati, bez počinka, do krajnjih granica ljudske i konjske snage. U smrt, samo ne stajte! S nepokolebljivom verom i nadom junaci napred u otadžbinu."

 

Bio je ovo jedinstven slučaj u istoriji! cela vlada, kralj, skoro cela vojska i ogroman broj civila - faktički jedna država se povukla sa svoje teritorije i nastanila na drugoj! ipak, upravo to se dogodilo nakon albanske golgote - priča za istoričar Dobrica Jovičić.

Iako je posle toga malo ko verovao u srpski oporavak, ovo nije bio kraj! Vojska koja je dopremana na grčko ostrvo Krf iskoristila je vreme za odmor i oporavak i već od aprila 1916. godine polako je upućivana na ratište kod Soluna gde su se već nalazile francuske i britanske trupe.

Ironično, Solunski front je u Prvom svetskom ratu nastao kao pokušaj Saveznika da pomognu Srbiji u jesen 1915. Jedinice su došle prekasno i u nedovoljnom broju da spreče pad Srbije, a nakon toga ratište je smatrano sporednim i skoro nebitnim.

- Verovalo se da će rat bili odlučen na Zapadu i da će tamošnji pobednik biti i pobednik u Velikom ratu. Sa druge strane, Solunski front je nakon početnih borbi ostao prilično stabilan na delu od albanske granice do reke Strume - objašnjava Jovičić.

Tako je bilo sve do 1918. godine, dolaska američkih jedinica i velike savezničke ofanzive.

Proboj Solunskog fronta bio je odlučujući za slom Centralnih sila u Prvom svetskom ratu, a to se desilo upravo na današnji dan, 15. septembar pre tačno 100 godina.

Foto: Vikipedija/mediji

Na Solunskom frontu bile su okupljena velika Saveznička vojska. Bilo je i brojnijih i spremnijih jedinica, ali ne i motovisanijih od srpskih. Domovina je sanjana, o njoj se stalno pričalo, o Srbiji su pevane pesme... Kada je proboj konačno počeo, srpsku vojsku više niko nije mogao da zaustavi!

Posle trodnevne ofanzive Prva i Druga srpska armija uz pomoć dve francuske divizije probile su Solunski front baš na današnji dan, 17. septembra 1918. godine, a Nemci i Bugari bili su primorani da se povuku. Nakon nedelju dana trupe su prešle Vardar čime je put ka Srbiji otvoren.

Nakon proboja Solunskog fronta iz rata je izbačena vojska od 700.000 vojnika, a Nemačka je naredila opšte povlačenje. Car Vilhelm je, ogorčen, poslao telegram bugarskom caru: "62.000 srpskih vojnika odlučilo je rat. Sramota!"

Ostalo je zabeleženo da su bugarski vojnici, videvši srpske vojnike za koje su mislili da su gotovi još 1915. godine kako jurišaju, bacali oružje i bežali vičući kako "idu mrtvi".

Car Vilhem: Srbi odlučili rat!

 

Nakon proboja Solunskog fronta iz rata je izbačena vojska od 700.000 vojnika, a Nemačka je naredila opšte povlačenje. Car Vilhelm je, ogorčen, poslao telegram bugarskom caru: "62.000 srpskih vojnika odlučilo je rat. Sramota!"

 

- Srbi su veoma brzo stigli do Niša i tek su tu naišli na veći otpor. Krajem septembra kapitulirala je Bugarska što je bio ogroman udarac za Centralne sile i svakako je ubrzalo kraj Prvog svetskog rata - kaže naš sagovornik.

U nezaustavljivom jurišu srpska vojska je ne žaleći živote i ne gledajući na gubitke, za 45 dana prešla oko 600 kilometara potiskujući neprijatelja i oslobađajući zemlju. Prvog dana novembra srpska zastava se ponovo zavijorila i u Beogradu.

Borbe su u I svetskom ratu okončane 11. novembra 1918. godine. Svet je u tom trenutku već slavio, a u godinama koje su usledile proučavana je strategija i davane zasluge mnogima.

Ipak, verovatno najiskreniji komentar povodom Savezničke pobede bio je onaj koji je londonski "Mančester gardijan" dao neposredno posle kraja Velikog rata: "Ma koliko bila velika uloga Francuza u pobedi, danas ceo svet misli na Srbiju".

Ulazak SAD mnogo doprineo uspešnom proboju! 

 

Ulazak SAD u Prvi svetski rat i dolazak američkih trupa na solunski front mnogo doprineo uspešnom proboju. ipak, izveštaji iz onog vremena govore o tome da su naši vojnici marširali po 17 sati dnevno i da su išli takvim tempom da ih je i konjica teško sustizala. to jeste možda preuveličano, ali dobro ilustruje želju srba da što pre stignu do domovine u kojoj nisu bili tri godine - ističe Jovičić i dodaje da je upravo taj juriš i doveo do velikih stradanja naše vojske koju je, kada je jednom krenula, bilo teško kontrolisati.

 


 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Vujadin

pre 6 godina

I moj prađed Teodor Malinović bio je Srpski dobrovoljac na Solunskom frontu!!!!

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

AMSS upozorava: Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
Društvo

AMSS upozorava: Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata

Hladno i maglovito vreme sa temperaturama vazduha koje će i tokom dana biti samo nekoliko stepeni iznad nultog podeljka doneće vozačima u nižim predelima smanjenu vidljvost, poledicu i opasnost od proklizavanja vozila, saopštio je jutros Auto Moto Savez Srbije.

14.11.2024

07:15

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set