(VIDEO) IZA LEĐA SRBIJE SE NEĆE REŠAVATI "KOSOVO", RUSIJA JE TU DA TO SPREČI! Aleksandar Bocan-Harčenko zaledio sve koji ne žele dobro našoj zemlji!
Podeli vest
Nemoguće je nametanje rešenja kosovskog pitanja spolja a svako takvo rešenje ne može da bude trajno. Uopšte ne mislimo da je moguć nekiugovor sa nekim međunarodnim faktorima i drugim zemljama iza leđa Srbije. Za nas je najvažniji stav Beograda i potpuni i otvoreni dijalog sa Beogradom koji je ključni faktor u celoj ovoj priči.
Tako ruski ambasador Aleksandar Bocan-Harčenko odgovara na spekulacije da je moguće da velike sile na osnovu svojih interesa, mogu „skrojiti" kartu Balkana iza leđa Srbije.
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da definitivno rešenje kosovskog pitanja treba da bude utvrđeno u Savetu bezbednosti (SB) Ujedinjenih nacija (UN) donošenjem nove rezolucije koja bi zamenila važeću Rezoluciju 1244
09.05.2020
09:15
Povod za ovu vrstu spekulacija je nedavni intervju ruskog ambasadora jednom našem dnevnom listu koji je izazvao pravu buru reakcija. Iako je ambasador ponovo istakao rusku privrženost Rezoluciji 1244, pojavile su se kontroverzne spekulacije - s jedne strane da će format pregovora o rešenju kosovskog pitanja biti izmenjen i da će u pregovorima direktno učestvovati Rusija, a s druge strane - da velike sile „kroje" kartu Balkana…
- Nisam očekivao da će intervju izazvati tako burnu raspravu. Glavna tema intervjua bila je 75. godišnjca pobede nad fašizmom i dešavanja na međunarodnom planu u vezi sa ovim veličanstvenim datumom. O Kosovu sam izneo glasno i jasno poznati stav Rusije i nisam dodao i nisam imao nameru da dodam nešto novo. Na naslovnu stranu izvučeno je iz konteksta nekoliko reči. Zbog toga je došlo da toga da mi tobože tražimo novu rezoluciju što nije slučaj. Što se Rusije tiče, to je prva zemlja koja zna i traži da se, kad je reč o Kosovu, postupa po rezoluciji 1244 koja ostaje u punoj meri na snazi. Rekao sam i mogu da ponovim da će, kad i ako dođe do nekog rešenja, a smatramo da je moguće samo rešenje dve strane bez nametanja spolja, Savet bezbednosti moći da potvrdi tu odluku, putem rezolucije, što je uobičajen postupak. Takva potvrda Saveta bezbednosti UN je neophodna.
Dakle, svaka promena mora se definisati novim dokumentom?
- Da. Mi poštujemo rezoluciju 1244 i nema nikakvog drugog stava - poštujemo suverenitet i teritorijalnu celovitost Srbije. Od toga uvek polazimo. Ima puno pitanja u rezoluciji 1244 koja se odnose na privremene institucije, privremeni status, međunarodne aktivnosti itd. Ako dođe do nekog stabilnijeg rešenja između Beograda i Prištine, verovatno će biti moguća i promena više tačaka rezolucije 1244 koje se odnose, na primer, na međunarodno prisustvo. Mi ne mislimo da je Kfor ili Euleks zauvek, ili neke druge međunarodne institucije. Zbog toga su moguće i promene. Ali sada je u svakom slučaju preuranjeno da pričamo o detaljima, jer sad niko ne može tačno da kaže šta je moguće. Niko pouzdano ne zna kad je moguće početi dijalog između Beograda i Prištine, bez obzira na puno pritisaka. Što se tiče Rusije, mi ne tražimo da nama neko dozvoli da učestvujemo jer je Rusija stalna članica Saveta bezbednosti. Mi smo, kao stalna članica Saveta bezbednosti, prisutni. Naravno, za nas je najvažnija želja i interes Beograda da Rusija učestvuje u dijalogu.
„Između predsednika Rusije Putina i predsednika Srbije Vučića, po pitanju Kosova, kao i po svim drugim pitanjima naših bilateralnih odnosa, postoji otvoren i iskren, neprekidan dijalog i razmena mišljenja".
Ukoliko vas Beograd pozove vi ste spremni da učestvujete u dijalogu...
