• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

15.01.2020

18:35

ZAVRŠEN HITAN SASTANAK U VLADI SRBIJE! Evo šta je dogovoreno povodom aerozagađenja!

Politika

ZAVRŠEN HITAN SASTANAK U VLADI SRBIJE! Evo šta je dogovoreno povodom aerozagađenja!

Podeli vest

Na sastanku u Vladi Srbije povodom zagađenog vazduha konstatovano je koji su najveći uzroci aerozagađenja ovih dana. Najavljeno je da će kontrola učesnika u saobraćaju biti rigoroznija, da će se raditi na stimulisanju građana da pređu na sistem centralnog grejanja, kao i da će se nastaviti sa pošumljavanjem

Na hitnom sastanku u Vladi Srbije premijerka Ana Brnabić je sa predstavnicima svih relevantnih institucija i ministarstava razgovarala o aktuelnim podacima merenja kvaliteta vazduha u Republici Srbiji i merama prevencije.

Vlada Srbija će, kako je saopšteno, formirati telo koje će koordinirati rad svih državnih organa, obaveštavati javnost i predlagati i analizirati efekte mera koje Republika Srbija sprovodi u cilju zaštite životne sredine.

Foto: Tanjug/AP

Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije naglasili su da nema razloga za paniku, da podaci zdravstenih ustanova pokazuju da nema povećanja broja dece koja su primljena na lečenje u odnosu na isti period u prethodnim godinama.

ŠTA KAŽU BEOGRAĐANI O VAZDUHU KOJI DIŠU? Pitali smo građane o zagađenju! (VIDEO)

Predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine i Ministarstva zdravlja obavestili su predsednicu vlade da je trenutno zagađenje vazduha u našoj zemlji čestičnog tipa, i da varira u zavisnosti od perioda dana, klimatskih uslova i samog prisustva izvora zagađenja.

Najveći zagađivači 

Кao najveći efekti koji negativno utiču na kvalitet vazduha označeni su kućna ložišta, grejanje na fosilna goriva, veliki broj motornih vozila i nepovoljni meteorološki uslovi. Podaci Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da nema dramatičnih promena u stepenu zagađenja u odnosu na ranije godine.

Skoro 60 odsto domaćinstava u Srbiji koristi čvrsto gorivo za grejanje, što je identifikovano kao jedan od ključnih problema zbog čega će se ubrzati proces gasifikacije.

JUTROS SAM ZVAO ANU I PITAO JE L ŽIV TAJ ČOVEK?! Vučić pobesneo na ministra! Ja uopšte ne znam šta je s njim!

Stimulisaćemo građane da se priključe na sistem centralnog grejanja gde god postoje uslovi za tako nešto.

Samo u Beogradu je u poslednjih nekoliko godina zatvoreno preko 1.200 individualnih kotlarnica koje su koristile čvrsto gorivo. U narednom periodu fokus će biti prebacivanje lokalnih toplana na gas, imajući u vidu da 10 odsto njih koristi mazut, a 15 odsto ugalj.

Prelazak na obnovljive izvore energije 

U toku je projekat "Podsticanje korišćenja obnovljivih izvora energije – razvoj tržišta biomase da se u što većem broju gradskih toplana u Republici Srbiji izvrši prelazak sa korišćenja fosilnih energenata (mazuta, uglja, lož ulja) na korišćenje biomase kao osnovnog energenta, uz uslov da je to ekonomski isplativo.

Foto: tanjug

Ovaj energent je znatno jeftiniji od fosilnih goriva i značajno smanjuje emisiju štetnih gasova. Svi objekti koji su rekonstruisani kroz projekte Кancelarija za upravljanje javnim ulaganjima povezani su na sisteme centralnog grejanja gde su za to postojali uslovi.

Elektroprivreda Srbije je do sada uložila više od 475 miliona evra u projekte zaštite životne sredine, kao što su rekonstrukcija ili zamena postojećih elektrofiltera na blokovima termoelektrana, odsumporavanje dimnih gasova na blokovima, dok je vrednost projekata koji su u toku 486 miliona evra.

Rigoroznija kontrola saobraćaja 

Кonstatovano je da iz godine u godinu imamo sve veći broj automobila zbog čega će Ministarstvo unutrašnjih poslova pokrenuti rigorozniju kontrolu učesnika u saobraćaju kada je reč o emitovanju izduvnih gasova sa posebnim fokusom na pooštravanje kontrole tehničkih pregleda.

ANA BRNABIĆ SAZVALA HITAN SASTANAK U VLADI, tema ZAGAĐENJE VAZDUHA!

