• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: S.Kostić

21.11.2019

13:23

KURŠUMLIJA BISER JUŽNE SRBIJE: Manastir Svetog Nikole stariji je od Nort Dama, u njemu živi samo otac Grigorije

Vesti

KURŠUMLIJA BISER JUŽNE SRBIJE: Manastir Svetog Nikole stariji je od Nort Dama, u njemu živi samo otac Grigorije

Podeli vest

Okružena brdima, leži na tri reke - Toplici, Banjskoj i Kosanici, Kuršumlija spada u red onih mesta kojima se uvek rado vraćate. Ove godine opština Kuršumlija je pobedila na nacionalnom konkursu za "Izuzetne destinacije Evrope" (EDEN) koji je za teritoriju Srbije raspisala Turistička organizacija Srbije.

Zdravstveni i velnest turizam, park prirode "Đavolja varoš", prva zadužbina Stefana Nemanje - Manastir Svetog Nikole je samo deo onoga što Kuršumlija i Toplički okrug nude brojnim posetiocima, kako turistima, tako i onima koji su stalni gosti ovog kraja.

Foto: Mateja Beljan

Ono što prvo vredi napomenuti jeste Manastrir Svetog Nikole koji ponosno stoji na uzvišenju koje se uzdiže nad Kuršumlijom, baš iznad ušća Banjske u Toplicu. Stefan Nemanja ga je podigao u 12. veku i to na mestu na kojem je Sveti Sava krstio prvog vernika Srpske pravoslavne crkve.

Zanimljivo je da je ovaj Manastir od čuvenog pariskog Notr Dama stariji čak 180 godina, isto toliko i od Pećke patrijaršije.

Foto: Mateja Beljan

Danas, u Manastiru čija je rekonstrukcija započeta ove godine živi samo otac Grigorije. 

- Nažalost, nas kaluđera i kaluđerica u srpskoj crkvi nema nešto mnogo, trenutno samo ja živim ovde od monaškog življa. Imamo jednu malu kuću koja je izgrađena krajem devedesetih godina, koja, nažalost, i da nas ima više ne može da primi veći broj kaluđera, ali Zavod za zaštitu spomenika planira izgradnju konaka. Mi ne padamo iz nekog spoljnog sveta, iz nekog svemira, s Marsa i drugih planeta, nego dolazimo iz naše Srbije, ovakve kakva jeste, ovakvi kakvi jesmo - kaže otac Grigorije.

Foto: Mateja Beljan

Crkva Manastira svetog Nikole građena je u tri faze. Najstarija, Nemanjina, je jednobrodna crkva sa trodelnim oltarskim prostorom, kupolom na sredini i jednim manjim odeljenjem na južnoj strani, koje je bilo predviđeno kao grobno mesto ktitora, a koje je i dalje prazno.

- Sveti Simeon mirotočivi trebalo je da jednog dana počiva ovde, tako je on to zamislio. U to ime imamo kapelu, koja je upravo bila namenjena da bude njegovo grobno mesto, počivalište, u podu kapele se i dan danas nalazi jedan prazan grob - kaže otac Grigorije.

Đavolja varoš koja nije samo simbol turizma Kuršumlije već i cele Srbije nalazi se na top 77 listi svetskih čuda.

 

Foto: Mateja Beljan

Ovaj lokalitet je za posetioce počeo da se uređuje sredinom devedesetih godina i sada je ovo čudo prirode jedna od najposećenijih turističkih atrakcija naše zemlje.

Vodič Branko Stević ispričao je legendu o tome kako je po narodnom verovanju nastala Đavolja varoš.

- Po najpoznatijoj legendi, u blizini je bilo selo u kome je živelo dobro i pobožno stanovništvo. Sve je to smetalo đavolu, hteo je da postanu grešni i stvorio je izvor đavolje vode. Ljudi su pili vodu sa izvora i počeli da greše. Jednom su na nagovor đavola krenuli da venčaju brata i sestru i time da počine rodoskrnavljenje opijeni đavoljim lažima i obećanjima da će, ako to učine, biti izuzetno bogati. Krenuli su ka crkvi, ali ceo događaj je videla dobra vila koja štiti ovaj kraj i počela je da moli Boga da spreči sve to. Bog usliši njene molitve, iznenada se spojilo nebo i zemlja, dunuo je jak vetar i svatovi su zaustavljeni, odnosno skamenjeni - kaže Stević.

Ovom parku posete su moguće i noću ali samo ako su najavljene. Tada su figure osvetljene dekorativnom rasvetom pa je doživljaj posmatrača sasvim drugačiji.

Na kraju naše avanture Topličkim okrugom obišli smo Prolom i Lukovsku banju koje s pravom mogu poneti epitet pravog blaga Srbije u lečenju i odmoru što zbog svojih lekovitih izvora, što zbog prelepog planinskog predela kojima su okružene.

Kuršumlija jeste jedna od najnerazvijenijih područja u Srbiji ali zahvaljujući dobrim i vrednim ljudima i prirodnim bogatstvima kojima obiluje nema sumnje da će postati jedan od najznačajnijih turističkih centara Srbije, što već i jeste.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

Vesti

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju
Društvo

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju

Više javno tužilaštvo u Vranju saopštilo je juče da je obdukcija pokazala da je uzrok smrti porodilje M. A iz okoline Preševa 17. aprila, ruptura materice sa posledičnim iskrvarenjem i da bi se u tom slučaju moglo raditi o krivičnom delu nesavesnog pružanja lekarske pomoći koje se zbog smrtne posledice može kvalifikovati kao teško delo protiv zdravlja ljudi.

26.04.2024

21:04

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set