- Mi bi smo, pre bilo kakve odluke o učešću u dijalogu želeli da pouzdano znamo suštinu i da je sve ono što je već dogovoreno pod okriljem EU, prisutno na terenu, u životu, a ne samo na papiru. Ključni ugovori sve do sada nisu ispunjeni. Ima još nekoliko stvari: da sud u Hagu radi, a ne da samo prikuplja neke podatke i stvara privid da radi. I naravno, mi mislimo da je dijalog moguć ako želimo realno, trajno, dugotrajno rešenje koje bi odgovaralo interesima Srbijei stabilnosti u regionu. To može biti samo dijalog na osnovu rezolucije 1244.
Između predsednika Rusije Putina i predsednika Srbije Vučića, po pitanju Kosova, kao i po svim drugim pitanjima naših bilateralnih odnosa, postoji otvoren i iskren, neprekidan dijalog i razmena mišljenja. Naravno, postoji i dijalog na nivou ministara inostranih poslova. Sve je to na osnovu potpunog razumevanja i poklapanja stavova.
Nedavno smo bili svedoci jedne izjave predsednika Crne Gore koji odnose između Rusija i Amerike smatra uzrokom za loše odnose Rusije i Crne Gore.
- Problem je veliki i ozbiljan, mislim na nivo, ako uopšte mogu da kažem da postoji neki nivo naših odnosa. Niko, u svakom slučaju u Rusiji, nije očekivao da je tako nešto moguće u odnosima Rusije i Crne Gore. Ovo se razvilo kad sam bio u Moskvi na čelu departmana koji se bavi celim Balkanom. Problem je što je na svom putu ka učlanjivanju u NATO, rukovodstvo Crne Gore rado ispunjavalo neke spoljne zahteve koji ne odgovaraju pre svega interesu crnogorskog naroda, rado se pridružilo sankcijama protiv Rusije. Naravno, ne odgovaraju ni stabilnosti u regionu, ni ciljevima naših bilateralnih odnosa. Mi smo bili otvoreni. Rusija nije bila ta koja je učinila prvi korak ka ograničavanju bilateralnih odnosa. Reakcija Rusije je bila reakcija na rešenja doneta protiv Rusije i na štetu naših odnosa i naroda, koja su usvojena u Crnoj Gori na putu ka učlanjivanju u NATO. I što je to učlanjivanje postajalo intenzivnije, to je više takvih negativnih odluka bilo usvajano u Podgorici. Uprkos svoj bogatoj istoriji naših veza.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da definitivno rešenje kosovskog pitanja treba da bude utvrđeno u Savetu bezbednosti (SB) Ujedinjenih nacija (UN) donošenjem nove rezolucije koja bi zamenila važeću Rezoluciju 1244
Izjave francuskog ministra spoljnih poslova Žan Noela Baroa o dozvoli ispaljivanja raketa dugog dometa na rusku teritoriju "nisu podrška Ukrajini, već njeno uništenje", izjavila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Ruske snage, kako se izveštava, napreduju u blizini pet naselja u Donjeckoj oblasti, izvestio je 23. novembra vebsajt za praćenje situacije na frontu, "Dip stejt".
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Informer TV emitovao je specijalni program koji se bavio gorućim pitanjem u našoj državi - ko je oteo srpsko pravosuđe. Na ovu temu govorio je advokat i narodni poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović.
Siledžije iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme juče novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji ove večeri bavila se aktuelnim temama - specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, pritiscima kolektivnog Zapada i pretnjama nuklearnim oružjem od kojih strepi svet.
Na društvenim mrežama pojavila se objava u kojoj se oglasio razvedeni muškarac, povodom želje njegove bivše izabranice koja je zacrtala da uzme kuću u kojoj živi njegova majka, a njena bivša svekrva.
Ukoliko se ove godine odlučite da kitite prirodnu jelku za praznike, moraćete da izdvojite od 3.500 do čak 100.000 dinara, pokazalo je naše istraživanje!
Orijentalni ples ili "trbušni" kako ga mnogi češće zovu, jedna je od najstarijih plesnih umetnosti na svetu, čiji koreni potiču sa Bliskog istoka i severne Afrike.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je uz saradnju građevinskih inspektora i policijskih službenika zatvorilo gradilište na Bežanijskoj kosi gde se gradio objekat bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Penzionisani policajac iz Bijelog Polja, M. R ispričao je da je Alija Balijagić poznat kao izuzetno problematična osoba i da je pružao otpor policiji, kada je i on svojevremeno učestvovao u njegovom hapšenju.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik kasnije rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je aprila 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, na koju je bio osuđen zbog pokušaja ubistva premijera Zorana Đinđića kod hale "Limes" 21. februara 2003. godine, poslednji put je viđen u javnosti u julu 2022. godine na sahrani Milorada Bracanovića
Kujo Kriještorac (52), koji je na dan ubistva premijera Zorana Đinđića video, a zatim u policiji sa fotografije prepoznao jednog od učesnika zevere Vladimira Milisavljevića, Vladu Budalu, nije sačekao da o tome svedoči na glavnom pretresu.
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić poziva na oprez pred revanš meč sa Dancima (nedelja 20.00, RTS 1) i ističe da je svaki protivnik posebno motivisan kada igra protiv naše selekcije.
Đoković i Marej poznaju se više od dve decenije, prvi meč su odigrali sa samo 12 godina u Francuskoj, a od danas su postali i saradnici na terenu budući da je Britanac imenovan za novog trenera najboljeg tenisera svih vremena.
Turska bi uskoro mogla da postane jedna od država koja će u svom raketnom arsenalu imati balističku raketu srednjeg dometa, budući da jedan od najnaprednijih projekata vojne industrije Turske nakon balističke rakete kratkog dometa "tajfun" jeste i razvoj rakete "dženk" sa dometom većim od 1.000 kilometara.
NATO nije spreman za rat na iscrpljivanje sa Rusijom jer arsenali raketa i dronova Alijanse ne mogu da se porede sa mogućnostima ruskog vojno-industrijskog kompleksa, izjavio je bivši glavnokomandujući ukrajinske vojske, a sada ambasador Ukrajine u Londonu Valerij Zalužni.
Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola zalaže se za to da Nemačka pošalje rakete dugog dometa Taurus Ukrajini u svetlu nedavnih eskalacionih mera Rusije, prenosi Kijev Independent.
Festival koji se u Srbiji održava od 2022. godine, donosi neke od najpopularnijih filmskih naslova u Rusiji, koji će biti prikazani tokom 5 festivalskih dana u Beogradu, Novom sadu i Nišu.
Dvostruki oskarovac Kevin Spejsi pojavio se 2022. godine u filmu "Bilo jednom u Hrvatskoj", gde je tumačio lik prvog predsednika Hrvatske Franje Tuđmana.
Slučaj Paf Dedija potresa javnost, ali ovo nije prvi put da se neka poznata ličnost susreće sa tužbom za zlostavljanje maloletnih lica. Svojevremeno su se u sličnoj situaciji našle neke od najvećih zvezda iz sveta muzike i filma.
Nakon što joj je drugi put odbijena žalba na zabranu ulaska u Srbiju, pevačica Selma Bajrami oglasila se za jedan bosanskohercegovački portal poznat po antisrpskim stavovima iznoseći sramne tvrdnje da su je Srbi vređali na nacionalnoj osnovi iako je tokom karijere ulagala novac u našu zemlju, a ništa nije dobila zauzvrat!
Jelena Karleuša javno je osudila skandaloznu antisrpsku kampanju Severine Vučković, koja je poslednjim intervjuom kulminirala. Tom prilikom, muzička zvezda podsetila je na dečji logor u Jasenovcu, tražila zabranu ulaska u Srbiju kontroverznoj Splićanki, ali i oduzimanje starateljstva nad njenim sinom Aleksandrom Popovićem.
Tanja Savić večeras, 23. novembra održava solistički koncert u Beogradskoj Areni. Pevačica je za početak odabrala elegantnu crvenu haljinu, a u razgovoru sa novinarima otkrila je i da će joj se na kraju koncerta sinovi pridružiti na sceni.
Tanja Savić večeras peva pred punom Beogradskom Arenom, a kada je publika uglas zapevala njen veliki hit "Zlatnik" pevačica nije mogla da zaustavi suze.
Pevačica Tanja Savić večeras, 23. novembra održava svoj solistički koncert, a nakon što je publika pozdravila gromoglasnim uzvikom Tanja je zapevala "Gde ljubav putuje".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.