Budžetom za 2020. godinu već su predviđene subvencije za kupovinu električnih i hibridnih vozila. U saradnji sa "Putevima Srbije" uvode se električni punjači za automobile u gradovima i na autoputevima.

Nastavlja se sa pošumljavanjem 

Nastaviće se sa pošumljavanjem koje se sprovodi treću godinu za redom. Tokom 2018. i 2019. godine 24 jedinice lokalne samouprave su dobile sredstva za projekte pošumljavanja što će biti nastavljeno i 2020. godine.

Istaknuto je da prema zvaničnim merenjima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, na godišnjem nivou ne postoje veće promene u odnosu na prethodnu kalendarsku godinu, kada je u pitanju kvalitet vazduha u Republici Srbiji.

Praćenje podataka merenja kvaliteta vazduha, kako je objašnjeno, sprovodi se po istom principu kao i u većini zemalja Evropske unije, a to je satno merenje u baznim stanicama čiji se podaci automatski obrađuju i u koje građani mogu da imaju uvid.

Foto: Beta

Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine, Ministarstva zdravlja, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Кancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, Agencije za zaštitu životne sredine, Republičkog hidrometeorološkog zavoda, kao i predstavnici Grada Beograda.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Dragutin

pre 4 godine

1".Narediti "KOŠAVI da počne da duva što jače! 2.Na CG prvo prevedite sve škole, državne ustanove. 3.Narod u kućama da izbaci ugalj, lož ulje. 4.U kućama dozvoliti samo drva i pelet(utvrditi realnu cenu jer nije normalno da toliko poraste i isporuke plaćenog unapred na pola godine ranije.UVESTI RED) 5.Zabraniti spaljivanje automobilskih guma 6.Kada se prođe ibarskom pored Obrenovca ne primeti se da su dinar uložili u filtraciju, odsumporavanje već kroz zatvorena stakla od auta prolazi zagađen vazduh. 7.Kupiti te tornjeve za usisavanje zagađenog vazduha za Užice, Valjevo, Kosjerić, Pančevo, Beograd, Bor, Majdanpek. To da kupe zagađivači EPS, GASPROM, Petrohemija, Kinezi u Boru i Smederevu. 8. Bože daj nam sneg i severac vetar da pročisti vazduh u kotlinama.

Aleksandar

pre 4 godine

Zagadjenje postoji, to je ocigledno. Ali ova prica oko veoma jakog zagadjenja vazduha u Beogradu, meni vise mirise na nesto drugo nego na smog. Krive individualna lozista i kotlarnice. Profesija mi je takva da tacno znam o cemu se radi. Dosta individualnih kotlarnica je preslo na "ekoloska" goriva, kao sto su pelet i gas, veci objekti koji su se izgradili (zgrade i trzni centri), su ili prikljuceni na sistem daljinskog grejanja ili na svoje sisteme sa toplotnim pumpama. Time da su i velike kotlarnice odavno vec presle na gas umesto na mazut, laka loz ulja i ugalj. Automobila ima vise nego ranijih godina, ali su ocigledno mladji sa boljim euro standardom. Starih Ikarbus autobusa skoro i da nema na ulicama glavnog grada. Meni sve ovo lici da "sistem" uz pomoc propagande, pokusava da gradjanstvo natera da prihvati nove cinjenice. Da se ugalj (koji koristimo 100 godina), nece moci kupiti na stovaristima. Da se drva iskljucivo mogu kupiti kod "ovlascenih" prodavaca, umetrena i isecena (znatno skuplja). Da automobili moraju biti zamenjeni sa euro 4,5,6 normama. Da cena peleta daleko skoci od sadasnje. Inace ovo je blaga zima, i da podsetim da je Oktobar, Novembar i Decembar bio znatno topliji od prethodnih godina, samim tim i manje se energenta potrosilo, a samim tim se i manje cestica cadji izbacilo u atmosferu. Narode, ekologija je preko potrebna, ali nemojte da dozvolite da vam pune glavu sa ovakvim glupostima. Bolje je da smisle nacin kako drugacije da probude svest naroda, nego lazima i manipulacijom sa podacima. Pa pojavile su se i maske za aero zagadjenja na trzistu. A taj Air Visual pokazuje da su svi veci gradovi u SAD manje zagadjeni 8x od beograda. Pariz, u kome je spic ceo dan, gde su kolone na obilaznici i prstenovima daleko vece od guzve u Beogradu ima smesne vrednosti PM cestica.

Mija

pre 4 godine

E na ovom primeru se vidi kako se u proslosti razmisljalo o zemlji. Dok su sve evropske metropole u 21 veku Beograd je jos u 19om.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija